Új hozzászólás Aktív témák

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz CJ4567 #31717 üzenetére

    Őőő, vagy nem olvastad végig, vagy nehezen értelmezhetően írtam le, hogy mi történt a gépemmel...
    - Volt Samsung B-die 2x16 RAM kit-em még Intel CPU mellett.
    - Valamiért azt hittem (bizonyára a neten olvastam random FALSE infót), hogy a Zen nem szereti a DR-t.
    - Elcseréltem (némi ráfizetéssel, bár azért nem vitt csődbe) a 2x16 DR-t 4x8 SR KIT-re. (a mai ismereteim szerint ezt már kár volt).
    Szóval most 4x8 single-rank van. De mióta a hardware cserék lejátszódtak, és többet olvasgattam, úgy vélem jobban jártam volna, ha nem cserélek 2x16 DR-ről 4x8 SR-re.

    Amúgy ha valamikor eltűnik a használt-piaci árakon a hatalmas difi a sima 5800X és *-3D közt, akkor lehet, hogy cserélek (bár széljegyzet, hogy liquid-metal pasztát használok, úgyhogy eszement nehéz lesz eladni átlag használt áron a sima nem-3D CPU-t. A régi Intel CPU-t el tudtam adni "lemart kupakkal", viszont az már eleve nagyon öreg volt, így százalékos arányú értékvesztéssel, abszolút számokban mérve nem sokat osztott/szorzott a dolog, kb. borravalót ért az, hogy le van maratva a kupak a liquid-metal pasztától --- értsd: a gázolaj a találkahelyig többe került, mint az árkülönbség....).

    * De becsillagozom, hogy míg a régi 8xxx Intel szériás CPU-n inkább csak fanatizmus volt LM pasztát használni ~100MHz tuning előnyért, a Zen3-nál kb. semmi értelme nem volt az LM-nek, egyedült a delid-nek lett/lenne értelme. (De ezzel az a baj, hogy már 0. nap "moblock"-ot rendeltem mellé, ami egyformán fekszik fel az IHS-es CPU-ra és a VRM-re, amivel nem működik a de-lid játék. Vagy max vastag hőátadó ragaccsal, de nem LM-el...)

    Ugyanakkor további olvasgatással arra is rájön az ember, hogy akár CPU, akár GPU ~4nm és ~2022 gyártási év óta már tök mindegy az egész ()sok minden miatt, amit nem tudunk befolyásolni, legfeljebb ha csak pár liquid-nitrogen benchmark érdekel minket - ami engem sohasem érdekelt...).

    CPU oldalon kár LM-et kenni az IHS-re, kb. semmit nem segít. Delidelni kéne. De annak sincs értelme, mert még LM és delid nélkül is gyárilag a borotvapenge élére kitolja a chip-et ilyen-olyan trükkökkel a gyári turbó. Ez már rég nem a Core2 éra, ahol bármi számottevőt elérhetsz manual OC-vel. (Én vízhűtésben gondolkozok, úgyhogy folyékony nitrogénes reokord-döntögetésekről nem tudok beszélni, de 10+ éve vizezek, CPU-t, GPU CPU VRM-et, GPU-VRM-et... sőt, DDR2 időszakban még CPU-RAM DDR2-t is vizeztem!!!! nem ma kezdtem a tuningot és a tuning alatti hűtést, még saját építésű kompresszorokkal is játszottam egy keveset [háztartási készülékekből kiselejtezett kompresszoros cuccokkal még a Core2 Quad érában, ahol elkezdett elszállni a fogasztás ... mikor volt az? 2008? szóval ~15 éve...?], csak összességében nem láttam értelmüket a sok hátrányukkal együtt a szimpla vízhűtéshez képest...).

    Na mindegy, szóval nem ma kezdtem a PC tuningolást és hátűst, de nekem praktikusan ez a Zen3 és másik skálán az nVidia Turing (RTX 2xxx) volt az, ahol azt mondtam, hogy ezeken már nem nagyon tudsz mit piszkálni kézzel. Lehet próbálkozni, lehet szerencséd, ér valamit, ha levegő helyett vízzel hűtüd, de ezek már nünszok. Ezek már mind "gyárilag tuningolt" cuccok. Ki van belőlük hajtva majdnem minden gyári 3D mártix kalkulációkon át (voltage-frequency-temprature). Ez már nem 2008, ez 2022+. Itt már nincs tuning-bajnokság, csak ha 10 másodperces tesztek érdekelnek folyékony nitrogénnek (átgondoltam, hogy miként lehetne 24/7 folyékony nitrogént szolgáltatni a gépnek napelemmel termelt áramból ... túl sok változó, sok sok potenciális probléma -> nem éri meg).

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

Új hozzászólás Aktív témák