Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Webmatyi

    csendes tag

    Sziasztok!

    Ezt a topicot azért indítottam, hogy valahol összegyűljön mindaz az információ, ami az igényes audiovizuális élmény kedvelőihez szól.

    Nálam már van egy bevett gyakorlat, amivel sztereó forrásból 5.1-es hangot készítek. Ez főként koncert DVD-kre, vagy filmekre vonatkozik, de normál audiohoz is használható, mondjuk zenei DVD készítéséhez.

    Ha valakit érdekel ez a téma, írjon és elkezdhetjük az érdemi okfejtéseket.

    Amíg senkit nem érdekel, addig nem koptatom a kezem.

    :))

    Don't eat yellow snow!

  • Webmatyi

    csendes tag

    Abban természetesen egyetértek, hogy a gyári technika más. Az nem produkálható.

    Ettől függetlenül igenis javítható a hangzás, még akkor is ha ez sufni 5.1.

    Egy szimpla dekóder progival ez nem kivitelezhető, legalábbis nekem még nem sikerült. A BeSweet, vagy a DVD Architect is le tud bármilyen hangot kódolni 5.1-re, a gond csak az, hogy a hátsó hangszórók nem fognak szólni, vagy nagyon halkak lesznek, akárhogy állítod be a paramétereket.

    Én a Sony Vegas Video 6-ot használom kódolásra. Ebben több fontos paraméter is megadható, pl.:

    - hallgató elhelyezkedése a rendszerben

    - középső csatorna hangereje (nagyon fontos a vokális részek ne legyenek bazi hangosak a többihez képest)

    - hátsó csatornák hangereje

    - LFE freki, stb.


    Szerintem a hatás sokkal jobb, mintha Pro Logic csinálna térhatást. Az olyan műanyag hang nekem. Péter! Mester (nagy tisztelője vagyok, még akkor is, ha néhány napja feltett privát kérdésemre nem válaszolt), bármennyire is fáj, sajnos ellent kell mondjak neked. Nem fényezni akarom magam, nem vagyok képzett hangmérnök, de kis házi hangstúdiómban eltöltött néhany ezer óra elegendő volt ahhoz, hogy halljam, ha valami jobban szól. A hangkép már a sztereo fülhallgatóban javul, nemhogy a házimozin...

    Úgy gondolom, ha normálisan be vannak állítva a hangerőviszonyok, akkor igenis lehet javítani a sztereón, persze a repülőgép hangja nem fog a hátad mögül előrejönni, ez tény.

    Nálam a gyakorlat szinte csak zenei DVD-kre terjed ki, filmre alig. Bár néhány magyar film 5.1-ét simán alázná.

    Nekem megfelel, még akkor is, ha nem olyan, mint a gyári. A Dolby 2.0-t veri, az biztos.

    [Szerkesztve]

    Don't eat yellow snow!

  • Webmatyi

    csendes tag

    A módszer maga nem túl bonyolult.

    behúzom a DVD-t Decrypterrel

    szétkapom képre és hangra a DVD2DVD-R progival

    ez a progi rögtön átkonvertálja a PCM-et wavra

    ha az eredeti hang 2.0-ás ac3, akkor BeSweet-tel csinálok belőle sztereó wavot, vagy 6 db mono wavot (ha kell normalizálom a sávokat megfelelő hangerőre)

    Sony Vegas Videoval megnyitom a sztereó wavot, vagy a 6 db mono wavot (az utóbbi esetben külön megadhatod, hogy melyik sáv hol szóljon, tehát egyenként állíthatod be a csatornákat!!)

    szóval beállítom a kívánt paramétereket... (persze egy már elmentett project fájllal mindez nem szükséges, csak megnyitod a wavot és kész...

    majd elindítod a kódolást

    egy órányi anyagot kb. 20 perc alatt kódol le


    hát, röviden ennyi...

    ha van további kérdés... vagyok

    Don't eat yellow snow!

  • Webmatyi

    csendes tag

    ja, peeeersze, valami kimaradt



    tehát eredményül egy ac3-as 5.1-es hangot kapsz, amit a képpel bármilyen DVD authoring progival összerakhatsz. Így újra DVD anyagod lesz, amit már kiírhatsz

    Én a DVD Architectet használom, ha a cseptereket máshová kívánom helyezni, mint ahol eredetileg voltak és az IFOEditet, ha az eredeti csepterleosztást akarom használni

    [Szerkesztve]

    Don't eat yellow snow!

  • Webmatyi

    csendes tag

    Emberek, ne abba kössetek már bele, ami jelentéktelen probléma!!!

    Igen, a Decryptert persze ki lehet hagyni és közvetlenül a lemezről szétbontani az anyagot. Ez már csak szokás kérdése. Nem az 5.1-es hang kódolásának lényegi része!

    erdőke: a Decrypteres IFO mód egyetlen hibája, hogy a csepterkiosztást nem szedi le, ezért később újra kell csepterezni, tehát bocs, de ezzel egyáltalán nem spórolsz időt...

    Amint már említettem, nekem a Logic műanyag hang. Én nem szeretem. Ez ugye megint csak szokás kérdése. Amit én nem szeretek benne, az az, hogy állandóan állítgatni kellene a hangerőviszonyokat. Az 5.1-es hang készítésénél egy adott projekt beállítást használok, ami mindig ugyanúgy osztja ki a hangerőviszonyokat. Némi időmbe kerül ezt frankón belőni, de végül sikerült. Mindenhonnan olyan hangerővel szól, amennyi kell. Nem több, nem kevesebb. Az a lényeg, hogy egy adott hanganyag arányai állandók. Az nem számít, ha egy következő kódolandó hanganyag mondjuk 5 dB-lel hangosabb. Az arányok maradnak.

    Hangsúlyozom újra, ez nem filmes átkúszós effektekhez való!!! Nem fogsz besz..ni a Godzillától! Szinte kizárólag koncert DVD-k hangjának kódolására használom.

    Aki szkeptikus a dologban, az próbálja ki, mielőtt vakon kételkedik benne...

    Kódoljatok le valamit és utána beszélgessünk, mert így nincs miről.

    Akit érdekel, szívesen elküldöm a Vegasos projekt beállítást.

    Don't eat yellow snow!

  • Webmatyi

    csendes tag

    erdoke: még valami

    BeSweet nem tud csinálni normális 5.1-es hangot, vagy esetleg neked sikerült?

    Don't eat yellow snow!

  • Webmatyi

    csendes tag

    Kedves ko1122!

    Először is: Nem kell beruháznom rendes hangcuccra, mert már van. Talán a Yamaha RX-V357 nem egy csúcskategória, de egyáltalán nem nevezhető gagyinak, az biztos.

    Másodszor: Senki nem mondott olyat, hogy ''márpedig akkor is kódoljatok 5.1t 2.0ból''! Tudom, hogy nyakunkon a választás, meg minden, de azért maradjunk már nyugodt, értelmes emberek szintjén! Nem értem miért kell kiforgatni a szavaimat!

    Pusztán a jószándék vezérel! Már a topic elejétől azt hangsúlyozom, hogy ha valakit érdekel a dolog, vagy próbálta már, azzal szívesen konzultálok e témában. Nem mintha kisajátíthatnám a topicot, csak nem értem miért nem lehet érdemi párbeszédet folytatni valakivel!

    Azirányú kijelentésed, miszerint ''az új decoderem sokkal szebb hangot fabrikált 2.0ból, mint a te általad hangoztatott 5.1hang'' arra enged következtetni, hogy vagy nekem kellene ismernem a te új dekódered, vagy neked kellene ismerned az általam kreált 5.1-et. Tudomásom szerint nem jártam nálad és te sem nálam ezt lecsekkolni!

    Tehát ezzel nem győzöl meg! Ha csak azért írogatsz, hogy piszkálódj, akkor inkább ne itt tedd légyszíves! Az építő kritikát sosem bánom, de ne kezelj tényként olyat, amit nem ismersz!

    Ha valaki lámernek tart, nem érdekel! Ha nem tetszik az utólag kreált 5.1 és szerinted szar akkor írd már meg, hogy miért szar! Az, hogy azért, mert te úgy gondolod, még nem magyarázat! Én már elmondtam, hogy szerintem miért jó a Vegassal csinált 5.1 és miért nem tetszik a Pro Logic. Változatlanul erről szeretnék érdemben társalogni.

    Az mindenesetre kedves, ha esetleg valaki az elpazarolt időmért aggodik. :))

    Don't eat yellow snow!

  • Webmatyi

    csendes tag


    A koncert DVD-k gyári 5.1 és DTS audio sávján sem csak a közönségzaj szól a hátsó hangszórókból. Ha tényleg abszolút a valóságközeli hangkép kialakítása lenne a cél, akkor talán úgy szólna, de hál' istennek nem úgy szól! Az azért nagyon durva lenne!

    ''Miért jó az, ha a hátad mögül is zenél ugyanaz a zenekar?''

    Hát éppen azért, mert ezzel a hang tere bővül. A DTS audio CD-k szerintem nagyon jól szólnak. Nemrég volt szerencsém meghallgatni egy Queen lemezt. Hát, ne tudd meg! Olyan dolgok szólaltak meg, amit előtte sohasem hallottam a Bohemian Rhapsodyban.

    Ennek oka az, hogy az emberi fülnek igenis számít, hogy a hang honnan érkezik és milyen mennyiségben jön egy bizonyos irányból. Különben miért lenne az, hogy amikor jobban akarunk hallani valamit, vagy valakit, akkor abba az irányba fordítjuk a fejünket.

    A sztereo hangkép általában előről érkezik, ezért nem jut el minden információ a fülünkbe (kivéve a fülhallgatót). A hang fizikai és az emberi fül biológiai tulajdonságai ugyebár adottak. Pont ezért számít, hogy ugyanaz a zenekar szól hátulról is. Milyért jó, vagy rossz akusztikájú egy helység? Éppen az miatt, hogy az elindított hang milyen utat jár be a teremben és hogyan verődik vissza a falakról vagy nyelődik el tárgyakban, emberekben.

    Volt szerencsém zenekarral játszani egy kiváló akusztikájú teremben, majd ugyanazon a napon egy sportcsarnokban. Hát, mit mondjak... A közönséghez képest a sztereó hang iránya ugyanaz volt, mégis a két hangkép teljesen eltérő.

    Don't eat yellow snow!

  • Webmatyi

    csendes tag

    Kedves erdoke:


    Valószínűleg sosem fogunk kompromisszumra jutni, de végüli is ez nem baj. Nem meggyőzni akarlak, csak nem értem igazán az érveidet. Mindaddig elméleti dolgokról beszélsz, amíg nem próbáltad ki a dolgot. Hogyan tudsz így véleményt alkotni egyáltalán?

    Először is maradjunk annyiban, hogy a valódi koncertélmény az, amikor ott vagy. Ezt nem érdemes feszegetni tovább!

    Abban többnyire egyetértek, hogy ezzel az erővel hajthatnék 4 hangszórót sztereóban, de én jobban szeretem, ha külön le van osztva a közép és az LFE + nem kell állandóan buzerálnom a házimozi beállításait.

    Azon állításod, hogy az emberi fül fiziológiája pont az ellenkezőjére bizonyíték, mint amire én felhoztam az azért sántít néhány helyen. Minden kis szarságba nem akarok most belekötni, de már a fiziológia szót sem a megfelelő módon használod. Nézz utána inkább, hogy mit jelent pontosan...

    ''Az embernek egyébként is két füle van, éppen ezért elvileg a FR+FL hengfalakból minden irányt ki lehet keverni egy jó hangprocesszorral és megfelelő hangszórókkal. Persze ezek inkább csak elméletben léteznek.''

    Az az ''elvileg'' és ''elméletben'' szó igazolja azt, hogy mindaddig nincs miről beszélgetnünk, amíg én folyamatosan gyakorlati, te pedig elméleti dolgokra hivatkozol.

    Ráadásul a röhej az, hogy ténylegesen létezik az általad csak elméletben említett több irányú hangkép sztereo forrásból. Igen, megcsinálták. Közel 1,5 mikulás 1 pár olyan hangfal. Mivel ez számomra nem elérhető, ezért a saját viszonyaimhoz próbálok valami olyat kialakítani, ami nekem megfelel és kivitelezhető


    Azért persze tisztelem benned, hogy veszed a fáradtságot és hozzászólsz! :)


    (a DVD kódolást inkább ne keverjük ide bele, mert az teljesen más téma)


    [Szerkesztve]

    [Szerkesztve]

    Don't eat yellow snow!

Új hozzászólás Aktív témák