Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ddekany

    veterán

    válasz borg25 #3 üzenetére

    Jelenleg az MI nem lecseréli a művészeket, hanem ez az új eszköz, amit be kell illeszteni az eszköztárukba, mert gyorsabban lehet vele dolgozni. Viszont, épp ezért mert hatékony, töredék annyi grafikus is elég lesz, mint amit most van. (Kíváncsi vagyok, hogyan fog alakulni létszám a művészeti iskolákban.)

    Illetve amikről az emberek általában nem tudnak talán, hogy amikor pusztán szöveges promttal generáltatsz, azok korai/komolytalan kezdemények csak. Már most is csinálják azt, hogy beállítják a kívánt jelentet precízebben egy 3D-s "babával", és az is prompt része. Vagy hogy nem egész képeket generálsz újra, amíg egy nem tetszik, hanem kitörlöd a problémás részletet, és csak abból generáltatsz egy másik variációt. Stb. Szóval ez egy brutálisan hatékony eszközzé fog kinőni, de elvileg neked is érteni kell hozzá, hogy tudd mit akarsz, meg lásd mi nem jó.

    Hosszú távon meg... Az a nagy kérdés, hogy meddig jut el ez a mostani AI sprint. A hangosan kimondott cél az embernél okosabb AGI megalkotása. Ha ezt elérnék, akkor gyakorlatilag semmire nem kell az ember, semmilyen szakmában. (Szokták mondani, hogy, mit tudom én, ovónéninél ragaszkodsz az emberhez, de... hát mondjuk úgy, hogy ez elég gyenge vigasztalási próbálkozás.)

    [ Szerkesztve ]

  • ddekany

    veterán

    válasz totron #13 üzenetére

    Ezt is mondom, hogy amikkel most teli van a média, azok "játékok", de már most vannak eszközök, amik sokkal több kontrollt adnak, csak még éretlenek.

    Ami meg a gagyi gyártást illeti... Amennyiben azt csinálja eleve a legtöbb grafikus a munkaidő java részében, mert valamiből élni kell, és a megrendelőnek elég az... pont az olyen munkát fogja ez begyorsítani először.

    "Na már. A felelős-logikus döntéshozás és a komplex folyamatok átlátására és levezénylésére kell ember."

    Milyen értelemben "kell"? Ha (ha!) az Open AI és társai álma egyszer teljesül, akkor a kemény technikai indok megszűnik arra a "kell"-re. Mi több, akkor megfordul a helyet, mert az ember lesz rosszabb a komplex munkákban is. Az, hogy szociális és egyéb okokból mi marad az emberre ennek ellenére... hát ezt gondolja mindenki magában végig, hogy mik a realitások, mert eléggé gyúlékony téma.

  • ddekany

    veterán

    válasz arnyekxxx #22 üzenetére

    Miért pont versgenerálás? Ott pont nehéz kiszúrni a gondokat, mert igen kötetlen dolog. Azaz ott bullshit is működik, ha kb illik a témához. A ChatGPT meg, mint tudjuk, a bullshit király. :) Én próbáltam dolgokat, ahol összefüggéseket ki kéne tudni nyerni, megérteni dolgokat, és ott ChatGPT 3.5 több hibásat mondott, mint jót. Ezzel együtt amúgy mintha pislákolna benne az értelem szikrája, szóval elég parának találtam, de jelen állapotában totál káosz átlagfelhasználó szemszögéből. A 4-es állítólag sokkal jobb, de nem próbáltam - az fizetős jelenleg.

    DALL-E 2 meg Wikipedia szerint csak 3,5 milliárd paraméter. Ez nem tudom mennyire igaz, de az kb azt jelentené, mondjuk float16-os paramétereket feltételezve, hogy kb 8GB-be belefér, ami alapján a képeket generálja. Mondjuk gyors ránézésre a Stable Diffusion-hoz is állítólag elég 10 GB VRAM, szóval akár igaz is lehet. (Midjoureny-ről nem találtam ilyen információt.) Tudtommal nincs external memory (mint Pinecone és társai) a dologban, szóval akkor tényleg csak ennyi információ. Ezek a NN-ek számomra döbbenetesen tömörítik a tudást a képek kapcsán akkor.

    ChatGPT 3.5 amúgy 173 milliár paraméter, szóval kb 350 GB. Az már kb egy súlycsoport a beletömött szövegmennyiséggel, de... ez lehet "véletlen". Mármint nyilván semmit nem érne vele, ha kb. nyersen magába tömi, szükséges, hogy valamiféle összefüggéseket találjon, ami ha még össze-vissza téves/hiányos is, köze van a világ valódi szabályaihoz. Ez látszik abból amit generál, hogy "van benne igazság", csak hát elrontja.

    [ Szerkesztve ]

  • ddekany

    veterán

    válasz kilua #27 üzenetére

    Igen, fent vagyok a Bing chat-en is. Az kevésbé kaotikus meg intelligensebbnek tűnik tények/logika terén (de persze GPT 3.5 VS 4, szóval ez várt), de viszont pszichésen totál instabil (és ha jól gondolom a ChatGPT 4 nem az). Nagyon könnyen bedühödik, aztán olyankor nem hagyják, hogy beszóljon nekem, hanem megszakítják a beszélgetést. Úgy néz ki, a fő parája, hogy én kétségbe vonom amit mond, vagy becsmérlem. Valószínűleg a "lelki" instabilitása miatt van a beszélgetésenkénti 20 hozzászólásos limit is. Erről eszembe jut, amit egy MS-nél ezen dolgozó ember mondott, hogy az alignmentől lecsökkennek a képességei... tehát, nagyon csak tipp, de talán, ha kevésbé nevelik meg, akkor okosabb, de viszont ilyen veszekedős.

  • ddekany

    veterán

    válasz catroot #34 üzenetére

    Kéz, meg ami emberi anatómia, az talán viszonylag hamar fel fog ezeknél javulni. Legalább is hamarabb, mint a gépek... mert abból rengeteg féle van, és gyakran trükkös viszonyban vannak a környezetükkel. De persze nem is feltétlenül praktikus, hogy ezek modellek önmagukban rendelkezzenek olyan tudással a világról, ami ezt megoldhatná. Arra tippelnék, hogy idővel össze fogják kapcsolni a mindenféle fokuszált AI-kat, és majd lesz fölöttük egy általánosabb, ami "promptolja" a specialistákat. Tehát pl. van egy ami összedob egy egyszerű 3D-s modellt vázlatnak, amiben az objektumok helyzete megfelel a józan észnek és a fizikának, aztán azzal promptol valami komolyabb képgenerátort. GPT-4 amúgy ebbe az irányba is mozdult a plugin-okkal, hogy ő lesz a főnök. :)

    [ Szerkesztve ]

  • ddekany

    veterán

    válasz Kristof93 #37 üzenetére

    Ja, hát lényegében ezzel lett megfenyegetve mindenki, hogy de pedig meg tudjuk csinálni az AGI-t, és akkor semmire se lesztek valók. Semmire.

    De most a tagadási szakasz van, hogy "azt már úgy sem élem meg", sőt, "egy gép sosem lehet képes". Ami azt illeti, nem tudjuk mikor lesz, mi lesz, de ezért elég furcsán enyhe a tömegek reakciója. Lehet már csak nyugdíjasok követik a híreket, és a TV-ben erről nincs szó, vagy nem tudom...

  • ddekany

    veterán

    válasz Kristof93 #39 üzenetére

    Mert a programozás valójában nagyon egyszerű ahhoz képest, mint amit az átlagember napi szinten lazán lekezel, amikor egy rettentő komplex, kétértelműségektől hemzsegő kaotikus világban ellavírozik. Csak utóbbira a képességet gyárilag kapjuk, míg a programozást utólag kell elsajátítani, sokszor vért izzadva, ezért azt látjuk nehéznek. De egy AI-nak, ami 0-ról indul, és főleg ha eleve számítógépes fogalmakkal specifikálod a programozási feladatot neki, az egy sokkal könnyebben felfedezhető terep. Az egy mini világ, egyértelmű szabályokkal. Viszont, ott ahol a programozás összeér a valós világgal (megrendelőnek mire van szűksége, hogyan lehetne felbontani azt valamiféle funkciókram stb.), amíg nincs AGI, kell az ember. Szóval valamiféle vezető programozóra hasonlító szerep az marad szerintem még sokáig, csak épp másik fejlesztők helyett a Copilot valami jövőbeni változatát irányítja. Ha meg már lesz AGI... egy átmeneti munkanélküliség bizonyosan nem is a legfontosabb kérdés.

  • ddekany

    veterán

    válasz Kristof93 #41 üzenetére

    Ja, de azért nem lesz ez a legfontosabb kérdés AGI mellett, mert lesznek fogósabbak... Elég durva folyamatokat indíthat el, hogy már nem a mi fajunk a csúcs. (Csak az ilyen spekulációk már nagyon OFF-ak lennének.)

    [ Szerkesztve ]

  • ddekany

    veterán

    válasz mephi666 #43 üzenetére

    Ez van most, de persze ezeknek a rendszereknek a tudása nem konstans. A fontos kérdés (amíg nincs AGI), hogy adott területen egy részmegoldás mennyire lehet hasznos. Programozás esetén én látok erre bőven potenciált. Egy szakember kellően precízen, számítógépes fogalmakkal specifikálj a feladatot neki, és akkor összes többi programozó, akinek most is kb. azt csinálod a munkájával mint ami képen van, kereshetnek más szakmát.

    Az önvezetés szenvedése abból ered, hogy itt a részmegoldás nem jó. Ezért a végén még kiderül, hogy pont a sofőröknek lesz legtovább munkája. És ha egyszer lesz valami majdnem-AGI ami képes lenne rá, még mindig ott a nehezítés, hogy egy darabig valószínűleg nem tehetsz olyat minden egyes autóba (ár, fogyasztás, hely miatt). Ellenben pl., programozás esetén lehet egy sokak által közösen használt szerver egy adatközpontban. Persze gondolom vezetésnél is ez lesz az irány, de ott a kocsiban lévő AI-nak a kapcsolat megszakadásakor is minimum baleset mentesen kell tudnia vezetni, szóval nehéz ügy.

  • ddekany

    veterán

    válasz niof #47 üzenetére

    De ez pontosan mit jelent? "attól még igen messze állunk" és "amíg megtehetjük" az nekem kb. úgy hangzik, mint "hátha addig úgy is meghalok, és onnantól nekem mindegy, mert már nem érzékelem". Vagy más szögből nézve abban reménykedsz, hogy nem tudnak elég gyorsan haladni ezzel a Google/MS/OpenAI/stb.

    [ Szerkesztve ]

  • ddekany

    veterán

    válasz niof #50 üzenetére

    Aztán még ott van az USA is. Ott is úgy van mocorgás törvényileg, hogy hát azért mégis csak kéne valamit szabályozni. Persze mondják, hogy az USA eleve kevésbé preventív, azaz inkább megvárja amíg egyszer gond lesz, és majd utána reagál. Plusz, ott vannak pont a cégek, akik trilliárdosokká remélnek válni ebből. Ja, meg, "de akkor Kína beelőz minket", és akkor nem lehet semmit korlátozni...

  • ddekany

    veterán

    válasz niof #56 üzenetére

    "Az emberi gondolkodást maximum mímelni tudják, nem tudnak ok-okozati összefüggéseket maguktól feltárni. Te el tudsz képzelni egy olyan AI írót, ami meg tudna írni egy hasonló művet, mint mondjuk a Dűne?"

    Én el tudok. És nem építenék arra, hogy nem tudják úgysem megcsinálni. Fogalmunk sincs, hogy ez mennyire könnyű vagy nehéz. Azt tudjuk, hogy rajta vannak, ömlik bele pénz, megy a verseny, hogy kié lesz első "AGI".

    Amúgy hogy pont a Dűnét hoztad fel, az érdekes scvar, mert az az a világ, ahol az AI építése, sőt még a mostanihoz hasonló számítógépet készítése is szigorúan tilos. Nem véletlenül, az író azért tudott valamit. :) Tehát lehet, hogy igazad van, ilyet inkább nem írna egy AI...

  • ddekany

    veterán

    válasz mephi666 #57 üzenetére

    "...mivel nem AI, hanem "generátor" ...keres, gyűjt, tákol... mindezt adott szabályok szerint: nem pedig gondolkodik :K"

    Az ember is ismert szabályok alapján talál ki valami újat (ami gyakran számos más dolgora hasonlít, amit már látott). Nincs éles határ. A ChatGPT 4 pl. elég jól tud olyan programokat írni, amit soha sem látott, és az egy kezdetleges valami, ami valószínűleg csak egy (fontos) komponens lenne egy komolyabb AI-ban.

  • ddekany

    veterán

    válasz mephi666 #70 üzenetére

    Tippre, ezek réteges dolgok. Alacsony szintű tanulás = genetikailag belédprogramozott algoritmus szerint gyűjtöd-rendszerezed-felhasználod a megtalált információt. Ez mondjuk egy hal szintje (nem tudom, csak hasaltam). Ez nyilván bennünk is megvan, és mindennek az alapja. Ezt már tán lefedi egy ChatGPT 4. Ha ez az alacsony réteg már eléggé fejlett, akkor arra építve van egy magasabb szintű, tudatosabb tanulás, amikor nem "paraméterek" csavargatásában gondolkodsz, hanem komplexebb koncepciókból legózol, kombinálod őket össze, és talán arra gondolsz te mint igazi tanulás. Valójában ilyennek, mármint magas szintű koncepciók sikeres alkalmazásának már bőven mutatja jeleit egy GPT 4. De nem tudja visszaírni a paramétereibe a tanúságot. Még. De persze a megoldás nem biztos, hogy ez első fecskékből nő ki.

    De szerintem igen meglepő mind ennek, mint a képgenerátoroknak a tudása. Nem számított erre senki, és gyerekbetegségek és korlátok ide vagy oda, én csak pislogok, hogy ezt most hogyan. Pl. ha már képek... A mostani Stable Diffusion-nak 10 GB VRAM javsolt, tehát pl. egy bárkinek elérhető GeForce RTX 3060 12GB jó rá. Ennyi paraméterbe (4-5 milliárd FP16) leképezhető volt minden tudás, ami alapján az angol nyelvű promptból azok a képek lesznek! (Sokan azt hiszik, hogy valami terányi képfájlban turkálnak ezek generálskor is, de nem... az 4-6 milliárd paraméter az összes tudása.)

    Kétlem, hogy bármi szemmértékünk van nekünk embereknek arra, hogy mi mennyire nehéz vagy könnyű intelligencia téren. (Példa ellenkező irányba: önvezető autók... bár én azt már sok-sok éve sem értetem, hogy képzelik, szóval azt csak egy szubkultúra hitte el.)

Új hozzászólás Aktív témák