Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • aswyx

    csendes tag

    válasz tildy #25978 üzenetére

    Sziasztok!

    En is Londonban elek es programozo vagyok. Kicsit megdobbentem a fizukon amit irtok, nagyon kevesnek tunik. :Y A Sainsbury's-nel is dolgoztam, igaz contractorkent, ami mas kategoria. Meg Tildyvel is talalkoztunk, ha sokat nem is beszeltunk.

    Amikor tavaly nagyon gyorsan megszabadultak a contractoroktol, akkor tobbunket is probaltak meggyozni, hogy csatlakozzunk allando alkalmazottkent, senior dev (70k) es dev lead (80k) poziciokban. Es mind nemet mondtunk. Nem gondoltam volna, hogy akik regebben dolgoznak ott, ilyen szinten nem becsulik meg. :(

    BÁ Nutrition:
    Viszonylag sokat kell interjuztatnom mostanaban, igaz mi mid-level es folotte keresunk. Papirral es eletkorral semmit nem foglalkozunk. Ezeket korabbi munkahelyen sem neztuk soha, juniorkent foleg a lelkes, gyors gondolkodasu embereket kerestunk, meg hogy ne mindent nekunk kelljen megtanitani. Az interjuk eddig mindig: kod teszt otthon, technikai kerdesek eloben, es az esetek nagy reszeben egy egyszeru, kb 1 oras kodolas eloben. Kezdo fizuk 25k-45k.

    Az elorelepest csak sajat tapasztalat alapjan tudom: munkahely valtas mindig sokkal tobb penzt hozott mint amit a ceg addott volna ha maradok. Igy 3 ev, ket valtas kb +20k volt. Karrier mint olyan engem sosem erdekelt, semmi penzert nem lennek team lead vagy hasonlo. Tobbek kozt ezert is lettem contractor :)

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz tildy #26003 üzenetére

    Mindig is tudtam, hogy a Sainsbury's nagyon felremenedzelt ceg, de hogy ennyire, az nem esett le :(((

    Hat 3 eve nem voltam olyan helyen ahol junior deveknel ralattam a reszletekre, a Sains-nel csak interjuztattam, most meg csak mid-level es folotte veszunk fel embereket.

    Annal a cegnel igy voltak a fizu szintek:
    graduate level - 0-2 ev programozoi tapasztalat, szakiranyu egyetemi vegzettseg, vagy tobb eves technikai de nem porgramozoi hatter. Ok kb egysegesen 25k korul kaptak.

    junior 2-4 ev tapasztalat, vagy tobb de teljesen mas iranyu (pl web frontend develper tapasztalat, de android fejleszto akart lenni). Naluk a maximum 45k volt, ha 40 folott kertek, akkor +1 kor interju a CTO-val. Az atlag kb 38k volt.

    mid-level itt kezdtem en, 45k-65k, ide nagyon nehez volt mar embereket talalni, kb 20 interjubol 1 ment at.

    senior itt mar csak kocsmai beszelgetes szintjen tudom. Egy idoben 3 python core developer is dolgozott ott, ok allitolag 80k+ fizun voltak. En 68-ig jutottam.

    Fizu emeles 1x volt 3 ev alatt, 2k, a tobbit az nem kerni hanem inkabb kovteleni kellett (mindig ugy mentem oda, hogy mar volt ajanlatom masik cegtol, hogy nyugod lelekkel setaljak el, ha nem jutunk egyeszsegre)

    BÁ Nutrition:
    0 evvel mi graduate-levelnek hivtuk, nehol osszevonjak a juniorral.

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz BÁ Nutrition #26010 üzenetére

    Szivesen. Kisebb cegeknel, start-up-oknal akik nagy befektetest kaptak vagy ha hajlando vagy gyarkan valtani gyorsabban lehet magasabb fizut elerni. Persze ha hajlando vagy sokszor valtani akkor 2-3 ev tapasztalat utan lehet contractorcodni, ami bevetelben egesz mas kategoria.

    Hivatalosan en 9-5:30 dolgozok (az osszes eddigi cegnel) gyakorlatilag ez inkabb 10-6. Tulora ritkan, legfeljebb release kornyeken. A tobbiek kesobb jonnek, kesobb mennek. Ez mondjuk ceg specifikus, hogy mennyire rugalamasak. A tulora ritkasaga es a kb 7-8 ora az irodan + ebedszunet eddig altalanos volt. Havi 1-2 nap otthonrol dolgozast is elfogadtak eddig mindenhol.

    Tildy:
    Hat igen, full stack nagyon sok mindent foglal magaban. Igazad van, hogy az experteket sokkal jobban fizetik, erdemes minel hamarabb egy teruletre fokuszalni csak. En kb 7 eve nem foglalkozom front-enddel, nem volt idom es kedvem minden evben uj frameworkot tanulni. Viszont emiatt kevesbe mely tudassal lehet nagyon jol keresni. Pl 2 ev React tapasztalattal siman lehet annyit keresni mint 5+ ev backend tapasztalattal. Csak sosem lehet tudni, hogy meddig lesz az a tudas hasznos :) Backenden ez kiszamithatobb, cserebe viszont sokkal aprobb reszleteket is elvarnak, hogy ismerj.

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz total90 #26031 üzenetére

    Lengyel haverom eleg komoly dji drone-nal utazik mindenhova. Voltunk egyutt Olaszorszagban, Gorogorszagban, Spanyolorszagban Londonbol oda-vissza. Meg o volt meg 10 masik orszagban az elmult 1 evben, mindig dronnal. Sosem volt problemaja.

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz dipeti #26040 üzenetére

    "Pension 4% and 4% - Ez mit jelent, hogy ketszer 4%?"

    magan nyugdij, 4% a fizudbol ehhez hozza tesz a ceg meg 4%-ot. Aztan ez viheted magaddal.

    "Life Assurance x2" - elet biztositas. Szerintem a x2, hogy parodra is lehet, de ebben nem vagyok biztos.

    "Private Health – employee funded" - na ez nem ertem, ha employee funded ennek szerintem csak akkor van ertelme ha valami kedvezmeny adnak.

    Bonus Potential - vagy lesz, vagy nem :) Cegtol fugg, ahol eddig dolgoztam volt de sose a lehetseges max.

    A 33 nap szabi egesz jol hangzik.

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz FerenczUk #26047 üzenetére

    Python/backend contractor.

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz Viszlát #26742 üzenetére

    Hat, azert Monzo (meg a tobbi fintech) mint fo szamla nekem kicsit meredek lenne.

    Mondom ezt ugy, hogy tobb mint 2 eve van Monzo kartyam/szamlam, van Starling meg Revolut is, es egy fintech cegnel dolgozom.

    Miert nem mukodne Monzo nekem (tobbsege az osszes fintechre igaz legyen as Transferwise vagy Starling)

    - daily transfer limit £10,000. Nincs CHAPS. Persze van akit nem erint, de ha igen akkor altalaban surgos, pl onresz lakashoz.

    - nincs kamat. Vagyis van. Vagyis nincs. [Monzo blog]

    "We’ve been working with a partner bank that’ll help us pay interest on your savings. When you earn interest on a savings pot, your money will actually held by our partner bank."
    Az nekem nem hangzik jol, hogy ok majd egy masik bank szamlajan tartjak az en penzem aki fizet kamatot, mert ok nem.

    - nincs kolcson. Vagy hitel. Ha soha nem kell OK, de pl ha hazat vennel nem annyira.

    - credit checknel vagy nem jelent meg a Monzo bankszamla, vagy 0 hatasa a credit score-ra. High street bank es hitelkartya nelkul lett volna kb semmilyen credit score-om.

    Az hogy minden egyes felhasznalon veszitenek penzt, es egyelore nincs mukodokepes otlet, hogy ez mitol valtozik meg csak hab a tortan. Nem hiszem, hogy meg 5 evet megelnek felvasarlas nelkul.

    Es tudom van FSCS protection £85,000-ra. De ok atlag 7 napot igernek egy bank eseten kifizetesre, de 20 napot garantalnak. [fscs] Szoval ha csak 1 szamlad van es az az bank 1 besul, akkor 7-20 napig abbol elsz ami otthon van.

    Szoval ha kell egy szamla gyorsan, akkor jo. Meg masodik szamlanak. Es ha nem akarsz rajta sok penzt tartani. De en high street bankszamla nelkul nem mernek es nem is tudnek meglenni.

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz Viszlát #26745 üzenetére

    Erdekes, direkt megneztem ujra, de nekem latsztik a Barclays meg a TSB is mindenhol. 1-2nel meg latszik a Monzo es a Starling de az kb felenel.

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz Viszlát #26751 üzenetére

    En sem azt mondtam, hogy ne nyiss Monzo szamlat mert elvisz a tatar. Sot, azt irtam "Szoval ha kell egy szamla gyorsan, akkor jo." A tobbit csak azert, hogy nehogy valaki ugy alljon hozza, hogy akkor van egy Monzo szamlam es minden jo, mert szerintem rizikos/vannak dolgok amik hianyoznak. A 10k + utalasok senkinel sem minden nap tortennek, de ha szukseg van ra, mas banknal 5 perc a fioknal, Monzonal meg nincs ra lehetoseg.

    Tehat szerintem: Monzo szamla jo. Ha viszont Monzo az elso szamlad erdemes minel elobb rendes banknal is nyitni.

    A Monzo vesztesegrol:
    [tavalyi hivatalos Monzo]
    [Telegraph cikk]
    [This Is Money cikk]

    Lenyeg: most szamlankent £15 vesztenek eves szinten, ez tavaly £65 volt, szoval az irany legalabb pozitiv. Ez viszont csak a szamlavezetesi veszteseg, marketing koltseg egyebek nincs meg benne. Aktiv felhasznalok kb 20%-a hasznalja elsodleges szamlanak. Atlag egyenleg £150. Ami egy banknal nagyon alacsony.

    Tavaly veszteseg (2018 februarig) £33.1 millio. A legutobbi founding roundnal $150 milliot akarnak bevonni, az £115.05, amivel a jenlegi veszteseg szinten meg lesz penz 3 evre. Pesze sok minden valtozhat, de kerdeses hogy a befektetok mikor akarnak majd penzt latni. Szerintem valamelyik nagyobb bank megveszi oket mielott a penz elfogyna, irnak majd egy szep blog-uzenetet, hogy megtalaltak a tokeletes vasarlot aki megtartja az o ertekeiket, es semmi nem fog valtozni csak mert tetszoleges high street bank a tulajdonos :)

    A Credit Agencyt meg komolyan nem tudom, a papiros isten tudja hol van, de az online-nal most is latom a credit reportban.

    Aztan amelyik reportban megjelent a Monzo/Starling, az jol le is vitte a a credit scoret (nem tudom miert) igy olyat hasznaltam amiben nem jelent meg :)

    [ Szerkesztve ]

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz Viszlát #26754 üzenetére

    Monzo: Nem is alitottam, hogy levegobe beszelsz, csak annyit, hogy erdemes azert high street banknal szamlat nyitni. Es mivel en sem szeretek levegobe beszelni, azert reszleteztem, hogy en miert csak masodlagos szamlanak hasznalom. :)

    Elokerestem az Experian reportot is TSB currrent account, Barclays current account (mindketto debit) azon is rajta van. Monzo/Startling nincs. Kepet arrol mar nem akarok, tul sok szemelyes info van rajta :)

    @tildy: Solictiornak/eladonak is Transferwiseal utataltatok? Nekunk a solicitor nagyon szigoru volt, hogy csak sajat neven levo szamlarol fogadnak el barmit, egyeb esetben mint pl "TRANSFERWISE LTD" visszautalnak automatikusan.

    A CHAPS hianyat azert emeltem ki Monzonal mert mas bankoknal ahol alacsony a faster payment limit ott van lehetoseg masra - pl a fiokban CHAPS utalas. Monzonal nincs ilyen lehetoseg. Nalam a Monzo limit folotti volt az onresz is, a Stamp Duty is, azert hoztam peldanak az onreszt mert Monzoval hetekig utalgathattunk volna.

    Mindesetre ez nekem mar nagyon off-topicnak tunik, lehet privatban erdemesebb folytatni.

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz qqzs #26810 üzenetére

    "If you have registered to complete a self assessment tax return" - ez viszont nem kotelezo. Ameddig csak sima alkalmazottkent dolgotam, nekem sem volt, es a ceg csinalta az adobevallasom.

    Ha mar van sajat ceged, vagy self-employed vagy valami innen: [link] akkor kell self assessment es akkor kapsz UTR-t te is.

    [ Szerkesztve ]

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz tildy #26812 üzenetére

    Nekem ketto van. Egyik a cegeme (ahogy te is irtad, akkor kell ha munkaltato vagy). A masik viszont szemelyes ami a Self Assessment-hez kell ha van nem munkaviszonybol valo beveteled (osztalek, kiadod a lakast, stb x hatar felett) lasd itt: https://www.gov.uk/self-assessment-tax-returns/who-must-send-a-tax-return .

    A masodik esetben itt regisztralsz https://www.gov.uk/log-in-file-self-assessment-tax-return/register-if-youre-not-self-employed

    Tehat az UTR az nem kell mindenkinek es nem olyan mint a magyar adoszam ebben teljesen igazad van. De lehet olyanod maganszemelykent es bizonyos esetekben kotelezo.

    [ Szerkesztve ]

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz k_petya #27742 üzenetére

    En 2015 ota contractorkodok Londonban. £450-£500 day ratebol siman meg lehet elni (meg jo sokat felretenni :) ). ~220 napot szoktam egy evben dolgozni, az eseteben £110000/ev. Adot kevesebbet fizetek, mint ugyanannyi fizetesert fizetnek. Ebben benne van persze, hogy koltsegelek amit lehet, illetve a penz osztalekkent veszem ki.

    Mindenkepp keress valami konyvelot, bar nem annyira nehez ha sajat magad akarod csinalni, de ha ugyanazt az idot munkaval toltod inkabb, tobbet keresel, mint amennyibe a konvyelo kerul. Vagy pihenhetsz helyette :)

    Az umbrellat semmikepp nem ajanlom, baratnom umbrellazott 3 honapig, illetve tobb haverom is. Ha minden jol megy akkor nagyon jonak tunik. De baratnom £15k buntetest kapott, az egyik haverom meg tobbet. Ket kulonbozo, tobb-ezer emberes, sokeves umbrella volt (az egyik azota mar csodbe ment). Szoval azota en szeretem a sajat adougyeimen rajta tartani a szemem, nincs kedvem ahhoz, hogy mas az en nevemben csaljon adot.

    LTD-t alapitani kb 15 perc volt, amibol 10 percet a nev kitalalasaval toltottem. Utana ceges szamla nyitasa se vett tobbet igenybe. Regisztralj VAT-re, aztan a konvyelo majd segit abban, hogy a te esetedben Flat rate vagy Standard rate a jobb.

    Hirtelen ennyi, nyugodtan kerdezz ha valami bizonytalan.

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz aswyx #27748 üzenetére

    Ja, igen az IR35.

    Elvileg ha jol van megirva a contract akkor ezzel nem kellene, hogy gond legyen. Vannak konyvelok akik ajanlanak IR35 check-et is mielott alairsz egy contractot.

    A gond az, hogy a ceg fog rolad jelenteni akihez contractorkodsz, 50 fonel kisebb cegenek ha dolgozol, nekik nem kell. Ahol en vagyok most, ott rengeteg a contractor, es bar en IR35-on kivul esek egyertelmuen, nincs ra eroforrass, hogy minden ugyet elbiraljanak, ezert minden contractor IR35-on belul lesz bejelentve.

    Elvileg minden felmerulo extra koltseget ok fognak allni, de ezt majd meglatjuk, ha kozeledik a hatarido. Decemberben kapok uj szerzodest, akkor majd kiszamlom magamnak. Ha rosszul jonnek ki belole, megyek mashova.

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz instantwater #27751 üzenetére

    Az elso fel ev utan (amikor konyvelest, szamlazast stb tapasztaltam ki) semmi macera nincs vele szerintem.

    Szabadsagra, betegsegre napi dij nem jar. Ilyen nem is volt sehol nekem, ahol contractor voltam, hanem megmondtam mennyit dolgozok es aszerint szamlaztam - persze jozan esz keretein belul.

    Iden a 365 napbol 253 nap munkanap van (104 hetvege es 8 public holiday, olyankor en sem dolgozom). Mint fent irtam 220 napra szoktam szamolni, hogy mennyit keresek. Iden is kb akorul leszek, szoval az kb 33 nap szabadsag illetve betegseg. Lekopogom, iden meg beteg nem voltam.

    En sajat eszkozt hasznalok, sajt szoftver, es amikor kell otthon van irodam (de altalaban nem kell). A helyek kb felenel adtak volna eddig laptopot, ha kerek, de egyszerubb ugy dolgozni, hogy mar minden be van allitva a sajat izlesem szerint.

    Hogy mennyiert erne meg permanent employeekent dolgozni, az egyen fuggo. Amikor meg £500/napot szamlaztam, akkor kb 120k kornyeken gondolkodtam volna, hogy ujra permanent legyek. Mostanaban nem szamoltam, mert en kifejzetten szeretek contractor lenni. Foleg mert nem kell foglalkozni azzal, hogy elo akarnak leptetni, team leadnek, tech leadnek, dev managernek, stb. Es mert 1-2 evente altalaban megunom amit csinalok, es valtanek akkor is ha permanent lennek.

    A penzugyi reszere van kalulator is [pl itt]. Eddig en meg minden kalkulatornal jobban jottem ki, de iranymutatonak jo.

    Ellenben baratnom most ment vissza permanentnek, £105k-ert. O utal munkahelyet valtani gyakran, illetve mivel gondolkozunk gyerek(ek)ben, 1 - 2 eve kihagyas utan is lesz neki hova visszamenni. Elvileg van bonusz, viszonylag pension plan, fizetnek kepzeseket, satobbi. Igy is adozas utan kb 15k kevesebb lesz evente, de szereti a ceget, es elvileg lesz lehetosege sok uj dolgot tanulni. Remeljuk minden ugy lesz ahogy igerik :)

    Tehat az alapjan kell valasztani, hogy mit tartasz fontosabbnak. Van elonye mindket lehetosegnek.

    [ Szerkesztve ]

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz instantwater #27755 üzenetére

    Nagyjabol ugyanugy. Ugyanugy van telefonos meg face-to-face kor, de erzesre valamivel konnyebb, mint a permanent poziciokra. Es mindenfelekepp gyorsabb, altalaban ha miden jol ment, akkor 2-3 napon belul kerdezik, hogy hetfon tudok e kezdeni.

    Szerintem azert konnyebb, mert egyresz lekiismeret fordulas nelkul kuldenek el akar, ha nem valsz be, masreszt sokszor keresnek embert azonnal. Amig nem tudok kezdeni maximum 2 heten belul, nem interjuzok, mert kb csak idopocsekolas, nem varnak az emberre.

    [ Szerkesztve ]

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz instantwater #27757 üzenetére

    Fix 3 vagy 6 honap, aztan megujjitjak amikor lejar.

    3 honapot preferalom, mert minel gyakrabban van megujjitas, annal gyakrabban kerhetek tobb penzt :D. 6 honapnal hosszabb idore nem irok ala.

    Eddig nekem mindig megujjitottak a szerzodesem. Egy kivetellel mindig en dontotem ugy, hogy nem maradok tovabb - a kivetel a Sainsbury's volt, ahol 1 honap alatt elkuldtek az osszes contractort 2017-ben.

    Eddig minden ceg - a Sainbury's is - visszahivott miutan elmentem, hogy akarok-e megint naluk dolgozni. Illetve nagyon sok volt kollegaval tartom a kapcsolatot. Amikor uj melo kell, akkor csak megkerdezem az ismerosoket, hogy hova kellek. Altalaban 1 helyre interjuzok csak, es csak akkor ha mar az elozo szerzodesem veget ert, vagy max 2 heten belul veget er. 4 napnal tobbet meg nem toltottem uj contract keresessel.

    De ez a resze mar nagyon szubjektiv, a technikai tudason kivul sok mulik az interju skilleken, kapcsolatokon es hogy mennyire tudsz a kollegaiddal kijonni. Van olyan ismerosom, aki szerintem sokkal jobb programozo, mint en, de amikor uj contracot keres, akkor altalaban 5-6 helyre interjuzik 3-4 hetig mielott talal uj helyet.

    [ Szerkesztve ]

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz FeRkE #27759 üzenetére

    Eloszor is sem konyvelo, sem jogasz nem vagyok, erintett is vagyok az ugyben, tehat az itt leirtak maganvelemeny es valoszinuleg elfogult. Igazi tanacsert kerdezze meg kezeloorvosat, gyogyszereszet.

    Mi az IR35:

    Azert talaltak ki, hogy a bujtatott munkaviszonyt - "deemed employment" - jobban tudjak adoztatni. Elvileg a munkavallalok vedelmet is szolgalja, de gyakorlatilag csak arror szol, hogy kinek mennyivel kell tobb adot fizetnie.

    A jogszabaly maga 2000 aprilisa ota ervenyben van (a neveben az IR az Inland Revenues-bol jon, az HMRC regi neve), gyakorlatilag teljesen alkalmatlan es betarthatatlan volt, ezert 2017-ben kitalatlak, hogy legyen helyette uj "Off-Payroll Tax". A nagy ujitas az, hogy nem te mint contractor, hanem a ceg aki alkalmaz kell, hogy nyilatkozzon arrol, hogy a jogszabaly ervenyes-e rad. Az HMRC-nek ez azert jo, mert a nagy cegeket egyszerubb beperelni, es ha egy hibat vet a ceg, aztan nekik kell egyesevel bizonyitani, hogy a tobbi esetben nem vetettek hibat.

    2017-ben csak a public sectorra vezettek be, 2020 aprilisaval kiterjeszik a private sectorra is.

    Mit lehet tenni:

    Elvileg van ra tool, hogy ellenorizd, de a perek soran maga az HMRC is azt mondta, hogy az eredmeny az nem garantal semmit :) Sok kritika van a toolra pl [link] - direkt nem olyat linkelek, aki erdekelt az ugyben. Hogy pontosan mi alapjan dont az HMRC azt nem tudjuk, a birosagok pedig szokasjog alapjan case-by-case. Ez utobbi csak akkor erdekes, ha keszen allsz birosagon bizonyitani, hogy az HMRC tevedett. Az HMRC arra is alapoz, hogy sokan inkabb fizetnek tobb adot, mint hogy pereskedjenek veluk.

    Nalunk a ceg akikkel szerzodesben allok, mindenkit "inside IR35" statuszra rak, mert a konvyelok allaspontja szerint ok nem tudjak garantalni, hogy az HMRC nem kot bele abba amit mondanak.

    Vannak szolgaltatsok akik IR35 checket es IR35 protection-t adnak. Vannak konvyelok, akiknek ez alapszolgaltatas, vagy extrakent ajanljak. Erdemes az aron kivul ezt is figyelembe venni, amikor konvyelot valasztasz.

    Lehet contractorkodni 50 fonel kisebb cegeknel, nekik nem kell velemenyezni a contractorokat, mert az HMRC is elismeri, hogy nincs ra eroforrasuk.

    Mi lesz 2020 aprilisaban:

    Beut az uj "Off-Payroll Tax". A hatasairol tippelni sem tudok. Amikor a public sectorra bevezettek, tobb ismerosom is dolgozott a GDS - Government Digital Service-nel. Kaptak egy uj szerzodest, hogy mostmar IR35-on belul vannak + egy 20%-os emelest, hogy az adokulonbozetet fedezze.

    Az HMRC szerint a public sector bevezetes nagy siker volt. Ahhoz kepest a befolyt extra ado a tervezettnek csak 30%. Ez alapjan ugy gondolom, hogy hasonlo lesz az eredmeny a private sectorban is.

    Ahol en dolgozom, ott hivatalosan "minden rendben lesz". Nem hivatalosan a konvyelok panikolnak, mert fogalmuk sincs, hogy mi lesz majd. A dev leadek - dev managerek panikolnak, mert a jelenlegi kerettel nem tudnak eleg fejlesztot felvenni, ha mindenki IR35-on belulre kerul.

    De egyebkent te egy ilyen adocsalo vagy?

    Szerintem nem :) Szoftver tanacsado vagyok, sajat eszkozzel, sajat hardverrel, sajat szovftverrel dolgozok, van sajat irodam es professional indemnity insurance-om 10 millio fontig ha valamit nagyon elrontok. Nincs beteg szabim, nincs fizetett szabadsag. Az egyik feltetel a deemed employmenthez, hogy ha nem lenne az en cegem, akkor alkalmazottkent en vagy mas vegenze a munkat. En biztos nem :N Es ha 2 even keresztul nem talanak alkalmazottat helyettem, akkor valoszinuleg mas sem. Persze lehet, hogy az HMRC nem ert velem egyet.

    [ Szerkesztve ]

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz tildy #27761 üzenetére

    Igen, akkor meg cikkeztek is rola, hogy valami tobb ezer ember ment el a London HQbol par honap alatt. De azt nem akartam a contractorkodashoz kavarni. Gondolom minket azert kuldtek el eloszor, mert minket konyebb :)

    Fura volt aztan par honappal kesobb latni, hogy megint szazaval keresnek embert, kicsit elszamolhattak magukat :)

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz Yeffy #27765 üzenetére

    3 - 6 honapos szerzodesek, mert akkor mar en is tudom, ha akarok maradni, meg ok is tudjak, ha meg akarnak tartani.

    Eleinte en is hosszabb contractokat kerestem, de hogy van rendszeres lehetoseg beszelni arrol, hogy akarok-e maradni, illetve elegedett vagyok-e a day rate-tel, az foleg nekem elony. Es a tapasztalat az, hogy akarnak ujitani amikor lejar, ha rendesen teszem a dolgom.

    Uj munkaerot keresni sokkal dragabb, mint egy meglevonek adni ~10% emelest. Amikor en interjuztattam, kb 15 emberbol 1-nek tettunk ajanlatot. Szerencses esetben talaltunk valakit 1 honap alatt. Az csak az interjuzasra 45+ ora (3-an interjuztattunk), es meg a legjobbaknak is hetek mire 100%-ot tudnak nyujtani. Meg 1 honapig 1 emberrel kevesebb volt, mint kellett volna.

    Miert kapnak tobb penzt a contractorok

    A ceg egyreszt sporol a National Insurance contribution-on, de az kb 12%, a kulonbseg pedig annal altalaban nagyobb.

    Ugyanakkor a contracort barmikor el lehet kuldeni magyarazat nelkul. Permanentkent a proba ido utan vagy Performance Improvement Plan kell, vagy redundancy, es neha fizetni meg, hogy elmenjenek.

    Nincs betegszabi. Nincs szuletesi szabadsag. Ha nem dolgozik, nem kell fizetni. Nincs semmilyen employee benefit. Ezeken is sporol a ceg.

    De szerintem a legfontosabb, hogy rugalmasan lehet felvenni (es elbocsajtani) a contractorokat. Kell 3 principal backend engineer, 1 evre, mert a hatarido szorit, a board/kliens/befekteto meg ideges? Mire talalsz 3 megfelelo szintu ember mint permanent employee, eltelik 3 honap, a hatarido kozel, es nem sokat sporoltal. Es 1 ev utan kettotol meg kell valahogy szabadulni, mert nincs eleg melo.

    Vagy felveszel 3 contractort, 2 het mulva kezd mind, kernek 50%-al tobbet, de a projekt sinen van, es amikor veget er, akkor koszonjuk szepen, mehetnek isten hirevel. Mindenki boldog.

    Junior fejlesztoket egyatlan nem keresnek contractra (vagy en meg nem lattam), mid-level vagy inkabb senior es felette. Ez szinten torzitja az atlag fizeteseket.

    Altalaban elvaras, hogy kb azonnal tudj erdemben hozzatenni a dolgokhoz, senki nem var 2-3 honapot, ha a domain knowledge vagy a framework hianyzik. Az a dolgod, hogy tudd.

    Adozas

    Igen, magad utan fizeted az adokat. Corporation tax, income tax, NI hozzajarulas, VAT. Mindenkepp keress konvyelot. Igazabol az adozas nem nehez, de az elejen sok lenne megtanulni, meg kenyelmessebb is, ha a konyvelo csinalja, kb £150-£200 havonta (ami ceges koltseg), elhanyagolhato.

    Koltsegkent leirom az utazast (ha utazok), home office, napi 1x etkezes, telefon, internet, laptop, szoftver, elektronikai cuccok. Nem szeretem tul tolni, de ha akarod, van olyan ismerosom akinek a ruhaja "munkaruha", nyaralni meg uj jar, hogy elmegy szoftver-konferenciara, repjegy, hotel, stb "kepzesi koltseg". Izles kerdese.

    Hogy mikor dolgozol, azt megbeszeled az ugyfellel. Altalaban bank-holidayt, hetveget automatikusan ugy tekintik, hogy majd nem dolgozol, de ettol lehet elteres. Benne van a contractban altalaban. Amelyik nap nem dolgozol, azert nem fizetnek, legyen az normal szabi, hetvege, bank holiday vagy betegszabi.

    Az egesz joval egyszerubb, mint aminek tunik. El kell kezdeni, aztan szepen letisztul az egesz. Mid level felett mindig van kereslet, amiatt sem kell aggodni. November vegetol februarig az egesz piac halott, ne akkor keresd az elso contractod :)

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz instantwater #27771 üzenetére

    Director vagyok a sajat LTD-ben.

    Amikor en kezdtem az egeszet, egyik heten meg azt sem tudtam mi fan terem a VAT, masik heten mar szamlaztam. A cegalapitas, ceges bankszamla nyitas es a konvyelo kereses es szerzodes orak alatt megvolt, ebben benne van 2 oras beszelgetes a konyvelovel, amikor adtak egy gyorstalpalot. Aztan minden jott postan es emailen. Szemelyesen a ceges bankszamlahoz kellett talalkozni 1x alairni. A VAT registration vett egy kicsit tobb idot igenybe, azt hiszem kb 2 heteig vartam a, hogy a VAT registration number megerkezzen (ekkor kellett irnom egy back-dated VAT only invoice-ot).

    @Yeffy

    Itt mar leirtam nagyjabol mindent, amit az IR35-rol tudok.

    @Tildy

    Reszmunkaidos contractor nem nagyon latok hirdetve. Viszont viszonylag sok a remote vagy fel-remote. A mostani contractomban hetfo es pentek remote (mehetek az irodaba, csak nincs ott senki), es kedd kivetelevel lehet meg pluszban WFH. Reszmunkaidot valoszinuleg a legegyszerubben ugy talalsz, hogy kezdesz normal contractot, es 3 honap utan emeles helyett az mondod, hogy napi 6 orat szeretnel dolgozni, vagy heti 4et.

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz instantwater #27813 üzenetére

    3 havonta emeles:
    Ez ugye nem automatikus :) Kerni kell, keszen kell allni elsetalni, ha nem adjak meg. (Ez nagyon fontos, volt mar olyan, hogy nem adtak meg amit kertem, befejeztem, amit csinaltam, lejart a szerzodes, masnap nem mentem dolgozni. Este hivtak, hogy bocsant, megis van penz.) Es addigra mar mutatni kellett valamit, hogy ne akarjak, hogy ott hagyd oket.

    Fizetni altalaban 1 het - 1 honap kozott szoktak. 1 honapnal tobbet meg nem vartam. Az elso szamla kifizetese lehet gond, mert valoszinleg tapasztalatlan leszel es elrontasz valamit. Most hetente szamlazok es havonta fizetnek.

    Amit meg figyelembe kell venni, hogy az a penz nem a tied, a cegede. Ebbol kell meg corporation taxot fizetni, a konyvelot, stb es a maradekot vagy fizetes (kisebb resz) vagy osztalek formajaban kivenni a cegbol. Emiatt, emg az elso kiffizetes esetleges csuszasa miatt amikor kezdel erdemes kb 2 honapra eleg tartalekkel rendelkezni

    Nem talalkoztam kotelezo tuloraval, ha tobbet kellett dolgoznom, egyreszt en dontom el, hogy van e ra idom, masresz mindig szamlazom. Errol persze elore szolok.

    Az hogy mi a realis es mi nem az adott ido alatt, az fuggetlen attol, hogy contractor vagy, vagy nem. Ha latod, hogy valami nem lesz kesz, az elso adando alkalommal szolsz, hogy nem lesz kesz. Elmondod mi a problema, hogy mit kell kihagyni, hogy a hatarido realis legyen, a product team-el egyutt kerestek MVP-t, stb. Amikor probalnak meggyozni, hogy "nem lehetne megis", "nem kell tesztet irni", "majd kesobb kijavitjuk", akkor nemet mondasz es elmagyarazod, hogy az miert lenne a ceg szamara rossz. Ha ez nem mukodik, ott kell hagyni az egeszet, fuggetlenul attol, hogy alkalmazott vagy vagy contractor. Egyszerubb otthagynik contractorkent.

    A cegek akik contractorokat alkalmaznak, ugyanazok akik permanenteket is alkalmaznak, a hatarido nem attol valtozik, hogy ki dolgozik rajta :)

    Kerdezted meg, hogy miert hagyjak abba sokan. Erre a valaszt nem tudom, mert 20+ haverbol, ismerosbol aki contractor eddig ketten hagytak abba. Egyikuk mint mar emlitettem, a baratnom.
    O azert mert:
    - nem szereti, hogy 1-2 evente uj munkahely kapcsolatokat kell keresni
    - szereti a ceget es az embereket ahol most dolgozik
    - nokent ritkan kapja meg a megbecsulest amit senior developerkent megerdemel (itt viszont igen)
    - igertek, hogy tanulhat uj dolgokat (beleunt az androidba, szeretne java backend iranyba menni)
    - tervezunk gyerekeket, es jo ha van hely ahol visszavarjak
    - tettek egy megfelelo ajanlatot :)

    A masik ember egy blockchain startuphoz ment 100k + equity-ert. O ugy gondolja, hogy 1 even belul vagy latja, hogy sikeresek lesznek, es akkor az equity er valamit vagy 1 ev utan megy vissza contractorkodni mostmar blockchain tapasztalattal, ahol a contractok mar £650-£700/nap.

    Tehat az alapjan a kis minta alapjan a kovetkezoket tudom tippelni:
    - tanulasi lehetoseg
    - nem szereti a gyakori valtasokat
    - karriert akar epiteni -> manager es lead poziciok
    - es bar ilyet meg nem lattam, esetleg nem szereti a folyamatos teljesitesi kenyszert

    Az en esetem nem atlagos volt, de lehet ilyen gyorsan is:
    Hetfon bejelentettek, hogy elkuldenek 40+ embert a cegtol. Kedden alairtuk a papirokat, kifizettek, eldontottem, hogy 1 honapot pihenesre szanok. Szerdan este eppen soroztem a haverokkal, jott egy hivas, hogy egy ismerosom engem ajanlott egy 3 honapos contract poziciora. Csutortok interju, 2 oraval kesobb megegyeztunk, hetfon kezdek. Pentek ceg-alapitas, konyvelo kereses, ceges bankszamla ugyintezes. Hetfon mar melo, kedden megjottek a cegalapitasi papirok, szerdan banki papirok alairasa, penteken kuldtem az elso szamlam.

    A kovetkezo contractos kerdeskre mostmar egy sor mellett valaszolok :)

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz instantwater #28163 üzenetére

    Hogy mennyit akarsz kerni erte, az rajtad mulik. Az, hogy ok nem Londoban vannak szerintem nem szamit, en sem kerek mas osszeget ugyanattol a klienstol attol fuggoen, hogy en hol lakom :) Ami szamit, hogy ha mondjuk egy honap uresjaratot megsporolsz a fejlesztonek akkor amig egy havi fizetesenel kevesebbet kersz, a ceg jol jar.

    En minel rovidebb a melo amit csinalok annal magasabb az oraber. Szamold bele azt az idot is amit felkeszulessel, emailezessel, stb toltesz, ne csak a "par ora screen sharinget". Jo esellyel lesz utan follow up email is.

    Attol fuggoen, hogy osszesen hany ora jon ki, szerintem valahol £500 - £1000 realis. Az £1000 azert szep szam mert ha egy evben ennyi (vagy kevesebb) a trading income-od akkor nem kell az HMRCnak bejelentened/adoznod utana: [link]

    Ja ha valamilyen oknal fogva igy is regisztralnod kene self-assasmentre (lasd: [link] ) akkor a macera mar szerintem tobb mint amit meger. De szerintem nem kell regisztralnod.

    [ Szerkesztve ]

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz instantwater #28167 üzenetére

    Jo kerdes, szamlazasra nem gondoltam, elsore nem tunik tul nagy dolognak [link]

    "Sole trader invoices
    If you’re a sole trader, the invoice must also include:
    - your name and any business name being used
    - an address where any legal documents can be delivered to you if you are using a business name."

    Tehat nev es cim. Cegnev opcionalis.

    Viszont £1000 alatt nem kell sole tradernek regisztralni

    "You need to set up as a sole trader if any of the following apply:
    - you earned more than £1,000 from self-employment
    - you need to prove you’re self-employed, for example to claim Tax-Free Childcare
    - you want to make voluntary Class 2 National Insurance payments to help you qualify for benefits"

    Na most ha az £1000 alatti trading income miatt nem kell regisztralnod akkor is szamlazhatsz-e mint sole trader azt nem tudom. Szerintem igen, mert a regisztralasra is van 1 ev (a kezdes utani masodik ev oktober 5. [link] ) tehat amikor meg eloszor szamlazol meg ugysem leszel regisztralva.

    Szoval szerintem nev, cim eleg egy szamlara. Ha £1000 alatt lesz az egesz eves sole trader income-od akkor szerintem itt er veget. Ha tobbet tervezel kerni vagy mas rovid melokat is elvalasz ev kozben, akkor regisztralnod kell mindenkepp, es adot is kell fizeni utana, tehat ezzel is erdemes szamolni amikor eldontod mennyit kersz.

    [ Szerkesztve ]

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    Mi itt taltunk hazhozszallitast kenyer, zoldseg-gyumolcs, hus:
    [dishpatch.co.uk]

    Postcode es tipus alapjan lehet keresni fuggetlen hazhozszallitok kozott. Mi eddig 3 helyrol rendeltunk, mind megjott 1-3 nap alatt, minoseg rendben volt.

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz lumpy92 #29977 üzenetére

    https://listentotaxman.com/25000?

    Net Wage 82.6% £20,641.80 £1,720.15 £396.96

    Savos adozas, szoval ha tobbet keresel akkor rosszabb a szorzo.

    Illetve van meg a pension contribution ami valtoztathat rajta.

    [ Szerkesztve ]

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz instantwater #29981 üzenetére

    lumpy92 irta, hogy " Találtam egy 0,84-et, de a magyar 0,665-höz képest túl jól hangzik."

    Ha 25k korul keresel, akkor 0,826 a szorzo, ha meg 50k korul 0,753, ami mar kevesbe hangzik jol -> rosszabb. Nem akartam azt az erzest kelteni, hogy kevesebbet keresel, szerintem nem is keltettem, csak az o szohasznalatara reagaltam.

    £0 - £12,5000% (personal allowance)
    £12,501 - £50,000 20% (basic rate)
    £50,001 - £150,000 40% (higher rate)
    Over £150,000 45% (additional rate)

    Ertelemszeruen csak a kereset hatarertek feletti reszere vontakozik a magasabb kulcs.

    100 es 125k kozott minden £2 kereset novekedes mellett elveszitesz £1 adomentes keresetet, de meg az sem jelenti, hogy tobb adot fizetsz, mint amivel no az adozas elotti kerested.

    [ Szerkesztve ]

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    Azt tudja valaki, hogy ha egy negativ tesztem van az er valamit? Peldaul, hogy nem kell karanten, de kell kotelezo masodik teszt? Es ha a masodik negativ tesz az azutan erkezik meg, hogy mar kijottem a repterrol, az jo valamire?

    Illetve ha engem nem erdekel a 2 het karanten, mert ugysem mennek sehova, akkor is kotelezo otthon tesztet csinaltatni, vagy felesleges?

    Koszonom a valaszokat!

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz tildy #29993 üzenetére

    Koszonom, igy volt. Telefonalas viszonylag egyszeru volt, gondolom mar rutinosak.

    Tobben jottunk, megfelelo sorba iranyitottak, akinek 2 tesztje volt, gyorsabban kisetalt mint altalaban.

    Megkerdeztuk, hogy ha valakit nem erdekel a karanten feloldas, akkor otthon maradhat 14 napig, nem kotelezo a teszteles. 1 teszt bemutatasa utan nem ellenoriznek tobbet, kell csinaltatnod masodik tesztet, de ha nem akarsz masodik tesztet akkor letoltheted otthon a maradek napokat. Az elso teszt utan mar ezt sem ellenorzik! :Y Ez akkora kiskapunak tunik, hogy alig hittem el, ketszer is megkerdeztem, de nagyon magabiztosak voltak.

    Lenyeg: legyen 2 teszted, es nagyon sima az egesz.

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz G.Zs. #29999 üzenetére

    A 2 kinyomtattot email eleg volt. Volt nalam booking, meg vonalkod, meg minden, de azt nem kertek.

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz sh4d0w #30433 üzenetére

    En itt nezem:
    https://www.bbc.co.uk/news/business-54280966

    Ez alapjan ha jol ertem:
    Tegyuk fol, hogy £1800 valakinek a fizetese. Hogy a ceg jogosult legyen a tamogatas igenybevetelere, legalabb a normal munkaido 1/3-at dolgozni kell, az egyszeruseg kedveert 1/3-al szamolok.

    A munkas dolgozik 1/3 idot, kap 1/3 fizut, ez £600 neki es £600 koltseg a cegnek.
    A maradek ketharmad (nem dolgozott) idore is kap fizut, de nem a teljes £1200-at.
    Az £1200-bol 1/3-ot all a ceg es 1/3-ot az allam (£400 - £400). A munkas a nem dolgozott idore kap tehat £800-at.

    Osszesen 1/3 ledoglozott idore jar £1400 fizu, amibol a cegnek kell fizetni £1000-et az allam hozzatesz £400-at, es £400 esik ki a normal teljes munkaidohoz kepest.

    Az allami hozzajarulas max £697.92 lehet.

    Avagy:
    https://twitter.com/hmtreasury/status/1309085916678500355

    Aki legalabb a normal munkaido 33%-at ledolgozza az a fizetese legalabb 77%-at megkapja.
    £1800 * 0.77 = £1386 ~ £1400.

    Aki egyatalan nem dolgozik, nem kap semmit. A koncepcio, hogy azok a munkak maradjanak meg, amik meg mindig ernek annyit a cegnek, hogy behivjanak es fizessek a fizud legalabb 55%-at. Es akik ebbe a kategoriaba esnek, ott mindenki hozzatesz valamennyit, a ceg tobbet, az allam es a munkas valamivel kevesebbet. A munkas ugy "tesz hozza", hogy nem teljes fizut kap.

    [ Szerkesztve ]

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz instantwater #30437 üzenetére

    Jon. Akarhogy szamolom, az uj tamogatasi rendszer nem a dolgozokat segiti. 1/3-ad munkaert 55% fizut kellene adni. Ha van valakinek 30 dolgozoja, es a ceg 1/3 kapacitason fut, akkor ha 10 dolgozot megtart akkor a berkoltseg 1/3 a teljes kapacitashoz kepest, ha igenybe veszi a tamogatast akkor meg a berkoltseg tobb mint fele a normalis allapothoz.

    Es pont most nem fognak a cegek szivjosagbol tobbet fizetni ugyanannyi munkaert.

    Ha a dolgozonak olyan tudasa van, amit a tobbiek nem tudnak potolni, akkor meg ugysem veszitette volna el az allasat.

    Talan akkor van ertelme, ha valaki azt hiszi, hogy fel ev mulva minden 100% fog porogni, es dragabb az uj munkaero felvetele, mint fel even keresztul fedezni a magasabb orabert? De van olyan aki azt hiszi, hogy fel ev mulva minden rendben lesz? :F

    Persze lehet, hogy valamit kihagyok a szamitasbol. De orulok, hogy nem kell ezzel kapcsolatban dontest hoznom...

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz aero. #33024 üzenetére

    https://twitter.com/PS5UKStockAlert

    Nekem game.co.uk -tol lett, haveroknak Amazontol meg Argostol. Mind a fenti twitter accountrol kaptunk ertesitest mikor kell venni. Hat embernek lett PS5 julius - szeptember, mostmar van mindenkinek aki akart az ismeroseim kozul.

    [ Szerkesztve ]

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz aero. #33032 üzenetére

    Jaja, nem egyszeru, altalaban 20-40 perced van az ertesitestol kezdve amig van keszlet. Altalban twitteren szolnak elore 1-2 nappal, hogy mikor varhato, abban az idopontban erdemes online lenni. Ha van ertelmes bundle erdemes azt venni, kevesebben probaljak mert dragabb. Az enyem bundle volt, digital edition + extra controller + fules. Kontroller ugyis ketto kellett, a fulest meg szivesen kiporbaltam.
    Sok sikert a vadaszathoz!

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz hellomi #32998 üzenetére

    Ha lesz valami en megyek szivesen.

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz tildy #33225 üzenetére

    Megkerdezhetem miert banod a shared ownershipet?

    Ami nekunk nem annyira jo volt: elvileg meg a lyukfurashoz is engedelyt kellet kerni, a lakas minosege meg az angol atlagnal is rosszabb volt, housing association alberletbe kiadni nem engedte es csak rajtuk keresztul lehetett eladni (az utobbi ketto akkor volt erdekes amikor koltozunk vegul).

    Ami meg jo volt: ugyanabban a hazban ugyanolyan lakas (az alattunk levo) berleti dija £1500 / ho volt, mi ennel kb £450-nel kevesebbet fizettunk mindennel egyutt (mortgage, berleti dij, szamlak meg council). Amikor meg eladtuk 3 evvel kesobb volt rajta £30k haszon. Szoval ugrodeszkanak jo volt, de annak orulok, hogy mar nem ott lakunk.

    Szerk:
    Ez volt az. Csak £25k volt rajta haszon.

    [ Szerkesztve ]

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz tildy #33254 üzenetére

    Igaz, ha van lehetoseg Shared Ownership nelkul egybol, az a legjobb. A Shared Ownership jobb mint berelni, rosszabb mintha teljesen sajat lenne. A staircasing meg pont azert fajdalmas amit mondtal, 2 ev mulva nem esik jol sokkal tobbet fizetni a +10%-ert.

    Nektek van egyebkent olyan, hogy 60% ownership felett nincs mar berleti dij a maradekra? Nalunk volt, de jol eldugtak az aprobetuk kozott, azota sem tudom, hogy ez mindenkinek van vagy Housing Association fuggo.

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz tildy #33258 üzenetére

    Ha majd mentek 100%ra (vagy akar elobb is staircasenel), semmikepp nem fogadjatok el valuationt amit a Housing Association surveyor ad, sajat surveyor kb £1000 es azzal lehet beszelni, hogy milyen evaluationt szeretnel. Amikor mi adtuk el, ezt meg nem tudtam, amikor haveromek vettek meg a maradek 60%-ot, a HA surveyor kb 20%-al tobbet mondott, mint a sajatjuk amit a HA vegul elfogadott. Jo sokat sporoltak vele.

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz tildy #33264 üzenetére

    Elvileg minden RICS certified surveryort elfogadnak, de ok is a Housing Association altal adottbol valasztottak. A lenyegi elteres abbol jott, hogy a valuationhoz kell 3 hasonlo a kornyeken eladott ingatlant csatolni. Ha van kb 10-15 hasonlo, akkor ha a Housing Association fizeti oket akkor a 3 legdragabb lesz kivalasztva, ha te akkor mondhatod, hogy te az olcsobbakat szeretned. Nekik bejott, gondoltam megosztom hatha eseleg masnak is segit.

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz hellomi #33404 üzenetére

    Ezen a heten en elfogalt vagyok, jovo hetre meg nincs semmi.

    Helyszin javaslatok:
    Exmouth Market - vannak ettermek, kocsma, kave, csocso
    Borough Market - itt is van minden is (mondjuk csocsorol nem tudok), egy kopesre London Bridgetol
    Vagy esetleg Dulwich / Lordship lane itt is van mindenfele (pl.: [link] itt nem talatam gyujto linket), es innen gyalog is haza tudok jonni.
    Vagy ha hianyzik a hazai kaja: The Rosemary - Hungarian restaurant

    [ Szerkesztve ]

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz Devid_81 #33467 üzenetére

    A legtobb kotelezo oltas 75-90% kozotti vedettseget ad.

    A BCG meg ahogy latom meg kevesebbett: [link]

    "Rates of protection against TB infection vary widely and protection lasts up to twenty years. Among children it prevents about 20% from getting infected and among those who do get infected it protects half from developing disease."

    "A 1994 systematic review found that BCG reduces the risk of getting TB by about 50%"

    "A systematic review and meta analysis conducted in 2014, demonstrated that the BCG vaccine reduced infections by 19–27% and reduced progression to active TB by 71%"

    A BCG-t a legtobben szeretjuk, pedig csak legjobb esetben 50%-os fertozottseg elleni vedelmet ad, es inkabb a betegseg kialakulasa ellen ved. Es oltas mellett is halnak meg emberek tuberkolozistol.

    De ez csak egy pelda arra, hogy nem minden vedooltast azert kapunk, hogy ne kapjuk el a betegseget.

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz hellomi #33513 üzenetére

    +Maxxy10

    Szombaton az asszonnyal ebedlunk, szoval olyan 4-6 fele tudok ott lenni.

    Alvin_ti4200:
    Az Exmouth marketnel van tobb etterem is ad hoc modon gondoltam valasztani amikor ott vagyunk. Amelyikben eddig voltam van vegetarianus opcio legalabb.
    A Santore-t szeretjuk nagyon, Necco se volt rossz, igaz ott vagy 2 eve voltam utoljara.

    Ha akarunk csocsozni akkor kell majd £1 erme.

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz Alvin_ti4200 #33536 üzenetére

    "If you pay off your entire balance by the due date, no interest charges apply.
    If you pay off your card in full each month, your card's interest rate is immaterial: The interest charge will be zero, no matter how high or low the APR may be." [link]

    Nekem be van allitva havi Direct Debitre a teljes osszeg fizetese, masik banktol valo hitel kartyara is + Amextol is, nem kerul semmibe.

    A credit card a Credit score-on meg Section 75-on kivul jo meg autoberlesre barhol a vilagon, igaz ez most epp nem annyira fontos, de annak idejen nekem ezert lett. Meg mindig vannak orszgok/cegek ahol debit cardot nem fogadnak el...

    Credit Karma jo arra hogy nezegess credit scoret, meg adnak tanacsot is hogy mit csinalj, hogy jobb legyen.
    Experian is jo Credit score nezesre de a tanacsert ok penzt kernek (es ugyanaz a kaptafa tanacs mint az ingyenesnel).

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz Alvin_ti4200 #33530 üzenetére

    Na, akkor bajban leszunk, csocsozni tudok de tartalmasan beszelgetni nem :( :D

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz instantwater #34491 üzenetére

    Early repayment charge-ot kell fizetni. Az enyem most nincs elottem, szoval egy random peldat hasznalok amit ma lattam: Lloyds, 10 year fix, 1.66%. Early repayment charge elso 5 evben a fentallo tartozas 6%, utana minden eveben 1 szazalekponttal csokken (tehat utolso evben 1%).

    2012-ban az atlagos kamat kb 3.7% volt. Ha a fentihez hasonlo 10 eves fix hiteled volt akkor megnezed, hogy mi a tobb: a fentmarado osszeg 1%-a vagy amennyit sporolsz a mostani kamattal.

    Ami meg segithet sporolni az a loan-to-value (LTV). Ez a tartozasod merteke az ingatlan ertekehez kepest. Minel kisebb, annal jobb, es annal jobb kamatokat ajanlanak neked. Altalaban 20%-onkent van nagy ugras (60% alatt mar nem szamit). Ha az ingatlan erteke £200k a hitel tartozasod meg £160k akkor az LTV = 80%.

    Ha az elmult 10 evben az igatlan erteke nott mondjuk 50%-ot (£300k) a tartozasod meg ugyanannyi (most tekintsuk el attol, hogy kozben fizetted a torlesztot) akkor a mostani LTV ~54%. Ezzel kb 0.5%-al jobb kamatot ajanlanak a bankok mint a 80%-al.

    Tehat a helyzettol fuggoen lehet, hogy boven megeri kifizetni az early repayment charge-ot, mert sokkal jobb hitelt kapsz most.

    Illetve ha valaki ugy gondolja, hogy a kamatok noni fognak hamarosan (a mostani inflacio mellett elofordulhat) akkor erdemes lehet most fixalni hosszu tavra.

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz sisi22 #34512 üzenetére

    Hat, 3.7% a mostanihoz kepest eleg magas, szoval attol fugg mihez viszonyitod :)

    ERC altalaban 1-5% kozott van, a 4-5%osak altaban csokkennek ahogy kozeledsz a vegehez. De minden deal kulonbozo, el kell olvasni.

    es akkor a BoE-nek is kell
    Elvileg igen, gyakorlatilag az 1.66% 10 eves az a legjobb 10 eves fix ami valaha volt (ezert is volt a hirekben tegnap), annak ellenere, hogy decemberben is emelt kamatot a BoE.

    Nehezen ertem, hogy mi folyik a mortgage kamatokkal, mondjak, hogy akkora a verseny, hogy muszaj alacsonyan tartani a kamatot. Es hogy annyi penzt pumpaltak a gazdasagba, hogy a bankok nem tudjak mit csinaljanak vele.

    Mashol arrol beszelnek, hogy a bankok tudjak, jon a 7 szuk esztendo, ezert igyekeznek annyi mortgaget kihelyezni amit lehet, mert amogott legalabb van valos ertek - az ingatlan - ami majd jol jon amikor mindenki megy csodbe.

    De leginkabb ugy erzem, hogy egyik nap kartyat vetnek, masnap tealevelet olvasnak, harmadnap meg kristalygombbol nezik ki, hogy mi lesz a jo kamat ma.

    [ Szerkesztve ]

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz sisi22 #34523 üzenetére

    https://www.bbc.co.uk/news/business-60197463

    BoE kamat emeles 0.5%-ra, vart inflacio atlag 6% 2022-re, vart max 7.25% aprilisban. Varhato energia ar novekedes haztartasoknak 54%.

    [ Szerkesztve ]

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz instantwater #34530 üzenetére

    Energy price cap. Ez a maximum ar amit 6 honap alatt gazert es aramert elkerhetnek egy haztartastol.

    Oktoberben emeltek a max arat £1,277-ra, most emelik megint £1,971-ra. Ez szeptember 31. fix, akkor emelhetik (vagy csokkenthetik) megint. Az indok a nemzetkozi gaz ar emelkedes (meg hogy nincs tarolo kapacitas ezert minden aremelkedes azonnal erzodik).

    Az 54% emeles azokra vontakozik akiknek a szamlaja eleri (vagy meghaladna) az uj max arat 6 honap alatt.
    A mikor erdemes fixalni az olyan kerdes amire en nem tudok valaszolni.

    A benefitesek nem hiszem, hogy jol jarnak, az o szamlajuk is emelkedik. Elvileg a legtobb ember kap majd valamit tamogatast, benefittol fuggetlenul.

    [ Szerkesztve ]

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz sisi22 #35113 üzenetére

    Ahogy Alvin_ti4200 irta a jogvedok rosszul tudjak. (Avagy szandekosan ugy tesznek.)

    https://www.nrla.org.uk/resources/creating-your-tenancy/guide-to-contractual-and-periodic-tenancies

    Itt szepen leirjak, hogy mukodik a hatarozatlan ideju szerzodes. Es hogy section 21 notice-al lehet megszuntetni.

    " Service of notices during coronavirus
    As part of their response to coronavirus, Westminster and the Senedd have temporarily extended the required length of section 21 notices in both England and Wales.
    [...]
    From 27 March 2020 In England, Section 21 notice periods were initially for three months. Between 28 August 2020 and 31 May 2021, any section 21 notice served in England required at least six months notice to the tenant. Between 1 June and 30 September 2021, Section 21 notices are at least four months long. After that, notices will revert back to two months in England. "

    Es azt is, hogy 2021 szeptember ota nincs covid korlatozas.

    Itt meg ki lehet valasztani a megfelelo section 21 formot.

    [ Szerkesztve ]

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

  • aswyx

    csendes tag

    válasz Tufa_ #35359 üzenetére

    De 100k folott elveszted a Personal Allowencet is:

    Income over £100,000 Your Personal Allowance goes down by £1 for every £2 that your adjusted net income is above £100,000. This means your allowance is zero if your income is £125,140 or above. You'll also need to do a Self Assessment tax return.

    Tehat egyreszt 40% ado, masreszt az elso £12,570 megadoztatjak 20%-ra (2514) szoval 100 es 125 kozott az ado 10,056 + 2,514 ~50%

    Én vezettem, azt mondd meg, én vezettem?!?

Új hozzászólás Aktív témák