Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Optik

    friss újonc

    Sziasztok,

    Látom kevésbé vagytok aktívak az utóbbi időszakban, én azonban mégis ide írnék/tennék fel kérdéseket a saját testsúlyos edzéssel kapcsolatosan.
    Kb. a 2012 – es évtől már többször is végigolvastam a hozzászólásaitokat, tapasztalatokat, tippeket, módszereket, mivel jómagam is a street workout/callisthenics edzésmódszerrel barátkozom az utóbbi években.
    Szemmel láthatóan, a régebbi időszakban egy bizonyos „ kolosanyi” felhasználó/kommentelő adott nagyon sok hasznos tippet, mivel sok gyakorlati és elméleti tapasztalattal rendelkezett erről a témáról. Az utóbbi időszakban meg „emiki6” írt le hasznos tanácsokat, tartava a lelket még ebben a topic-ban.
    Én arra lennék kíváncsi, hogy aki még itt van ezen az oldalon és csak és kizárólag a sját testsúlyos edzés mellett kötelezte el magát, az milyen utat járt be? Honnan kezdte és milyen eredményeket tudhat a magáénak? Milyen gyakoriak voltak a sérülések? Mi szolgáltatott alapot, hogy elkezdjétek ezt a fajta edzésmódszert?
    Sok évvel ezelőtt végeztem súlyzós edzést, majd a Covid időszakában odahaza kezdtem el edzeni, és szép lassan magam mögött hagytam a súlyokat, meg úgy tuttó komplettó azt a világot.Sokkalta természetesebbnek, életszerűbbnek és egészségesebbnek ítélem meg a saját testsúlyos edzést és amit összességében képvisel.Itt jelezném, egyik sporttal sincs semmi problémám, de mindenki maga dönti el, mi mellett hajlandó elköteleznie magát és miben szeretne eredményes lenni.
    Tudok a Meztelen harcosról, a Fegyencekről, edzettem is az elméleteik szerint és aztán puff.. pár hónappal ezelőtt belefutottam Gödrösi Ádám you tube videóiba, ami óriási hatással volt rám, a legújabb könyve is meg van, és Ő valóban egy másik dimenzióban mutatja be a saját testsúlyos edzés miben létét. Itt az oldalon nem nagyon emlegettétek a műveit illetve az edzésfilozófiáját, amit valahol nem értek, viszont a Fegyenc még nem is oly rég ismét szóba került. A kettő elméletrendszer között azért mondanom sem kell, hogy ég és föld a külömbség.
    Ami kicsit zavart kelt a fejemben, hogy Ádám elmélete egy szépen felépített logikai sorrendet követ, viszont ha azt veszem alapul, hogy a mai világ főként a pénzről szól, akkor mi minden lehet még az, ami kimaradhatott belőlük, mármint a könyveiből, azaz direkt nem lett beletéve, hogy személyesen kérj Tőle segítséget. Nem állítom hogy ez biztosan így van, de az ellenkezőjét sem. Jakus Leventéről is olvastam és Ő például egyik bejegyzése alatt azt írta, : „ egyik könyvből sem fogsz tudni megtanulni edzeni”...igaz ez még valamikor 10-12 évvel ezelőtt volt.Hogy azóta ez mekkorát változott, nem tudni. Általában azt szokták mondani, hogy járj nyitott szemmel és olvass a sorok között, ezért is van bennem némi kétely hogy bizonyos módszerek, tippek a könyebb elsajátításhoz, vagy technikák, amik átlendítenének egy holtponton nincsenek megosztva velünk, amit oké, értek is, mert valahol jogos. Ezért is érdekel, hogy Ti miket tapasztaltatok meg a saját testsúlyos edzés világában?
    Valóban érdemes egyvalaki edzésmódszerére hagyatkozni, pl. hogy miket csinálj, miből hány sorozatot hány ismétléssel, vagy hogyan lehetséges fenntartani egy folyamatos fejlődési ingert, hogy ne térj tévútra? Értem ez alatt, hogy maga a gyakorlatok ( már az alapok is ) felépítése és kivitelezése rengeteg dolgot megkövetel, amelyek megint csak arra inspirálják alanyunkat, hogy mindent is csináljon, ami hosszú és gyakori edzésekhez vezet, amely egyenes út a túledzés, sérülések,stb. bekövetkeztéhez. Tehát figyelj a kézfejtől a lábujjakig egy csomó dologra, hogy a megfelelő formában mehessen végbe az adott gyakorlat, de közben magára az adott gyakorlat végrehajtására sem fogsz tudni odafigyelni, amitől szétesik az egész, úgy ahogy van. Érdekelne, hogy aki jártas ebben a témában az hogyan látja ezeket a dolgokat?Másik oldalról megnézve meg, ha nem olvasnánk könyveket, nem néznénk videókat, akkor miből építkeznénk?!!Sajnos a személyi edzőhöz való fordulás több okból sem kivitelezhető sokunknak, nem csak az anyagi oldalára gondolok itt.
    Végezetül pedig felvetnék még egy koránt sem elhanyagolható témába vágó dolgot, ez pedig az a bizonyos Sommer edzőnek a módszere lenne ( megint más szemszögből), amelynek a lényegét még annó „kolosanyi” kommentelő is szépen felvázolta.
    Szóval értem én ezt a káoszt teremteni a fejekben dolgot, de mégis Ti például melyik módszernek szavaztok hitelt? És egy átlag, amatőr sportoló melyik irányba induljon el, ha eredményt is szeretne elérni ebben a sportban?És ez mennyi edzést jelentene, milyen időtartammal, hogy azért a központi idegrendszerünket sem égessük ki?Ja, és apropó, mindezt egy egészséges egyensúly keretében szemlélve, tehát nem aképp, hogy csak az edzésnek éljek, de nem is aképp hogy amikor kedvem van, akkor csinálok valamit.
    Elnézést kérek a hosszú sorokért, remélem lesz közületek, aki végigolvas és válaszra méltat.

    Köszönöm előre is.

  • Optik

    friss újonc

    Helló!

    Először is köszönöm, hogy rávilágítottál a problémákra, igyekszem majd a jövőben ehhez igazodni.
    Másodszor pedig, azt rögtön leszögezném, hogy nem bántó szándékkal írtam, amit írtam, és senkit sem akartam/akarok rossz fényben feltüntetni.

    Vegyük akkor górcső alá a saját testsúlyos edzés alapgyakorlatait, mint : fekvőtámasz, fordított evezés, tolódzkodás, húzódzkodás, függeszkedésből lábemelések és láb gyakorlatok.

    Ami a sorozatok és ismétlések számát illeti, mennyiben megengedett eltérni pl. egy adott személy vagy könyv által javasoltaktól?
    Teszem azt, mi van ha én megelégszem ezekből a 3 x 10 ismétléssel, és utána ha ezt teljesítettem, akkor inkább az intenzitást variálnám, mint az erőkar megváltoztatása, az időtartam variálása vagy pedig plusz külső súly használata?

    Ugye van aki 20+ ismétléseket is javasol, van aki 10-15 és van aki inkább a 3 x 3 vagy 5 x 5 -ös sorozatokat. Képben vagyok, hogy melyik sorozat és ismétlésszám melyik tartományt fedi le : tehát hogy állóképességről, erő-állóképességről vagy erőről van szó.

    Azzal tisztában vagyok, hogy ezt is egyénreszabottan kell tudni majd igazítani, mivel nem alkalmazható teljes mértékig mindenkire ugyanaz a program.

    Hogyan tudod pl. egyensúlyba hozni,ha erősebb vagy a tológyakorlatokban, mint a húzókban – vagy fordítva, viszont edzésnapon mindkettőt végzed, a maximumod előtti 1-2 ismétlésig?

    Sokat nem írtam még magamról, de idővel kialakul majd a kép rólam, viszont azt tudnod kell, hogy már jóval korábban is megértettem, hogy legyen szó bármilyen edzésről, azt meg kell tanulni, fel kell építeni, és ehhez nem csak hogy sok türelem kell, hanem kitartás, tudatosság is, a másik oldalról meg minőségi táplálkozás és pihenés. Egyedül edzem, odahaza az udvarunkban.Egész évben. A motivációm nem csökken. Nem szeretnék irreális célokat kitűzni magam elé, ezért is furdal a kíváncsiság, hogy mit érhet el egy átlag, 4x -es amatőr sportoló ebben a sportágban, úgy, hogy nem csak edzésből meg étrendtervezésből állnak a hétköznapjaim.
    De tudom, a válasz erre nem könnyű, meg a közhelyes dumák hogy „amennyit beleteszel, annyit kapsz”..na ja, csak sokszor pofáraesés a vége.

  • Optik

    friss újonc

    válasz emiki6 #15737 üzenetére

    Köszönöm a válaszod.

    Igen, ezzel a Fegyences dologgal maximálisan egyetértek, és szinte kb. nálam ez az általad írt periódusig tartott, nem tovább.

    Tudod, az az én bajom, hogy alapvetően nem vagyok egy kezdő, - sok évnyi súlyzós, terembe járós edzés van mögöttem, és csak kb. 3 év saját testsúlyos, amiből alig jutottam 1-ről a 2-re. Húzódzkodtam, tolódzkodtam, sőt plusz súllyal is végeztem őket, aztán ahogy olvasgatok, videókat nézek a kivitelezésükről, rájöttem, hogy totálisan rosszul végzem őket, így léptem vissza és kezdtem az elejéről.Majd ez a visszalépéses/elölről kezdéses folyamat legalább mégegyszer megtörtént, ha nem kétszer, mert ilyenekre, mint váll, lapocka pozicionálása, vagy a könyök mozgása, légzés stb. számomra vadidegen fogalmak voltak.És itt jött képbe G. Adám (tudom ez nem a reklám helye ), aki helyre rakott bennem nagyon sok dolgot. Előtte is szemezgettem én innen-onnan és kezdtem felfogni, hogy ennél a sportnál azért több dolog is befigyel egy-egy gyakorlatnál, nem csak kimegyek, nyomok-húzok párat és jól van...
    Képben voltam én már több dologgal is, mert mint azt Írtam, csináltam a Fegyencet is, jóval előtte meg a Meztelen harcosból megtanultam a két gyakorlatot...akkor persze még az izomfeszítés,légzés, statikus dobbantás fogalma sem volt világos számomra, de valahogy kiviteleztem.
    Ezek a fogalmak mind mára, hogy úgy írjam megértek bennem, Ádám módszere pedig még sok mással is kiegészítette.És a gyakorlatba is át tudom ültetni őket. Tisztább a látásom, de csak bizonyos dolgokban.

    Olvasva a hozzászólásaidat Te már mérföldekre jársz tőlem. Sokkal tapasztaltabb vagy. Megkérdezhetem, hogy mióta edzel és hogy az elején hogyan kezdted?

    Mivel én most csak teljes testes ( fekvő+evezés+láb) edzéseket végzek heti 3 x, nyújtással, bemelegítéssel, izületi előkészítéssel, belevághatok statikus elemek megtanulásába, mint az ülőtartás vagy könyökmérleg, vagy hasonlók?

  • Optik

    friss újonc

    válasz emiki6 #15739 üzenetére

    Elnézést kérek, amiért csak most válaszolok, de a délutáni, esti időszakban egyelőre kevésbé tudok időt szakítani erre. De majd igyekszem.

    Köszönöm a részletes beszámolód, és bár jóval fiatalabb vagy nálam, azért véltem felfedezni több hasonlóságot is az edzés világában eddigi bejárt utunkról.

    Angolul csak nagyon halványan értek/gagyogok, ezért próbáltam olyanoktól olvasni,tájékozódni ilyen témákban, akik kiolvastak angol könyveket és a lényeget nagyjából át adták.Persze, nem sok ilyen van.

    Egy edző,aki érti is mit miért tesz/mond, ahogyan írtad is, biztosan kulcsfontosságú, ellenben több okból szóba sem jöhet, legalább is nálam.

    Ellenben Veled, ( bár azt nem tudhatom, miért voltak kihagyásaid, megszakításaid, illetve hogy másra kellett az az idő vagy sérülések bekövetkezte miatt ), én igyekeztem mindig betartani az adott hétre tervezett edzésmennyisséget, és csak nagyon kevés alkalommal történt másként ( betegség vagy egy nem várt program, vagy erős fáradtsag érzet miatt maradt ki. ).
    És jó is, hogy erről beszélünk, illetve hogy említetted Te is ezt az edzésgyakoriságot, mert úgyszint érdekelne, hogy más hogyan látja ezt?!Mondjuk Te a toló/huzó/láb napot említetted, én meg a későbbiekben egy vizszintes/függőleges/láb nap irányába terveznék menni, csak mivel azért kellene az a pihenőnap is, igy legtöbbször 1 lábnap jutna egy hétre, ami nem sok, viszont, mivel nem erőemelés ill. testépítés a cél, így ebben a sportban nem előny a nagy izomzatú láb, főleg majd a különféle mérlegtartások gyakorlásánál.Persze attól még erős lesz az. Szóval itt kicsit bizonytalan vagyok még, hogy mit is csináljak.Nem szeretném a szépen felépített fekvőmet és evezésemet elhagyni a tolódzkodás és húzódzkodás párosért. Bár tény, hogy mind a 4-nél szinte ugyanazok az izmok vannak bekapcsolva a munkába, csak más a szög.

    Ami az eszköztáramat illeti, nos, szinte van mindenem odahaza, mivel amikor eldöntöttem, hogy mostantól csak és kizárólag ezzel a fajta sporttal szeretnék foglalkozni, rögtön, persze fokozatosan el is kezdem beszerezni hozzá mindent. És itt szoktam sokszor hangosan felnevetni, hogy ugye a saját testsúlyos edzéshez nem kell más, csak a tested...jahh, meg egy rakatnyi eszköz még,ami valljuk be azért már túlzás.Kapdosom a fejem, amikor jönnek itt hogy ilyen meg olyan erőre tehetsz szert ha a bordásfalon/fa létrán, ezt meg azt végzed, továbbá,amikor valaki rendelkezésére áll egy komplett tornaterem és onnan prédikál, hogy kötélmászás, bak, szaltók meg felemás korlát....mi van ember???legtöbbünknek egy húzódzkodó állvány elhelyezése vagy egy egyszerű gyűrű felszerelése elég nagy kihívást jelent, nem hogy kötél, meg bak ,meg bordásfal....Véleményem szerint kicsit megborultak itt is már a dolgok.

Új hozzászólás Aktív témák