Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • DraXoN

    addikt

    LOGOUT blog (1)

    válasz Cifu #2550 üzenetére

    Ez egyértelmű, hogy a futtatható VM-ek száma az ok, de mindig is jöttek erősebb CPU-k.
    Mit fognak csinálni majd? Mert láthatólag 2-3 éven belül megint minimum duplázódik a magok száma újra... és nem csak AMD esetén intel is tervezi már a saját 10nm-es 112magos "szörnyetegét" (elvileg jövő év végén jön is.. ha tartják a tervet).

    Bár mondjuk a VM-hez most lehet jól jönne az az SMT4, amiről még mindig nem tudjuk biztosan tényleg érkezik-e Zen3-ba vagy sem (bár egyre több jel mutat rá, hogy nem jön).. Azt lehet tényleg készül SMT4, de nem a zen3ba tervezik, csak belemosták a pletykát róla (vagy nem sikerült volna befejezni azt a részt a zen3 megjelenésig, így benne lesz a cpuban de inaktívan egy előzetes "teszt" formája, belső elemzésre).

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • Cathulhu

    addikt

    válasz Cifu #2552 üzenetére

    Egy idoben egyszerre futo VM-eket kellene szvsz limitalni es nem a magok szamat, utobbinak semmi ertelme szerintem.

    Ashy Slashy, hatchet and saw, Takes your head and skins you raw, Ashy Slashy, heaven and hell, Cuts out your tongue so you can't yell

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz Cifu #2573 üzenetére

    >Esetleg egy KVM rétegen futtatott virtuális gépre telepítjük ...

    csakis az új kernellel .. :R

    Linux 5.6 KVM Expands AMD APIC Virtualization Support With Dynamic APICv
    https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Linux-5.6-Expanded-AMD-APICv
    "Advanced Virtual Interrupt Controller is one of the means of reducing overhead in virtualized environments and has been supported for years already in AMD CPUs (since Carrizo) and the Linux kernel but with some exceptions as noted. This dynamic APICv/AVIC activation will be part of Linux 5.6 that in turn should be released as the stable kernel around APril."

    Mottó: "A verseny jó!"

  • Petykemano

    veterán

    válasz Cifu #2587 üzenetére

    A VMware és a mag vagy socket kérdéskör egy dolog. Valójában ez nem csak az AMD-t érinti, hanem az ARM szerver procikat.

    Azt gondolom, hogy a kérdést igyekeztem úgy megfogalmazni, hogy minél inkább független legyen az AMD-től, illetve attól a kurrens helyzettől, hogy az AMD több magot kínál.

    A kérdés nincs kihegyezve az AMD-re. csak annyi köze van az AMD-hez, hogy épp most ez a cég jelentkezik be az egyik legpotensebb kihívónak a szerver piacot domináló intel számára. Holnap lehet, hogy az ARM gurít valamit.

    Ahogy mondtam: ha holnap valaki 4 szálas procit dob be, vagy harmadnap 50-100%-kal nagyobb IPC-t, olyan "diszruptív" előrelépést, ami meghaladja az igények annuális növekményét, akkor azzal nem csak a közvetlen versenytársnak a lábára lép rá, hanem a VMware, de a már core bázison licencelő Hyper-V-ére is.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Cifu #2589 üzenetére

    A VMWare lépése a saját szemszögéből nézve érthető.
    Ahogy mondtad, más szereplők már korábban meglépték.

    Egy sor más tényezővel kapcsolatban az a kérdés merül föl, hogy azokra nézve bárki számláz-e? Tehát ahogy mondtad, az optane diszruptív lehet a memóriakapacitás vonatkozásában. Emiatt nyafoghatnának például a memóriagyártók, akiket ez esetleg kiszorít, vagy kevésbé szükségessé teszi a nagy kapacitások irányába történő fejlesztéseiket. De ha licencdíjak alakulását kevéssé befolyásolja a "ram" kapacitás hirtelen megugrása, arra nyilván nem fognak lépni például a VM szoftver licencelő cégek. Magyarul a diszruptív optane térnyerését nem fogja hátráltatni mondjuk azzal, hogy hohó, hát ha te eddig 128GB-ot használtál és holnaptól 1TB-ot szeretnél, akkor a szoftverre mi is 4x annyit elkérünk.

    De átvitt értelemben válaszoltál a kérdésre:
    lehet diszruptív technológiával piacot nyerni, ha az nem sérti valamilyen a szerver működéséhez szükséges más jelentős befolyással bíró szereplő érdekeit.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • -vitya-

    őstag

    válasz Cifu #2598 üzenetére

    Hát ha valaki 5 évvel ezelőtt azt meri mondani nekem, hogy a top CPUk közt az AMDnek nem lesz konkurense 5 éven belül, és ez mind a HEDT mind a szerver procikra igaz lesz - legalábbis hülyének nézem :) ez durva :Y , minden téren megdöbbentő amit mostanában látunk.

    -=Витя=-

  • válasz Cifu #2615 üzenetére

    Elsőre én is benéztem, de aztán rájöttem, hogy a kisebb szám a jobb, szóval nem a celeron a leggyorsabb, hanem ellenkezőleg. :D

    A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

  • DraXoN

    addikt

    LOGOUT blog (1)

    válasz Cifu #2652 üzenetére

    Állítólag a Mac is kacsintgat az AMD felé... év végére pletykálnak valamiféle ryzen/TR variánsokat.

    Egy a gond a TR-el, hogy csak non-ECC és unbuffered-ECC ram amit támogat. Persze elméletben 2TB-ramig, de jelenleg(!) nincs megfelelő méretű modul a piacon... de ez még változhat (ha látnak benne fantáziát a ram gyártók).
    De Linus is mondta, ez egy "felesleges korlátozás" volt a részükről (az epic enélkül is többet nyújt)...

    [ Szerkesztve ]

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • DraXoN

    addikt

    LOGOUT blog (1)

    válasz Cifu #2654 üzenetére

    A több memória sávszélesség az epic esetén sok esetben kellhet, pl. dupla sebesség érhető el emiatt háttértáraknál (pl. pcie4ssd raidban).
    Több PCIE-sáv érhető el.
    nem is azt mondtam, hogy mind a Registered-ECC és mind a LP-ECC legyen támogatott, de legalább az előbbivel már lehetne duplázni az elérhető modulokkal is.
    Persze tényleg lehet unbuffered-ECC-t használni, csak az a "kvázi profi" nagy memóriájú szervereknél nem annyira használják hanem inkább a többet tudó változatokat.
    Ha a piacot persze elég nagynak találják a gyártók akkor jöhet ilyen ram nagyobb kapacitással, csak kérdés.. elég nagy-e a piac ehhez, mert külön modult kéne rá gyártani, ugyanis szerverekben jó eséllyel nem használnák (ha már van jobb).
    mondjuk előnye lenne az unbuffered fajtának, azokat akkor lehet majd asztali ryzen is megeszi (talán).. így ott is lehet több ram mint ami most.

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • DraXoN

    addikt

    LOGOUT blog (1)

    válasz Cifu #2659 üzenetére

    Én mondjuk úgy csináltam volna, hogy 48magos TR-nél "megállok" és inkább több memória típus támogatását bevállalni.

    Persze, ez az egész problémakör megszűnik létezni ha a gyártók fantáziát látnak a dologban és tényleg adnak ki nagyobb kapacitású unbuffered ramokat (vagy akár ECC nélkül)...
    elméletben 256GB-os modulméret lehetséges (bár mivel nem létezik jelenleg, így gondolom tesztelve nincsenek)...
    LP-ECC fajtából úgy tudom 128GB jelenleg a legnagyobb.. de lehet tévedek (és van nagyobb).

    hehe..
    eszembe jutott egy régi P1 233MMX gépem ... anno kapott 32Mb-os modulokat (2db-ot), de csak 16Mb-osnak látta őket az alaplap mert nem támogatta a nagyobb modulokat :D ... nem tudom már milyen ram és milyen alaplap volt, de anno emiatt cseréltem másik alaplapra egy ismerőssel (az övében kevesebb ram volt, az meg lekezelte az enyémet, így elcseréltük egymással az alaplapokat.. egy délután átszereltük :D).. bár ez nagyon más sztori volt....

    [ Szerkesztve ]

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz Cifu #2654 üzenetére

    > Egyáltalán nem felesleges, mert simán lehetne akkor egy socketes
    > szervert építeni a TR-re, amely ugyanúgy 64 mag / 128 szálas,
    > mint az Epyc 7702,
    > ...
    > Ráadásul a TR 3990X ára csaknem fele a 7702-nek

    Inkább az 1 socketes "EPYC 7702P" - lehet itt az alternativa ( 64c /128t ) $4425
    a szintén eleve 1 socketes Threadripper 3990X -nek ( 64c/12t) pedig $3990

    Árban annyira nem olyan nagy eltérés. ~ 11% felár az Epyc ért ( (4425-3990)/3990)

    Egyébként 64c/128t -nél már számít az is, hogy 1 threadre mekkora RAM esik, és
    sajnos a RAM nem skálázódik még olyan gyorsan, mint a magok száma.
    ( a TRX40 : Max. capacity of system memory: 256GB ) - ami nem is olyan sok, ha 128 ( threadszám) -al leosztom.

    A Hetzner-nek már most van "AMD Ryzen™ Threadripper 2950X " -es gépe, amit bérelni lehet, vagyis valós igény a Threadripperes szerver.
    https://www.hetzner.de/dedicated-rootserver/matrix-ax
    Persze náluk van ( AMD Ryzen 5 3600 és AMD Ryzen 7 3700X  gép is - elég jó áron )
    Mivel van igény az olcsóbb árakra .. egyes cégek megoldják, hogy normál desktop procis gépeket tudj bérelni, de azt nem tudom, milyen alaplapot használnak.

    > A TR és az Epyc közé határozott falakat kell húzni, hogy ne kannibalizálja a saját piacát...

    A fal szerintem ott lehet, hogy az új magasabb freq-jű (~280W-os) Epyc-ekből (az elején)
    nem valószínű, hogy lesz 1 socketes olcsó verzió
    https://www.tomshardware.com/news/amd-epyc-new-cpus-7002-series-asus
    pl. 7H12

    vagy ha lesz, akkor annak az ára a 3990X felett lesz ~ 30%-al. ( tippeltem )

    [ Szerkesztve ]

    Mottó: "A verseny jó!"

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz Cifu #2662 üzenetére

    a megjegyzésem igazából arra vonatkozott,
    hogy árban azért nem mindegy, hogy az EPYC - P-s vagy nem P-s ( főleg akkor ha az alaplapon csak 1 socker van, akkor pénzkidobás bele egy többsocketet támogató procit rakni )

    a többivel egyetértek. :K

    Mottó: "A verseny jó!"

  • TRitON

    aktív tag

    válasz Cifu #2684 üzenetére

    "A 120-160W-os, sőt, 200+W-os CPU-k idejében járunk, szóval bizonyos keretek között, de kivitelezhető lenne ez. Egy 65W-os CPU (Ryzen 5 3600) és 80-100W-os GPU (RX5500) párosítása esetén is elegendő lehet az alaplapi táp."

    Nem mondtam, hogy nem lehet elegendő, persze, meg lehetne csinálni erősebbre, csak a jelenlegi AM4 rendszerben jó, ha 2 fázis jut a NB+GPU résznek.
    A másik kérdés, hogy a keletkező hőt hogyan lehet elvezetni. Az AM4 CPU méret szerintem hosszú távon 120-140W-nál nagyobb hőmennyiség elvezetésére alkalmatlan, egyszerűen túl kicsi. Emiatt szerintem az AMx platformon nem várható nagyobb teljesítmény növekedés, már ami az APU-kat illeti.
    És igen, tudom, hogy ennél sokkal több hőt is el lehet vezetni kisebb felületekről, de ott általában nincsen heat spreader, mint egy CPU-n.

    Mi az? 3 lába van mégsem tranzisztor? - ??? - Traffipax...

  • Petykemano

    veterán

    válasz Cifu #2684 üzenetére

    Az a "baj", hogy szerintem ez kétféleképpen valósulhat meg:
    1.) Egy gyártó kvázi ingyen ad a CPU mellé egy olyan számottevő számítási kapacitást (közös memóriacímteret használó és nem.pcie sávon kommunikáló kapacitást.), ami az eladási értékben csak igen kis mértékben számít bele.
    Ugye kábé ezt vártuk még a kaveritől, csak épp az volt a baj, hogy a nagyon alacsony penetráció miatt nem lett belőle semmi.

    Az Intel ugyan kábé ingyen adta az igpt és az nagyon sok gépben ott szunnyadt, viszont ha jól tudom, se közös címtér, se jelentős számítási teljesítményt nem jelentett.

    Jelenleg úgy tűnik, hogy az AMD sem lát a HSAban akkora potenciált, hogy érdemesnek lásson minden ryzen CPU mellé egy radeon igp-t, amihez 2-3-4 éven belül Lehetne olyan software.stacket adni, amivel jelentős előnyre tehet szert.

    Egyébként jelen állás szerint egy ilyen harcot elveszítene - se a penetrációja, se a szofterkörnyezet támogatására a pénzügyi háttere nincs meg ahhoz, hogy egy ilyen harcba belefogjon.

    (Pedig egyébként már az is elég Lehetne, ha a radeon driver így működne. De mondjuk Mit nyerne vele? Ugyanahhoz a dgpuhoz egy olcsóbb ryzen is elég. Biztos megérné.)

    Ennélfogva én igen kevés esélyét látom bármi ilyesminek.

    Bár ott.HSA.nem.került szóba, de a fenghuang raven egy big apu volt. Kár, hogy kereskedelmi forgalomba nem került.

    2.) Ha semicustom megrendelésre készítik el. Pl ha Apple, Sony vagy MS így kéri és ők ott akkor a saját szoftverkörnyezetükben ennek direkt hasznát is veszik.

    [ Szerkesztve ]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • DraXoN

    addikt

    LOGOUT blog (1)

    válasz Cifu #2700 üzenetére

    Most se a cpu mag az ami sok helyet foglal chippen belül, hanem a cache, így "elfér a több mag", ha kap HBM-et a rendszer a cache növelését akkor meg el lehet halasztani.
    és azért gondoltam 16magot, mert nem számolok azzal, hogy áttervezik a ccx-et, hanem csak beledobnak 2db 8magos ccx-et.. így "kiadja".
    Azt lehet tévedek.. biztosat csak azon mérnökök és vezetők tudnak még akik ezeken dolgoznak.
    De azt majd meglátjuk a zen5 lényegében a zen4 egy finomítása lesz (valószínűleg), sokkal inkább körvonalazódik majd a kép ha látjuk mi meddig jut el .. de nagyon messzire jutottunk még a zen3 sincs a kanyarban.
    leginkább arra akartam, utalni, hogy HBM szerintem előbb nem kerül a chippek mellé még pár évig mert a glofo (ha megtartják), csak akkortájt tud elérhető termékekkel rendelkezni majd.. onnantól meg "adja magát" a felépítés, bár közel se biztos, hogy egy ütemben lépik meg ezt mind.
    De a méretnövekedése a chipletnek se ördögtől való, nem lehetetlen, most is gyárt amd nagyobb chipeket 7nm-en a cpui chipletjei méreténél.. az interposerrel meg helyet spórólhat és ha úgy is szükség van interposerre az esetleges nagyobb sávszélesség igény miatt, akkor megint "adja magát" az elv.
    De igen, ezen mint csak merő spekuláció a különböző információmorzsák összelegózásából... "nem lehetetlen", de nem tudjuk még is lehetséges-e. lehet csak egy valami nem jön össze és minden borul egy ilyen komplex lépésnél (ha terveznék). Így inkább több lépcsős bevezetésre tippelnék, az első ilyen lépcső szerintem zen3ban a 8magos ccx, majd zen4 idejére talán interposer és hbm lehetőség (tippre zen4 inkább felépítésben fejlődik).. zen5 pedig annak a finomítása grafikus vezérlővel kiegészítve. a megvalósulás persze biztos lehetséges, lehet csak az időben tévedek és inkább 23vége 24eleje a céldátum (vagy amikorra ez elkészülhet).. bár szerintem az intel miatt 23eleje a legkésőbbi határidő amikorra kell valami "ütős" (ha nem is ez, de valami más mint ami most van, mert lehet az kevés lesz).
    A zen magokat csak mint referencia használom, de a zen3 után szerintem utóbbiak csak finomodni fognak pár generációt és inkább a körítés fejlődésén lesz a hangsúly.

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz Cifu #2703 üzenetére

    > SMT4 esetén eleve nem növelnék szerintem a magszámot.

    az lehetséges ..
    -------

    ZEN5.
    ha én tervezném, akkor az egyik prototípus olyan lenne, hogy:
    - 1,5x nagyobb foglalat ( téglalap alakúra elnyújtva ) - persze a hütés nem lesz egyszerű ... , de jobban eloszlik a hő ... Ha már úgyis változik a foglalat, a ccx-es legózás miatt nem muszáj négyzet alapúnak lennie. És miért ne lehetne nagyobb ??
    - én maradnék mindenképpen 8core -nál ; mert sokkal kisebb ccx-ek ( és ebből akkor több elfér a foglalatban ... és a wafer-en is .. mert ezt sokkal sokkal drágább gyártani az 5nm-en.) és akkor skálázni is könnyebb ...
    - Ha kisebb ccx, és a foglalat picivel nagyobb; akkor akár már 4 ccx is beleférne .. --> és íme .. megvan a 32core -is ...

    És 32-core már simán elvárható is egy desktop-os gépen, ha most 16-nál járunk....

    Főleg akkor, hogyha az Intel is ugyanennyit tervez.
    De ekkor már kötelező is lesz az AMD részéről !

    És a ZEN5 idején már jönnek az ARM-es Windows-os Desktop gépek .. és ezeknél is lehet 16/32 core alapból ..

    -----------
    Vagyis igazából a versenytársak ( Intel, ARM , .. ) legjobb várható lépése alapján kellene az AMD-nek kialakítani a magszámot ..
    És így mindenképpen a 32core-t be kell lőnie célként ;] ...

    Mottó: "A verseny jó!"

  • DraXoN

    addikt

    LOGOUT blog (1)

    válasz Cifu #2705 üzenetére

    chipleten van az L3, csak CCX-hez rendelve de közös címtérrel, így minden cpu hozzáfér, de a jelenlegi cpukban 2x16MB (1chipletes cpu) vagy 4x16MB(2 chipletes cpu), ez akár ki is költözhet az IO diebe, de ha elég gyors az elérés egy HBM kiválthatja ... de lehet akár csak emiatt egy chiplet is külön (nem extrém elképzelés ha már úgy is IF-en csücsül a nagy része és azon át érhető el, esetleg L2-őt kicsit növelve ellensúlyozni a késleltetést ha magon belül lenne a használat). De HBM-el akár csökkenthető a mérete a jelenlegi felépítés mellett is.
    Kérdés mi mennyi teljesítmény vesztességgel vagy nyeréssel jár, ezt a belsős szakemberek eléggé jól megtudják tippelni és abba az irányba elvinni a fejlesztést.

    AVX512 támogatást biztos elhúzzák addig amíg csak lehet (hogy ne legyen). AMD-nek nem érdeke, és eltudnám képzelni, hogy csak "emulálva" jön majd (futtatja, de csak ennyi, nem lesz gyorsabb) az első generáció belőle... de zen4 elé nem raknám a támogatást (a zen3-ra már mondták, hogy nem lesz benne AVX512).
    Az is a gond körülötte, hogy "nincs kész", intel esetén is generációról, generációra változik, hogy mi van benne (hozzáadnak, elvesznek)... ez így maximum szívatásnak jó.

    [ Szerkesztve ]

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz Cifu #2713 üzenetére

    > Kicsit furcsán lőtte be az AMD a CPU-k árát...

    árazás ...

    Az ArsTechnica csinált egy ár-thread összehasonlítást..
    Ebben érdekes - hogy az Intel elég jól belőtte az új HEDT-es i9-10980XE prociját egy leheletnyivel az új threadripper 3960X alá ; éppen annyira, hogy azért én is elgondolkodjak. ... (legalábbis a 2x AVX-512 FMA Units -t azért csábító.; de ezen kívül meg minden másban meg nem ... )

    persze az AM4 -es 3950X ($750/32thread = $23.4 -re jön ki , ..
    vagyis az Intel 10980XE - $27.78 thread ára .. éppen elég jól pozicionált.


    Sóhaj/óhaj ... lehetne egy 16c/32t -es Threadripper proci is ... :R

    Mottó: "A verseny jó!"

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz Cifu #2749 üzenetére

    pice6.0 : igazad van, inkább 2022 .. 2023 ... a várható bevezetés.

    > 2021-ben örülhetünk, ha a 2019-ben lezárt PCI-Express 5.0 megérkezik.

    Elméletileg az Intel Server fronton ( LGA4677 ) azzal tervez - 2021 -re ( + DDR5 )
    persze addig még sok idő.

    Mindenesetre az AMD-nek szintén meg kell ugyanezt célozni az Epyc -nél
    ( Desktop szinten már más tészta .. ott lehet, hogy a PCIe4.0 -val még elvannak a felhasználók még egy 1-2 évig. Viszont ha az Intel meglepetésszerűen a desktop szintre is lehozza, akkor az AMD-nek is lépnie kell. )

    A szerver fronton a CXL és a CCIX ; GEN-Z miatt lényeges a jövőbeli PCIe5.0 megjelenés.

    amúgy az AMD túl nyitott lett és ezt a mérnökei szívják meg.
    Mert nekik - minden szabványt be kell integrálni a chipjeikbe, ami szerintem szívás. :U

    A CXL mellett ott van a GEN-Z,CCIX,OpenCApi, ... kiváncsi leszek, hogy fogja -e mindet tudni.

    persze egyesek szerint [Gen-Z + CXL] összeolvadásának és túlélésének van a legnagyobb esélye, de az is lehet, hogy minden ötletet a CXL következő verziójába integrálnak be.

    egyre nagyobb a lista:
    https://www.computeexpresslink.org/members

    CXL erőteljes ütemű PCIe6.0 bevezetést vár
    "CXL usages expected to be key driver for an aggressive timeline to PCIe 6.0" :Y
    ajajj .. hamar el fognak avulni a gépek .. :R lehet frissíteni.

    Mottó: "A verseny jó!"

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz Cifu #2752 üzenetére

    szerintem van egy pici esély arra, hogy pár cég rögtön a PCIe 6.0-ra ugrik
    és kihagyja az 5.0-át. ( de ez már vad spekuláció )

    még belegondolni is sok:
    1 PCIe6.0 -ás csatorna megfeleltethető 8 PCIe3.0 -nak.

    > Tök jó, hogy az Epyc tudja a PCI-Express 4.0-át,
    > de ahhoz hardverek is kellenek. Mondjuk jönnek is, lassan, de jönnek.
    > Csakhogy a CCIX és a Gen-Z pont azért kezdett el formálódni,
    > mert a PCI-Express lemaradt, nem kicsit, nagyon.

    a 3D-Xpoint memória kapcsán érdekes elemzés jelent meg:

    "AMD-backed CCIX is obviously going to lose to Intel-backed CXL but there's an important takeaway: CCIX will run on PCIe4 - shipping now - while CXL won't work until we get PCIe5 - not shipping in CPUs for at least another year. From the Micron patent, it sounds like they've been working with AMD on a very high-performance, CCIX-based, 3DXP solution which could yield a huge advantage over Intel for as much as a year or more."

    persze ez csak egy patent-en alapuló spekuláció ...

    https://seekingalpha.com/article/4326611-next-gen-3d-xpoint-glimpse-future-of-memory
    persze az egész cikk érdekes ..
    """
    - The first is that Micron indicates that they have a controller which will interleave four channels each with 16 3DXP chips (64 total) for a total bandwidth of 100 gigabytes per second (!!!).
    - The second is that they also indicate that each of the 3DXP chips will have a capacity of 32 gigabytes, which is double that of the current gen1 chips.
    ....
    """

    ---------------------------------------------------------------------------
    más:

    (#2753) Petykemano >
    > Viszont ezt a kifogja a szelet kérdést nem teljesen értem
    > ... de úgy már jelentős verseny lehet.

    igen a verseny a piaci keresletet csatornázhatja el ...

    ---------------------------------------------------------------------------

    más : a STH elemezte az új Inteles árazást ...
    eléggé versenyképes,
    https://www.servethehome.com/big-2nd-gen-intel-xeon-scalable-refresh-brings-competition-anew/

    és igazából az érvelés lényege, hogy az Intelnek nem processzor szinten kell jól árazni, ( és lehet drágább mint az AMD ) hanem szerver/rack szinten .. és ha itt jó az ár-teljesítmény arány, akkor elfogadják, hogy a CPU drágább.

    "
    By implementing DCPMM support further down the stack, Intel is signaling something obvious, that it is focusing on bundling silicon products. The more SKUs that support DCPMM the more opportunities to bundle that technology along with other technologies. Intel does not need to be the lowest cost on CPUs if it can provide the best value at the server and rack levels.
    With this “refresh” or “Intel Xeon Scalable Gen 2R” launch, it is now up to the rest of the industry to respond. Make no mistake, this is a fierce and formidable competitive move by Intel and other players now need to respond in turn.
    "

    mindenesetre most az AMD lép. Vajon lesz árcsökkenés vagy sem ..
    Ha a Micron-os új termék piacra lép ( sőt jobb lesz) ,
    akkor ez hatástalanítja az Inteles Optane DCPMM stratégiát.

    persze a szoftveres integráció is számít.
    és abban elég jól áll az Intel
    "HMEM Device Driver Coming For Linux 5.5"
    https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Linux-5.5-HMEM-Driver
    "Intel's HMEM DAX driver is being added to Linux 5.5 for use-cases like their Optane DC Persistent Memory."

    [ Szerkesztve ]

    Mottó: "A verseny jó!"

  • Yutani

    nagyúr

    válasz Cifu #2772 üzenetére

    Mindez rendben, csak úgy elszabták a Zen designt, hogy például a 2 utas szerver verzió pazarlásnak látszik a 8 magos integrálthoz képest. Nyilván van hova fejlődni, és biztos faragnak rajta, de az alapokat ismerve eléggé érthetetlen ez a gyenge teljesítmény.

    #tarcsad

  • #82819712

    törölt tag

    válasz Cifu #2772 üzenetére

    Ezzel egyetértek de Kína miért nem fekszik rá az ARM-ra és nem kellene x86al kínlódaniuk (oroszoknak sem).
    Oroszoktól Intel sebezhetőségei több titkot loptak el mint bármely ügynökhálózat, és úgy csinálunk mintha nem tudnánk hogy direkt dolgokról van szó.

    [ Szerkesztve ]

  • Petykemano

    veterán

    válasz Cifu #2772 üzenetére

    Kínának már két x86 gyártója is van mat.
    - Via/Zhaoxin
    - Hygon

    A kínaiak sosem volt jók új dolgok fejlesztésében. Viszont remekül másoltak. Teszem hozzá gyorsan, hogy ez persze nem jelenti azt, hogy buták, vagy hogy ne tudnának átállni innovatív fejlesztésre.

    Erre jó példa a repülőgép hordozó anyahajó. Évekig képtelenek voltak kifejleszteni. Végül valahogy birtokukba jutott egy ukrán vagy orosz ócskavasnak leselejtezett példány és azóta nem csak azt újították fel, de megfejtették a titkát és építik a sajátot.

    Én valami hasonlóra számítok az x86 terén is.
    Az az igazság, hogy nagyon nehéz úgy fejleszteni.valami jót, hogy arra nincs felvevőpiac. A kínai gazdaság államkapitalizmus. A Zhaoxin nem (csak) azért gyenge, mert kínai, hanem mert a kutya nem veszi, nincs bevétel, nem tudják a fejlesztés mögé tenni a tőkét.

    Tehát ami szerintem történni fog:
    Most megszerezték a zen IP-t. Olyan, amilyen, de még ezzel is lehet, hogy a Zhaoxin procik fognak majd ugrani egyet. 2-3 évig még reverse engineeringgel másolni próbálják az amerikai konkurenciát. Taiwan kiskína...

    Eközben ugyebár elindult az kínai számítógépek hazai gyártásúra való cseréje az államigazgatásban.
    Azt azért szögezzük le, hogy a legtöbb ország nagyvállalatának a hazai piac az alapja. Németországban Audi, Mercedes, (opel) volt az állami autó, franciaországban Renault, Citroën.
    A hazai államigazgatásár egy kellően nagy piacot fog adni ahhoz, hogy a fejlesztésbe több tőke menjen.

    Kína célja szerintem elsődlegesen NEM a saját gyártású processzor a hazai piacon. Nem tűnt fel, hogy ma már Kína a szabadversenyes kapitalizmus, a szabad kereskedelem legnagyobb szekértolója? Kína a nemzetközi x86 piacra akar betörni, ez egy minimum $100mrd-os piac.

    És ez a válasz arra is, hogy miért x86 és miért nem Arm.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz Cifu #2778 üzenetére

    > Mert az ARM még mindig nem tart ott semmilyen téren,
    > mint az x86/AMD64...

    :)

    erről győzd meg az Apple-t is.
    https://www.theverge.com/2020/2/24/21151066/apple-mac-arm-chips-custom-intel-processors

    Az ARM egyik előnye, hogy félig nyitott ; könnyen licenszelhető - emiatt gyorsabb ütemben tud fejlődni, hogyha van mögötte tőke és szándék.
    pláne manapság ahol már gyártástechnológiát is lehet bérelni
    és már ott tartuk, hogy 5nm-en előbb lesz ARM-es proci mint X86-os.

    persze a RISCv még nyitottabb.

    Mottó: "A verseny jó!"

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz Cifu #2798 üzenetére

    >> Infinity Fabric CPU<->GPU shared memory:
    > Szvsz ez megmarad Enterprise szinten még,
    > egy újabb határ a desktop és a szerver között...

    *****spekuláció veszély*****
    szerintem nagy valószínűséggel támogatva lesz - a B6xx és az X6xx
    chipsetekben.

    - Legalábbis az AMD GPU részlegének nagy segítség lenne az eladásokban. ( az nVidia ellen ) és megdobná a teszteredményeket.
    - és az Intel valószínüleg úgyis csinál valami hasonlót az ő új oneAPI-jánál. ( Kodurinak is ez a célja - emiatt jobb előző csapást mérni. )

    de amúgy az is lehet, hogy ez lényegében csak a CCIX AMD-s támogatása és nincs mögötte semmi titkos IF mágia - minden a nyílt protokoll alapján történik. Ekkor meg az AMD eldöntheti, hogy mennyire támogatja a CCIX jövőjét és a mostani partnereit ( pl. Xilinx FPGA )

    Mivel az intel Optane memória az Inteles Q370,B365,B360,H370,Z370,Z390 chipseteken már most is támogatva van, emiatt ha az AMD -is akar valami hasonló CCIX-es - optane-hez hasonló memória támogatást - akkor kénytelen ő is levinni ugyanarra a szintre mint az intel.
    Az új Micron-os optane rivális memóriának CCIX és Gen-Z interfésze is lesz, és az AMD érdeke az is, hogy olcsóak legyenek ezek a memóriák, viszont ekkor az igényt le kell vinni a desktop szintre, mert minél nagyobb a gyártott darabszám - annál olcsóbb.
    (~ méretgazdaságosság)
    És ha olcsóbbak lesznek az új mikron-os memóriák, akkor az egy fricska és versenyelőny az Intel felé,
    mert ők meg nem támogatják se a GEN-Z-t se a CCIX-et.

    ezek alapján tisztán csak stratégiailag sok érv szól amellett, hogy bevezessék minél tágabb szinten. ( persze a technikai megvalósítás közbeszólhat és késleltetheti ) ... de a jövő szerintem az, hogy az AMD kénytelen desktop szintre lehozni és le is fogja! .
    :R :R :R :R :R
    *****spekuláció vége *****

    "AMD-backed CCIX is obviously going to lose to Intel-backed CXL but there's an important takeaway: CCIX will run on PCIe4 - shipping now - while CXL won't work until we get PCIe5 - not shipping in CPUs for at least another year. From the Micron patent, it sounds like they've been working with AMD on a very high-performance, CCIX-based, 3DXP solution which could yield a huge advantage over Intel for as much as a year or more."
    (link)

    [ Szerkesztve ]

    Mottó: "A verseny jó!"

  • Petykemano

    veterán

    válasz Cifu #2865 üzenetére

    Nem gondolnám, hogy ebből a consumer piacon bármi egyhamar érezhető volna. Talán valami olyasmi irányt el tudok képzelni, mint az Intel optane,.csak nem dimmben, hanem m.2 csatlakozón át. Protokollt most direkt nem mondok, de.ugye ez nyilván nem kötődik a pcie5-höz.
    De a lényeg, hogy a memóriakezelés átalakukhat.

    Illetve számomra még az kérdés, hogy ha a fizikai csatlakozó ugyanaz, akkor vajon a CXL és társainak sávszélességére hatással.van-e, hogy adott hardver elvileg pcie-ből 3-as v 4-es v 5-ös tudással rendelkezik.

    Ez ugye megválaszolná azt is, hogy az IF3 előrelépése alapvetően a PCI5 hozadéka-e vagy pcie4 szempontból továbbra is a 4 lesz érvényben.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Devid_81

    nagyúr

    válasz Cifu #2882 üzenetére

    Ah vagy ugy, igy mindjart mas ha csak egy termekcsaladot erint a visszalepes.
    Full Server piacrol el sem tudnam kepzelni, hogy visszalepne Intel, mert olyan penzeket csinalnak meg mindig a termekekkel :)

    ...

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz Cifu #2880 üzenetére

    'The big news is that the “Cooper Lake” generation of Xeon processors is being canceled in the next-generation mainstream Whitley server platform.'
    https://www.servethehome.com/intel-cooper-lake-rationalized-still-launching-1h-2020/
    "In the market, that will have some impacts. We know that bfloat16 is a huge feature along with increased core counts that have many organizations excited for Cooper Lake. For larger platforms, Intel will have chips with new features and core counts designed to be competitive for out-scaling AMD EPYC 7002 systems. Assuming the current direction holds, by this summer we will see 4-socket Intel Xeon “Cooper Lake” generation parts have more cores than AMD’s “Rome” generation in a system. Even if they have lower core counts per CPU, Intel will have competitive features such as their new instructions. "

    Mottó: "A verseny jó!"

Új hozzászólás Aktív témák