Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Mezga Aladár

    veterán

    válasz envagyok #3015 üzenetére

    USB Audio

    Röviden. Az aszikron usb átalakítók megjelenése óta beszélhetünk igazán pc-audióról. (itt kérlek titeket ne kössetek belém, ez a szubjektív véleményem :D ) Ezek az átalakítók tették lehetővé az igazán precíz hang adat kinyerését a pc-ből, jó-minőségben, olcsón. Előnyük a galvanikus leválasztás és a pc órajel ingadozásokkal szembeni, nagyfokú érzéketlenségük. (Jitter)

    [ Szerkesztve ]

    Accuphase E-306 integrált erősítő eladó.

  • Alabástrom

    senior tag

    válasz envagyok #3015 üzenetére

    Több oka van. Nagyon-nagyon leegyszerűsítve a dolog lényege, hogy fizikai szintem minden jelátvitel analóg! A digitális jel is fizikailag egy feszültséghullám (Nem 0-ák és 1-esek szaladgálnak a dróton). Ebből a hullámból kell kiolvasni 0-ákat és 1-eseket, megfelelő ütemezéssel. Ha a jel bármilyen torzulást szenved, akkor már nem biztos, hogy pont ugyanazt olvasod ki a végén. Márpedig fizikai szinten semmi sem tökéletes.

    Szerk - Közben megválaszolódott. :)

    [ Szerkesztve ]

    Amikor semmi sem biztos, akkor minden lehetséges.

  • Tamoo

    MODERÁTOR

    válasz envagyok #3015 üzenetére

    Jitter, ütemezési gondok, egyéb analóg torzítások magától a digitális jel sértetlenségétől függetlenül átjuthatnak. Legalábbis ilyesmi magyarázatok szoktak lenni. Én nem értek annyira hozzá, hogy ezzel kapcsolatos vitákba belemenjek.

  • Patice

    Topikgazda

    válasz envagyok #3015 üzenetére

    Nem akarom tovább görgetni a témát, csak pár általam eddig elfogadhatónak tűnő választ szeretnék hozzátenni (én is kíváncsi vagyok a miértekre, tudományos alapon magyarázva, ha lehet):

    1. a digitális átvitelnél nem csak az információ (a nullák és egyesek) a lényeg, hanem annak időzítése, hogy a DAC chip az eredetileg rögzített jelalakhoz minél közelebb álló hullámformát tudjon kiadni az analóg kimenetén. Minél rosszabb ez az időzítés (jitter), annál zavarosabb, mosottabb lesz a kapott hangkép.

    A PC-k alaplapján, a dedikált USB kártyákon is van órajel generátor (clock), ami egy piezo elven működő kristály rezonátor. Ezek (optimális hőmérsékleten!) egy adott frekvenciát bocsátanak ki magukból elektromos áram hatására. Mint tudjuk, semmi sem tökéletes, ahogy ezek az órajel generátorok sem. Adatátvitelhez jók, audio célra kevésbé. Az alaplap gyártóknak egyáltalán nem szempont, hogy hogyan fog szólni zenével. Sokadik szempont a tervezésnél.

    Ezért kezdtek el szaporodni mostanában a tuning kártyák, ahol a leglényegesebb módosítás, a gyári clock jobb minőségűre, pontosabbra cserélése + pár kondenzátor helyettesítése. Valamint ugye ezeknek is kell stabil tápellátás (pláne a clock chipnek), ami azt jelenti, hogy lehetőleg állandó 5,00 V-ot kapjanak, ne 4,98-at, vagy 5,03-at. Ezért szükséges ezeket a kártyákat külön táplálni --> külső, vagy belső lineáris táppal.

    2. Ha a digitális jel átment a DAC-ba, ott is van clock, sokszor a jitter kiküszöbölése miatt a digitális jelet pufferelik és "újra-órajelezik" (re-clock), amihez ugye megint csak egy órajel generátor kell. Itt ugyan azok a problémák igazak, mint az egyes pontban. Stabil tápellátás (hőmérséklet) és jó minőségű oszicllátor kell a jó hanghoz. És ugye ez a kettő szépen emeli is a DAC árát.

    Az aszinkron DAC-ok - ahogy Mézga Aladár is említette - kiküszöbölik ezt a hibát, mivel nem függenek a PC-től kapott órajeltől, hanem csak a sajátjukat használják --> ismét clock minőség + tápellátás stabilitása...

    3. A PC, mint jelforrás alapból igen zajos, még a galvanikusan leválasztott DAC-ok, melyeknek nincs szüksége az USB kábel 4 eréből kettőn "utazó" áramra, is jobban szólnak, ha az USB kijáraton meg sem jelenik a tápáram, mert ez is csak felesleges zajt generál magában a kábelben, ami rárakódik a számunkra hasznos jelre. Ezek a zajok nem a digitális jelet szennyezik, hanem a DAC-ban az analóg kijáratot, ha nem megfelelően van elszeparálva a DAC-ban az analóg jelért felelős tápkör. Főleg olcsóbb DAC-okban lehetséges ez szerintem, de nem lepődnék meg, ha a pár százezres kategóriában is találkoznánk olyan megoldással, ahol erre nem figyeltek.

    Remélem így már tisztább a kép. :B

    És ezek alapján a kérdésedre a válaszom: azért jobbak a külső USB --> S/PDIF átalakítók, mert (jobb esetben) külön áramforrásuk van (akár akkumulátor formájában!) és újramintavételezik a jelet, amit lehet az utánuk kötött DAC is megtesz, de a re-clock szerintem nem olyan gyakori régebbi, de jó hangú DAC-okban, amiket pl. CD transzportokhoz használtak régen. Ezekhez tökéletes társ egy jó USB --> S/PDIF bridge.

    Szerintem.

    Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

Új hozzászólás Aktív témák