Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Ear001

    addikt

    válasz weinmaker #119644 üzenetére

    Audirvana, Roon a két legjobban szóló program, bár a Roon messze több, mint egy sima lejátszóprogram.

    OS X-nél az esetek 99.98%-ban nem kell külön meghajtóprogram a USB-s audióeszközhöz.

    Amúgy van ennek a témának külön topicja itt.

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz weinmaker #119644 üzenetére

    Kétféle lejátszóprogram van: 1. ami a rendszermixerre küldi a zenét, és 2. ami azt megkerülve “kisajátítja” a lejátszó hardvert (CoreAudio exclusive mode). Utobbiak (a 2. kategóriába tartozók) egyúttal képesek ún. integer módban, a forrásanyagba veszteségmentesen tömöritett PCM- bitfolyamot minden további beavatkozás nélkül küldeni a “lejátszó” eszközre (esetünkben a DAC-ra), ezért bitperfektnek is szokták őket nevezni. Én Mac-re eddig két bitperfekt lejátszóval találkoztam, a már említett Audirvanával és a Roon-nal. Ha ezekkel játszod le a zenéídet bitperfekt beallításokkal (gykorlatilag minden konverziót, DSP-t, szoftveres hangerő-állítast stb kikapcsolva), akkor a DAC a forrásanyag felbontását fogja mutatni.
    A rendszermixert megkerülni nem képes lejátszó programok (ebből van több, és a lejátszóprogramok közé értem a streming-szolgáltatók web-alapú vagy natív klienseit is, pl. a rendszerrel júövő Zene (Music) alkalmazást is, amivel az AppleMusic streaming szolgáltatását lehet hallgatni - és ez is a rendszermixeren kersztül megy) használata közben a DAC-od a rendszermixeren beállított mintavételezési frekvenciát (és bitmélységet) fogja mutatni, mert a rendszermixer kimenete fix formátumú. A rendszermixer beállításait az “Audio Midi Setup” nevű (magyarul sajnos nem tudom a nevét) programmal (ez is telepszik a macOS-szel) tudod beállítani, a számítógep által elérhető lejátszó hardverek mindegyikére külön-külön. Itt tudod azt is kiválasztani, hogy a rendszerhangok illetve az alap hangkimenet melyik eszközön szólaljanak meg.
    A foobar a windows-on tudtommal bitperfekt lejátszó, macOS-en nem ismerem, soha nem használtam. A pine player valószínűleg nem az, és a rendszermixeren átküldi a hangot (programozástechnikailag ez az egyszerűbb megoldás), ezért mindegy milyen anyagot játszol le vele, mert a rendszermixer kimeneti beállításai szerinti mintavételezési frekvenciával és bitmélységgel küldi ki.
    A mac-eknek aműgy alapból nagyon jó szokott lenni a “hangjuk” (számítógéphez képest jó minőségű és pontos időzítésű az USB hardverük), de ezt csak bitperfekt lejátszóval tudod teljes mértékben kihasználni. Ha a rendszermixeren átmegy a lejátszás, akkor az sajnos azt az esetek többségében a szükséges konverziók miatt “megszenvedi” a hang (erről írhatok többet is, ha érdekel valakit), és a rendszermixer hangminősége sajnos rátelepszik, és minőségi
    lejátszóláncodból nem fogod tudni kihozni a maximumot).
    Még egy a DSD-lejátszásról: talán mondanom sem kell, hogy erre natívan nem mindegyik lejátszó képes, de amelyik igen, az szükségszerűen vagy átalakítja a DSD-t PCM-mé, vagy bitperfekt kell legyen, mert e DSD jelfolyamon nem lehet semmit PCM-be alakítás nélkül végezni, ezért a rendszermixerre való küldés tönkreteszi azt). A DSD bitfolyamot az erre képes lejátszók ún DoP-formátumban szokták továbbítani, amit laikusok számára a legegyzserűbb úgy elmagyarázni, hogy “PCM-nek hazudott DSD”. A rendszermixer tudtommal ezt nem kezeli, tehát PCM-nek fogja hinni, és az eredmény egy nagy zajkatyvasz lesz.

    TLDR: ha minőségi zeleneljátszást akarsz macOS alatt, Mac hardveren, külső DAC-kal, akkor mindenképp bitperfekt lejátszóprogramot javaslok. A két legismertebb ezek közül az Audirvana és a Roon. Sajnos mindkettő fizetős, ráadásul havi vagy éves alapú előfizetős (Roon-nak van “lifetime” licensze is igen borsos áron). Az Audirvana régebbi, 3.5-ös verziója még nem előfizetőd, tehát ha egy olyan licenszet (amit már nem forgalmaznak hivatalosan, de “használtpiacon” fel-felbukkan) be tudsz szerezni, akkor egy tökéletes minőségű lejátszóprogramod lesz, amivel ki tudod hozni a lejátszóláncod további részéből (DAC- (+ előreősítő) + erősítő + hangsugárzók) a maximumot. Az Apple gépek erre nagyonis alkalmasak.

    Végül, csak biztatásként egy kép egy (eléggé) minősegi, fejhallgatól lejátszóláncról 2020-as M1 Macbook Air-rel, Audirvana 3.5-tel (kb 2 éve készült, akkor még ilyen MBA-m volt):

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák