Aktív témák

  • Bivaly

    tag

    válasz flegos #1047 üzenetére

    :C :C
    Nekem is ilyen van most beépítve, nem rossz pumpa ez, higgyétek el.

    Általam hallható hangja sincs, meg csak úgy cirkuláltatja a hűtőközeget[link] [link] :D :D !

    Már, ha lehet adni a véleményemre! :D ;] :D

    [link]-re valaki?

    [Szerkesztve]

    Life begins at 140!

  • flegos

    senior tag

    válasz Bivaly #1051 üzenetére

    Jó kis rendszer :R :R

    ''A lelkiismeret csak mutatja a jó irányt, de nem vezet oda!'' - William Petersen

  • Bivaly

    tag

    válasz flegos #1052 üzenetére

    :R :R

    Nem olyan rossz, mostanság átalakulóban van. (A szivattyú meg a tartály kivételével gyakorlatilag az egész hűtést lecserélem :D :D )

    Life begins at 140!

  • #72042496

    törölt tag

    válasz shteer #1044 üzenetére

    Én is ilyesmire gondoltam, de a Koolance blokkon máshogy lenne megolva. Ott mintha a belső áramlási cső nagyobb átmérőjű lenne, mint a menet. Ilyet viszont nem tudok gyártatni. :F

    Aluból, vagy rézből lenne tanácsos elkészíttetni a blokkot, avagy teljesen mindegy?

  • Reset Elek

    aktív tag

    Réz kontra alu
    Round 2


    #1014 Fuzik

    A gyártók tényleg bajban vannak, mikor két vékony anyagot kell hegeszteni. A ponthegesztés emlékeim szerint pont nem jo erre, mivel ott, főleg aluminiumnál az oxidréteg miatt, nagy erővel össze kell nyomni a két anyagot, amit ezek a vékony lamellák nem nagyon bírnának. Sem azt az áramerősséget, amivel az anyagot megömlesztik. Ha mégis, hogy lehet olyan tökéletes kontaktust kialakítani, hogy mind a százegynéhány ''lamella'' egyformán hozzáérjen a ''cső''-höz és egyszerre, egyformán kialakuljon a hegesztés?

    A virtuális radiátor jó ötlet, szerintem szedd össze a paramétereket, és akkor kiszámolhatnánk. Szerintem a fontos paraméterek:
    az anyagok hővezetési tényezői,
    a radiátor geometriai paraméterei,
    a beömlő és kiömlő vízhőfokok,
    a víz fajhője, jobbanmondva a hőmérsékletfüggő fajhője
    a belépő és kilépő levegő hőmérséklete,
    a belépő és kilépő levegő sűrűsége, és a sűrűség-hőmérséklet függvénye
    a belépő és kilépő levegő fajhője, és a fajhő-hőmérséklet függvénye
    a levegő térfogatárama,
    a levegő térfogatáramának eloszlása, különös tekintettel a ventilátor geometriája miatti holtterekre és a sebesség-vektortérre (ugye nem a ventilátorra merőleges a kilépő levegő sebessége, és nem is homogén az eloszlása)
    a levegő és a radiátor test közötti hőátadási együttható, a koszolódás és korrozió miatti eltérésektől asszem eltekinthetünk
    a radiátorban található, lamellát és cső közti kötések hővezetési tényezője
    a folyadék-csőfal közti hőátadási együttható, különös tekintettel a radiátorokon belüli egyenlőtlen térfogatáram-eloszlásra

    És ezeket persze külön-külön mindegyik radiátorra.
    Mivel itt nagyon kicsi mennyiségekről van szó, mindet pontosan kéne meghatározni. A fentiek közül csak az utolsó négy lesz egy picit problémás.
    :DDD
    Viccet félretéve, nem véletlen nincs még képlet az ideális radiátorra. Még most is brutális számítási teljesítmény és napok (napok!) kellenének egy komplett radiátor lemodellezéséhez. Egy ideje foglalkozok végeselemes modellezéssel, és arra jutottam, hogy valahogy máshogy kéne megközelíteni ezt a problémát. Elemenkénet, darabonként kell modellezni, különböző paraméterezéssel. Csak egy lamellát, különböző légsebességgel. Különböző lamellákat ugyanakkora légsebességnél. Csak a csőhálózatot, különböző térfogatáramokkal. Csak egy lamellán belüli hővezetést. Aztán ha elég ''tapasztalatot'' gyűjtött az ember, fejben összerakni egy egyszerű modellt (egy cső-egy lamella), és ha úgy működik, ahogy gondoltad, akkor lehet nagyban gondolkodni.


    #1026 OC

    Igen, HA hinni lehet a képnek.
    Hogy hinni lehessen a képnek, ahhoz két, geometriailag tökéletesen egyforma, de különböző anyagú radiátor kéne. Ettől a Magicool radijai is messze vannak. De véleményem szerint az ilyen, és ehhez hasonló radiátoroknál sokkal fontosabb a jo geometriai kialakítás, mint az anyagválasztás.


    #1029 R.Zoli

    ''A Koolance tesztjében semmi hiba nincsen.'' - [link]
    Ja, hogy ezek neked nem tűntek föl? Vagy a hibák egy cikk szerves részét képezik, mint a windowsnak a kékhalál?

    ''A két radi felépítésben ugyan az mellesleg.''
    ''A full alu radi ami egy az egyben ugyan azon méretekkel bír mint a ''réz'' társa és a kettő ugyan az a modell (csak egyik ''rézből'' a másik aluból)'' (#1034)
    Az egyikben 2x6, a másikban 2x7 kis csövecske hozza-viszi a vizet. Ez nagyjából 14%-kal rövidebb lamellákat jelent.
    Az egyik radi réz (8,94 kg/l), 50 dkg. A másik aluminium (2,7 kg/l), 35 dkg. Ez nagyjából 2,3-szor nagyobb térfogatú anyagot jelent, ami a falvastagságoknál igen keményen megjelenik.
    Ha én értenék hozzá, azt mondanám, hogy a két radiátor legfejebb ránézésre hasonló, de semmiképp sem ''ugyan az a modell''.
    Persze ezek apróságok, nem kell, hogy ilyeneket észrevegyél.
    Nem kell, hogy érdekeljen, mit adsz el.
    Nem is kell értened ahhoz, amiről beszélsz.
    De az ilyen beköpéseidet - megfelelő magyarázattal - tegyük már ki a subcooling-ra is, a cikkek közé.


    [Szerkesztve]

    [Szerkesztve]

    Az elmélet és a gyakorlat viszonyának elméletét már jól ismerjük a gyakorlatból. Indoklás nélkül a hozzászólásod csak a ''vélemény'' szintjét éri el...

  • Reset Elek

    aktív tag

    válasz #72042496 #1054 üzenetére

    Alu.
    Vagy valami szívós, kemény műanyag.

    Az elmélet és a gyakorlat viszonyának elméletét már jól ismerjük a gyakorlatból. Indoklás nélkül a hozzászólásod csak a ''vélemény'' szintjét éri el...

  • #72042496

    törölt tag

    válasz Reset Elek #1056 üzenetére

    Köszönöm, megfogadom!

    Miért tartod jobbnak az alut erre a célra? Mivel még műanyagot javasoltál mint alternatívát, ebből azt gondolom egyrészt azért, mert könnyebb a réznél. Más oka is van? :)

    [Szerkesztve]

  • flegos

    senior tag

    válasz Bivaly #1053 üzenetére

    Tartályt hol mennyiért, milyen tipus?

    ''A lelkiismeret csak mutatja a jó irányt, de nem vezet oda!'' - William Petersen

  • R.Zoli

    őstag

    válasz Reset Elek #1055 üzenetére

    Az egyikben 2x6, a másikban 2x7 kis csövecske hozza-viszi a vizet. Ez nagyjából 14%-kal rövidebb lamellákat jelent.
    Az egyik radi réz (8,94 kg/l), 50 dkg. A másik aluminium (2,7 kg/l), 35 dkg. Ez nagyjából 2,3-szor nagyobb térfogatú anyagot jelent, ami a falvastagságoknál igen keményen megjelenik.
    Ha én értenék hozzá, azt mondanám, hogy a két radiátor legfejebb ránézésre hasonló, de semmiképp sem ''ugyan az a modell''.
    Persze ezek apróságok, nem kell, hogy ilyeneket észrevegyél.


    Örülök ,hogy szőrszálhasogatsz már megint... Ugye nem ezektől kellene jobbnak lennie egy alu radinak mint a réz társa a tesztben... a másik meg az ,hogy Te fikázol mindent ,hogy elírnak egy cikkben erre saját magad akkora blődséget írsz le mint a ház... ÉPPEN ARRÓL VOLT SZÓ, HOGY A RÉZ RADI AZ NEM VÖRÖSRÉZ TELJESEN, ERRE TE TOTÁLISAN A VÖRÖSRÉZ ÉRTÉKEIVEL SZÁMOLSZ AZ EGÉSZ RADIRA! Más szemében a szálkát sajátunkban a gerendát effektus??? A Koolance nem számolt a hibás értékekkel csak elírták a sorokat... Ennyi...A teszt hitelessége nem változott ettől akármennyire is akarod hitelteleníteni a tesztet...Valszeg nem mérnök írta a cikket hanem aki a honlapot szerkesztiv vagy ki tudja ,de nem is érdekes... Tudod ezeknél a cégeknél több ember dolgozik ,nem mindent a mérnökök csinálnak...Viszont Te még számolsz is a valótlan számokkal...

    De az ilyen beköpéseidet - megfelelő magyarázattal - tegyük már ki a subcooling-ra is, a cikkek közé.

    Igen, meg adjuk oda a professzoraidnak is ,hogy nem vagy képes észrevenni ,hogy a témában forgó radiátor nem teljesen vörösréz a felépítését tekintve és Te mégis a vörösréz adataival számolsz...

    Ha én értenék hozzá, azt mondanám, hogy a két radiátor legfejebb ránézésre hasonló, de semmiképp sem ''ugyan az a modell''.

    Nem,nem...Ezek azok az apróságok amik egy tökéletesen elméleti embernek számítanak ,de aki a gyakorlati dolgokat nézi és nagyvonalúbb az azt mondja:

    Az egyik réznek hirdetett radi a másik alu? Van köztük LÉNYEGI különség ami kompenzálhatja a réz jobb hővezetőségét? Nincs, mert amit Te leírtál max pár százalék előny , míg az ,hogy réz egy radi vagy alu nem pár százalék előny lenne... A kettő nálunk ugyan azt tudta a tesztpadon? Akkor ennyi... Én nem tudok ennyire elméleti síkon mozogni mert beleőrülök abba ,hogy az elmélettől nem látod a gyakorlatot...Pedig ennek fordítva kellene lennie...

    De véleményem szerint az ilyen, és ehhez hasonló radiátoroknál sokkal fontosabb a jo geometriai kialakítás, mint az anyagválasztás.

    Jah és a végére még ez a mondatod...Ez csak így csuklóból már megint...Mások ehhez tesztelnek de neked megy IQ-ból ,hogy mi jó mi nem...Nézd meg a Black ICE GT és GTX radikat...Messze a legjobb geometria és a tesztben bőségesen elkalapálja őket a Koolance radi... Ha belegondolok ,hogy van egy alu kb. 235 W/mK és van egy réz kb. 390 W/mK akkor nyílván a jobbik anyagból építek radit ha lehetséges, DE ha már a vörösrézből nem építek radit mert ott sárgaréz (kb. 150W/mK) kell a csövekhez és forrasztó ón (kb. 70 W/mK) is kell a teljes radi (illetve komponensek) összeillesztéséhez akkor eleve bukta a dolog egy teljesen aluminiumból kivitelezhető eljárással szemben... Ehhez nem kell a gépészmérnökit elvégezni,hogy ezt lásd...Téma részemről lezárva... Semmi lényegi érvet nem tudtál felhozni amellett ,hogy mért is lenne hülyeség a Koolance tesztje és ,hogy a mi másért tudott volna csak annyit a réz radi tesztünkben mért tudott csak annyit a mint az alu...Mi leírtuk szerintünk és a Koolance szerint miért Te pedig szőrszálhasogatsz...

    Nem kell, hogy érdekeljen, mit adsz el.

    Legalább ésszerűtlenséget ne beszélj...Az alu radik a legolcsóbbak a shopban, ergo ezen van a legkevesebb haszon...Magyarul a kevesebb haszon érdekében reklámozok egy terméket... :D Gratulálok, ezt fantasztikusan összekombináltad :)

  • Reset Elek

    aktív tag

    válasz #72042496 #1057 üzenetére

    Könnyebb megmunkálni és olcsóbb.

    Az elmélet és a gyakorlat viszonyának elméletét már jól ismerjük a gyakorlatból. Indoklás nélkül a hozzászólásod csak a ''vélemény'' szintjét éri el...

  • jugeen

    addikt

    válasz R.Zoli #1059 üzenetére

    Zoli, egy másodpercig sem kötekedés képpen értem amit most fogok írni, de ugye nem gondolod komolyan, hogy egy cég, aki vihart kavar a vízhűtést gyártó radiátorok terén, az hagyni fogja, hogy egy web szerkesztő írja ki az általuk vélt valóságot, és nem egy mérnök szakvéleményét teszik ki? :F ez olyan, mintha te mondasz nekem valamit a fogászatról, ami az eddigi ismérveknek teljes egészében ellentmond és én nyilatkozom le, teszem közhírré a világ előtt. kérlek ne mond, hogy nem is érdekes. nagyon is az! aki feltatálja újra a spanyol viaszt, az nem fogja hagyni, hogy egy Balfék Buborék cikkezze.

    maradok ifjú padavan, egy rookie a vízhűtés területéről :D

    remélem nem vetted tolakodásnak, hogy írtam.

    üdv :R

  • fuzik

    aktív tag

    Csak halkan jegyzem meg, hogy szerintem megint kezd felülkerekedni a személyes ellenszenv...

    Két cég marketing fogásai körül ''esztergáljuk a fingot''. Zárjuk le a témát. A gyakorlati teszt bebizonyította, hogy a két radiátor közel azonos teljesítményű. A tesztet a saját fórumtársunk csinálta, tehát biztosak lehetünk benne, hogy a lehető legalaposabban járt el.



    Reset Elek

    A ponthegesztéses dolgot -speciel- megkérdeztem egy ezzel - egész konkréten aluminium hegesztéssel és öntéssel- foglalkozó szakembertől. (Mindent én se tudok/merek kiszopni a ..... :D ) Ha jövő héten lesz szimpla 12-es aluradi, akkor beruházok egybe, és megkapargatom. Sajnos idáig csak olyan volt a kezemben, ami nem az én tulajdonom, azt meg inkább mégsem karcolgatja az ember, hacsak nem akar egy marha nagy maflást :) . Szóval a puding próbája az evés - majd meglátjuk.

    A virtuális radiátor dolgot egészen komolyan gondoltam - de nem egészen úgy, ahogy itt lefestetted, mert egy igazi radiátor virtuális másának már a megteremtése (közelítése :F ) is meghaladná a rendelkezésünkre álló erőforrásokat - az enyémet mindenesetre biztosan - különösen az áramlástan területén. Talán leginkább arra kellene törekednünk, hogy egy olyan elméleti modellt kreáljunk, amely a jövőben segíthet eldönteni a vitás/bizonytalan kérdéseket.

    Egyébiránt az általad is jelzett apróság - miszerint az általunk használt léptékű áramlásokkal kell kalkulálni - talán az egyik legfontosabb tényező, ha ''használható'' modellt kívánunk életre hívni.

    Szerintem például kifejezetten hasznos lenne, ha a modell(ek) alapján meg tudnánk ítélni, hogy egy adott radiátor hatásfoka elméletileg jobb lehet, mint egy másik radiátoré. De ezen túlnőni - különösen a topik keretein belül - szerintem felesleges.

    ___________________________________________________________________ Két ember két esetben tud igazán jót vitatkozni egy szakmai témáról: A) Mind a ketten értenek hozzá B) Egyikük sem ért hozzá : Persze az igazán élvezetes és parázsló viták a (B) esetben tudnak kialakulni....

  • Bivaly

    tag

    válasz flegos #1058 üzenetére

    V@kerán vettem tavaly, egy Innovatek Tank-O-Matic, 4 rugó volt.

    Life begins at 140!

  • R.Zoli

    őstag

    válasz jugeen #1061 üzenetére

    Teljesen komolyan gondoltam...Az ilyen nagyobb cégeknél a mérnökök a közelésbe se kerülnek a webszerkesztésnek...Mért is tennék? A merketingeseknek meg a managereknek elmagyarázta valamelyik türelmesebb mérnök ,hogy ,hogy mit kellene leírniuk és kész... Ennyire tudták megvalósítani azt amit kértek... Egy mérnök sosem tudja olyan marketingértékkel leírni és úgy vázolni ezeket a dolgokat ,hogy abból valódi piaci erő is legyen... Abban igaza van Reset Eleknek ,hogy elég szép marketinget kerített a Koolance a dolog köré, de nézd már meg HW Labs oldalát...A GT és GTX radiknak akkora hype van mint a ház és olyan nagy dumák ,hogy azt gondolná egy nyomorult vásárló az a radiátor paksot is lehűti egy 5 voltos 12 centis 30 cfm-es ventivel... :U A Koolance csak hasonló stílusban vágott vissza mint ahogy a többiek nyomulnak... Ez így megy... Ha igazad van szimplán az nem elég, ezt elő is kell tudni adni valamilyen köntösben.... Nézd meg a mi tesztünket: Egyik radi sem jobb mint a másik, sem az alu sem a ''réz'' valós otthoni környezetben...Na most szerinted ezzel a Koolance mit ért volna el??? Nyílvánvaló ,hogy olyan tesztet csinált ami kihegyezett és a végletekig viszi az összehasonlítást és nagyon dúrva számok jönnek ki, DE amin nem változtat az a tény ,hogy a ''réz'' radikat agyon hypolták és egyikünk sem tudta ,hogy ergo ugyan ennyit tud egy harmad akkora súlyú, olcsóbb, kisebb ellenállású alu radi... És ez a lényeg ahogy Fuzik is írta... Kinyírhatjuk egymást az apró hülye kis szőrszál részleteken ,de a lényegen nem változat... A forgalomban lévő réz radik ezt tudják... És senki nem is akart többet mondani a cikkünkel...

    [Szerkesztve]

  • jugeen

    addikt

    válasz R.Zoli #1065 üzenetére

    te így gondolod, én úgy. nincs ebben semmi gond. a tanulságot én ott vontam le, hogy nagy szerencsénk van azzal, hogy egyben vagytok a mi mérnökeink és a mi marketingeseink. a két nagy mogul fikázására én tojok, viszont a ti teszteteknek meg örvendek. :) így tovább!

  • R.Zoli

    őstag

    válasz fuzik #1062 üzenetére

    Milyen radi az az alu? Milyen márka? Innova?

    Csak mert az innova radiátorai is aluból vannak...

    Ezt írják róluk:

    Technische Ausführung:
    Die Technik der innovatek Radiatoren unterscheidet sich deutlich von handelsüblichen Radiatoren für Wasserkühhlsysteme. Durch ein besonderes und sehr teures Herstellungsverfahren besteht der ganze Innen-Radiator ''aus einem Guss''. D.h. Lamellen und Wasserführung bestehen aus einem Teil, wodurch eine optimale Kühlleistung über einen unbegrenzten Zeitraum erreicht wird. Dieses Verfahren ist einzigartig und findet im Wasserkühlerbereich ausschliesslich bei den innovatek Radiatoren Verwendung.



    Ez ugye azt jelenti ,hogy egy nagyon költséges előállítási eljárással készülnek aminek köszönhetően az egész radiátor (belső rész- lamellák+csövek, a keret logikusan nem...) egy öntvényből készül ezért az egy optimális hőátadást ér el...

    Na jó...Ezt inkább már hagyjuk...Elegem van ebből a témából :D

  • Silex

    aktív tag

    Más...
    Miközben forronganak az indulatok a radiátorok körül, én kitettem a nexxxos-omat az időjárás viszontagságainak. :DDD

    Radiátor az ablakban: [link]
    Radiátor az ablakban 2: [link]

    Az ablakillesztésen kicsit kivájtam a purhabot, már kint is voltak a csövek, a radiátor a párkányra került. Mivel eleinte eszembe sem jutott, h dokumentáljam, nincs kép az első hűtőkonfigról, de nagyjából bekötés ugyanaz, két radiátor egymás mellett,a nexxxoson nem volt venti. A vízhőfok 30 fok körül lehetett (ezt elfeljtettem lemérni :B )

    Hűtés belülről: [link]

    A hűtés: csak a CPU-n van egy nagy zalman blokk és az északi hídon a régi nagyobb zalman vga blokk. Hydor L20 szivattyú, az igencsak hommade tartályba merítve.
    Zolitól éppen készülök venni 8800 gts, cpu, nb blokkot; sb is lesz talán. Gondoltam a nagyobb hűtőteljesítményt így ősz fele közeledve egy huszárvágással így oldom meg.

    (Zoli: remélem sikítasz nagyot, ha megjönnek a zalman blokokk)

    Persze fagyálló kb 25% (GM-es minőségi) a későbbiekre, nagy mínuszokra nem számítok télen se bár ki tudja, akkor lehet alakítani kell a rendszeren. Bár a tartály térfogata nem kicsi, ugye ide ömlik vissza a kinti radiból a hűtőfolyadék, azért itt elkeveredik, a húzott cpu és vga full blokk hőteljesítménye miatt (meg ha enyhe a tél) nem hiszem hogy kell tartanom páralecsapódástól.

    Kinti radinál:
    Vízhőmérséklet: 23 fok [link]
    Kinti hőmérséklet: 13 fok [link][/L]

    Mérés zanza: [link]

    Azt hiszem a zalman blokknak sikerült alulmúlnia magát, bár tévednék :D

  • shteer

    titán

    válasz Silex #1069 üzenetére

    mindezt full passzívan? mekkora idő volt a tartós üzemeltetés?

    nem hiszem hogy kell tartanom páralecsapódástól

    pedig de. a tél közeledtével biztosa, hacsak nem ülsz te is 0 °C közeli hőmérsékletben a gép előtt :)

    ..szerintem jónak tűnik

  • flegos

    senior tag

    válasz Bivaly #1063 üzenetére

    köszi :R

    ''A lelkiismeret csak mutatja a jó irányt, de nem vezet oda!'' - William Petersen

  • Muréna

    őstag

    nya, beszereltem a highflow blokkocskát :), igen jól kidolgozott talpa van a drágának :DDD

    Akinek valamivel elvagyok maradva az privizzen rám PLS!

  • Nyugdíjas

    nagyúr

    válasz Bivaly #1053 üzenetére

    Mikre cserélsz?

    ‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

  • Silex

    aktív tag

    válasz shteer #1070 üzenetére

    ha megnézed a harmadik linket, látod, h belül van egy dual inno radi két ventivel, szóval nem full passzív, kiegészítettem csak a kinti radiártorral.
    Lehet, tényleg, h a nagy hidegben, lehet páralecsapódás, bár akkor meg ellensúlyozhatja a szobában lévő radiátor a kinti hidegét. Furcsa de működhet, hogy a belső ''fűti'' a vizet. Mindegy ezt még ki kell találni. Kb mekkora lehet egy dual nexxxos-nak a hűtőteljesítménye 0 fok körül? :F

  • WiZARD

    addikt

    válasz shteer #1070 üzenetére

    évek óta kint van a radiátorom, sose volt gondom a páralecsapódással...
    (régen nem 100% fagyállót használtam, hanem higitottam, -20 körül kásás is lett és nem birta a szivattyú, azóta 100% fagyállóval tolom...)

    várom is már a telet :)
    bár ez is felfrissülés hogy 15 fok a viz és nem 40 :)

    Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. **** www.PhenomeNato.com ****

  • R.Zoli

    őstag

    válasz rob210 #1076 üzenetére

    :O Nem mondod :D Azt hittem csirkeól :D Basszus a típusára voltam kíváncsi...

    [Szerkesztve]

  • Muréna

    őstag

    válasz R.Zoli #1077 üzenetére

    sztem valami xp bold/highflow valami lehet :)

    Akinek valamivel elvagyok maradva az privizzen rám PLS!

  • Játékos

    addikt

    válasz R.Zoli #1077 üzenetére

    :C :C :C CSIRKEÓL :Y :Y :Y
    Basszus! Felnyerítettem a fél családot! :C :C

    WiZARD:
    amikor -20 fokos víz keringett a hűtésed csöveiben, meg a blokkokon, akkor sem volt párás ? :F Oszt mitől nem?
    :R

    Ha szeretet van az életünkben, az pótol ezernyi dolgot, ami hiányzik. Ha nincs szeretet, mindegy, mink van, sose lesz elég...

  • Silex

    aktív tag

    válasz WiZARD #1075 üzenetére

    :C Jól hangzik! Viszont 100% fagyálló? Ha jól tudom az autókban is általában 50-50 % -al használják mínusz 20-30 fok hőmérsékletre kalibrálva. Kevés lenne? A száz százalék fagyálló úgy sejtem egy egy Hydort már megviselne. Persze addigra lehet lesz ddc.

    mod: A rendszer ha befűt, nem megy a víz 0 fok közelébe sem vszinu. Csak indulásnál lehetnek apróbb gondok. Persze erre ott a nagyobb tartály szobahőmérsékleten.

    [Szerkesztve]

  • Bivaly

    tag

    válasz Nyugdíjas #1073 üzenetére

    Radi: HC240LE -> HTF3 tripla
    CPU-blokk: Innovatek XX-flow -> Zern PQ-Plus
    Chipset-blokk: Alphacool SNB-A -> Heatkiller NB micro
    VGA-blokk: VGA-függő. Lehetőleg vmi réz lenne az ideális, attól függ, hogy cserélem-e a 7900GTO-t

    Csövek maradnak a szép zöld Variolux csövek (a 10/8-as és a 6/4-es is :) )
    Hűtőfolyadék is marad a denszesz 20%-os vizes elegye.

    Life begins at 140!

  • Nyugdíjas

    nagyúr

    válasz Bivaly #1081 üzenetére

    Az nem lesz rossz ;)

    ‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

  • WiZARD

    addikt

    válasz Játékos #1079 üzenetére

    nem azt mondom hogy csont száraz volt minden, a felületük tapintásra nedves volt a csöveknek... de nem lettek vízcseppek rajta, nem csöpögött...

    eleinte rendszeresen figyeltem, úgy voltam hogy max leállítom a ventit a radin, ha nagyon párásodna...

    [Szerkesztve]

    Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. **** www.PhenomeNato.com ****

  • WiZARD

    addikt

    válasz Silex #1080 üzenetére

    nem 100% fagyálló, késő volt, hülyeséget írtam. hanem a készrekevert -30 fokos :)

    csak előtte ''hígabb'' volt

    Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. **** www.PhenomeNato.com ****

  • Játékos

    addikt

    válasz WiZARD #1083 üzenetére

    Tehát, ha jól értem, akkor azt mondod, hogy a minusz x fokos víztől, ami a rendszerben keringett, volt párakicspódás, de nem csöppent, vagy folyt meg sem a csöveken, sem a blokkokon. :U
    Én is kint tartom a radit, de eléggé félek, így azt terveztem, hogy be fogom majd hozni.
    Másoknak tapasztalatok a témában? :U
    :R

    Ha szeretet van az életünkben, az pótol ezernyi dolgot, ami hiányzik. Ha nincs szeretet, mindegy, mink van, sose lesz elég...

  • WiZARD

    addikt

    válasz Játékos #1085 üzenetére

    igen.
    legalábbis idén télen nem volt semmi gond.
    régebbi emlékek azért ködösek... :)
    keményebb hidegeknél azért néha kihúztam a ventiket. de -5 fok körül még tuti semmi gondom nem volt.
    eleinte egy elég nagy adag szilikagél volt a házban mindig, mert én is féltem a párától. de elfelejtettem rendszeresen kisütni, és végül kipróbáltam nélküle...

    de azért mielőtt ilyesmit csináltál próbáld ki, légy végig figyelmes...

    [Szerkesztve]

    Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. **** www.PhenomeNato.com ****

  • Játékos

    addikt

    válasz WiZARD #1086 üzenetére

    Háááááááááááááááááááát..., a gránát se tudja...én féltem a gépezetet a víztől. Sztem inkább valami mást fogok kezdeni vele...
    :R

    Ha szeretet van az életünkben, az pótol ezernyi dolgot, ami hiányzik. Ha nincs szeretet, mindegy, mink van, sose lesz elég...

  • Reset Elek

    aktív tag

    válasz R.Zoli #1059 üzenetére

    Örülök, hogy hirtelen ilyen fontos lett minden apró részlet, és egyben engedd meg, hogy gratuláljak, hogy végre, életedben először hibát találtál az okfejtésemben.

    Nézzük, miről is van szó!
    A réz sűrűsége 8,94 kg/l, a sárgarézé 8,4...8,7 kg/l. Vegyük a legrosszabb esetet, a teljes radi sárgarézből készült, aminek a sűrűsége 8,4 kg/l. Ekkor az alu radiban lévő anyag térfogata 2,2-szerese a sárgaréz radiban lévő anyag térfogatának. Ez durván kétszeres anyagvastagságban mutatkozik meg.
    Tudod, ha az életben valamit PONTOSAN akarsz meghatározni, az nem szőrszálhasogatás, hanem precizitás. Az én szakmámban sokszor tized-század-ezred milimétereken múlik, hogy működik-é valami.
    Ennyi.


    ''Nézd meg a Black ICE GT és GTX radikat...Messze a legjobb geometria és a tesztben bőségesen elkalapálja őket a Koolance radi...''


    Akkor vagy a geometria rossz, vagy a teszt.

    ''Ha belegondolok ,hogy van egy alu kb. 235 W/mK és van egy réz kb. 390 W/mK akkor nyílván a jobbik anyagból építek radit ha lehetséges, DE ha már a vörösrézből nem építek radit mert ott sárgaréz (kb. 150W/mK) kell a csövekhez és forrasztó ón (kb. 70 W/mK) is kell a teljes radi (illetve komponensek) összeillesztéséhez akkor eleve bukta a dolog egy teljesen aluminiumból kivitelezhető eljárással szemben...''

    Eleve bukta a dolog? Honnan veszed ezt? Meg tudod magyarázni? Gondolom nem...
    Hogyha radiátorokról akarsz beszélni, akkor nem árt tisztába lenni pár dologgal. Gondolok itt a radiátorok felépítésére, működési elvére, pár hőtani és áramlástani összefüggésre.
    Ha egy radiátor teljesítményét vizsgálod, az nem abból áll, hogy megnézed a hozzá felhasznált anyagok hővezetési tulajdonságait, és azokat átlagolod.
    Tudom, hogy már neked is szívügyed a precizitás, ezért talán ne a szín fémek hővezetési tényezőjét lobogtasd.
    Minden radiátor úgy működik, hogy a víz átadja a csőfalnak a hőt, a csőfal a lamellának, a lamella a levegőnek. De eddig is tudta mindenki, ehhez tényleg nem kell gépészmérnökit végezni.
    Vegyünk egy egyszerű példát: sárgaréz csövezés, réz lamellák.
    Mivel a víz-csőfal hőátadásnál a csőfal anyagának nincs jelentősége, számunkra onnantól érdekes a dolog, hogy a hő belép a csőfalba. Ez a falvastagság sárgaréznél sacc 0,15 mm, alunál, mint a magicoolos példa is mutatja, durván duplája. Ha a hővezetéshez szükséges hőmérséklet lépcső az anyagvastagsággal egyenesen arányos, a hővezetési tényezővel pedig fordítottan, akkor melyik konstrukció a rosszabb hővezető? Segítek, az alu, mert dupla olyan vastag, de a hővezetési tényezője csak másfélszeres.
    Menjünk tovább. Sárgaréz cső, réz lamella, ami közt ott a forrasztóón, ami nem tiszta ón, hanem ón-réz ötvözet, így a hővezetési tényezője is inkább a tiszta óné fölött van. De ami fontosabb, hogy ez csak egy nagyon vékony réteg a cső és a lamella közt. Pár mikron csak. Hogy mennyi ellenállást jelent ez a hővezetésben? Ha egy nagyon kicsi számot elosztasz 100-zal, még kevesebbet kapsz. Szinte semmit. A forrasztás kb annyira befolyásoló tényező, mint a radi felületén lévő festés. Nagyjából semennyire. Ha nagyon pontos akarok lenni, max 1 %. Elérkezett a hő a lamellához. Réz lamelláknál a vastagság olyan 0,05 mm, alunál ez kb. duplája. A hővezetési tényezők meg pont fordítva, így a bordahatásfokok nagyjából egyenlőre jönnek ki. TALÁN az alunak van valami minimális előnye, ha tényleg legalább kétszer vastagabb.

    Ha jól sejtem, erről neked eddig fogalmad sem volt. Na ezért kell elvégezni egy gépészmérnökit, mert az orvosin ilyet sosem tanulhatsz...

    Amit a koolance-ről írtál, teljesen hülyeség. A koolance elírta a sorokat? Nem, nem írták el a sorokat, hanem a jegyzőkönyvből nem tudtak kimásolni egy sort. Nem mérnök írta a cikket? Igen, ebben egyetértünk, a koolance-nál nem dolgoznak mérnökök. Semmi érvet nem tudtam felhozni, miért is lenne hülyeség a koolance tesztje? Leírtam, hogy mi a baj a koolance cikkjével, ha te nem értetted meg, akkor csak sajnálni tudlak. Vagy elmagyarázom mégegyszer, ha NORMÁLIS HANGNEMBEN teszed fel a kérdéseidet.

    Ez egy szakmai topic. Ha valamihez nem értesz, az nem baj. Senki nem fog lenézni érte. Sőt, nagyon sokan szívesen segítenek. Csak ne csinálj úgy, mintha értenél hozzá. Pláne ne csinálj úgy, mintha mindenkinél jobban értenél hozzá. Mert az gáz. Nagyon hamar kiderül.
    Ne csinálj úgy, mintha fogorvos létedre te el tudnád dönteni, hogy egy hőtani/áramlástani cikk jo vagy rossz. Mert nem tudod megindokolni, hogy miért.
    Attól, hogy vízhűtéses alkatrészekkel kereskedsz, még nem feltétlenül értesz hozzá.
    Attól, hogy eladtál 10-20-30 réz/sárgaréz/aluminium radiátort, még nem fogod tudni, milyen elv alapján működnek.
    Azt te is el tudod dönteni OC cikke alapján, hogy melyik radiátor jobb/rosszabb, de amíg nem tudod megindokolni az állításod, addig ne menj bele szakmai vitákba.
    Ez egy szakmai topik. Szakmai hiányoságaidat ne aroganciával próbáld pótolni. Attól nem lesz igazad, hogy habzó szájjal vered az asztalt.
    Ez egy szakmai topic. Itt ha megkérdezik, hogy miért, akkor precízen, pontosan, adatokkal, képletekkel, tényekkel kell alátámasztani az állításodat.
    Ennyi.

    [Szerkesztve]

    Az elmélet és a gyakorlat viszonyának elméletét már jól ismerjük a gyakorlatból. Indoklás nélkül a hozzászólásod csak a ''vélemény'' szintjét éri el...

  • Hack3er

    őstag

    Ha desztillált viz mellé algagátlót döltök az ugy jó? (nincsen itthon alkóhól)

  • Játékos

    addikt

    válasz Hack3er #1089 üzenetére

    Mit akarsz főzni belőle? :DDD Egyébként jó, de mire? :U
    :R Küldjek Neked alkoholt? :U

    Ha szeretet van az életünkben, az pótol ezernyi dolgot, ami hiányzik. Ha nincs szeretet, mindegy, mink van, sose lesz elég...

  • Benhill

    senior tag

    Tiszteletem a hölgyeknek!

    Lehet hogy lama kérdés lesz, de egy vízhűtés rendszerben, ha felmelegszik a víz egy idő után akkor mire jo? Vagy mennyi idő, utána melegszik fel? Esetleg hűti valami a vizet? :))

  • #72042496

    törölt tag

    válasz Benhill #1091 üzenetére

    Van hőleadó (radiátor) a rendszerben, ezért nem melegszik fel túlságosan a víz: egy idő után egyensúlyi hőmérséklet alakul ki.

  • Benhill

    senior tag

    válasz #72042496 #1092 üzenetére

    Nagyon kezdő vok vízhűtés terén szal sorry!

    A víz helyett lehet valami mas folyadékot beletölteni, ami kevésbé melegszik? Ugye a ''radiátor''-t azt le lehet cserélni ha nem adja le eléggé a hőt? Mégis milyen hangja van ilyen vízhűtés rendszernek? Ha húzom a dolgokat a rendszerben, akkor ilyen vízhűtésben kb. milyen meleg lesz a víz? Tudsz valami folyadékot ami kevésbé melegszik? Tudsz valami komplett renszert ajánlani, ami jó a configomhoz? Jó lenne ha Pesten lenne az a hely! (X2-t tervezek venni és ahhoz is!)

  • #72042496

    törölt tag

    válasz Benhill #1093 üzenetére

    Én sem vagyok éppen guru, de talán tudok válaszolni. :)

    Más folyadékot nem érdemes használni. A víznek megvannak azok a tulajdonságai, amelyek alkalmassá teszik a folyadékhűtésben való alkalmazásra. Nem melegszik az fel olyan könnyen, jó nagy a fajhője. A desztilált víz + speciális adalék kombó kiválóan elvezeti a hőt, emellett könnyű áramoltatni, s a rendszer elemeit sem kezdi ki, mindemellett könnyen hozzáférhető, olcsó. Az adalék azért kell, hogy meggátolja az algásodást és a korróziót.

    A vízhőről írták előzőleg, hogy legjobb, ha 35 fok alatt van. Ettől még nem feltétlenül kell aggódni, ha a nyári melegben full terhelésnél valamivel 40 fok fölé megy.

    Raditorból sokféle van. Általában alacsony fordulatú ventilátorokat szerelnek rá, akár hármat is. Egy ilyen böszme akár a legdurvább Quad CPU + 8800 SLI + egyebek rendszereket is lehűti.

    Nézegesd a [link] oldalt, a termékek alapján látni fogod, miről van szó.

    Írd le, mennyi pénzed van rá, s melyik alkatrészt szeretnéd vizesíteni (gyakorlatilag mindet lehet), így biztosan írnak rá valami jófajta összeállítást! :)

    Tesztek: [link]

    [Szerkesztve]

  • #72042496

    törölt tag

    válasz Benhill #1093 üzenetére

    Még ami kimaradt: a jó vizes rendszer a léghűtésűnél csendesebb üzem mellett nyújt nagyobb teljesítményt, cserébe költségesebb, s bonyolultabb szerelni.

    Remélem ezzel a kollégák is egyetértenek, s nem lesz belőle lég- vs. vízhűtés ''vita''. :)

  • Benhill

    senior tag

    válasz #72042496 #1094 üzenetére

    max 32k van rá! :)

    Hát ha minden jol megy a vga-t, a procit, meg a alaplapi chipsetet szeretném vele hűteni! (de jo lenne olyan ami az x2-t is hűti:))
    Nem tudok róla hogy mást lehetne hűteni. :U

    [Szerkesztve]

  • tsar

    aktív tag

    Hogy ne csak vita legyen a topicban :)
    Néhány mérési adat a vízhűtésemről:

    Terhelés nélkül, de már beállt vízhőfoknál:
    Szoba: 26.2 C
    Vízhő: 31.6 C
    CPU: 30 C :F (kissé alá mér az alaplapom)
    NB: 33 C
    GPU: 41 C
    HDD: 34 C

    Terhelve, beállt vízhőfoknál:
    Szoba: 26.6 C
    Vízhő: 34.1C
    CPU: 35 C :F
    NB: 34 C
    GPU: 44 C
    HDD: 36 C

    A vízhőmérő a hdd blokkból kifolyó és a cpu befolyó csatlakozó között van.
    Konfig: adataimnál
    Radiátor: Airplex 360XT 3db 120mm-es ~850RPM-es ventivel
    Szivattyú és tartály: Eheim 600 Station 230V
    CPU blokk: Alphacool Nexxxos XP
    NB: Alphacool NB1-SLI
    GPU: Alphacool GP2X-N
    HDD: házi gyártmány [link]
    Hűtőfolyadék: Ioncserélt víz + 5% GlycoShell
    Az egész egyben így néz ki: [link]

  • #72042496

    törölt tag

    válasz Benhill #1096 üzenetére

    Pedig lehet. :) Memóriákat, merevlemezt, PWM áramkört, még a tápegységet is!

    A 32K-ból mindez ez egy új gyári rendszer esetén nem hiszem, hogy kijön...
    A CPU-ra ennyiből is lehet nagyon jó hűtést építeni, de ha a VGA-t és az NB-t is a rendszerbe szeretnéd kötni, szerintem 10K-t még valahogy szánj rá...vagy keresgélj az ''apróhirdetések'' között, ki lehet fogni olcsón jót.

    A CPU-ra ennyiből ezeket venném:
    - MAG CPU blokk: [link] (6.5 K)
    - High Flow 600 szivattyú: [link] (9.5 K)
    - MAG Alumínium Dual Radiátor: [link] (8 K) (Ha van hely, ill. plusz 1500 pénz, akkor ugyanebből a típusból a tripla.)

    Ez összesen 24K, de még számításba kell venni a csatlakozók, csövek, ventilátorok árát.

    A chipset és a VGA hűtésére még darabonként ~6 K, de ez sajnos nem fér már bele a fenti összeállítás mellett a keretbe. A rendszer azonban később is bővíthető, így ha két hónap múlva jön össze a pénz, ráérsz akkor beépíteni az új blokkokat.

    Majd biztos kapsz jobb összeállítást is. Én nem vagyok annyira otthon a témában, mindenestre meg merném venni azt a rendszert, amit a fentiekben összeírtam. :D

    [Szerkesztve]

  • Benhill

    senior tag

    válasz #72042496 #1098 üzenetére

    Huh, akkor inkább most kihagyom a vízhűtést! Ha 32k-ból kijött volna mind3, jo lett volna.
    Megteszi nekem a ninja, 3851a, hr05 sli meg egy pár venti a házra is! :))
    Mind1 azért thx az infokat, egyszer még jól jön! :U

  • Goldye

    aktív tag

    Sziasztok! Új vagyok itt és segítségeteket kérném. Tehát szeretnék beruházni egy vízhűtésrendszerre. Kezdésként egyből egy Zalman Reserator 2-st néztem (hehe :)), kíváncsi lennék tapasztalaitokra a rendszerrel (am. nem éppen olcsó), és hogy érdemes lenne e ilyet venni. A célom a maximális zajtalanság, és tudtommal passzív hűtő, tehát remélem nem nagyon fogom hallani :).

    Előre is kösz, Goldye

Aktív témák