Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • adlersson

    aktív tag

    Hallo mindenki, az erőleves meg a consommé ugyanaz?

    毋捌食過豬肉,嘛捌看過豬行路。

  • adlersson

    aktív tag

    Iszonyatosan néz ki. :DDD

    毋捌食過豬肉,嘛捌看過豬行路。

  • adlersson

    aktív tag

    válasz #82860288 #8948 üzenetére

    Ez is egy olyan content farm, mint a 5 Minute Crafts, So Yummy és társai. Külsőre jól néz ki a kaja, de sok esetben a gyakorlatban megvalósíthatatlan vagy valami teljesen más végeredményt kapunk. Ann Reardon elég sok ilyet szétszedett. :DDD

    [ Szerkesztve ]

    毋捌食過豬肉,嘛捌看過豬行路。

  • adlersson

    aktív tag

    Oyakodon (親子丼)

    Szó szerinti fordításban "szülő-gyerek don", mely kicsit morbidnak tűnhet, hiszen egy csirkehúst és tojást is felvonultató japán ételről van szó. A "don" (丼) jellegű ételek lényege, hogy egy nagyobb tálka rizsre valamilyen feltét, esetünkben egy kvázi csirkehúsos omlett kerül. Rendkívül egyszerű étel, előkészületekkel együtt max. fél óra alatt kész és nem lehet nagyon elrontani.

    Hozzávalók:

    - egy darab, bőrös csirkecombfilé
    - 2 egész tojás
    - 100-150g főtt rizs (lehetőleg valami tapadósabb, rövid vagy közepes szemű fajta, ne a thai sörét)
    - 20g vöröshagyma
    - 10g zöldhagyma zöldebb része
    - 5-10g dashi por
    - egy evőkanál szójaszósz
    - opcionális togarashi, shichimi vagy egyéb, ízlésünknek megfelelő fűszer

    Elkészítés:

    ① - A dashi port kevés (80-100ml) vízben feloldjuk, hozzáadjuk a szójaszószt, de érdemes közben kóstolgatni is, mert van, aki enyhébb, van, aki az intenzívebb ízt szereti. A 80-100ml / adagot viszont ne lépjük túl, különben eláztatjuk az ételt. (Ha valaki nagyon hagyományosan akar eljárni, az vehet kombut, bonito pelyhet, szárított shiitake gombát és ezek kifőzésével magának is készíthet dashit).

    ② - A vöröshagymát vékony szeletekre vágjuk. Ugyanígy teszünk a zöldhagymával is (chiffonade).

    ③ - A csirkecombot húsos oldalát megpaskoljuk a kés élével, hogy kicsit fellazuljanak a rostok (semmiképp ne klopfoljuk!). Felverjük a két tojást. A főtt rizst egy nagyobb tálkába helyezzük, kicsit elegyengetjük.

    ④ - Beröffentjük a spárhertet, a csirkecombot - bőrös felével lefelé - kevés olajon addig pirítjuk, míg a bőr ropogósra sül. Ha ez kész, ne fordítsuk meg, hanem vegyük ki a serpenyőből, vágjuk falatnyi darabokra és hagyjuk magára.

    ⑤ - A szójszószos dashit egy kisebb méretű (15-25cm átmérőjű), tiszta serpenyőbe öntjük, kis lángon felforraljuk, majd beletesszük a hagymát, melyet puhára főzünk. (Ha a serpenyőnk átmérője közel azonos a rizsestálkáéval, úgy további előnyökre tehetünk szert, hiszen nem kell "rászabni" a kész ételt a rizs tetejére, a végeredmény sokkal esztétikusabb lesz.)

    ⑥ - Ha a hagyma megpuhult, bőrével felfelé, a serpenyőbe helyezzük a félig kisütött, felkockázott csirkecombot. Lassú tűzön kb. 2 percig főzzük.

    ⑦ - 2 perc múlva a csirkére öntjük a felvert tojást és az egészet az ízlésünknek megfelelő állagúra főzzük, de ügyeljünk arra, hogy párologjon el az összes dashi, mert ez fog ízt adni a rizsnek.

    ⑧ - Ha elkészült, akkor jobb esetben az egészet könnyedén ki tudjuk csúsztatni a serpenyőből közvetlenül a rizs tetejére. Megszórjuk zöldhagymával, shicimivel és már fogyasztható is.

    毋捌食過豬肉,嘛捌看過豬行路。

  • adlersson

    aktív tag

    válasz philoxenia #8971 üzenetére

    Lehet, meg kell éleznem a késeim, mert nálam nem volt ilyen probléma. :DDD

    毋捌食過豬肉,嘛捌看過豬行路。

  • adlersson

    aktív tag

    válasz solfilo #8976 üzenetére

    Igen, az is jó ötlet. Mondjuk én nem nagyon szoktam érezni a különbséget, úgyhogy azóta hanyagolom.

    毋捌食過豬肉,嘛捌看過豬行路。

  • adlersson

    aktív tag

    Szecsuáni marhahúsleves tésztával

    Nem egy tradicionális étel, ezért a receptkönyvekben nem, vagy nem így lesz megtalálható, de ez a tény szerintem sokat nem von le az élvezeti értékből.

    Hozzávalók:

    - 1-1,5kg marhahús (Gyakorlatilag a marha bármely olyan része alkalmas, melyből hagyományos marhapörköltet vagy marhahúslevest készítenénk, én ezúttal marhaszegyet választottam.)
    - 2-3 szál újhagyma (3-4 centis darabokra vágva)
    - 50g gyömbér (szeletekre vágva)
    - 20g galangál (2-3, kisebb kockára vágva, ha nincs, nyugodtan kihagyhatjuk)


    Gyömbér (bal oldalon) és galangál látképe. Utóbbi íze jóval enyhébb és némi citrusos aromát is felvonultat.

    - 10g kasszia (Kínai fahéj néven is fut, íze jelentősen eltér a Magyarországon általában használt fahéjtól. Por, rúd és darabos kiszerelésben is kapni, ha van rá lehetőségünk, használjuk ez utóbbit. Végeredmény szempontjából jelentősen befolyásolja a hús ízét ezért sajnos nem ajánlott elhagyni vagy mással helyettesíteni.)


    Kassziadarabkák.

    - 1 tk. szegfűszeg
    - 2-3 db csillagánizs
    - 1 ek. édeskömény (Ő nem ugyanaz, mint a magyar receptekben gyakran előforduló köménymag, melynek jóval másabb és intenzívebb az íze, ezért sajnos nem lehet felcserélni.)
    - 2 ek. sötét szójaszósz vagy karamell (Opcionális, csak színezésre szolgál.)
    - 1 ek. világos szójaszósz (Opcionális)
    - 4-5 ek. főzőbor (Shaoxing bor néven is ismert)


    Véletlenszerű shaoxing "bor".

    - 1 ek. szezámolaj
    - 20-30g hotpot alap



    A hotpot alap nem más, mint valamiféle zsiradék jó sok fűszerrel összefőzve. A fenti képeken a növényi olajos (felül) és az állati zsírból készült változat látható. A leves ízét alapvetően befolyásolja, így eltarthat, míg mindenki kitapasztalja, hogy az ízlésének melyik a legmegfelelőbb.

    - 300g szimpatikus ázsiai tészta (lehetőleg valami vastagabb változat)


    (Ld.: alkaline pasta). Ha valaki nagyon ráér, akár otthon is elkészítheti.

    - Leveles zöldség (pl. káposzta, bok choy, vízispenót stb.)


    Bok choy és egy kés látképe.

    - 2-300 ml marhahúsleves (vagy ennek híján víz is megfelelő)

    Elkészítés:

    ➀ - A kiválasztott marhahúst akkora méretű kockákra vágjuk, melyet szívesen behelyeznénk az arcüregünkbe. (A húst, főleg a piacon vásároltat én előzőleg át is szoktam mosni, eltávolítandó a kellemetlen ízű testnedveket, vért stb.-t. Ebben az esetben fontos, hogy mosás után szűrjük le és nyomogassuk ki a vizet a húsból, különben később az összes víz a wokba fog kisülni.)
    ➁ - Egy nagyobb méretű wokban vagy serpenyőben alacsony lángon megpirítjuk a fűszereket (galangál, kasszia, szegfűszeg, csillagánizs, édeskömény), az újhagymát és a gyömbért. Néhány perc pirítás hatására egy komplex, de nem túl orrbavágó, kicsit a forralt borra emlékeztető illatot kell éreznünk. Fontos, hogy egyik összetevő se égjen oda, ezért az alacsony láng használata kiemelten fontos.
    ➂ - Ha megfelelőnek érezzük az illatokat, beletesszük a felkockázott húst a serpenyőbe / wokba, majd nagyobb lángon folyamatos rázogatás / keverés mellett, 4-5 perc alatt egy kis kérget adunk a húskockáknak. (Használata némi gyakorlást igényel ugyan, de én speciel a wokot preferálom, hiszen jóval egyszerűbb “mozgásban tartani” az összetevőket, mely nagy láng használata esetén elengedhetetlen.)
    ➃ - Ezt követően hozzáadjuk az opcionális szójaszószt, a nem opcionális főzőbort és a szezámolajat, majd összerázzuk mindezt.
    ➄ - A serpenyő / wok tartalmát felöntjük annyi vízzel, hogy az a húst éppen ellepje, majd kis lángon főzzük egy darabig. Kb. 10-15 perc után próbáljuk meg kihalászni az újhagymát és a gyömbért, mert ezek túlfőzése esetén a hús egy kellemetlen fanyar, savanykás ízt kaphat. Főzési idővel kapcsolatban nehéz általánosságban beszélni, hiszen több tényező (az állat életkora, melyik részt használtuk, személyes ízlés stb.) is befolyásolja, hogy mikor mondhatjuk “jónak” a húst, de az én marhaszegyem kb. 2 óra alatt főtt meg. Kukta használatával gyorsíthatjuk az ügymenetet.
    ➅ - Ha elkészült a “pörkölt” helyezzük az edény teljes tartalmát egy tálba. Tálalás előtt innen szedhetünk egy-egy adag húst, melyet majd készre főzünk.
    ➆ - Az utasításoknak megfelelően elkészítjük a tésztát.
    ➇ - Egy tiszta serpenyőben / wokban melegítsünk fel egy kevés olajat, majd olvasszuk meg a hotpot alapot. A hotpot alap szintén hajlamos megégni, ezért ezúttal is csak kis lángot használjunk. Ha megolvadt, tegyük bele a kívánt mennyiségű húst (a 300g tésztához kb. egy merőkanál az ideális) és folyamatos keverés / rázogatás mellett főzzük össze a hozzávalókat. Ha kész, az egészet felöntjük a marhahúslevessel vagy vízzel és egy kevés világos szójaszósszal, végül belefőzzük a leveles zöldséget is.
    ➈ - Egy nagyobb tálkába belehelyezzük a tésztát, majd erre ráhalmozzuk a leveles zöldséget, végül az egészet leöntjük a készre főzött, szaftos marhahúskockákkal. Érdemes azonnal fogyasztani, különben a tészta magába szívja az összes nedvességet és túlságosan puha lesz.

    [ Szerkesztve ]

    毋捌食過豬肉,嘛捌看過豬行路。

  • adlersson

    aktív tag

    válasz Mr.Csizmás #9142 üzenetére

    Majdnem mondtam, hogy ennyiért már kapsz egy kiló vajat vagy egy liter avokádó olajat is... Aztán megláttam a magyarországi árakat. :N

    毋捌食過豬肉,嘛捌看過豬行路。

  • adlersson

    aktív tag

    válasz body007 #9970 üzenetére

    Tavasztól őszig én is szoktam csinálni, mert ilyenkor a spájzban viszonylag állandó az erjedéshez szükséges 22-23 fok, tapasztalatom szerint ezen a hőmérsékleten lett a legideálisabb a végeredmény. Teából többfélét kipróbáltam, puert, wulongot, GABA wulongot, mindegyik működik, ízlés kérdése.

    Fermentáláshoz van 2 darab, viszonylag magas 15 literes edényem, ám úgy vettem észre, hogy a folyamat optimalizálható, ha a folyadék közepén is működik egy SCOBY, (a SCOBY az a hivatalos neve annak a vízi palacsintapuncinak, amiről totron is beszélt) nem csak a tetején. Általában 2 hét alatt beérik az egész, ennél sokkal hosszabb idejű fermentálás inkább csak rosszabb minőségű végeredményt hozott (érzékszervi vizsgálat szempontjából), úgyhogy erre figyelni szoktam.

    Ezt követően lehet ízesíteni különféle gyümölcsökkel. Ilyenkor egyliteres, csatos, jól záródó üvegbe teszek valamilyen gyümölcslevet vagy gyümölcshúst pürésítve (mangó, cukoralma, maracuja, alma stb.), majd kb. 900ml kombuchát öntök rá. Néha szoktam fűszerezni is pl. mentával, fahéjjal, ezeket is közvetlenül az üvegbe rakom, majd lezárom, kicsit összerázom, aztán hagyom további egy hétig. Ez idő alatt általában valamennyire kitisztul a kombucha, noha a gyümölcshús értelemszerűen benne marad az üvegben, de ezt egy szűrővel lehet orvosolni, ha szükséges. A jól záródó üvegnek köszönhetően az ital valamennyire szénsavas is lesz, de ez nagyban függ a teához hozzáadott cukor és gyümölcs mennyiségétől, minőségétől is.

    Ahogy nő a kombucha, úgy változik egyre sötétebb színűre, egy idő után, ha már túl vastag, le szoktam fejteni az idősebb rétegeket, aztán megy komposztba, vagy ilyesmi, mert annyi van már, mint a szemét. Sajnos előfordult, hogy bepenészesedett a SCOBY, ilyenkor cakkum pakk ki kell dobni az egészet a lével együtt, így ilyen szempontból biztonságosabb, ha kisebb adagokban csinálja az ember. Vésztartaléknak van a hűtőben pár további szelet SCOBY, ezek saját levükben hónapokig elállnak.

    毋捌食過豬肉,嘛捌看過豬行路。

  • adlersson

    aktív tag

    Mint kiderült, ugyanúgy szacharóz mind a kettő, így érdemben nem befolyásolta a végeredményt, ráadásul a kristálycukor, amit eredetileg használtam a főzésnél, az is nádcukor volt. :DDD

    毋捌食過豬肉,嘛捌看過豬行路。

  • adlersson

    aktív tag

    válasz btraven #10032 üzenetére

    Csak serpenyős vagy reverse sear steak-kel kapcsolatban tudok nyilatkozni. Általában vagy közvetlenül, vagy legkésőbb 1 órával a sütés előtt sózom, előbbi esetben az ozmózisnak még nincs jelentősége, egy kellemes kérget kap a hús minimális folyadékveszteség mellett. Egy órán belüli sütésnél tudok problémát elképzelni, mert ilyenkor a hús még nem szívta vissza a só által kivont nedvességet.

    Egy vagy annál több órán túl meg igazából ízlés kérdése, ilyenkor kicsit intenzívebb a húsos íz, de ezzel a módszerrel viszonylag ritkán dolgozom. Nyilván hosszabb idejű pihentetés során jobban átveszi a só (és egyéb fűszerek) ízét a hús teljes térfogata, de szerintem nem törvényszerű, hogy minden alㄜkalommal több órán át pácolni. Larousse Cuisine egyébként sütés közbeni sózást is ajánl.

    毋捌食過豬肉,嘛捌看過豬行路。

  • adlersson

    aktív tag

    Azt hiszem a libamáj, a szarvasgomba és a kaviár után egy újabb luxuscikk beszerzése miatt sem kell aggódnom. Év elején, egy étteremben ettem életemben először wagyut steak formájában és ledöbbentett, hogy a sokak által piedesztálra emelt puhaság és a húst márványosan behálózó zsírrétegek (számomra) mennyire bizarr, már-már kellemetlen élményt nyújtottak. A hús állaga inkább emlékeztetett valami zselére vagy pudingra, mint marhahúsra, a húst átszövő zsír pedig inkább csak egy erőteljes "olajos" érzetet adott az egész ételnek.

    Jól van, mondom az tenderloin volt, az fajtától függetlenül egyébként sem a kedvencem, úgyhogy kerítettem magamnak egy kicsivel keményebb darabot (top blade), de kb. hasonló volt a végeredmény, mint az étteremben. Ez azért jó hír, mert a lenti képen látható szelet áráért kapok kb. egy kiló USDA Choice húst.


    Bánatomban csináltam is egy jó adag gulyáslevest. :DDD

    毋捌食過豬肉,嘛捌看過豬行路。

  • adlersson

    aktív tag

    válasz Ance #10039 üzenetére

    Nem vitatom, hogy rengeteg embernek valóban ízlik, de azért sokaknál valószínűleg a pszichológia is közrejátszik, hogy "Hm, ez drága meg prémium, úgyhogy csakis jó / jobb lehet."

    毋捌食過豬肉,嘛捌看過豬行路。

  • adlersson

    aktív tag

    válasz AssAssynn #10206 üzenetére

    Én a sertéshúshoz előbb mindig adok pár evőkanálnyi, nem túl markáns alkoholt, pl. rizsbort, aztán hűtőben hagyom állni egy napig. Ettől szerintem finomabb, kevésbé intenzív lesz a jellegzetes sertés íz, de nyilván, ha alapból rossz minőségű, vagy régi a hús, azon az se segít.

    毋捌食過豬肉,嘛捌看過豬行路。

  • adlersson

    aktív tag

    Gyanítom, nem lesz közönségkedvenc, de csináltam ilyen tintahalas rizottót. A rizst garnélarákos-zöldséges alaplével készítettem el, a legmacerassább részt igazából a tintahal szétszerelése jelentette. Nem akartam mondjuk ennyire megnyírni, mert most úgy néz ki, mint egy darab sült szalonna.

    毋捌食過豬肉,嘛捌看過豬行路。

  • adlersson

    aktív tag

    válasz fradi81 #10565 üzenetére

    Rinnai és Rational gőzsütővel (nem tudom, pontosan melyik modell) volt dolgom, azok közvetlenül a hálózatról vették a vizet és járt hozzájuk gyantás vízlágyító, regeneráló. A Rinnai 1M körül van (volt), a Rational értelemszerűen többmilliós cucc, de az tényleg kb. a sütők Rolls-Royce-a.

    毋捌食過豬肉,嘛捌看過豬行路。

  • adlersson

    aktív tag

    válasz Ispy #10598 üzenetére

    Pont írni akartam, hogy tök jó ez a topik, senki nem nyírja a másikat, tök felesleges ez a tahó, nagyképű attitűd.

    毋捌食過豬肉,嘛捌看過豬行路。

  • adlersson

    aktív tag

    válasz balazs1956 #10832 üzenetére

    Sajnos a főzés a késtechnikai alapok elsajátításával is jár, ez hatványozottan igaz a kínaira. Kínában, Tajvanon stb. a szakács képzés tetemes részét teszi ki pusztán a késtechnika és a vizsgán is vannak olyan részek, melyen az égvilágon semmit nem kell főzni, viszont ki kell faragni mindenféle csodát pl. répából (illusztráció alant). Szóval igen, egy magára valamit is adó kínai kajáldában késsel fognak aprítani. :)

    毋捌食過豬肉,嘛捌看過豬行路。

Új hozzászólás Aktív témák