Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • zxLAZy

    csendes tag

    Sziasztok! Van egy ASUS Radeon HD 7870 DirectCU II kártyám. Ismertem az előéletét, az egyik jó barátomtól vettem, mindig remekül működött. Bonyolult a sztori, a lényeg az, hogy TV-n volt használva a PC amiben a kártya van, és elkezdett csúnya dolgokat produkálni. Kiderült később, hogy a TV ment tönkre, nem a kártya.. hosszú sztori.. :B

    Emiatt viszont szét lett szedve (labor körülmények között, szakemberekkel), alaposan meg lett takarítva, körültekintően összerakva stb. Majd elkezdett a kártya baromira túlmelegedni. Kiderült, hogy az egyik szakértő levakarta a gyári hővezető réteget a kártyáról ami egyébként egy nagyon vékony matrica szerű anyag volt, és pasztával próbálta helyettesíteni, ez okozta a problémát. Ezután egy viszonylag jó hővezető képességű thermo paddal lett pótolva a gyári anyag, amely meg is oldotta a megfagyós/újraindulós túlmelegedéseket.

    Nagy problémám, és emiatt írok, hogy azóta a kártya mintha lebutult volna. Használtam most egy ideig (hetekig de ritkán), jöttek új driverek és beletörődtem hogy ma már csak ennyit tud a kártya. Viszont ma arra szántam el magam hogy kicsit húzok rajta. Két dolgot tapasztaltam. Az egyik, hogy látszólag sem az afterburner, sem a gyári Radeon szoftverben lévő overclock nem állít be semmit a ventik fordulatán kívül. DE és ami a fő érdekesség és amit meg kellene fejteni: a PC indítását követő első benchmark elindul egy remek értékkel, majd az egekbe szalad a hőmérséklet (100 fok körül) hallani a ventik felpörgését, aztán egyszercsak hopp a ventik leállnak, a hőmérséklet fixálódik 60 fokon (szinte azonnal), és a benchmark fele akkora vagy mégrosszabb fps számokat produkál. Mindez lezajlódik 3-4 másodperc alatt és utána már csak ezen a max fps-en és hőmérsékleten megy tovább a dolog.

    Kevés a hővezető, rossz a driver (ja igen ott már mindent IS kipróbáltam), vagy csak megöregedett a kártya? Vagy valami throttling lehet?

  • zxLAZy

    csendes tag

    válasz TTomax #70377 üzenetére

    Bocsánat lehet hogy félreérthetően fogalmaztam. Jól mondod, gyárilag ilyen kis gap padok vannak több helyen, azokat nem is bántották. Magáról a GPU-ról szedték le a hővezető réteget, pontosabban nem is azon volt hanem a bordán, ami akkora volt, hogy a 3 pipe sávját lefedte, és abba volt "belenyomva" a GPU (elképzelhető hogy ez valami vékony fém réteg volt, kenődött kicsit de nagyon masszív volt). Na ezt szedték le és helyettesítették pasztával akkora felületen amekkora a GPU, tehát az igazán csak 1 pipe-hoz ért hozzá. Amikor ez megtörtént nem az a jelenség volt amit leírtam, hanem 1 perc benchmark után megfagyott/kikapcsolt a gép. Ezt orvosolandó egy vékony (ha jól tudom 0,5-ös) gap egy kb akkora felületen lett ráapplikálva, mint amekkora az eredeti anyag volt. Ez már a 3 pipe-hoz is hozzá ér és nincs kikapcsolás/megfagyás. Van helyette a leírt jelenség.

    Mindent értek, 2 napnyi gúvadt szemmel guglizás után én is hasonló megfejtésre jutottam, de szerettem volna ha valaki megerősít. Akkor már csak egy kérdés maradt: mi az az anyag, amivel meg tudom oldani a GPU hűtését? Gondoltam a thermal grizzly kryonaut pasztára, de annyira kezdő vagyok ebben a témában, hogy nagyon megköszönném ha javasolnátok valami szuper cuccot. Aztán még mellékágon kérdés, hogy a bordára mekkora felületen kell ezt majd felvinnem, hogy mindhárom pipe-hoz hozzáérjen, de máshoz ne, mert ha jól tudom ezek a komolyabb paszták vezetők, tehát könnyen lehet nagyot hibázni.

    ja és kérlek nézzétek el ha sületlenségeket beszélek, tényleg kezdő vagyok hardver terén.. :))


  • zxLAZy

    csendes tag

    válasz BogyóBP #70380 üzenetére

    Az lesz az! Mezei pasztával annyira melegedett hogy megfagyott a gép. Holnap veszek egy komolyat és megpróbálom.. Nagyon remélem hogy még nem adta meg magát a kártya.. :O

  • zxLAZy

    csendes tag

    válasz TTomax #70377 üzenetére

    Nos leszedtem a gpu-ról a ezt a thermo lapkát.. nem volt szép állapotban.. mindegy, nem is erre találták ki, csak az eredeti megoldást szerettük volna reprodukálni egy viszonylag béna kísérlettel.

    Vettem végül az említett Thermal Grizzly Kryonaut pasztából, és a GPU alapos megtisztítása után bekentem ezzel az új anyaggal. Tapasztalat: gép indítást követően a benchmark remek értékeket produkál, és az általad említett low3d jelenség sem jelentkezik, tehát a hirtelen nagyon magas majd 60 fokon stabilizálódó hőmérséklet, és a feleződő/harmadolódó fps sem. Viszont néhány perc alatt szépen megfő a kártya. A szememet eltakarva hunyorogva néztem ahogy szép lassan ballag felfelé a hőmérséklet, majd 96 fok körül fekete kép/fagyás. Utána egy ideig nem is adott képet a VGA. Pár perc pihi után már jó volt, terhelés nélkül tudom használni.

    Ezek szerint mégis számít hogy az a réteg ami átadja a hőt a bordának mekkora, és lehet az elméletem is helyes, miszerint gyárilag nem véletlen volt a képen látható 3 sávot lefedő nagyságú fém lapka rajta.

    Mit tegyek? Vízhűtést nem fogok venni egy több éves kártyára, viszont nagyon sajnálnám ha így maradna, hiszen jóval többre képes, és korábban nem volt ilyen probléma, csak hát annak a gyári rétegnek a levakarása nem volt jó ötlet... :W Hol csinálják meg ezt nekem ebben nagyon jártas emberek? Valami hivatásos tunerek/overclockerek? :D

  • zxLAZy

    csendes tag

    válasz dark2 #70467 üzenetére

    Nem rossz ötlet! Bár amikor először lett szétszedve azért látszott, hogy a gpu jól bele volt cuppanva ebbe az anyagba, szóval pasztát akkor is kellene még szerintem használnom. Köszönöm a tippet! :R

    Persze ha valakinek van ötlete hogy milyen anyagot tudnék használni, továbbra is várom a jó gondolatokat! :)

  • zxLAZy

    csendes tag

    válasz dark2 #70470 üzenetére

    Mondjuk ilyen? Itt 0,3 mm a legvékonyabb: [link] . Gondolom itthon is kapni valahol.

  • zxLAZy

    csendes tag

    válasz dark2 #70472 üzenetére

    Borzasztó láma megoldása lett a dolognak... Ami egy újabb kérdést vet fel de ez már nem sos.. Szóval még az elején írtam hogy mikor sima pasztával lett bekenve a GPU megfagyott a gép többször -> tehát az volt a mondás, hogy így ez nem megoldás. És fontos momentum: ott egy olyan házban próbáltuk ki aminek le volt véve az oldala.

    Tegnap levettem a házam oldalát és megoldódott a probléma... :U :DDD

    Az egész sztori egy rakás véletlen és még több félrevezető jelenség miatt alakult ilyen bénán, én ezt el sem hiszem... Mindegy, köszönöm mindenkinek a segítséget!

    További kérdés: ha vízhűtést szerelek rá elvileg minden hűvösebb lesz, mert most mivel baromi nagy a kártya befűti a házat (silent ház, ez a baj..). Ha viszont nem lenne ott az a nagy borda mint radiátor, akkor jól is alakulhat a sztori nemde? Tegnap olyan videókat láttam amiben a gyári hűtéssel terheléssel 78 fok körül volt a GPU, vízhűtéssel 46 (!!). Érdemes belevágni?

Új hozzászólás Aktív témák