Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • mr_ricsi

    veterán

    válasz tibz03 #37 üzenetére

    "nekem az jött le, hogy gyakorlatilag nem is lehet mérni normálisan a PC-k fogyasztását."
    Kezdjük ott, hogy mi számít "normális"-nak? Ugyanis pl. a procik képesek másodpercenként 50x változtatni az áramfelvételüket ~10W és ~130W között. Ha a műszer ezt pillanatnyi pontossággal jelezné, az emberi szem tehetetlensége miatt le sem tudnánk olvasni.
    A következő kérdés, hogy milyen pontosság számít "normálisnak", hiszen minél pontosabban akarunk mérni, annál drágább műszerre van szükségünk.

    "Mert lennie kell olyannak is, ami jól méri a PC-k fogyasztását (amikkel tesztekben mérnek)."
    Honnan tudod, hogy a tesztekben jól mérnek? :F

    Ha jól tudom, a PH!-s tesztekben a 10e Ft-os Conrados műszert használják. De máshol mérik még 30-40e Ft-os lakatfogós műszerrel a tápágak áramfelvételét, ahol pedig van pénz dögivel, ott eleve nem ATX táp hajtja a konfigurációt, hanem sokszázezer Ft-os labortáp.
    És nem is digit kijelző van, hanem mérési adatrögzítés.

    Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

  • mr_ricsi

    veterán

    válasz tibz03 #40 üzenetére

    "Gondolom, van egyfajta átlag, hiszen valahogy csak meghatározzák a procik TDP-jét."
    A TDP az abszolút maximum, annál többet nem fogyaszthat a proci. Ezt a gyártók spéci(kísérleti) alaplapban mérik le, de a tranyó darabszám, a gyártástechnológia, a működési freki és a működtető-fesz ismeretében computeres szimulációval is nagyon pontosan meg tudják saccolni.
    Ebben mindig fölélőnek a valóságosnak, és amikor frissítik a gyártástechnológiát, nem szokták újrapublikálni a teljesítényt, ha az nem csökkent jelentősen. Ezért aztán a gyártó által megadott TDP-től a procid valós TDP-je jelentősen eltérhet.

    "Gondolom, egységnyi ideig mérték a fogyasztást, és azt átlagolták."
    Nem, az abszolút maximumot mérték meg, mert ha a gyártók ehhez méretezik a hűtést és az áramellátást, akkor biztosan nem lesz probléma vele.

    "Ezek szerint az ilyen 5k-s fogyasztásmérők ilyet nem tudnak?

    A gyártók nem a 230V-ról felvett teljesítményt nézik, hanem az egyenáramú fogyasztást.

    "Mindig csak a pillanatnyi fogyasztást jelzik?"
    Valamilyen gyakorisággal lemérik a pillanatnyi feszt és az áramot, ebből pillanatnyi teljesítményt számolnak. Ezeket a pillanatnyi teljesítményeket fél-1 mp-enként átlagolják, és ezt jelzik ki.

    "Számomra olyan +- 5W már elég pontos lenne."
    És a tápok, adsl modemek, routerek, TV-k, videók, DVD-lejátszók készenléti fogyasztását, ami 0,5-5W közötti, hogyan tudod lemérni egy +/-5W pontosságú műszerrel? Vagy a notebookokat a 25-35W tartományban?

    "az esetek 95%-ában olyan eredmények születnek (pl. videokártya-teszteknél), amiket elvárunk a technikai fejlettség és a gyárilag megadott értékek tudatában."

    A videokártyáknál nem tudok róla, hogy a gyárak megadnának teljesítményadatokat.
    De ha adna, a tényleges hálózatról felvett fogyasztáshoz a tápegység hatásfokát is figyelembe kell venni, procinál még az alaplapi feszszabályzó hatásfokát is, és ezek gyakorlatilag minden felhasználó gépében más-és-mások.
    Problémát jelent az is, hogy manapság szinte minden alkatrész "energiagazdálkodik", ezért nem tudjuk a gép alkatrészeit 100%-ra terhelni, de továbbmegyek: egy procit vagy egy VGA-t sem tudjuk úgy tesztelni, hogy minden része 100%-on menjen. Ebből következik, hogy ha a gyári adatokhoz hasonlót mérünk, akkor valamit nagyon csúnyán elrontottuk.

    Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

  • canniball

    nagyúr

    válasz tibz03 #37 üzenetére

    "...canniball tulajdonában lévő kütyü nem mér jól..."
    Ácsi! Az enyémről az lett megállapítva, hogy a háztartási készülékeket (nagyjából) jól méri, csak a PC-t nem. Mondjuk a dobozon lévő marketing rizsa is a háztartási készülékek mérését reklámozza, PC-ről szó sincs rajta...

    TDP, hogyan mérnek témakörben: az Intel az E7200 proci TDP-jét 65W-ban adja meg, a műszeres mérés pedig 1,6/20,8W (idle/load) értékeket mutat. :)

    https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

  • mr_ricsi

    veterán

    válasz tibz03 #42 üzenetére

    "Ha nem lehet pontosan mérni a PC-k fogyasztását egy ilyen eszközzel, akkor hogy csinálják a tesztekben?"
    Itt a PH!-n pl. egyszerű, konnektorba dugható mérőt használnak:
    "Mivel egyszerű, konnektorba szúrható fogyasztásmérőt használunk, amely távolról sem olyan pontos, mint a villanyóra, és korrekciós tényezőket használ, korábbi tesztjeink eredményei nem vethetőek össze a mostaniakkal és ezután a későbbiekkel sem."
    [link]
    Úgy emlékszem, volt róla egyszer kép is, és egy Conrados EC3000-re emlékszem, de nem sikerült megtalálnom a cikket. :(

    "ha nem is hivatalos formában, de többször bukkantam olyan hozzászólásokra, cikkekre, ahol egy új videokártya fogyasztását feltüntetik. Hogy ők honnan szedik, azt nem tudom, de általában a későbbi tesztekben is olyan értékeket kapunk, amiket vártunk."
    Eleve gáz, ha a gyárilag kiszivárogtatott adattal nagyon megegyezik a teszteléskor kapott eredmény, mert tesztek futtatásával valószínűleg sosem tudjuk a VGA kártya minden részét 100%-ra leterhelni,
    A VGA a tápáramait a foglalatból és a kiegészítő csatiból vegyesen veszi fel, de még nem láttam olyan tesztet, ahol az alaplapot modifikálták volna, vagy a PCIe-be raktak volna valami közdarabot.

    "És - újra csak ismételni tudom magam - ha pontatlanok lennének, azok feltűnnének a sok szakavatott szemnek."
    AMD, Intel vagy Nvidia mérnökök nem sűrűn olvassák a PH!-s teszteket, mindenki más viszont csak más tesztekből tudhatja, hogy milyen értékre lehet számítani. -> Ha nem térünk el jelentősen a többiektől, akkor nem vonunk a fejünkre felháborodást -> Mielőtt tesztet írunk, a Neten érdemes megnézni, hogy milyen eredményt kell majd kapnunk. :)

    Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

  • neduddki

    nagyúr

    válasz tibz03 #42 üzenetére

    HI!

    egyik esmeros vegignyalazta akomplatt tualatin brossurat es abbo lkisutote, hogy gyarto altal megadott ~30w kornyeki ertekk tenyelg csak elmeleti maximumok, gyakorlatilag 30% a folebecsles:- )))
    majd mekkeresem hol irogalta

    udv

    neduddki

    https://facebook.com/bestwax.eu, mailto: bestwax.eu@gmail.com hamarosan: www.bestwax.eu a lustasag fel egesseg, en tejjesen egesseges akarok lenni

  • canniball

    nagyúr

    válasz tibz03 #57 üzenetére

    Nem inkább arról, hogy nem lehet teljes pontossággal mérni, illetve hogy az egyes alaktrészek fogyasztását nem lehet mérni?

    https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

  • mr_ricsi

    veterán

    válasz tibz03 #57 üzenetére

    "Pár napja még arról volt szó, hogy ezekkel a cuccokkal nem lehet mérni a gép fogyasztását"

    Most is arról van szó, de ahova ajánlottam, ott nem a gép fogyasztását kell lemérni, hanem egy hozzátartozót lenyugtatni. Arra a célra megfelel.

    Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

  • canniball

    nagyúr

    válasz tibz03 #59 üzenetére

    Korábban kitértetek VGA fogyasztásra meg minden egyéb nyalánkságra, ez tévesztett meg.
    Számomra a topik eddigi konklúziója, hogy a megfelelő körültekintéssel kiválasztott mérővel bizonyos kompromiszumokkal* nagyjából be lehet lőni a készülékeket.
    Ha tévednék majd mr_ricsi úgy is kiigazít. :)

    *Nyilvánvalóan azt nem kell elvárni, hogy pl. 152,36W-ot kapj, de azt megtudhatod, hogy kb. 150-155W (ez ugye neked elég lenne). És persze minden készüléknek van egy mérési tartománya, pl. a korábban már említett Voltcraftnak 1,5-3000W (bár ha nincs valami hű-de-extra tápod ez most téged nem érint :) ).

    https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

Új hozzászólás Aktív témák