Aktív témák

  • Csemike

    csendes tag

    A minap séta közben egy bababolt kirakatában láttam: "snack tálka 1990 Ft". Ez egy teljesen hétköznapi műanyag, fedeles tálka volt, amit bárhol máshol megveszel 200 Ft-ért, csak mondjuk nincs rámondva, hogy babakaját tárolhatsz benne. A döbbenet elindított bennem egy gondolatfolyamot arról, hogy milyen pressziónak vannak kitéve az elsőgyermekes szülők, akik mindent megtennének szemük fénye kedvéért, és a fals "nem vagy igazán gondoskodó apa/anya vagy, ha ezt nem veszed meg neki" érzést sugalló bababoltok, babawebáruházak, babaoldalak, stb. miatt. A "Szerintem" rész következik most (tehát senki ne vegye készpénznek, követendőnek, mindenkinek mások az igényei, ezek a saját tapasztalataim), barangolásaim gyerekisztánban:
    Nekünk is voltak felesleges kiadásaink. Pl. kettő hálózsákot vettem az április közepén született gyerekemnek, aki kb. 4 éjszakát aludt hálózsákban, aztán már túl meleg lett, végül kinőtte mindkettőt. Volt egy ikeás meg egy 101 kiskutyás is, mondjuk, mindkettőben cuki volt. :) Most megint vettem, de csak egyet, mert jönnek a hideg éjszakák, ugyanis a kisfiam előszeretettel rugdossa le magáról éjszaka a takarót. Nem egyszer hajnalban, amikor felkeltem hozzá jéghideg volt a keze meg az orra (a legjobb módja annak megállapítására, hogy fázik-e gyermekünk), és hiába takargattam be, akkor is lerúgta a takarót.
    A bébinek hóttmindegy a ruhácskája színe, mintája, a szülő csak maga miatt válogat. Velem a mai napig megesik, hogy meglátok egy rugdalódzót, amit rettentő cukinak ítélek meg és van úgy, hogy meg is veszem. Amit aztán a drágaságom két hordás után kinő. :(
    Ami tehát saját tapasztalat szerint egy babának szüksége van:
    - 10-15 db textilpelenka (szájat törölgetni, védeni magunkat a leböfitől, nagyon hasznos, tényleg kell ennyi)
    - Újszülöttnek nem cuki kapucnis pulcsi, meg farmergatya való, hanem kényelmes pamutrugdalódzó, alá pedig ujjatlan body. Nyáron persze elhagyható a body, sőt, kánikulában az egyszálpelenka az igazi. Apropó, body: ez is igen hasznos alapdarab. Rövidujjjú, hideg időben hosszúujjú, kell belőle jópár. Ez a babáknak a póló, csak mivel a fenekük alatt összepatentolható, ezért nem lóg ki a derekuk, lehet benne kényelmesen gurgulászni jobbra-balra. Fontos, hogy kényelmes legyen a kicsi ruhája, legyen jól szellőző pamut. Bármennyire is cuki, tényleg nincs szüksége arra egy 1-2 hónaposnak, hogy farmert meg külön pulóvert adjunk rá. Nekünk úgy tetszik, mert milyen cuki már, hogy úgy van felöltöztetve, mintha felnőtt lenne, de a legideálisabb viselet tényleg a pamut kezeslábas (vagy ujjatlan rugdalódzó alatta hosszú vagy rövidujjú bodyval). A fiam most 5 hónapos, neki már van külön nadrágja, de az is pamut mackónaci, széles, gumis derékrésszel, hogy ne nyomja a hasiját. Na ennyit a ruházkodásról. :) Persze, legyen pár zoknija, télen harisnyája, partedli is hasznos találmány, de csak akkor kell igazán, ha már nagyon nyálzik (fogzás), vagy amikor már elkezd enni gyümölcsöt és nem akarjuk, hogy mindent összekenjen pépesített almával (mindent össze fog kenni). Hidegben ha lehet, 1 év alattinak inkább bundazsák, mint kis overál meg kabátka. Egyszerűen jobban melegít, ahogy az egyujjas kesztyű is melegebb az ötujjasnál.

    Jézusom, egy csomó mindent írtam már, mégse írtam semmit. Sietek, mert most alszik, ki tudja meddig. :)

    - Színes lapozgató, amin mutatjuk a babának, hogy cica, kutya, néni, paksi atomerőmű, stb. Sokat kell kommunikálni a babával, lehetőleg nem gügyögve, hanem értelmesen beszélve, állítólag ez nagyon fontos a nyelvi készség, ezáltal az intelligencia fejlődése szempontjából. Mindazonáltal szüksége van a babának is saját időre, amikor elszöszög a plüss-sárkányával, elnézegeti a kezét vagy a kezébe adott csörgőt vagy séta közben babakocsiból a fákat. Mi amúgy még zenét is hallgatunk, nem csak gyerekeknek valót. :) Elvist pl. kifejezetten szereti, azt vettem észre. De nem kell, hogy "belefulladjon" az ingerekbe. pl. a kiságya ne legyen egy forgó, zenélő, rikítózöld és piros förtelem, hanem egy nyugodt sziget, ahol békésen alukálhat. Most így elnézve a gyerekem kiságyát, azért nekem is volna mit leredukálnom...

    - Babakocsit használtan vettünk, travel system, ami azt jelenti, hogy a vázra csatlakoztatható az autós ülés, ami szintén a szett része, illetve, újszülöttkorban a mózeskosár is. Nos, a fiam 3 hónaposan kinőtte a mózest, úgyhogy azóta a sportrésszel hasítunk (sportkocsinak hívják az ülős, de fekvőre dönthető babakocsikat, ki tudja miért). Fontos szempont a babakocsi súlya, minél könnyebb annál jobb. A városi közlekedés, bár már sok az alacsonypadlós busz/villamos, még mindig nem akadálymentes. Sokat kell emelgetni (plusz mi még lift nélküli házban lakunk, igaz csak az elsőn, de így is egy élmény a boltból hazamenni szatyorral és egy babakocsis gyerekkel). Alternatívaként felmerülhet a hordozás, ami sok szempontból jó és praktikus, mi is kipróbáltuk, egyelőre mérsékelt sikert aratott, de szerintem még nem adjuk fel.

    Najó, sietek, pelenka: Libero sz@r, Pampers jó, de drága, déemes ugyanolyan jó, mint a Pampers és olcsóbb és van nem drágán öko (teljesen lebomló) verziója is. :) Majd még folytatom.

Aktív témák