Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dchard

    veterán

    Engem az érdekelne, hogy ha kicserélem a komplett vasat a win10 alatt, akkor kell-e valami előkészület? Win7-nél volt erre eljárás, amit generalizálásnak hívtak, ilyenkor a hardware és driver bindingeket feloldotta/megszüntette az operációs rendszer, majd az első indulásnál újraépítette (már az új hardverrel).

    A kérdésem tehát az, hogy kell-e ilyesmit csinálni win10 esetén is, vagy egyszerűen csak ki kell cserélni a vasat és kész?

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz Core2duo6600 #84616 üzenetére

    jokeph: Köszi az infót! AMD A6-ról mennék Ryzen-re. Nem hiszem hogy ennek van jelentőssége, az architektúra annyit változott, hogy ennyi erővel Intel-re is mehetnék, nem jelentene ebből a szempontból semmit.

    Core2duo6600:

    Az oké hogy van, a kérdés hogy kell-e ebben az esetben?

    Lehet rosszul tettem fel a kérdést. Látott már bárki olyat, hogy egy komplett gép csere után a Win10 nem volt hajlandó elindulni (nem licence gondok miatt)?

    Mert win7-ből nem kevés ilyen esetet láttam, és ha itt is volt több ilyen eset win10-zel, akkor generalizálok, vagy újratelepítek.

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz pendre54 #84651 üzenetére

    Na ezen lepetéztem. És a sima újratelepítés megoldotta ezt (tehát tutira nem BIOS vagy egyéb probléma volt ott)?

    Jó látni, hogy a Windows driver modellje még mindig épp olyan szar, mint 20 évvel ezelőtt...

    jokeph:

    AHCI problémáim nem lesznek, sem VGA, mert az marad. Csak alaplap, proci, memória csere lesz. 6-7 évente éppen elég végigszopni egy komplett újratelepítést és az most éppen megtörtént 2 hónapja, úgyhogy kipróbálom a sima váltást, de azért lélekben felkészülök, hogy Billy rám dobja az atomszka bombát :)

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz gduck #84660 üzenetére

    Köszi, ez kifejeztten hasznos volt, akár a téma összefoglalóba is odaillik.

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz TRob1 #84697 üzenetére

    Teljesen egyetértek tordaitibi fórumtárssal.

    Az önmagában is elképesztően idegesítő, hogy olyan - nem a rendszer működéséhez szervesen kapcsolódó -komponenseket a Microsoft még rendszergadaként sem tesz kikapcsolhatóvá (20 év alatt sem sikerült a komponens szeparáció...), vagy hogy amit enged kikapcsolni, azt is figyelmeztetés nélkül néhány nap után visszakapcsolgatja, de hogy van aki szerint ez így teljesen rendben van, és tapsikol is hozzá, sőt: az a hülye akit ez a fajta működés zavar, az már egészen elképesztő.

    Nálam le van tiltva a windows tűzfal, de a service-t nem tudom kilőni rendszergazdaként sem. A defender security faszság ugyanez. A windows update-et le tudom lőni, de pár nap után megint fut. A security centert ugyanez. Semmi szükségem rájuk, eszik az erőforrást, és nem tudm őket kiszedni. Egyáltalán honnan veszik a bátorságot, hogy automatikusan visszaállítgatnak dolgokat, amiket a felhasználó megváltoztat?

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz #86564352 #84700 üzenetére

    Nem rémlik, hogy egy dobozos termék megvásárlásakor csak használati jogot vásárolnék, mint ahogyan az sincs az EULA-ban leírva, hogy az operációs rendszer önkényesen elindítgat szolgáltatásokat a felhasználó tudta és beleegyezése nélkül.

    mpo:

    Nálam 2.4gigát eszik a windows, ebből az egy szem bejelentkezett user 670MB. Kérdésem: hol a különbözet?

    Egyébként nálam is van anti-vírus, de az érvelésnek nem ez a lényege, hogy van-e vagy nincs.

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz #86564352 #84705 üzenetére

    Az idézett 2-es pont egyértelműen arra vonatkozik, hogy nem játszhatod ki mondjuk a licenceléssel, aktiválással kapcsolatos részt, illetve nem fejtheted vissza a forráskódot, mivel az IP a Microsoft tulajdona marad, mert én csak a szoftver tulajdonjogát vettem meg. Ennek semmi köze az antivírushoz, defenderhez, tűzfalhoz, vagy windows update-hez. Például ha veszek egy autót, annak tulajdonjogával rendelkezem, de nem ismerhetem meg a gyártás pontos menetét, mert az (a szellemi tulajdon) nem került hozzám csak azért, mert megvásároltam az autót. Ettől még az autó a tulajdonoba kerül, amit akár meg is semmisíthetek, ha ahhoz van kedvem. Senkinek semmi köze nincs hozzá.

    Az egyes pont pedig sehol nem hívja fel a figyelmet arra, hogy a funkció kikapcsolhatatlan, sőt, a felhasználó kifejezett akarata ellenére is automatikusan visszakapcsol. De a saját maga által megfogalmazott állítás sem igaz "The software will turn on malware protection if other protection is not installed or has expired." mert hiába van külön anti-vírusom, kilőni így sem tudom a fostos denfendert meg a process-eit, vagy a tűzfalat aminek az ég világon semmi értelme.

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz #86564352 #84709 üzenetére

    Én nem kötöttem bérleti szerződést senkivel, a Microsoft-tal meg pláne nem. A bérleti szerződés egyik fontos eleme, hogy időben nem lehet korlátlan, és két fél között köttetik. Én számlára vettem egy dobozos temréket, nem bérelem, nem lízingelem, időbeni korlátja sincs a dolognak. Egyoldalúan egyébként sem lehet szerződést kötni, semmilyet sem, bérletit meg pláne nem. Nem is értem, hogy ezt a bérleti témát honna veszed, de jó volna erre valami tényszerű bizonyítékkal előállni. Pédlául ha bérelem, akkor mégis meddig tart eza bérleti viszony?

    Na nem mintha ettől a fogyasztói jogaidat a Microsoft annyival elintézhetné, hogy beleírja az EULA-ba hogy azt csinál amit akar.

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz #86564352 #84712 üzenetére

    Ez még mindig nem magyarázza meg azt, hogy miért ne kapcsolhatnám ki akármelyik szoftver komponenst (kivéve az aktiválással és licenceléssel kapcsolatos részt).

    Az pedig, hogy a temréket licencelik, nem pedig eladják, pontosan arra vonatkozik, hogy amikor veszek egy dobozos temréket (szoftvert, nyilván), akkor annak csak egy példányát kapom meg (vagy ahányat megveszek), de ettől még nem vagyok jogosult a forráskódra, sem a brand-et nem kapom meg, sem semmi egyebet. Viszont a licence amit vettem (és nem béreltem), és amivel jogot formálhatok az adott számú kópia használatára, az nagyonis az én tulajdonom, számlával tudom igazolni a vásárlás (és nem bérlés) tényét, és a felhasználáshoz sem tartozik semmilyen időbeni korlát.

    Ha valóban bérelném, akkor az lenne oda írva, hogy "The software is licensed rented/leased, not sold." Egyébként léteznek 1,2, x évre vásárolható licencek is, ahol világosan fel van tüntetve, hogy adott időtartamra szól a szerződés tárgya. Itt eről szó sincs.

    Ezzel csak annyit tisztáz a cég, hogy amikor veszek egy Windows 10 példányt, nem vásároltam meg tőlük az egész brand-et, csupán egyetlen kópiát. (például ha a Microsoft eladta az Apple-nek a Windows-t, értjük hogy itt nem egy kópiáról van szó).

    "ne engem fárassz"

    Te erőlteted ezt a bérlős témát....

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz #86564352 #84732 üzenetére

    Csak a teljesség kedvéért:

    "a szerencsétlen fórumtárs megkérdezte, hogyan lehet végleg kikapcsolni törölni a defendert. Egyetlenegy érdemi válaz nem történt, jöttek az alternatív okosságok és a trollkodásba hajló "jótanácsok"

    Ez volt a kiinduló pont, amit pedig ezzel kapcsolatban műveltél, az tökéletesen bizonyítja a fenti idézetet. Jöttél az EULA-val, meg hogy bérlem a Windows-t, hogy a fenébe került ez az egész ide? A lényeg az, hogy a kérdésére választ szeretett volna kapni (engem is érdekelt volna egyébként), de csak ezt a szokásos maszlagot, meg hitéleti fejtegetést kapta.

    Hát nagyon köszönjük.

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz #22718208 #84872 üzenetére

    Vigyázz, mert pillanatok alatt beszippanthat az agit prop ügyosztály egy ilyen kis ironizálásért. Lehet küldik a fekete volgát is.

    Az eredeti kérdésfelvetéssel kapcsolatban, úgy néz ki group policy-ben kellő búvárkodással ki lehet gyomlálni a defendert is meg a windows update-et is. A service továbbra is fut, de így már valóban nem csinál semmit. A megoldás tartósságát az idő fogja eldönteni, ebben a pillanatban nem esküdnék meg, hogy örökre így marad.

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz Syl #84889 üzenetére

    "Vagyis a vga gyártók a hibásak a sz*r szoftvereikkel."

    Amit a Microsoft jó pénzért tanusít (WHQL). Nyilván nem gondolom, hogy a WHQL minden runtime állapotot le is tesztel, de azért egyoldalú felelősségről beszélni ebben az esetben minimum kérdéses.

    "az intel tud drivert írni?"

    Ha tud is, nem mindig akar. Lásd: a két év alatt eltűnő terméktámogatást egyes hardverekhez. A linuxot azért sem érdemes ide keverni (tök mindegy, hogy melyik gyártó), mert az esetek döntő részében a disztribúcióval érkező drivereket nem a gyártók, hanem a közösség hozta létre. Nem is kerül be egyik disztróba se gyártói driver, amíg nem hozátk azt nyilvánosságra GPL licence alatt, ami sajnos elég ritka.

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz Syl #84895 üzenetére

    Soulles: abszolút igazad van, csak arra céloztam, hogy itt több szereplős a történet :)

    Syl: az intelnél visszatérő probléma, hogy bizonyos grafikus hardverekhez (ha jól rémlik atomokkal volt ilyen), nagyon rövid idő után nem adtak ki új drivert, még az is rémlik, hogy ez pont a win10 megjelenésével függött össze, és az 1-2 éves hardverhez nem készült win10 driver. Nagy volt a népharag, talán ennek hatására végül született valami megoldás, de ebben nem vagyok biztos.

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz dchard #84613 üzenetére

    Saját alaplap-proci-memória cserés platform váltós storym révbe ért, gondoltam megosztom a sikeres átállást.

    Annyit csináltam, hogy az utolsó kikapcsolás előtt még felraktam az új alaplaphoz tartozó chipset drivert, a hardvert kicseréltem, windows az első induláskor már a boot során jelezte, hogy új hardvert telepít, 2-3 perc homokóra és kész is volt. Minden működik, nálam nem volt semmi gond, amiket mások jeleztek, proci is, szálak, magok, cache stb. is mind stimmel szépen felismerte, prime95-nél láthatóan ki is terheli őket.

    A boot és néhány alkalmazás indulása is érzhetően gyorsabb lett, egyébként égető különbség nincs de nem is vártam. A lényeg, hogy minden működik, semmilyen különleges eljárásra nem volt szükség.

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    Mai napon meglepetésszerűen feldobta a Win10 a 22H2 update-et és már telepített is bármi megnoymása nélkül, migözben gorup policy-ben tiltva van az összes automata firssítés, és eddig nem is csinált ilyet, minden korábbi alkalomnál külön engedni kelett a komolyabb frissítéseket. Most meg magától felnyomta, kérés nélkül, group policy ellenére. És most várja a restartot. Nem akarom telepíteni. Hogy lehet ebből kiszállni?

    Illetve hogyan lehetne végérvényesen megvonni a jogot a windows update-től? Bármilyen megoldás érdekel, de az hogy az operációs rendszer önállósítja magát az nem fér bele.

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz King Unique #146499 üzenetére

    Doky586:

    Pontosan, 21H1-en voltam. És a Microsoft szerint nem értem el a terméktámogatás végét, mivel az december 13.

    King Unique:

    Hát, pedig szokás szerint kézzel elindítottam az update-et, és már töltötte is kérdés nélkül, pedig sem a támogatás végén nem tartunk, meg hát GP-ben is tiltva van ez a viselkedés. Ez volt az első alkalom, hogy ez történt, minden korábbi főverzió frissítésnél az volt amit írtál: opcionális frissítésként váratta, amíg azt nem mondtam hogy jöhet. Most nem ez történt. Pedig elég régóta frissítgetem ugyanezt a Win10 változatot (lassan 8 éve).

    "Miért kellene "végérvényesen megvonni a jogot aindows update-től"?"

    Pontosan ezért. Most megnéztem mégegyszer a GP-t, és minden úgy áll ahogy eddig volt. Nem változott semmi.

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz King Unique #146501 üzenetére

    Ez mondjuk Enterprise de mindegy.

    "akkor ugye adott utólag a 22H2 EKB eltávolításának lehetősége, majd újraindítás és a funkciófrissítés célverziójánál pl. 21H1-et beállítani."

    Megcsináltam mindkettőt, de a Leállítás menüben még mindig ott virít, hogy "Update and restart", és az egyetlen frissítés amit ma a windows letöltött az a 22H2 volt. Jól gondolom, hogy az volna a "megoldás", hogy hagyom lefrissülni, aztán visszaállok? Eszemben nincs, csak van egy olyan rossz érzésem, hogy akármit csinálok ott fog virítani az "Update and restart" aztán egyszer csak egy alkalmatlan pillanatban lefrissíti kérdezés nélkül.

    Az hogy miért akarok 21H2-n maradni legyen az én dolgom. Komplett teszt környezet van ezen a gépen, nem óhajtom lenullázni, volt már rá példa és utána végtelen időt lehet elszarni a helyreállítással. Nincs erre sem időm sem energiám. Ezért alkalamzom ezeket a fissítéseket kézzel, amikor van rá idő és lehetőség.

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz King Unique #146503 üzenetére

    "A "most várja a restartot" esetén értelemszerűen akkor először újra kellene indítani a Windows 10-et, előtte / utána GPO-ban célverziót 21H1-re állítani, majd újraindítás után eltávolítani a 22H2 EKB-t pl. a vezérlőpultban, stb"

    Ahogy írtam ez megvolt, és így is ott maradt az "Update and restart". Végül is rányomtam, pár másodpercet homokórázott, majd újraindult. Belépés után a Windows Update-ben hibaüzenet, nem sikerült a frissítés (nyilván telepítéskor rájött a GPO alapján hogy nem kéne telepíteni, de lehet az eltávolított EKB segített, vagy mindkettő). A lényeg: újraindítás után még mindig 21H1-en van a rendszer, windows update nem dobja fel mostmár opcionálisan sem a 22H2-t, tehát a probléma megoldódott és a GPO-s módosítás is működni látszik mert nem dobja fel a 22H2--t.

    21H2-re lehet felmegyek majd, ha lesz rá időm. A 22H2 nekem túl új production-ben. Érdekes egyébként hogy a 21H1 lejárat közelében miért nem a 21H2-t dobta fel vagy erőltette? Korábban asszem így volt, hogy Enterpise-on a meglévő GPO-val mindig egy nem túl új, 9-12 hónappal "lemaradó" főverziót ajánlott, amiről már hihető, hogy nem találnak benne valami ordas nagy bugot.

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz King Unique #146509 üzenetére

    Ez az infó mind szerepel az előző kommentemben, de akkor csak a tisztánlátás kedvéért:

    1. Ma elindítom a Windows Update-et (21H1-en), és rögtön magától elkezdte telepíteni a 22H2-t. Nem kérdezett vagy ajánlott fel semmit. Soha ilyet korábban nem csinált, GPO-ban az ilyen automatikus frissítések mind tiltva voltak. Újra nem indítottam.

    2. Jöttem ide segítségért.

    3. Amit írtál, megcsináltam: GPO-ban 21H1-re beálltam, utána 22H2 EKB uninstall, majd sima reboot. Reboot után még mindig ott a sárga pötty (Restart and update).

    4. Rányomok a Restart and update-re, pár mosdperc homokóra majd újraindul. Újraindulás után a Windows Update-ben hibaüzenet, hogy egy frissítés nem tudott települni, ez volt a 22H2. OS verzió még mindig 21H1.

    5. Sima újraindítás (már nincs sárga pötty), majd Windows Update, ahol már meg sem jelenik a 22H2.

    Tehát valójában nem települt fel a 22H2 és nem kellett róla visszaállni sem, mert úgy tűnik ha még az "Update and restart" előtt megcsinálod a GPO + EKB uninstall + sima reboot-ot, utána már hiába ragadt be a "Restart and update", amikor rányomsz, valójában nem csinálja meg, erről a következő indulás után a windows update hibaüzenet is tájékoztat.

    Pontosan ezt szerettem volna elérni, és ebből az derül ki, hogy Doky586 "Nem tehetsz semmit" üzenete nem fedte a valóságot mert el lehetett kerülni a feltelepít majd visszaáll szituációt.

    Köszönöm a segítséget.

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

Új hozzászólás Aktív témák