A budapesti Colorfront Kft. szoftverfejlesztői a Lustre fényelő program kidolgozásáért és fejlesztéséért Oscar-díjat vehetnek át. Az amerikai Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia (AMPAS) tudományos és technikai díjait minden évben azok kapják, akik felfedezéseikkel, fejlesztéseikkel jelentős mértékben és maradandóan hozzájárultak a filmgyártáshoz, e katagórián belül a magyar programozók által elnyert tudományos és mérnöki Oscar-díj a filmgyártás előremozdításában nyújtott kiemelkedő teljesítmény elismerése.
Hirdetés
A Lustre program segítségével valós idejű színkorrekciós képmanipulációkra van lehetőség a filmek ún. digitális fényelése (DI) során. A termék fejlesztésén a díjazott Jászberényi Márk, Priskin Gyula és Perlaki Tamás több mint 10 éve dolgoznak. A 2000-ben gründolt Colorfront 2001-ben Peter Jackson A Gyűrűk Ura: A Gyűrű Szövetsége című filmje számára készítette el a Stand Alone Color Corrector (SACC) rendszert, amely lehetővé tette egy játékfilm számítógépes fényelését. A technológiát 2003-tól licencelte az Autodesk, mely végül 2005 nyarán 15 millió dollárért felvásárolta a magyar vállalkozást és annak akkor már Lustre néven ismert szoftverét. A termék ma piacvezető a fényelőrendszerek piacán.
Jászberényi Márk 2007-ben kilépett az Autodesktől és testvérével, Áronnal megalapította a Colorfront DI- és filmutómunka-stúdiót, majd rövid időn belül Priskin Gyula és Perlaki Tamás is csatlakoztak a céghez fejlesztőként. A vállalkozás jelenleg olyan új képfeldolgozó és vizuális kommunikációs technológiákon dolgozik budapesti irodájában, amelyekkel a filmek forgatása és utómunkája közötti munkafolyamat hatékonysága jelentősen növelhető.
A fejlesztők a díjat – egy Oscar-domborművel díszített, aranyozott táblát – február 20-án veszik át Los Angelesben, az akadémia hivatalos díjátadó gáláján.