Új hozzászólás Aktív témák

  • Peet76

    újonc

    Sziasztok!

    Egy háznak a fűtésrendszerét kell megterveznem és eddig a primerkörrel vagyok kész. Ez olyan vizsgamunka előzetes féleség lenne. A kérdésem az lenne hogy jó-e az elképzelésem, a leírásom, és ki hagytam-e valamit esetleg? A feladat, hogy egy teljesen jól működő rendszert kell tervezni. Ha van valakinek kedve és átnézné azt nagyon megköszönném. A rajzom nem sikerült a legszebben, de szerintem a lényeg látszik.

    Primerkör tervezés.

    A kazán előremenő ágába közvetlen a csatlakozási pontra (2") egy biztonsági hőcserélőt szerelek. Ez gyakorlatilag egy üreges fém henger egy be és egy kimeneti csatlakozási ponttal, amiben van egy csőspirál. Ennek a csőspirálnak két 1/2"-os kivezetése van. Az egyikbe az állandó nyomás alatt lévő hálózati hidegvizet kötöm. A másik kimenetét egy csővel a lefolyóba kötöm.
    A működése: van benne egy termoszelep ami az előremenő víz hőmérsékletét érzékeli. Ha a víz eléri a 95C°-t, akkor a szelep kinyit és a rákötött hidegvízet elkezdi keringetni a csőspirálon keresztül. Ez felmelegszik az előremenő víz hőjétől és a másik végén a lefolyóba távozik a felmelegedett víz. Így hűti a kazántól az előremenő forró vizet. Ha a víz lehűlt a szelep elzár.
    A 2. biztonsági szelep, egy termikus elfolyószelep, amit a hőcserélő után kötök kb, 10cm-re. Ez szintén az előremenő víz hőmérsékletét figyeli, és ha elérte a 95C°-t akkor a szelep kinyit a megnövekedett nyomástól és leereszti a forróvizet. Ekkor a rendszerben lecsökken a nyomás. Ezt a nyomáscsökkenést az automata töltőszelep érzékeli és utántölt a rendszerbe hidegvizet annyit, amíg el nem éri a beállított nyomást. Ha a víz lehűlt a szelep elzár.
    Ezután szintén pár cm-re rakok egy mikrobuborék leválasztót. Ezt az előremenő ág lehető legmelegebb pontjára kell tenni. Ezután egy hőmérőt, egy T-t, egy golyóscsapot aztán megy a pufferba.

    A visszatérő ág a kazántól indulva. Egy T-vel lecsatlakoztatok egy ágat. Innen még egy T aminek az egyik végére az automata töltőt, a másikra egy kazántöltő (leeresztő) golyóscsapot rakok. Az automata töltő és a kazántöltő másik végeire rákötöm a hálózati bejövő vizet (állandó nyomás alatt).
    A következő a keringetőszivattyú. Ezt azért rakom a visszatérő ágba, hogy alacsonyabb hőmérsékletű víz folyjon rajta keresztűl. Ezután szintén egy T-vel elágaztatom a rajzon szereplő módon. Onnan az első egy 2.5Bar-os membrános biztonsági szelep. Ez egy egyszerű nyomásérzékelő amiben van egy rúgó. Ha a nyomás eléri a 2.5Bar-t akkor a szelep kinyit és lefúvatja a vizet. Hőmérséklettől függetlenűl!
    A következő elágazás tetejére egy automata légtelenítőt rakok. Jobbra egy nyomásmérőt, balra a tágulásitartályt.

    A tágulási tartályt a következőképpen méreteztem:
    Először is ki kell számolni a rendszer térfogatát.
    Egy átlagos 600-as 22k lapradiátorban kb, 6 liter víz van. Nekem a házban lesz 8db ilyen radiátor ami 8 * 6 = 48 liter.
    A csőrendszer térfogatát a hossz és a belső átmérőből számoltam a következőképp.
    A hossz (l) kb, 150m. A cső (belső) átmérője 14mm tehát a sugara (r) 7mm. A henger térfogatának a kiszámítása r2 * pi * l. Vagyis cm-be átváltva 0,7 * 0,7 * 3,14 * 15000 = 23090 / 1000 = 23.1 liter egy kis kerekítéssel.
    Van egy helyiség ahol padlófűtés van, itt kb, 120m hosszú 20-as cső van. A fenti módon kiszámolom hogy ide mennyi víz megy. A cső (belső) átmérője 16mm tehát a sugara (r) 8mm. Az eredmény: 24.1 liter.
    A kazán víztartály kapacitása 39 liter.
    Tehát a teljes fűtésrendszer térfogata összesen 134,2 liter plusz a primerkör csöveiben lévő víz térfogata kb 140 liter-el számolok. Ehhez még jön az 1000 literes puffertartály térfogata így a teljes rendszerben lévő víz 1140 liter.

    Következő az előfeszítési nyomás. Ez a statikus nyomás + 0.3Bar.
    A statikus nyomás magasság méterenként 0.1Bar. A pincébe lesz a kazán. A földszinten lesznek a radiátorok vagyis a rendszer nagyrésze ami kb, 3m magasan van. Azaz 0.3 + 0.3 = 0.6 Bar előnyomás üres állapotban (P0 = 0.6). Plusz 0.3Bar nyomást kell biztosítani hogy ne legyen gázkiválás. Tehát a kezdeti nyomás rendszerfeltöltéskor 0.9 Bar.
    Kell még a térfogat tágulásának a mértéke is.
    100C°-nál 4.3%
    90C°-nál 3.6%
    80C°-nál 2.9%
    70C°-nál 2.2%
    60C°-nál 1.7%
    50C°-nál 1.2%
    40C°-nál 0.8%
    Az előremenő és a visszatérő átlagát kell venni. pl: 80C° előremenő és 60C° visszatérő esetén az átlag 70C° vagyis a tágulási érték 2.2%.

    A megengedett max. nyomás 2Bar, mert 2.5Bar a biztonsági szelep és 0.5Bar-al kevesebbet kell számolni. Pe = 2.

    A tágulási tartály gáztérfogata Df = (Pe + 1) / (Pe - P0)
    Azaz Df = (2 + 1) / (2 - 0.6) = 3 / 1.4 = 2.1 (A 2.1 csak egy szorzószám a tartály térfogatához kell)

    A szükséges tartálytérfogat:
    Vn = (Ve + Vv) * Df
    Vv a tartaléktérfogat 0.5% legyen de min. 3 liter. Esetünkben 1140 * 0.5 / 100 = 5.7 liter kerekítve 6 liter.
    Ve a maximális tágulási érték 100C°-on, azaz 1140 * 4.3 / 100 = 49 liter.

    Tehát a szükséges tartálytérfogat (49 + 6) * 2,1 = 115.5 liter. A legközelebbi tartály érték 150 liter.

    A puffertartály méretezése. A kazán teljesítményét meg kell szorozni 25 - 35 liter / kW -al. A kazánom 30kW, ezt megszoroztam 35-el ami 1050. Így egy 1000 literes puffert választottam.

    A puffertartály és a szivattyú közé egy 3 járatú keverőszelepet rakok aminek a középső ága a kazán előremenő ágára csatlakozik.
    A működése a következő:
    Ha a kazánból előremenő melegvíz hőmérséklete nem éri el a keverőszelep beállított hőmérsékletét pl, 75C°-ot, akkor a szelep középső ága kinyit, a tartályfelöli ága pedig lezár. Így visszatereli a vizet a kazán felé ahol újra felmelegszik. Ez a cirkuláció addig folytatódik amíg el nem éri a 3 járatú szelepen beállított hőmérsékletet (75C°). Ha elérte, vagyis kellően felmelegedett a víz, akkor a keverőszelep középső ága lezár, a puffer felöli része pedig kinyit. Így az előremenő ágban a víz már nem tud a szelep felé menni, hanem csak a puffer felé. A visszatérő ágban pedig szintén a puffer felől szíja a vizet a szivattyú.
    Ha az előremenő víz megint hidegebb mint 75C°, akkor megismétlődik a folyamat.

    Ha valami nem jó akkor javítsatok ki. Előre is köszönöm!!!

Új hozzászólás Aktív témák