Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • King Unique

    titán

    válasz Hege1234 #132358 üzenetére

    NTFS fájlrendszer, hozzáférési engedélyek, a HDD-k tulajdonosa a korábbi Windowsban létezett felhasználó volt, ami az újratelepítés után nyilván megszűnt és ilyenkor az új felhasználónak újra be kell állítani a megfelelő hozzáférési engedélyeket, saját tulajdonba venni a meghajtókat, stb.

    "ne kelljen a jogosultságokkal bajlódni a többi hdd-n?"

    Ne telepítsd újra a W10-et állandóan a 0-ról, ilyen egyszerű. :))
    Ha kisebb gond van, akkor adott pl. a repair install lehetősége, aminél a hozzáférési engedélyek is megmaradnak, + ott van a rendszer-visszaállítás és a rendszermentés-visszaállítás lehetősége, lásd nemrég egy másik válaszban leírtakat.

    "újratelepíteni úgy szoktam hogy lementem ami kell appdata meg hasonló.."

    Ennyi erővel akkor már komplett rendszermentést is lehetne készíteni és szükség esetén azt visszaállítani...

  • Doky586

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Hege1234 #132358 üzenetére

    Egy lemez (ntfs) formázása után bármelyik user elérhet rajta bármit akár másik gépben akár reinstall után is.

    Ha nálad nem így megy azt te állítottad be. Azaz magadat szivattad meg. Kivéve persze ha szándékos sokuseres környezet ahol korlátozni kell másokat.

  • krealon

    veterán

    válasz Hege1234 #132358 üzenetére

    "most készülök újrarakni a gépet..
    van a gépbe 5 hdd arra mi a megoldás hogy a programok amik a C:\ meghajtón lesznek
    ne kelljen a jogosultságokkal bajlódni a többi hdd-n?
    pl. Kodi alapból a C:\ meghajtón van de a másik meghajtókon már csak akkor látja a filmeket ha a jogosultságokat átrakom a jelenlegi felhasználóhoz
    qbittorrent is és még jó pár program
    mi lehet a probléma?"

    Az a problema, hogy a Windows NT-tol kezdodoen mar a Windows is tobbfelhasznalos rendszer.

    Minden telepiteskor a rendszer general maganak egy globalisan egyedi azonositot (Global Uinqe Identity (GUID)).
    A telepiteskor, a letrehozott felhasznalot a fenti GUID-bol generalt System ID (SID) azonositja.
    A "nev"-kent megadott karaktersorozat, csak egy jelzo, amivel az ember szamara is konnyen azonosithatova valik a felhasznaloi fiok, de a rendszer a SID alapjan kezeli a hozzafereseket.

    Emiatt van, hogy egy adott felhasznalo kizarolagos tulajdonaban levo fajl vagy mappa, ujratelepites utan elerhetetlenne valik.

    A MEGOLDAS, hogy leteznek a rendszerben elore, rendszer szinten definialt csoportok, amelyekbe az uj felhasznalok automatikusan bekerulnek (pl Felhasznalok (Users)).
    Ezek a csoportok azonositoi elternek (nem a GUID alapjan generalodnak) a felhasznaloi azonositoktol.

    Ha ezekhez a csoportokhoz tarsitjuk a hozzaferesi jogokat, akkor azok az ujratelepites eseten automatikusan ervenyre jutnak es nem kell manualis jogosultsag allitasokkal bibelodni.

    Alapertelmezeten peldaul a Windows altal letrehozott uj NTFS fajlrendszeru koteten letrehozott mappa es az az alatt letrehozott tobbi elem, minden olyan felhasznaloi fiok, ami a "felhasznalo" csoport tagja, kepes modositani (olvasni, irni, torolni).

    A cacls (Change Access Control ListS) es az icacls (Interactive CACLS) parancsokkal listazhato az aktualis hozzaferesi jog (es esetleg modosithato is).

    C:\>cacls \
    C:\ BUILTIN\Administrators:(OI)(CI)F
        NT AUTHORITY\SYSTEM:(OI)(CI)F
        BUILTIN\Users:(OI)(CI)R
        NT AUTHORITY\Authenticated Users:(OI)(CI)(IO)C
        NT AUTHORITY\Authenticated Users:(special access:)
                                         FILE_APPEND_DATA

    C:\>cacls \Users
    C:\Users NT AUTHORITY\SYSTEM:(OI)(CI)F
             BUILTIN\Administrators:(OI)(CI)F
             BUILTIN\Users:R
             BUILTIN\Users:(OI)(CI)(IO)(special access:)
                                       GENERIC_READ
                                       GENERIC_EXECUTE
             Everyone:R
             Everyone:(OI)(CI)(IO)(special access:)
                                  GENERIC_READ
                                  GENERIC_EXECUTE

    C:\>icacls \
    \ BUILTIN\Administrators:(OI)(CI)(F)
      NT AUTHORITY\SYSTEM:(OI)(CI)(F)
      BUILTIN\Users:(OI)(CI)(RX)
      NT AUTHORITY\Authenticated Users:(OI)(CI)(IO)(M)
      NT AUTHORITY\Authenticated Users:(AD)
      Mandatory Label\High Mandatory Level:(OI)(NP)(IO)(NW)

    Successfully processed 1 files; Failed processing 0 files

    C:\>icacls \Users
    \Users NT AUTHORITY\SYSTEM:(OI)(CI)(F)
           BUILTIN\Administrators:(OI)(CI)(F)
           BUILTIN\Users:(RX)
           BUILTIN\Users:(OI)(CI)(IO)(GR,GE)
           Everyone:(RX)
           Everyone:(OI)(CI)(IO)(GR,GE)

    Successfully processed 1 files; Failed processing 0 files

    C:\>

Új hozzászólás Aktív témák