A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium ma közleményben tudatta, hogy megjelent az Új Széchenyi Terv széles sávú körzethálózati fejlesztések támogatására kiírt pályázata. Az összesen 20 milliárd forintos keretösszeggel meginduló pályázat a Magyarország teljes széles sávú lefedettségéhez szükséges, piaci hálózati fejlesztéseket ösztönzi. Hasonló, eredményeket hozó, uniós összegeket felhasználó pályázatok már a korábbi években is léteztek, a mostani a fejlesztési folyamat utolsó fázisát finanszírozza meg, amikor az eddigiekből kimaradt térségek szintre hozása zárulna le.
Az Új Széchenyi Terv széles sávú körzethálózat-fejlesztési pályázata Magyarország azon térségeiben támogatja az infokommunikációs infrastruktúra létesítését, amelyekben a nagy sávszélességű szolgáltatások eléréséhez szükséges hálózati infrastruktúra üzleti alapon eddig nem épült ki. Jelenleg mintegy 16 ezer háztartás nem fér hozzá semmilyen alapszintű, széles sávú internet-szolgáltatáshoz, 200 ezer háztartás számára pedig az alacsony helyi hálózati kapacitás miatt nem biztosítható a megfelelő sebességű széles sáv.
A minisztérium szerint a digitális esélyegyenlőség alapfeltétele az állampolgárok és a vállalkozások hosszú távú versenyképességének, ezért az állam feladata, hogy fejlesztéspolitikai eszközökkel elősegítse az ennek megteremtéséhez szükséges infrastrukturális ellátottságot. A körzethálózati infrastruktúra fejlesztése mind a piaci szereplők, mind a felhasználók érdeke, folytatódik a közlemény, hiszen a legújabb infokommunikációs technológiákat egyre többen és egyre nagyobb sávszélességen veszik igénybe, és az így megnövekedett kapacitásigény sok esetben szűk keresztmetszetek kialakulásához vezet.
A minisztérium úgy véli, hogy a körzethálózat-fejlesztési pályázat hozzájárul ahhoz, hogy az európai digitális menetrendben foglalt célokhoz igazodva az ország teljes területén nagy sebességű széles sávú infrastruktúra épüljön ki 2013-ra. A pályázat révén közel 200 ezer háztartás, 15 ezer vállalkozás és kétezer közintézmény részesülhet a nagy sebességű, vezetékes széles sávú internettel járó gyakorlati előnyökből.
A kiírásra csak a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság nyilvántartásában szereplő, elektronikus hírközlési tevékenységet folytató vállalkozások pályázhatnak. A konstrukció keretében megvalósuló projektek támogatására összesen 20 milliárd forint áll rendelkezésre. A pályázattal elnyerhető, vissza nem térítendő támogatás összege minimum 10 millió, maximum 3 milliárd forint lehet. A pályázatok benyújtására 2012. május 14. és július 31. között van lehetőség.