Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • petakpa1

    őstag

    Gépcsere: Telepítés + migráció vagy klónozás legyen?

    Régi gép konfig
    MB: Gigabyte GA-880GM-D2H (socket AM3)
    CPU: AMD Phenom II X4 3,2 GHz
    RAM: 2x2 GB DDR3-1333
    GPU: alaplapra integrált HD4250
    SSD: Samsung SSD830 64 GB (sata2-es porton, az van csak az alaplapon)

    Új gép konfig
    MB: Asus F1A75-M PRO (socket FM1)
    CPU: AMD A8-3870K 3,2 GHz
    RAM: 2x 6GB DDR3-1866
    GPU: HD6550D (ami az APU-ban van)
    SSD: Samsung gyártmányú OEM 128 GB (sata3-as porton)

    Két gép nagyon hasonló, majdnem egyezik, talán a sata3, USB3, sokkal több memória, jobb GPU tekintetében erősebb az új gép.

    Régi gépen belakott Windows 10 van, amiket migrálni kellene új gépre:
    - böngészőjelszavak, cookiek, előzmények => Ez Firefox profilmappa átmásolásával könnyen migrálható
    - levelezés Windows Live Mail levelezőprogram => Még ennek migrálása is könnyen megoldható a tárolómappa másolásával
    - Abevjava => Na ennek migrálása a fő gond :((. Eddig akárhányszor volt gépcsere sosem sikerült a régi elküldött bevallásokat és nyomtatványokat az új gépre az eredetivel egyező módon migrálni. Igaz a korábbi migrálásoknál WinXp->Win7 majd Win7-Win10 migráció volt, és a user/dokumentummappa elérési útja is változott. Most Win10 esetében ha ugyanaz a user név akkor nem változik elméletileg az elérési út.

    Kérdésem:
    Ha Macriummal simán átklónozok a régi rendszermeghajtóját (Samsung 830 SSD 64 GB) az új gép meghajtójára (OEM Samsung SSD 128 GB), majd új meghajtón a C partíció méretét Windows lemezkezelővel felbővítem 128 GB-ra, ezt követően OEM SSD-t berakom az új gépbe akkor el fog indulni az így klónozott Win10, vagy összeborul? Hasonló de mégiscsak más hardverek vannak az új gépben...

    Ha inkább az új szűz Windows10 telepítés + szükséges felhasználói file-ok migrálása javasolt, akkor Abevjava migrálása érdekében pontosan mely mappákat kellene átmásolnom új gépre? Ebben van valakinek gyakorlata?
    Ezen Abevjava adatmappák másolását az előtt vagy az után tegyem meg, hogy új gépre telepítem Abevjava programot.

    u.i. Talán az is a telepítés és migráció mellett szól, hogy így új gép képes UEFI mód bootolni, ennyivel is gyorsabb lenne. Régi gépen még nem UEFI van, csak hagyományos módon tud bootolni. Ha klónozok akkor új gépen is legacy boot-ot kell bekapcsolnom UEFI-ben :(.

    "... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

  • petakpa1

    őstag

    válasz Zoz #145446 üzenetére

    És ezt hogyan kell?

    Ellenvélemény esetleg bárkitől?

    "... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

  • petakpa1

    őstag

    válasz King Unique #145448 üzenetére

    Kösz a részletes választ áttanulmányozom ezeket, bár így is elég sok extra lépés lenne:
    - Driverek eltávolítása még a régi gépen
    - Macriummal klónozás új gépbe kerülő OEM SSD-re, értelemszerűen még a régi gépen futó Macriummal végezve a klónozást, ráadásul úgy beállítva Macriumot, hogy klónozott meghajtó partícióját növelje meg
    - Majd MBR2GPT konverzió vélelmezem ez még mindig a régi gépben történne
    - Aztán végre új gépbe kerül a meghajtó és remélhetőleg be is bootol a Win, de értelemszerűen elszöszöl majd új driverek telepítésével
    - Ezt követően pedig Win10 újraaktiválás, mert más az alaplap és CPU

    Mivel az új gépen eleve van egy aktivált és szinte szűz Win10 ráadásul ugyanazzal a felhasználónévvel mint a régin, ezért lehet inkább a FireFox, Windows Live Mail, Abevjava + felhasználói dokuk átmásolásával próbálkozom meg először.

    Ha AbevJava migrálás sikertelen, akkor lehet nekifutok klóozásnak is fenti guide alapján.

    Ha esetleg valaki még olvassa hétvégéig és van gyakorlati tapasztalata AbevJava nyomtatványok, adatok korábban beadott bevallások mappamásolás útján történő migrálásában, akkor tanácsát megköszönöm.

    "... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

  • petakpa1

    őstag

    válasz King Unique #145453 üzenetére

    Mivel van telepített és aktiválta Win10 az új gépen ezért azt a pár szoftvert ami kell a régi gépről inkább feltelepített az újra.

    Felhasználói fileok (dokuk, médiák) atmasolasa nem probléma ahogy FireFox profil és WLM tarolomappae sem. Egyedül az AbevJavar érzem problémásnak.

    "... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

  • petakpa1

    őstag

    válasz Zoz #145455 üzenetére

    :D Ez igaz, de a régi gép most még nincs nálam, hétvégén foglalkozom majd ezzel csak előtte megismerkedem a lehetőségekkel.

    Abev-re vonatkozó javaslatot nagyon köszönöm, így fogok tenni.

    Szép estét mindenkinek!

    "... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

  • petakpa1

    őstag

    Van egy Amd Ryzen PC-m, amiben két meghajtó van jelenleg:
    1) NVM csatolós SSD, erről bootol és fut a Win10 (alaplap UEFI módban van, így is bootolja a Win-t, partíciós séma pedig GPT)
    2) Sata3 csatolos HDD 3Gb-os, ezen csak adatok vannak, partíciós sémát most nem tudom, de nem is számít.

    Szeretnék berakni még egy meghajtót:
    3) Sata3 csatolós SSD-t, a célból, hogy USB-s pendrive-ról erre is telepítsek egy teljesen különálló Win10-et, azért, hogyha valami új programot akarok kipróbálni, akkor azt erről az SSD-ről bootolt Win10 alatt tenném meg. (Nyilván amikor Sata ssd-re feltelepült a Win, akkor 1 és 2 meghajtókat Offline állapotba tenném Win10 lemezkezelőjében)

    Azt, hogy 1) vagy 3) eszközről bootoljon a PC a BIOS (akarom mondani UEFI) boot menujéből választanám ki közvetlenül post csippanás után. Nem szertetnék szofveres boot menüt se nvm se sata SSD-re.

    A Win10-et egy MediaCreation tool-al készített Win10 telepítő pendrive segítségével telepíteném a Sata SSD-re. Nyilván úgy, hogy USB telepítőről bootolnék, majd a telepítő elején manuálisan kiválasztanám, hogy a sata SSD-re telepítse a Win10-et.

    Kérdésem, hogyha a fenti módon csinálom, akkor
    - ugye USB-s Win10 telepítő nem fog belebarmolni nvm csatolos SSD filerendszerébe? (hiszen a sata SSD-t adom be neki telepítés helyeként)
    - amikor majd (i) a telepítés második lépésében már satas SSD-ről bootol fel a Win telepítő és véglegesíti a telepítést, illetve (ii) amikor már sata SSD-re feltetelepült kész Win10-et bootoltatom, akkor ugye Win10 nem fog belebarmolni nvm-es SSD file-rendszerébe.

    Célom az lenne, hogy két teljesen különálló OS-t tudjak bootolni mind az nvm mind a satas SSD-től. úgy, hogy azok ne buzerálják egymást egyáltalán! Fog ez így menni, vagy Win10 mindenképp bele fog piszkálni a másik (amelyikről épp nem bootolok) meghajtóba?

    [ Szerkesztve ]

    "... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

  • petakpa1

    őstag

    válasz King Unique #148968 üzenetére

    Köszi a gyors választ. Igen pontosan a teljesen szeparált telepítés és Win10 bootolás a cél.

    UEFI boot menü gí néz ki jelenleg

    Eleve csak az NVM SSD-ről van engedve a bootolás, HDD-ről nincs.

    Illetve most benne volt a Telepítő pendrive is már, de a Sata-s SSD még nem.

    Jól értem, hogy azt mondod, hogy
    1) a pirossal bekarikázott eszközről való bootolást tiltsam le UEFI-ben.
    2) ezt követően szereljem be a Sata SSD-t.
    3) majd bootoljak USB Win10 telepítő pendrive-ról
    4) és figyeljek rá, hogy a SATA SSD-t válaszam ki telepítés helyének.

    Ha így csinálom akkor nem fogja buzerálni NVM SSD-t sem a telepítés, sem a Sata SSD-ről bootoló kész Win.
    Mikor már Sata SSD-től önállóan tud bootolni telepített Win, akkor UEFI-ben ismét engedélyezhetem NVM SSD-ről való bootolást, és innentől kezdve UEFI boot menüben választhatom majds ki, hogy sata vagy NVM SSD bootoljon.

    Ha igen akkor nekiesek, és köszi a segítséget!

    [ Szerkesztve ]

    "... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

  • petakpa1

    őstag

    válasz King Unique #148970 üzenetére

    Köszi megpróbálom.

    Ha UEFI-ben kikapcsolom fenti módon NVM SSD-t, és ennek következtében USB-ről indított Win10 telepítő fel se listázza majd lehetséges telepőítési helyként az NVM SSD-t, akkor biztos, hogy működni fog a szeparált telepítés vagy csak talán működhet?

    + Lenne még egy ötletem: Mi lenne ha Macriummal átklónoznám az NVM SSD összes partícióját a sata SSD-re? Ezt követően felbootolna Win sata SSD-től indítva? Vagy mivel más a lemezkezelő szabvány sata vs nvm összeomlana boot közben?
    Mondjuk ez esetben még le kellene pucolnom egy csomó felhasználói adatot majd satat SSD-ről, hogy több hely legyen rajta, de ez a legkevesebb. Inkább ezt mint, hogy sata SSD-re történű új telepítés elbarmolja NVM SSD-s Windowsomat...

    Szerinted melyik módszert érdemesebb elsőre megpróbálni?

    [ Szerkesztve ]

    "... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

  • petakpa1

    őstag

    válasz King Unique #148972 üzenetére

    Igen, ez lett volna a kérdés. Annyival pontosítva, hogy a fenti képen UEFI-ben szerintem csak a bootolás kerül tiltásra, de maga az NVM SSD nem.

    Sajnos UEFI-ben olyat nem találtam, hogy NVM PCIE port tiltása. Persze a sata portokat egyenként le lehet tiltani, de az NVME-PCIE-t sajnos nem :(.

    Mindegy, nekiesem kipróbálom a Windows telepítéses módszert.

    "... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

  • petakpa1

    őstag

    válasz petakpa1 #148973 üzenetére

    Sajnos katasztrófa lett az eredmény.

    Az alábbit próbáltam:
    0) Macriummal mentettem teljes NVM SSD tartalmát
    1) UEFI-ben NVM SSD-ről való bootolás letiltása
    2) SATA SSD beszerelése
    3) Win10 USB telepítő pendriveről bootolás
    4) A Telepítő látta mind a három meghajtót: NVM SSD, HDD, SATA SSD
    5) Természetesen a partícionálás nélküli tök üres SAT SSD_t választottam ki telepítési helynek
    6) Telepítő filokat fel is másolta, majd újraindította a PC-t
    7) Ezt követően SATA SSD egyáltalán nem bootolt be UEFI jött be helyette,
    8) Mikor meg ismét engedélyeztem a NVM SSD-ről való bootolást, akkor az a Windows logo töltése után kék hátterű képernyőn reklamált, hogy súlyos rendszerhibe van indítsak hibajavítást.

    Nem maradt más hátra :(
    9) NVM SSD kiszerel
    10) Ebben az állapotban SATA SSD-re telepítés
    11) Mikor már SATA SSD-re telepített Win-re a drivereket is feltelepítettem, és több újraindításon is túlvoltam, akkor Marciummal készítettem SATA SSD-ről is egy mentést
    12) Visszaszereltem NVM SSD-t, de továbbra is SATA SSD-ről bootolva az azon futó Macrummal viszaállítottam NVM SSD-ra a 0) pontban készítettm biztonsági mentést.
    13) Ezt követően már ismét bootolt NVM SSD-ről is a vn, és így most van két teljesen szeparált Win10-en mind az NVM mind a SAT SSD-n.

    Elég sok időt elbasztam így vele, de végül megvan amit szerettem volna.

    Ha valakinek jövőben ugyanilyen terve lenne azt tzod javasolni, hogy ne csak a UEFI boot menüben tiltsa le a meglévő Win10 meghajtójáról való bootolást, hanem magát a meghajtó SATA/NVM portját is tiltsa le s BIOS-ban. Talán ekkor nem keveredik össze a régi Win és a telepítendő új Win...

    "... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

  • petakpa1

    őstag

    válasz King Unique #148976 üzenetére

    Igen, tudom. Nem kellett volna engednek telepítenek, hogy elkezdje a telepítést, mikor láttam, hogy mindhárom meghajtót listázza. De raprobaltam és Ross vége lett :(.

    "... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

Új hozzászólás Aktív témák