Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • konci79

    őstag

    válasz Yoshida #7831 üzenetére

    Szia.
    Nekem Kingston A2000 és egy WD Blue ment egy B450M Pro4-F lapban, ha ez segít.

  • MaddeNNNN

    őstag

    válasz Yoshida #7831 üzenetére

    wd sn570, samsung 980(sima,nem pro), kingston A2000 (ha még találsz), samsung 970 evo

    ezek gyakran ajánlott nvme ssd-k.
    (ugye amit írtál az m.2 az a csatlakozó, abban is létezik SATA.)

    To protect the sheep you gotta catch the wolf. And it takes a wolf to catch a wolf.

  • D55

    aktív tag

    válasz Yoshida #7831 üzenetére

    Szia, azonos típusú alaplappal hasonlóan indult nekem is a történet, csak nagyon másképp végződött és épp az előbb került pont a végére. Elmesélném, mert tanulságos lehet másoknak is.

    Szóval volt nekem is egy ilyen B450 Pro4 lapom, benne egy Ryzen 5 3600. Kapott volna ugyanígy egy ADATA (csak nem 750, hanem 710) SSD-t. Ugyanígy nem ismerte fel, akármit csináltam vele, akármelyik slotba tettem, akármit állítottam a BIOS-ban. A meglévő A2000-es Kingstont látta bármelyik slotban és próbaképp a laptopomban is azonnal működött az új ADATA. Olvastam akkor már hasonló panaszokról.

    Itt fontos megjegyezni, hogy a PCIe egy oda-vissza nagyon rugalmasan (gyakori extrém példaként lásd x1-es slotokban vígan működő x16-os bányászkártyák) kompatibilis elektronikai csatlakozási szabvány, az M.2 egy fizikai foglalatforma, amire direktbe csak szimplán ki vannak vezetve a PCIe sávok, az NVMe pedig egy lemezvezérlő kommunikációs protokoll, ami már a PCIe kapcsolat felett képez egy külön réteget / dimenziót, tehát az elektronikai kapcsolatba elemi szinten nem szól bele, hanem már annak a világán belül létezik, illetve kommunikál. Az NVMe kapcsán fontos még, hogy a különböző verziók kompatibilitása ezzel összhangban host oldalon szoftver (tehát a legmélyebb szinten is max EFI) és nem pedig hardverfüggő.

    Az előbbiek miatt nehezen tudtam elengedni a dolgot, mondván papírforma szerint az általad is idézett álláspontja a gyártónak teljes mértékben elfogadhatatlan, mondhatni hajmeresztő, hiszen a működés alapvető szintjén minden létező PCIe eszköz kompatibilis minden létező alaplappal, ha a gyártók a szabványokat betartották, legfeljebb ugye a sávszélesség/sebesség lehet szűkebb egy rossz párosítás esetén. Ha meg esetleg az NVMe host firmware-jük lenne hibás/hiányos (amennyiben ilyen nem csak a bootdisk-ként való használathoz szükséges, hanem egyáltalán az OS szintről driver általi megcímzés/szólításhoz is, ennyire nem mélyedtem bele), akkor azt van lehetőségük és erősen tanácsos is utólag javítaniuk.

    Fel is csillant hát rögtön a szemem, amikor megláttam egy, ha jól emlékszem akkor mindössze csak 1-2 napos, friss és ropogós BIOS frissítést a laphoz (MÁR ITT JOBB LELŐNÖM A POÉNT, HOGY NEKEM MEGÖLTE KÉSŐBB AZ ALAPLAPOT, NE ROHANJON SENKI FELTENNI!). Letöltöttem és rá is flasheltem habozás nélkül. A gép eleinte hibátlanul bootolt, ugyan az ADATA SSD-t továbbra sem látta, de már a Windowsban járkáltam vele.

    Kb. ekkor tűnt fel, hogy a gyárilag ugye 4,2GHz-es Ryzen 5-öm csak kerek 4GHz-ig boostol, holott előtte PBO-val a 4,4-et is nyaldosni szokta... Viszont a Ryzen Master szerint kezdésnek valami 4096 amper vagy watt TDP korlátom lett így helyből (sajnos már nem emlékszem pontosan melyik limitnél írta) :Y

    Elkezdtem hát picikét még állítgatni a BIOS-t, mert ez így nagyon nem tűnt kereknek, plusz amúgy is még hátra volt az egyedibb dolgaim visszaírása, pl. ventilátor szabályozási értékek. Utánaolvastam közben és sok helyen írták, hogy (logikusnak is tűnik) érdemes undervoltolással próbálkozni a 3600-nál 1,26V-ra, ha nem boostol eléggé a CPU. Kipróbáltam, de a Windows bootolása közben kékhalált kaptam. Na, mondom akkor vissza az egész, de következőre már nem indult a gép. Se baj, CMOS reset. Megtörtént, ott voltam ismét már a beállításokban, full defaultról elkezdtem ismét az alapvető dolgokat belőni, csak hogy egy Windows-t tudjak bootoltatni, aztán még olvasgassak a témáról. Mentettem a beállítások, restart, majd... VÉGE. Innentől nem ment végig a POST soha többé, se pedig hibát nem sípolt, hanem kb. percenként újraindult végtelenszer. Kétségbeesésemben nem nagy túlzással vagy 50x próbáltam ismét CMOS resetet a rá következő pár napban, volt hogy fél napra rajt hagytam a jumpert és ki volt véve az elem, de úgy se. RAM-okat variáltam mindenhogy (illetve azokat tudtam is közben egy másik gépben tesztelni), másik videokártya, másik táp, mindent megpróbáltam, de semmi. Nagyon dühösen és csalódottan elengedtem aztán pár nap után az egészet, AM4 akkor senkinek sehol a környéken, hogy egyáltalán kipróbáljam, hogy a lap vagy a proci adta fel, de itt már nem is számított, ment az AMD és az ASRock is a személyes öröktiltólistámra (illetve az AMD az vissza, mert mielőtt a Zenek jó híre megvett, előtte évtizedeken át nagyon kevés példát tudnék felidézni, amikor nem erősen hw related problémás eset kapcsán került volna AMD-s config a látókörömbe) és jött is helyette aztán a mostani Intel build-em. (És láss csodát, abban már az ADATA SSD-m is működött egyből :C )

    Na de itt még nincs vége. Gyanakodtam arra, hogy mi van ha csúnyán benéztem valamit és az az 1,26V mondjuk +1,26V offset volt valójában (ha ekkora állatságot enged esetleg a BIOS...), vagy egyszerűen én jól írtam, csak mondjuk az alaplap értelmezett valamit rosszul és küldte jól pofán valamivel a procit. Ugyanis minimális életjelek voltak, RAM nélkül sípolt, talán videokártya nélkül is sípolt, illetve proci nélkül még a tápegység zöld indítószálát sem húzta le földre, hogy az kiadja az üzemi ágakon a feszültségeket és pl. felpörögjenek a ventilátorok (ellenben procival a helyén igen). Tehát én inkább a CPU halálára gyanakodtam, mint sem az alaplapéra ezen a ponton.

    Telt aztán az idő, mire egy rokonom érdeklődik, hogy mi van azzal az AMD procimmal. Hát mondom valószínűleg döglött, de miért? Azt mondja egy munkatársa keres hasonlót, esetleg mutassuk meg neki, kipróbálja, azt akkor legalább tudjuk majd, hogy mi köszönt el nálam. Mondom persze, vigye, adtam is oda neki nagy lendülettel, látni sem akartam többet. Erre ma kapom az üzenetet, hogy mennyit kérek, mert állítólag tökéletesen működik a CPU :U

    Tehát bármilyen meglepő, minden jel szerint úgy tűnik végül, hogy az alaplap halt be egy sikeres, de problémás CPU paramétereket okozó BIOS frissítés, majd végül egy ártatlannak induló CMOS reset és mindössze néhány alapvető boot paraméter belövését követően.

    Esetleg csak megmakacsolta magát úgy, hogy több tucatnyi ismételt CMOS reset és alapos lecsupaszítás után sem hajlandó valamiért POST-olni. Ja és persze továbbra sem produkál a szabványoknak megfelelő kompatibilitást szabványos komponensekkel, de ez itt szerintem már mindegy is. Nálam ennyi pontosan elég, hogy az érintett gyártót/gyártókat ezt követően mind személyes célú vásárlás, mind pedig a munkám részét képező feladatok során kizárjam a lehetséges választások közül, amíg játszik más. Mindenki más meg majd eldönti, hogy én vagyok egy utolsó szerencsétlen balfasz, vagy az ASRock és az AMD alkotott közös erővel egy ekkora trágyát :(

    [ Szerkesztve ]

  • MaddeNNNN

    őstag

    válasz Yoshida #7863 üzenetére

    Pedig egyikkel sincs gond. Lehet hogy kifogott egy hibas alaplapot vagy cput, ez mind amd es intel oldalon elofordulhat ugyan ugy minthogy mas lap gyartoknal is lehet gyarilag hibas termek. En 2019ben epitettem gepet egy asrock b450 steel legenddel, abban 3 cpu szolgalt hibatlanul rengeteg kulonbozo hardverrel. Aztan csereltem b550 steel legendre abban pedig egy 5800X3D teszi a dolgat hibatlanul ket tuningolt ram modullal.

    To protect the sheep you gotta catch the wolf. And it takes a wolf to catch a wolf.

  • Sanchez638

    addikt

    válasz Yoshida #7863 üzenetére

    GIGABYTE X399 DESIGNARE EX alaplapot úgy vettem ki az általam kibontott dobozából, hogy az alaplap hibás volt. Gariba kis is lett cserélve.. Nem filléres cucc, mégis rossz volt.

    Utalásnál mindig írj tárgyat. Számom az adatlapomon. Privát számot nem veszek fel!

  • mmdms

    addikt

    válasz Yoshida #8024 üzenetére

    Szerintem sarkaval beleejtettek a foglalatba a procit, vagy probaltak a keretrol letorolni a pasztat es akkor akadtak bele a labak a zsepibe/vagy amivel toroltek.

    ElGuRuLt a GyoGySzErEm...VaGy CsAk FoRDíTvA VeTtEm Be?

Új hozzászólás Aktív témák