Hisznek a felhőben?

Nemrég számoltunk be egy olyan felmérésről, melynek eredményei szerint a vállalkozások kétharmada nem bízik a felhőszolgáltatókban (nem a felhőszolgáltatás technológiájában, hanem az üzemeltetőkben!). Úgy tűnik, ezt a felmérést az érintett cégek is olvasták, mivel az elmúlt időszakban egyre-másra küldik közleményeiket, melyek ennek ellenkezőjét igyekeznek bizonyítani. Ma például a Microsoft küldött egy anyagot.

Ezek szerint a magyar kis- és közepes vállalatok informatikai fejlettsége „középkori” szinten van – derül ki egy friss, minden korábbinál szélesebb tematikus merítésű kutatásból. A Microsoft megbízásából végzett felmérés adatai meglehetősen vegyes képet mutatnak. A kutatást Ausztriában, Csehországban, Finnországban, Franciaországban, Németországban, Görögországban, Magyarországon, Litvániában, Lengyelországban, Portugáliában, Romániában, Spanyolországban és Ukrajnában végezték el; idehaza 2014 márciusában az Ipsos MORI kérdezte a maximum 250 fős cégek alkalmazottait.

Elmaradások

A magyar kis- és közepes vállalkozásoknak csak az egyharmada rendelkezik közösségimédia-oldallal, negyedük üzemeltet webshopot, és egytizedüknek sincs mobilalkalmazása. Miközben ötből két cégnél engedik a saját eszközök használatát, a cégek felénél lényegében nincs erre kialakított szabályozás. Bár tíz emberből kilenc a saját telefonján is meg tudja nézni céges leveleit, a kkv-knál dolgozók több mint egyharmada állította, hogy a saját számítástechnikai eszközei modernebbek, mint az, amin a munkáját végzi.

Hisznek a felhőben?

A kutatásból az is kiderült, hogy a gazdaság motorjának számító kis- és közepes vállalkozások alapvetően nem elutasítóak a felhőalapú megoldásokkal szemben. Ma már az egynegyedük gondolja úgy, hogy a jövőben az informatikai kiadásainak nagyobb részét felhőalapú megoldásra fogja fordítani. A cégek egyharmada nyilatkozott úgy, hogy nem félti a felhőben tárolt adatait. A többség még nem érzi, hogy cégük hatékony működéséhez modern informatikai megoldások szükségesek, és azt sem kezelik tényként, hogy ezt a felhőalapú megoldások biztosítják számukra kezdeti befektetések nélkül, tervezhető állandó költségek mellett.

A cloud computing még megosztja a kkv-szektort: 44 százalékuk tartja fontosnak ezt a technológiát, és nem sokkal kevesebben vannak azok, akik kételkednek benne. Hasonló a helyzet a mobil technológiákkal is. A megkérdezetteknek majdnem fele (46 százalék) érzi úgy, hogy tisztában van azzal, mi a felhőalapú technológia, 14 százalékuknak pedig fogalma sincs erről. A leggyakrabban használt felhőalapú szolgáltatás az e-mail, majd a dokumentumok megosztása és az adatok biztonsági mentése következik. Tízből hat ember szerint a felhőmegoldások elengedhetetlenek lesz a jövőben, de negyedük (25 százalék) félti a felhőben tárolt adatait.

Vállalatuk a jövőben az IT-re elkülönített pénzek nagyobb hányadát fogja felhőalapú megoldásokra fordítani – ezt minden negyedik ember állítja, míg a dolgozók fele kételkedik ebben. Kétharmaduk szerint cégük IT-rendszere elég biztonságos, és csak egyharmadnyian mondják azt, hogy nem. Az alkalmazottak háromnegyede gondolja úgy, hogy az informatikai beruházások döntő motivációja lehet a költségcsökkentés és az adatbiztonság növelése.

Bevinnék a saját eszközeiket

A hazai kkv-k többségénél nincs önálló IT-részleg, vagy informatikáért felelős vezető munkatárs, így 70 százalékuk esetében a cég vezetője vagy pénzügyese dönt az informatikai kérdésekről. Zavaros a helyzet a külső eszközök használatát (Bring Your Own Device – BYOD) illetően. Miközben öt cégből kettőnél lehet használni saját eszközöket (notebookot, mobilt, tabletet), a cégek fele nem szabályozza azt, hogy mindezt milyen feltételekkel engedi meg. Az alkalmazottak fele okostelefont és laptopot visz be a munkahelyére, és kapcsolja be cége napi működésébe. A laptopokon a Windows, az okostelefonokon pedig az Android a legelterjedtebb operációs rendszer. Körülbelül minden tizedik embernél van Windows Phone vagy iOS rendszerű okostelefon.

Szinte mindenki – tízből kilencen – képes hozzáférni a munkahelyi e-mailjeihez valamilyen külső eszközről. Több mint felük mobilapplikációt is használ erre a célra. Csaknem a megkérdezettek fele (45 százalékuk) fér hozzá a céges Word- és Excel-fájlokhoz, kicsit kevesebben a prezentációkhoz. Felhőalapú szolgáltatásokat e célra viszont kevesebb, mint a dolgozók negyede használ a saját eszközén. A dolgozók több mint fele saját géppel dolgozik munkahelyen és munkaidőn kívül is. Azért használják saját eszközeiket a cég érdekében is, mert ez segíti a mobilitást, rugalmasabbá teszi a munkát.

A legtöbb dolgozó lesújtóan ítéli meg cége informatikai fejlettségét. A válaszadók majdnem fele (46%) szerint az ilyen célokra nem költ eleget a cége, mindössze a dolgozók egyharmada véli úgy, hogy minden megvan, ami szükséges.

Elavult IT-rendszerek

A válaszadók több mint harmada állította, hogy az otthoni informatikai eszközei jobbak, mint a cégesek. Egyharmaduk szerint a vállalata elavult IT rendszert használ, és csak valamivel több mint negyedük (28 százalék) érzi úgy, hogy a cégük a legmodernebb IT infrastruktúrát használja.

Azok közül, akik azt gondolják, hogy a vállalatuk elavult IT rendszert használ, háromból kettő mondta azt, hogy ez azért van így, mert 5-10 éves asztali számítógépeket és laptopokat használnak. 62 százaléknyian pedig azért vélekedtek így, mert cégüknél az alkalmazottak nem kapnak tableteket vagy okostelefonokat. A válaszadóknak csak a fele hiányolja a mobilalkalmazásokat, vagy az új operációs rendszereket.

A dolgozók kétharmada szerint a jobb mobiltechnológia nagyon sokat segítene abban, hogy még hatékonyabban végezhessék a munkájukat. 44 százalékuk gondolja azt, hogy a cégük versenyképesebb lenne, ha modern IT rendszert használna.

Azóta történt

  • Az informatikai cégek és az állam húzzák az irodabérleti piacot

    Az informatikai cégeknek tevékenységükből eredően különleges igényeik vannak, és ehhez alkalmazkodniuk kell a bérbeadóknak.

Előzmények

  • Microsoftos felhőre ment a Debreceni Egyetem

    A felhőalapú levelezést és az Office 365 szolgáltatásait minden debreceni egyetemista ingyenesen veheti igénybe a Microsoft Digitális Oktatási Alapcsomagjának köszönhetően.

  • Hungarian Cloud Award 2014: a Tresorit a legjobb magyar cloudszereplő

    Kiosztották a Hungarian Cloud Award 2014 díjakat: a fődíjat a kevesebb mint három éve elindult, de a nemzetközi porondon is ígéretes cloud szolgáltatást kínáló Tresorit Kft. kapta.