Ha nem menne a frissítés vagy hibát tapasztalunk
Sajnos egy ilyen horderejű és sok területet érintő frissítés számos hibalehetőséggel járhat. Meglátásom szerint fontos, hogy frissítsünk a Spectre és Meltdown hibáit csökkentő új szoftver- és firmware-verziókra. Mint az a cikk további részéből kiderül, nem csak operációs rendszer, CPU mikrokód, és ezzel együtt BIOS frissítés képében érkezik a javítás, hanem az egyes alkalmazásokhoz is érkezett vagy érkezik frissítés a közeljövőben. Így a számítógép, alaplap, CPU-gyártók mellett a böngésző és vírusvédelmi szoftverek gyártói is bocsátanak ki új verziót a Spectre és Meltdown hibákkal összefüggésben. Ezek mellett illesztőprogram-fissítésekre és alkalmazásfrissítésekre is érdemes ránézni és a legújabb verziókat telepíteni. Azonban a frissítést nem érdemes elsietni. Bár az – általam frissített gépek esetén – negatív hatásokat – a lassuláson kívül – nem tapasztaltam. A napi használatban nem volt különösképpen érezhető a lassulás teljesítményigényes alkalmazások futtatásakor sem. Így ez a lassulás 10% alatti tempóveszteséget jelenthet. A weben fellelhető tesztek tanulsága szerint I/O-igényes feladatok vagy tesztprogramok esetén különböző mértékben látni lehetett az új frissítések hatásait – Linux és Windows alatt egyaránt.
Bár a napi munkában a teljesítmény nem szörnyű mértékben csökken, még a Meltdown sérülékenységgel terhelt Intel processzor esetében sem, azonban szép számmal akadnak inkompatibilitási problémák.
Vírusvédelmi termékek: A Microsoft viszonylag hamar jelezte, hogy a 2018. január 3-i frissítéssel nem kompatibilis jó néhány vírusellenes szoftver. A Microsoft házon belül fejlesztett Windows Defender Antivirus, System Center Endpoint Protection és Microsoft Security Essentials biztonsági termékei kompatibilisek a frissítésekkel. A többi vírusellenes termék gyártója is lépett az ügyben: az ESET, a McAfee, az AVG, a Symantec, a Sophos és a többi gyártó is adott ki frissítést és támogatási cikket arról, hogy kompatibilis a vírusellenes terméke a Windows sérülékenység javításával.
A kompatibilitást a hibajavítás számára egy regisztrációs-adatbázis kulcs létrehozásával jelzi automatikusan a vírusvédelmi szoftver. Ha körültekintően megbizonyosodtunk arról, hogy a jelenleg használt antivírus szoftver megfelelő verziójú és kompatibilis a Windows hibajavítással, akkor mi magunk is létrehozhatjuk a szükséges registry bejegyzést a hibajavítás aktiválásához – ha ez nem történt volna meg automatikusan:
RegKey="HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\QualityCompat"
Value Name ="cadca5fe-87d3-4b96-b7fb-a231484277cc"
Type="REG_DWORD"
Data="0x00000000"
AMD-s problémák: Néhány régebbi AMD processzort tartalmazó számítógép tulajdonosa panaszkodott, hogy a Spectre és Meltdown Frissítés után számítógépükön használhatatlanná vált a Windows. A Microsoft ezért blokkolta a frissítés telepítését a régebbi AMD processzorral szerelt számítógépeken. A hiba javításához a Microsoft kiadta a KB4073290 javítást. A javítás letölthető a Microsoft Update Catalogból.
Inteles problémák: Az Intel részéről Navin Shenoy blogbejegyzésben próbálta nyugtatni a kedélyeket. Írásában kitért rá, hogy az elmúlt 5 évben megjelent processzorok 90 százalékához már jelent meg javítás. Nagyjából tehát az érintett, elmúlt 10 évben megjelent processzorok feléhez jött mikrokódfrissítés idáig. Itt már az alaplapgyártóknál a labda, hogy BIOS frissítéseket készítsenek, majd a felhasználóknál, hogy ezek a frissítéseket valóban el is végezzék.
Teszteket is végeztek az Intelnél, ahol 2-20% közötti lassulást regisztráltak a különféle adatközponti feladatokkal kapcsolatos teljesítménytesztek során.
A legrosszabb hír a blog szerint az, hogy bár a telepített javítások mellett a sérülékenységeket a várt formában ki lehet küszöbölni, viszont a felhasználók számítógép instabilitásról és váratlan újraindulásokról számoltak be Ivy Bridge-, Sandy Bridge, Skylake és Kaby Lake processzorok esetén. A gyártó sikeresen reprodukálta a problémát, és újabb, jelenleg béta állapotú, mikrokód frissítést biztosít partnereinek a jövő hét folyamán. Így vélhetően újabb BIOS frissítésre is szükség lehet a közeljövőben.
Windows Server: Fontos megjegyezni, hogy a Windows Server verziókon a javítás telepítése után automatikusan letiltásra kerül a Meltdownnal és Spectre-rel kapcsolatos hibák védelme. Engedélyezni ezeket a védelmeket a következő regisztrációs-adatbázis bejegyzésekkel lehet:
reg add "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management" /v FeatureSettingsOverride /t REG_DWORD /d 0 /f
reg add "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management" /v FeatureSettingsOverrideMask /t REG_DWORD /d 3 /f
Amennyiben valamilyen okból szükség van a védelmek újbóli letiltására, azt így tehetjük meg:
reg add "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management" /v FeatureSettingsOverride /t REG_DWORD /d 3 /f
reg add "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management" /v FeatureSettingsOverrideMask /t REG_DWORD /d 3 /f
A változtatások érvényre juttatásához újra kell indítani a számítógépet.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!