Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • szazbolha

    addikt

    válasz orsib78 #1908 üzenetére

    A monolitikus adattárolásnál mindig jobb az elosztott. Térben és tárolás megvalósításában is. Főleg ha elhisszük hogy a digitális eszközeink nem rendelkeznek hibajavító mechanizmusokkal.
    Egyébként ha ez igaz lenne, akkor a fájlok másolásával mint egy vírus úgy terjednének a hibás adatrészek, sőt nem csak terjednének, hanem folyamatosan gyarapodnának.
    Én még nem találkoztam ezzel a jelenséggel.

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz orsib78 #1908 üzenetére

    Jó az irány, tetszik a motyód :D ;) Ez így korrekt.

    Adat integritás. Háttértáron a ZFS és hasonló állatok a megoldás (vagy fizikai raid kártyák nyújtják ezt, de azokkal néha nyűg van hiba esetén + eléggé zárt cuccok, soha nem vállalnám be), memóriában pedig az ECC ugye - és pipa.

    Ráadásul a ZFS-nek kell a memória, nem kicsit, nagyon. Egy 4TB-os RAID10-es tömbnek neki sem szabad állni 16Gbyte RAM alatt. Igaz, de nem betonfal limitáció, amíg nem használsz deduplikációt. A 4TB-os raid10 tömb elfut 4-8G RAM körül is, jó teljesítménnyel :K , míg a dedup nincs bekapcsolva (default off amúgy és senki nem ajánlja, én sem, bár teszt gépen jól működött, csak zene, film, egyebeket tároló gépen nagyon pici a valószínűsége, hogy két egyforma fájl létezzen és azt 1 fizikaiban tárolja, erre meg külön egy nyilvántartó táblát tartson RAM-ban). Szóval dedup nélkül nepara a ZFS-től, a 8G ECC-ddel simán :K

    Sokkal fontosabb zfs sebességnél a fícsörök jó használata, 4K AF meghajtók kezelése és 1-2 extra paraméter, melyekkel optimalizálni lehet a pool-okat (főleg az írás-olvasás sebességét, ez nem mindig úgy triviális, mint klasszik raid-nél). De alapból se rossz a beállítás amúgy.

    Hálózat: tök8, kábel vagy wifi. Adatot viszünk át, nem jelet... az adat a hasznos terhe annak a szállítmánynak, amivel a DAC-odat eteted, az előtte lévő lejátszó program segítségével a CPU-val, RAM-al , bufferekkel... Szóval töknyolc, hogy a szenet mikor mi szállítja, egyszer vasút, egyszer hajó, egyszer teherautó és az is mindegy, mikor melyiken történik egy kis hiba, amíg a Te szened ugyanaz a szén, mint amit a feladó összepakolt Neked.

    Érdekes setup-od van. Én most Pi4-ezek, még nézem a kuckót hozzá Aliexpress-en, nem tudom, mekkora lesz a toroiddal, Arduino-val meg minden bigyóval együtt (helyileg hogy férek el). A Pi4-et meghűtöm bordákkal, így vettem hozzá egy 20cm-es régi IDE kábelhez hasonló szalagkábelt, amivel a GPIO portjait elviszem tőle oldalra kicsit, így a házon belül is tudom árnyékolni a kicsit zajos Pi-t, meg bordázni is tudom passzív módra úgy, hogy közben a GPIO-ra a kábel segítségével pakolhatok kütyüket. A szalagkábel túlvégére, ami a GPIO portokat reprezentálja, kerül egy I2S reclocker modul, arra pedig egy HDMI transmitter, ami HDMI LVDS formában adja ki a jelet egy túloldali, majdani külső DAC-nak (max PCM 768kHz/DSD1024 natív).

    A kütyün egy SD kari rendszernek, semmi más. Wifi, Volumio, hálózaton keresztül látja a NAS-omon lévő fájlokat és kész is, más dolga nem lesz. ON/OFF az Arduino-n keresztül, ami majd távszabályzóról kapja a jelet és húzogatja a reléket :D + szól a többi Arduino-nak a rendszerben, ami a többi eszközömet vezérli, így a teljes lánc több alkatrésze egyetlen egy távszabályzó gombnyomásra éled fel és alszik el, ahogy akarom.

    Apámnak karácsonyra raktam össze ezt, ő egy lépéssel előrébb van, a HDMI kütyüt most kapja meg maholnap :) Mondtam neki, kezdje tömni a malacperselyt 2020 karácsonyra, kell az a DAC :D

    DAC-ot pedig majd választok innen, mármint mint oldalról.. érdemes a linken lévő függőleges oszlopos képet jobban megnézni (nagyítható), milyen márkák mérve hova esnek. Olykor csak pislogok, hogy mivan.

    Aztán úgyis indul majd a cserebere, ez a kütyüzés már csak ilyen :D Beszippant.

    Egy szó mint száz, szerintem nyugodtan állj át ZFS-re, akkor kapsz integritást is az adatokra, addig csak tárolod, de se a proci, se a fájlrendszer, se semmi nem ellenőrzi, azt olvassa-e fel, amit korábban kiírtál.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

Új hozzászólás Aktív témák