Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • imibogyo

    veterán

    válasz Misi1980 #219 üzenetére

    Reális dolgokat írsz, de azért leírom, hogy én hogyan gondolkodom és nekünk mi van a háttérben. :K

    Azt amit leírtál tényleg nem úgy tűnik hogy kiskeresetű lennél.
    Pedig hidd el, jelenleg Magyarországon tőlünk feleségemmel már csak a minimálbéresek és közfogisok keresnek rosszabbul, de ha így haladunk tovább, hamarosan ők sem... ;] :P

    Azt kell viszont látni, hogy mi most egy relatíve olcsó használt ház vásárlásáról + annak felújításáról beszélünk és egy 16 év alatt már lényegében összegyűjtött összeg elköltéséről. Így a "beköltözhető" 12-13 milliós minimum költségvetés sima gázfűtéssel már rögtön nem tűnik annyira irreálisnak, de még a full extrás szolár rendszeres 18-19 milliós költségvetés sem, mondjuk további 10 évre vetítve. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy rengeteg minden a rendelkezésemre áll már eszközök tekintetében (hőcserélős bojler például), de azért számolok velük a költségvetésben, így biztosan elég lesz a kikalkulált keret.

    Eredetileg építkezni szerettünk volna de a nagyságrendileg 24-26 milliós költségvetésnél be tudtuk látni (sokaknak ez nem megy és ezért inkább eladósítják magukat egy életre), hogy ez túl nagy falat nekünk, a 18 milliós költségvetésünk pedig álom (köszönjük önerős építkezés megszüntetése és köszönjük e-napló). 5 évvel korábban a nővéreméknek egy mediterrán házat húztunk fel ennyiből, mert nekik még volt önerős építkezés (elég volt a szakember megléte, ha rokon volt elvégezhette a munkát "ingyen")...

    és soha a büdös életbe nem térül meg
    Én ezzel a "mikor térül meg?" témakörrel nem tudok soha mit kezdeni...

    Először is például az én esetemben szinte ingyen van/lesz a fa (és nem, nem csak a kert miatt, az csak egy példa volt, írtam a papír brikettet is), de a lényeg, hogy lesz "elég" fám/papírom a gázfűtés jelentős (valószínűleg nem teljes, vagy nem állandó) kiváltására. Én ennél olcsóbbat nem igazán tudok. Mivel ez a fához jutás azonban néha ad hoc jelleggel működik, ezért gondolok elsődlegesként a gázfűtésre (az stabilnak tekinthető egész évben), de szerintem így már megéri kiépíteni a vegyes részt is (maximum spórolósan, ahogy te is írod).

    Másrészt én úgy nézem ezeket a beruházásokat, hogy most van rá "felesleges" pénzem, ami most nem kell másra. Lehet, hogy 5 év múlva már nem lesz ilyen lehetőségem. Szóval lehet, hogy csak 20 év múlva jön vissza például az 5 (10) kW-os napelem és a napkollektor rendszer ára, csakhogy én ezalatt a 20 év alatt, lényegében nem fizetek villanyszámlát, szinte ingyen van a víz melegítése, sőt ha sikerül komolyabb szolár rendszerre fejlesztenem az évek alatt, akkor akár még a fűtés is (családban már van egy ilyen működő 10 kW-os napelemes rendszer (fűtés + áram + melegvíz) és jól működik).

    Harmadrészt pedig nem vagyok önző ember. Van két gyerekem (tervben a harmadik), akik ha megöröklik ezt a házat, akkor nekik a kötelező karbantartásokon kívül nem lesz kiadásuk ezekre a rendszerekre (épp ezért választok direkt alacsony karbantartásigényűeket) és onnantól nekik is van egy javarészt önellátó házuk, amit aztán vagy él majd valamelyikük, vagy eladják, vagy mit tudom én, de az ő szemszögükből egy ilyen ház értéke mindenképpen plusszos lesz, hiszen az én befektetésemet "élvezik". Szerintem ez sem rossz dolog...

    Ne hidd hogy a pufferes vegyestüzelésű rendszer fütése olcsobb mint a gáz.
    Nem hiszem, sőt ha a kényelmi oldalát is nézem, akkor pláne nem. És ha mindent szigorúan pénzért kellene vennem, akkor én sem foglalkoznék vele és megmaradna csak a cserépkályha vészfűtésnek. De mivel nem így van, ezért rentábilisnek érzem a kiadást.

    A szolár rendszer nem rossz ötlet de szerintem drága.
    Igaz, viszont ha tudsz eleget termelni, vagy megfordítva nem vagy masszív fogyasztó, úgy még termelni is képes a szolgáltatón keresztül. Nekem ez a tervem (főleg mivel nem szeretnék sok karbantartást igénylő akkus rendszerrel foglalkozni). Az 5 kW-os rendszert idővel 10 kW-ig szeretném felfejleszteni, így van nagybátyámnál is. Ugyan 10 évébe telt mire elérte ezt a szintet, de most már az éves elszámolásnál elég csinos összegeket írnak neki jóvá (relatíve kis háza van és nem túl sok fogyasztója, nem egy power user, (ahogy mi sem). Napkollektoros rendszerből pedig egy alap szettet már 5-600.000 Ft környékén is meg lehet venni, szerintem az sem a világ vége.

    ha tényleg félsz hogy elzárják az oroszok a gázt dobj be mellé egy vegyestüzelésű kazánt,amivel átmeneti időszakban el tudod égetni a telkeden keletkező fahulladékot,így tudsz spórolni a gázzal.
    De hát lényegében ezt írtam le én is. Annyi különbséggel, hogy én hosszútávon minimum egy darab 1000 literes pufferrel is számolok a jövőben (ha sikerül persze, ez azért nekem sem létszükséglet). :K

    Szó van róla hogy szabályozni fogják a vegyestüzelést a szállópor miatt 2018-tól amit nem tudom pontossan mit takar de én biztos nem költenék vagyonokat a vegyestüzelésre.
    Ezt nem tudom mit takar én sem, de egy fapados vegyes rendszert szűken, pufferezés nélkül szerintem 3-500.000-ből is ki lehet hozni (kazán, tágulási, keringető, "vész alkatrészek", 5-10 méternyi cső + szerelvények, ha szükséges akkor új kémény), ha már "minden más" adott a gázos fűtés miatt. Az azért szerintem nem egy vagyon, főleg ha sarkítva ingyen tudok benne tüzelni. Puffer meg vagy lesz a jövőben, vagy nem, ez majd eldől... ;)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák