Új hozzászólás Aktív témák

  • Czo

    őstag

    En pl. nem szeretem a PnP-t. Mert "hulyen" lett megcsinalva, illetve, senki sem keszitette el, azt a fajta BIOS-t, ami a specifikacio alapjan szukseges lett volna.

    A PnP kartyaknak van egy PnP adatot tarolo cuccuk, az esetek 99.9999%-ban EEPROM. Ebben az EEPROM-ban van benne a kartya PnP azonositoja, illetve itt vannak a kartya igenyei is. Pl egy AWE64 itt tarolja, hogy kell neki x darab IRQ, de azt is, hogy ezek az IRQ-k mik lehetnek. Itt pl, a kartya emlekeim szerint, tartalmazza a 9-es IRQ-t, mint szamara megfelelot. A kartyakhoz kapott configuralo szoftver is ebbe az EEPROM-ba szokta beleirni, ha kezzel beallitod valamire a kartyat, igy PnP BIOS nelkuli gepen, arra konfiguraciora inicializalodik.

    Szoval, AWE64. Tehat, szerencsetlen kartyat a BIOS felkonfiguralta IRQ 9-re, a kartyahoz adott, korabeli Creative CTCM meglatta a PnP BIOS-t es oromeben tapsikolt, hogy hurra, nincs ra szukseg, az Intel ICU (Intel Configuration Utility) pedig meglatta, hogy DOS 7, tehat PnP Win95, o is tapsikolt, hogy nincs ra szukseg. Igy ott voltal, egy rendben, hasznalhatoan, tutira SB kompatibilis kartyaval, ami beragadt a 9-es IRQ-ra igy istennek se birtad megszolaltatni olyan jatekokkal, amik az SB-t vagy az 5-os, vagy a 7-es IRQ-n hajlandoak hasznalni. Nyilvan, ha bebootoltal Windowsba, majd ott kezi eroforraskiosztasra rakva, atraktad a 7-esre, akkor sem javult meg a helyzet. A BIOS tovabbra is 9-esnek initelte, a Windows meg atkoltoztette 7-esre BOOT kozben. De ha csak command prompt only modon inditottad, akkor nem segitett rajtad semmi. Be kellett inditani a Windowst, majd Windowsbol exitelni parancssorba. No, igy maradt 7-esen a kartya.

    Az eredeti speckoban, olyan alom BIOS es mukodes volt lefestve, hogy pl az operacios rendszerben elvegzett konfiguracio, visszairodik a BIOS menteseket tarolo teruletre (adott BIOS hivas, amivel konfigural a Windows, az elmentodott volna), igy a Windowsban beallitott mokolasok, megmaradtak volna, a kovetkezo puszta DOS-os rebootnal is. Ez pl. nem csak a korabeli, de szerintem a kesobbi implementaciokban SEM mukodik. Illetve, ha talaltal olyan lapot, amiben ment, ott rogton jott az "agyfasz", amint csatlakoztattal egy uj PnP eszkot, mert akkor minden resetelt, vissza az automatikaba. A specko letargyalta azt is, hogy az elobb emlitett beallitasokhoz, a BIOS is nyujthatott volna konfig feluletet, tehat tok egyszeru lett volna, az SB kartyakat 7-es/5-os IRQ-ra rogziteni.No, ilyen BIOS-t sem lattam, a max amivel talalkoztam, az a Legacy-ra llithato IRQ es DMA, amivel az legalabb megoldott, hogy a nem PnP eszkozok helyeit fenn tudod tartani. Lehet egyebkent, hogy ha nem csuszott volna ossze a Win95 es a PnP, akkor megerhettuk volna, hogy megszulessen a tokeletes BIOS.

    Igy nalam kb. mindig az volt az azonnali, hogy "PnP OS Installed" opciot "Yes"-re allitom, igy DOS alatt minden katyat oda tuok pakolni, ahova kell, a Win95/98 pedig megtalalja a kartyakat, es ott mar nem erdekes, hogy az SB a 7/5 -os IRQ-n legyen, mert Windows alatt, ez mar mind1.

    A Linux sose kapott megbizhato PnP enumeralot :(. Neki kelett az, hogy a BIOS inicializalja a kartyakat. Mire ez a resz elkeszulhetett volna, az ISA busz tavozott a gepekbol, igy ugye, a PnP is.

    A Gravis pl. mellekel utilityt a PnP kartyakhoz, amivel ez az EEPROM irhato, igy ki tudod kapcsolni egy PnP kartya "nem kello" reszeit. Igy meg tudsz szabadulni minden sallangtol, ami abban a gepben nem kell. Ejj, de orulnek, ha ujra lenne egy GUS PnP-m :(

    Szerk: ejj, sorry, hogy megint teleirtam a forumot :DD

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák