Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • thomgrande

    tag

    válasz thyeby #46221 üzenetére

    Billegést csak akkor tudom elképzelni ha az alsó csapágy nem állítható és balfácán módon van felrakva. Az ilyen megvezetések alapja hogy egyik oldal fix másik oldal általában excenteresen állítható és fixálható.

    "Magyarország rég nagyobb volt, De ennél nagyobb már nem lehet. Magyarország beteg nagyon, Nem szereti magát, rágja a gyűlölet. Lassan lépked a fűben a vak zenészek kara. Mondjátok emberek, Ez már Európa?"

  • pacman_123

    tag

    válasz thyeby #46221 üzenetére

    "Szerintem a gumihenger csak a kés ellen dolgozhat, máshogy nem. De majd pihentebben átgondolom ezt, nem csak rálövöm a választ."

    Jelentem én most keltem fel, úgyhogy kicsit belevau ;]

    Ez pontosan így van, nem lenne vicces az eredmény ha másképp lenne. Kedves thomgrande, ezt gondold át még egyszer :) Szóval minden hengernek, guminak vagy bordázott acél behúzóhengernek, - sima vastagológyalun vagy kombigyalu vastagoló részében ugyanúgy - a gyalukés ellen kell dolgoznia. És ha ezt így végiggondolod, arra is rájössz merre forognak a videón a gumihengerek, merre a gyalukés -> máris jó irányba köpi ki a forgácsot a cucc.

    Vagy ha más nem: felsőmaró. Ott is a kés forgásirányával szemben tolod a marót kézből vezetve vagy az anyagot asztalba építettnél. Hamar megtudnád ha rosszul csinálnád :) De inkább ne tudd meg. Pár esetben csak megugrik a maró a kezedben, de kontrollálni tudod. Pár esetben meg ... nem tudod kontrollálni. Megindul a maró, ki tudja hol (vagy kiben) áll meg ...

    Alapvetően minden forgácsolásnál (pl az asztali körfűrésznél is) a forgácsolás (késforgás) irányával szemben toljuk az anyagot. Gumihengerrel vagy kézzel, de szemben.

    Szalmakutya is remekül rávilágított egy dologra. Csak tessék elképzelni, amikor egy tízezret pörgő 2 vagy 3 késes késtengely percenkét 20-30 ezerszer "rákopogtat" egy fa felületére. És az egész gép nincs lefogatva, "csak" a saját súlyával fekszik a fán és gurul a töksima sínen. A 2 gumihenger teszi a dolgát, viszi előre a gépet, meg a 2-3 kés is teszi a dolgát. De az eredeti állapotban a 2 gumihenger nemcsak a faanyagot tolja előre, hanem leszorít is. Itt meg .. nos ezt nem teszi.

    Illetve.

    Igen, valóban jól látható a hullámos eredmény a gerendán, 8:33-tól. Pont ugyanazt a képet mutatja, mint egy sz*rul beállított egyengető, amelyiknél túl magasra van állítva egy kés a másikhoz képest és/vagy a fogadó asztalhoz képest -> támaszkodhatsz akármekkora súllyal a munkadarabra toláskor, szép hullámos lesz a gyalulás. És érzed ilyenkor a kezeden is hogy "masszíroz" is a gyalukés. Ezt lehet csökkenteni azzal, ha egyrészt pontosan beállítod az összes gyalukést, illetve lejjebb állítod a gyalukéseket kicsit, de még mindig a fogadó asztal felé (a legmagasabb pontját). Illetve a hullámos gyalulási képre ilyenkor még rátehet egy jó nagy lapáttal a kopott gyalukés is.

    Érdemes átolvasni pár találatot. Sok esetben a vastagolásos hullámzást kérik számon, de van benne egyengetős találat is. Pl itt is írnak róla.

    "A felület, amit látsz gyakorlatilag egy egykéses gyalulásnak a felülete".
    Azaz egy kés nagyobb munkát végez mint a másik, vagy úgy is lehet mondani hogy szinte csak az dolgozik.

    Vastagoláskor pedig a nem megfelelően beállított vagy kopott/meghajolt behúzó és vagy kitoló hengerek is bőven bűnösek lehetnek. Gumis vagy nem gumis egyaránt. Erre is van elégszer utalás a fenti keresés eredményeiben.

    Na miközben írtam ezt és válogattam a linkek közül olvasom ezt:

    #46224 Szalmakutya: "tehát itt akkor megcserélte az irányt a jóember, ha igazad van"

    Denemááár :) Forgács tökéletesen jó irányban köpődik ki. Nem értem ez hogy zavar meg ennyire titeket. A gyalukés belekap az anyagba, a forgácsot felkapja, majd a másik oldalon kiköpi.

    Meg ezt is most olvasom:
    #46220 thomgrande: "mert alul a megvezetés nem csak a négy csapágy a megvezető hanem alul is van vezető csapágy ahogy ez a sines vezetéseknél szokott lenni."

    Meg is érkeztünk :) Szoknia kéne lenni. Vagy jó lenne ha lenne. De itt nem szokik. Vagy mutasd meg hol látsz akár csak lehetőséget ennél a konstrukciónál az alsó csapágyra - tekerj vissza a videó elejére és nézd meg jobban hogy oldotta meg az öreg. Ezen bizony nincs alulról csapágy. Sehol sem. Csak gurul a 4 csapágyon oszt' Sanyi ...

    [ Szerkesztve ]

    Hobbista fanyűvő - https://tinyurl.com/AndrasPazar - https://www.youtube.com/@AndrasPazar

Új hozzászólás Aktív témák