Új hozzászólás Aktív témák

  • Kicker

    senior tag

    válasz Misi1980 #199 üzenetére

    Igen, évi 240nél ha több a gázszámla akkor szar a rendszer (vagy brutál nagy a ház), ami szerintem teljesen vállalható fűtés ár, és nem koszolsz, nem tárolsz, nem hajolgatsz, nem fázol 2 percig sem.... ha meg vissza akarsz térni a hagyományokhoz, berobbantod a cserépkályhát... illetve ha attól tartasz, hogy putyin elzárja a gázt, akkor a cserépkályhán ne spórolj, legyen jó nagy, esetleg legyen belecsövezve a radiátorok, szerintem ezzel a kombóval jársz ár-érték-hőérzet viszonylatban a legjobban.

    Arról ismerik futball körökben, hogy egyik meccsén kettőt bólintott, egy gólt és egy nézőt.... muhaha

  • Mike88

    senior tag

    Sziasztok!
    Lenne egy problémám, amennyiben valaki tud konkrét információt a dologban (járt már így, ismeri a problémát stb), azt kérném, hogy ossza meg velem.
    Felújítottam a konyhát, a gáztűzhely ezért kikerült, vettem egy gáz főzőlapot és egy gáz sütőt is (beépíthetőt). A főzőlap beépítésre került. Mivel a garancialevélben szó van arról, hogy amennyiben igényt tartok a gyártói garanciára, a készüléket csak szakszerviz kötheti be (ami érthető), ezért hívtam egy üzembehelyezőt, aki mindkét márkát szervizeli (Whirlpool, Electrolux). A környékemen tudtommal egy ilyen van. Kijött a beüzemelő, aki azt mondta, hogy nem kötheti be a készüléket, mert a készülékeken nem szerepel a Hu jelzés, a készülékekhez járt magyar nyelvű útmutató, magyar nyelvű kitöltetlen jótállási jegy. Ugyanakkor az üzembehelyező közölte, hogy ez nem elég, mert a 11/2013 III. 21. NGM kormányrendeletre hivatkozva külföldről behozott készüléket nem lehet bekötni, én feltételezem amennyiben ez igaz, akkor Mo-on átesnek a készülékek egy szabványossági felülvizsgálaton. Figyelmeztetett arra, hogy a gáznyomás eltérő lehet más-más országban, ezért sem szerencsés bekötni így, ebben a formában, mert lehet belőle akár tragédia is és hát értelemszerűen ezért sem tudnak rá garanciát ill. felelősséget vállalni. A gáz meg úgy gondolom egy olyan dolog, amivel nem játszunk...
    No most ezek után felkutattam ezt a bizonyos kormányrendeletet, amiben ha jól értem ez az erre vonatkozó rész:
    "Csak a 22/1998. (IV. 17.) IKIM rendelet szerinti CE megfelelőségi jelöléssel ellátott gázfogyasztó készülék vagy - részegységenként történő tanúsítás esetén - EK megfelelőségi tanúsítvánnyal ellátott részegység hozható forgalomba. Az előzőek szerint tanúsított gázfogyasztó készülék Magyarországon csak akkor hozható forgalomba, ha a megfelelőségi tanúsítványában közvetlen vagy közvetett rendeltetési országként Magyarország (HU) is nevesített."

    Szóval akkor (ugyan nem vagyok jogász) de ez alapján a készüléken a CE jelölésnek kellene szerepelnie. Ahogy egyébként az összes, EU-ban forgalmazott terméken, nem? Szóval itt Hu jelölésről szó nincs, az a megfelelőségi tanúsítványban keresendő ami nem más, ha jól értem, mint többek között az, hogy a magyar jótállási könyv (szerviz könyv) magyarul is "beszél" így van nevesítve Magyarország.

    Az a cég, akitől vásároltam a főzőlapot, értetlenül áll az ügy előtt, még sosem érkezett hozzájuk ilyen jellegű panasz, akitől a gázsütőt, szintén nem értik mi a probléma, ha van magyar nyelvű útmutató, magyar nyelvű jótállási jegy.
    Írtam levelet a Whirlpool-nak (ehhez adtak egy regisztrációs kártyát is, amivel érvényesíthetem a gyártói garanciát), ők sem igazán értették, hogy miről van szó, de elkértek tőlem egy 12 jegyű kódot, és jelenleg a válaszlevelükre várok, ill. a két forgalmazó válaszára.
    Elsősorban a problémám az, hogy kifizettem 8900Ft-ot a beüzemelőnek a kiszállásért és a felmérésért, hogy nem köthető be egyik készülék sem (értsd elzavarom, nem kapok róla papírt, hogy nem megfelelő a készülék, szóval nem tehettem ezt meg), ugyanakkor valaki tartozik nekem ezzel az összeggel vagy a forgalmazó, amennyiben nem a mo-i hatályos törvények szerint hozta forgalomba a terméket vagy pedig amennyiben tévedett a beüzemelő, Ő maga tartozik ezzel az összeggel.
    Emellett 1. nem szeretném, ha elveszíteném a gyártói garanciát, 2. amennyiben igaza van a beüzemelőnek, és ez lehet akár veszélyes is, nem szeretnék "elszállni", ráadásul úgy, hogy erre a biztosító is azt mondaná, hogy menjek a francba.

    Szóval valakinek tapasztalata az ügyben, hol az igazság, kinek van igaza?

  • n@p@lm

    őstag

    válasz z123456789 #196 üzenetére

    Én a mai világban új családiba biztos nem tennék már vegyes tüzelésűt, pelletet, elgázosítót.
    Ha jó lesz a szigetelésed (minimum 15 homlokzat, 10-12 lábazat, 8-10 aljzat, 20 födém) egy kondenzációs kazán aztán csoki.
    Ha meg annyira nosztalgiázni akarsz akkor cserépkályha, néha begyújtani.
    De azzal csak lokális meleget tudsz csinálni.
    Mondjuk én az időnkénti begyújtásért biztos nem költenék sokszázezer forintot amennyibe kerül...

  • n@p@lm

    őstag

    válasz odrif #188 üzenetére

    Mekkora ház, milyen szigeteléssel?
    A 24 kW az óriási teljesítményű főleg ha a meleg vizet nem is a gázkazán készíti.

  • CragON

    aktív tag

    Sziasztok!

    Észrevettem a hogy a kazánom biztonsági szelepe engedi a vizet vízmelegítéskor és kiderült, hogy a hálózati víz nyomáscsökkentőmmel van a baj. Kicseréltettem egy ugyanolyan olasz gyártmányúra és szereltettem egy mérő órát is amin tudom ellenőrizni a nyomást.
    3-4 hónap után megint engedi kicsit a vizet a biztonsági szelep és a beszereltetett nyomásellenőrző órán 6 - 6.5 bar nyomást mutat ami sok.
    A bejövő hálózati nyomás egyébként 8.5 bar. A nyomáscsökkentő az egész hálózatra van kötve.

    Állítottam a nyomáscsökkentőn és most be tudtam úgy lőni, hogy a 3-4 bar között van a nyomás, de amikor megnyitok egy csapot akkor 1 bar nyomás olvasható le. Ez viszont nem nagy, jó lenne ha 3 bar-ral jönne a víz.

    Voltam pár boltba és vagy ezt az olaszt árulják, vagy a vízszűrővel egybeépített Honeywell-t ami jóval drágább és nekem már van vízszűrő beszerelve.

    Mit tehetek? Cseréljem ki megint egy újra? Ezzel a Honeywell-el jobban járnék?

  • CragON

    aktív tag

    válasz CragON #207 üzenetére

    Annyi kimaradt, hogy nem a fűtési kör biztossági szelepe enged, hanem a melegvíz tágulási tartály körén lévő biztonsági szelep. A fűtési kör nyomás stb az rendben van.

  • godjopet

    csendes tag

    Sziasztok
    Műanyag hordó oldalára (alulra) szeretnék rakni egy csapot, amire - lehetőleg - gyorscsatlakozással szeretnék alkalmanként egy 9/12 mm szilikon/gumi(?) csövet csatlakoztatni. Milyen alkatrészeket javasoltok? Réz? Műanyag? Illetve milyen gyorscsatlakozók vannak ilyen - nem szabványos öntözéstechnikai - csőméretre? Hol tudom őket beszerezni? Köszi

  • jézusom

    addikt

    Sziasztok!

    160 mm-s kéményre szeretnék valami huzat fokozót. Nem mintha nem lenne elég huzat, eredetileg csak tető kellene, de akkor már szélkakast vagy valami turbinát szeretnék inkább, az 2in1 :)

    Van valami bestbuy?

    Köszi!

  • bitpork

    veterán

    LOGOUT blog

    Sziasztok!
    Már most bocsánatot kérek a dologért, de nem értek hozzá!

    Nyáron kifestettük a konyhát és átjárót. Egy légtér, utóbbi nincs 2 nm és a gázkazán van itt meg egy sublót. A legutolsó kémény ellenőrzés után nem lehetett visszarakni a betekintő ablak mittoménmilyét - így a festésen kapva maszkolóval körberagasztottuk és így küldtük meg kompresszorral az új színt.

    Ugye nyáron nem használjuk a fűtést, és most is csak keveset így csak most tűnt fel hogy a kémény-ablaka (amit maszkolóval sikerült visszarakni a helyére) alatt picivel van egy cső, ami a falból úgy 2mm-re áll ki. No, máma reggel a cipőink meg a minden vízben állt, ami ebből a picuri csőből csöpög. 10 éve nem folyt onnan semmi, soha. Létezik hogy a kéménynek van egy pára lecsapódása amit a ragasztással megakadályoztam a párolgásban és most az ilyen esetre rendszeresített likon folyik ki?
    Mi az őrület lehet ez vajh?

    https://hardverapro.hu/apro/audi_q7_hibrid_2016/hsz_1-50.html

  • bitpork

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz Misi1980 #212 üzenetére

    Bocs érte de a sublót mögött kellett fotóznom :B a Csőben most egy vileda van h elvezesse a falról a vizet. Viszont látszik a vakunál hogy a kémény ablak alja is elszíneződött. Lehet leszedem a maszkolót.

    https://hardverapro.hu/apro/audi_q7_hibrid_2016/hsz_1-50.html

  • Misi1980

    senior tag

    válasz bitpork #213 üzenetére

    Szerintem is kondenz víz lesz. Igen vedd le a szallagot hátha az segít.

  • bitpork

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz Misi1980 #214 üzenetére

    Újra hangsúlyoznom kell h nem értek hozzá: hogy a francba élünk mi még, ha a kéményből egy kondenzációs elvezető közvetlenül nyílik a lakába?! :Y

    https://hardverapro.hu/apro/audi_q7_hibrid_2016/hsz_1-50.html

  • jézusom

    addikt

    válasz bitpork #215 üzenetére

    ??

    A hideg falakon lecsapódik a pára, és lefolyik. Mármint a kémény belső falán. Melegen tartod folyamatosan, nem fog folyni, vagy megoldás egy rendes szigetelt kémény.

  • bitpork

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz jézusom #216 üzenetére

    A társasház nincs 15 éves, szigetelt a kémény tudtommal. Mit jelent a melegen tartani? Nekem leg 19-20°C a lakasba, erre volt mindig beallitva. Soha nem vizelodott

    https://hardverapro.hu/apro/audi_q7_hibrid_2016/hsz_1-50.html

  • imibogyo

    veterán

    válasz n@p@lm #203 üzenetére

    NA ez hosszú lesz, előre is elnézést kérek.... :R

    Házvásárlás előtt állunk. Ez egy jelenlegi állapotában szigeteletlen kockaház, hatalmas cserépkályhával (ránézésre úgy 1,5 x 1 x 2 méteres) + konvektoros fűtéssel (na ez a második az ami biztosan nem marad így). Épp ezért én most ásom bele magam mélyebben (pár hónapja már...) a fűtéskorszerűsítés témakörbe. A technikai részletek és paraméterek még nem teljesen alakultak ki a fejemben a saját rendszerrel kapcsolatban (szakértő is be lesz vonva a jövőben természetesen, de szeretem érteni a dolgokat), ezért szinte biztosan kérdezni fogok itt is.

    Azért nagy vonalakban:
    A mi rendszerünk alapvetően radiátoros lesz, mivel padlófűtés kialakításához rengeteg mindent fel kellene bontanunk (gyönyörű, frissen csiszolt és kezelt tömör fa parketta a szobákban, 15 centiméteres aljzatbeton a többi helyiségben (e felett pedig bontás nélkül nem férnénk el normális rétegrenddel, vagy csak rohadt drágán) stb.).

    Ezt egészíti majd ki egy alap elektromos "infra-szőnyeg" rendszer a csempe burkolatok alatt (a szobák kivételével persze), de ez egyelőre nem lesz rákötve a "normál" elektromos hálózatra fűtési jelleggel, tehát nem állandóan fog működni. Le lesz terítve a "szőnyeg" mindenhova (úgy számoltam, hogy 2-300.000-ből kijön az egész maximum). Ezek rá lesznek kötve egy három relés kapcsolóból álló, félautomata vezérlésre (a 3 fázis adott, ehhez jönne egy alap kis Arduino-s vezérlés mely egyrészt nem engedi a három kört egyszerre üzemelni (felkapcsolni), valamint be lehetne neki állítani a napi/időszakonkénti limitet (ha mondjuk például ment 5 percet a rendszer, akkor utána egy órán át nem engedne újabb 5 perces etapot, napi szinten pedig lekorlátoznám mondjuk 10 ilyen engedélyezett futásra mind a 3 fő kört (folyosó --> ebédlő --> konyha))), tehát átmelegítjük a padlót 5-10 perc alatt, hogy kellemes legyen érzetre, majd lekapcsoljuk).

    A jövőben természetesen majd rendesen be lenne állandóra üzemelve, de majd csak akkor ha sikerül a tervezett kb. 5 Kw-os napelemrendszer beszerzése (ekkora teljesítménnyel "forgó üzemben" a fenti vezérlővel (folyosó --> ebédlő --> konyha --> folyosó --> ebédlő --> konyha) már működtethető lesz a rendszer a számításaim szerint).

    Utolsó kiegészítője a teljes rendszernek pedig egy szolár vízmelegítős kör lenne (3-5 darab 30 vákuumcsöves napkollektor), mely a pufferek hőcserélőin keresztül a fűtésbe, a hőcserélős villanybojleren keresztül pedig a melegvíz előállításba is besegítene majd, de ezt még tovább kell terveznem, csak ötlet szintjén vagyok)...

    Na és itt kapcsolódom a te hsz.-edhez:
    Nekünk is a gázfűtés (kondenzációs fali kazán) lesz az elsődleges fűtési megoldásunk a házban (természetesen komoly szigeteléssel megtámogatva), eddig tiszta sor, de azért a közelmúlt eseményeit figyelembe véve (2009-es Ukrajnai gáz elzárás, vagy az "aktuális" ukrajnai - európai helyzet miatt is) én szükségesnek érzem, hogy legyen alternatíva akár új, akár régi házról beszélünk. És mindenkinek ezt is szoktam tanácsolni. Láttunk már karón varjút...

    A saját adottságaink miatt (hatalmas 3000 m2-es fás bokros telek, emiatt pedig rengeteg égethető "hulladék", valamint szintén rengeteg brikettálható, nem műanyagos papírhoz való hozzáférés), nekem a cserépkályha alapból "támogatandó" dolog (tehát biztosan marad), hosszútávon pedig e mellé tervezek vegyes tüzelésű központi fűtést is kialakítani puffertartállyal megtámogatva (2000 literrel tervezek). Ezek, mivel alapvetően az alacsonyabb keresetűek közé tartozunk (a fentebb felsorolt terveim ne tévesszenek meg senkit, itt most több éves tervhalmazom került bele egyetlen hozzászólásba... :B), mindig hasznos kiegészítői / helyettesítői lesznek a gázfűtésnek, és egyébként is jó ha mindig azzal tudunk fűteni, ami éppen olcsóbb...

    Szóval összegezve az a véleményem, hogy minimum egy alternatíva kell egy családi házba a fő fűtés mellé akár új, akár régi házról beszélünk, legyen az bármi (szolár, hálózati elektromos, vegyes tüzelésű kazán, cserépkályha, kandalló, akármi...). Persze ez szigorúan magán vélemény egy laikustól, csak ez futott végig az agyamon a hsz.-edet olvasva... :B

  • Misi1980

    senior tag

    válasz imibogyo #218 üzenetére

    Azt amit leírtál tényleg nem úgy tűnik hogy kiskeresetű lennél.Azért ezt a rendszert összehozni(még ha évek alatt is)rengeteg pénzbe lesz és soha a büdös életbe nem térül meg.Egy kondenzációs rendszer mellé betenni egy pufferes vegyestüzelésű rendszert(már ha tényleg kis keresetű vagy)enyhén szólva is luxus.Ne hidd hogy a pufferes vegyestüzelésű rendszer fütése olcsobb mint a gáz.Előbb vagy utóbb de elfogy a telken a bokor vagy a fa és veheted majd a fát drágán ha ezzel akarsz fűteni.A szolár rendszer nem rossz ötlet de szerintem drága.Egy kondis kazán 15 perc alatt tud 100liter melegvizet csinálni nagyon kevés költségen.Nem tudom hogy mennyire vagy tisztába az árakkal,rengeteg szivattyú kell,golyóscsapok,idomok,cső,és egy olyan ember(ezt kiépíteni azért nem tudja akárki)aki meg is csinálja.Én a helyedben inkább vennék egy kondenzációs kazánt,mivel azt írtad ez lenne a fő fütés,és ha tényleg félsz hogy elzárják az oroszok a gázt dobj be mellé egy vegyestüzelésű kazánt,amivel átmeneti időszakban el tudod égetni a telkeden keletkező fahulladékot,így tudsz spórolni a gázzal.Szó van róla hogy szabályozni fogják a vegyestüzelést a szállópor miatt 2018-tól amit nem tudom pontossan mit takar de én biztos nem költenék vagyonokat a vegyestüzelésre.

  • 7s26c

    senior tag

    Sziasztok! Nincs igazán meleg nálunk, szerelő kijött és véleményezett. Alul vannak tervezve a radiátorok, (még 1988-as lemez) és valószínű el is van iszaposodva. Minimum 80 fokon kell járatni a kazánt, hogy melegek legyenek. A cseréjüket tavasszal/nyáron megejteném de több olyan véleményt hallottam, hogy ha régi rendszerre kötik az új radiátort, akkor hajlamosak hamar kilyukadni. Ez hihető? Nekem fura...

    Az utolsó ember a Földön a szobájában ült. És akkor kopogtak az ajtón…

  • Misi1980

    senior tag

    válasz 7s26c #220 üzenetére

    Attól hogy régi rendszerre van kötve egy új radiátor attól még nem lyukad ki.Nem lehet hogy belevegősödtek a radiátorok?Mi lenne ha levetetnéd és kimosatnád őket?Nem lenne akkora költség mint ha újakat vennél.

  • 7s26c

    senior tag

    válasz Misi1980 #221 üzenetére

    Eredetileg ez volt a tervem de elhiszem , hogy kicsik a lakáshoz. Van, hogy a cső forró, a radiátor meg csak melegecske. Tegnap 2.5 órán át fűtött 19-ről 20 fokra.

    Az utolsó ember a Földön a szobájában ült. És akkor kopogtak az ajtón…

  • Misi1980

    senior tag

    válasz 7s26c #222 üzenetére

    Attól hogy a radiátor kicsi még fűtenie kellene rendessen.Ott lehet hogy az van amit a szaki mondott hogy elvan iszaposodva vagy levegős.

  • 7s26c

    senior tag

    válasz Misi1980 #223 üzenetére

    Köszönöm szépen. :)

    Az utolsó ember a Földön a szobájában ült. És akkor kopogtak az ajtón…

  • imibogyo

    veterán

    válasz Misi1980 #219 üzenetére

    Reális dolgokat írsz, de azért leírom, hogy én hogyan gondolkodom és nekünk mi van a háttérben. :K

    Azt amit leírtál tényleg nem úgy tűnik hogy kiskeresetű lennél.
    Pedig hidd el, jelenleg Magyarországon tőlünk feleségemmel már csak a minimálbéresek és közfogisok keresnek rosszabbul, de ha így haladunk tovább, hamarosan ők sem... ;] :P

    Azt kell viszont látni, hogy mi most egy relatíve olcsó használt ház vásárlásáról + annak felújításáról beszélünk és egy 16 év alatt már lényegében összegyűjtött összeg elköltéséről. Így a "beköltözhető" 12-13 milliós minimum költségvetés sima gázfűtéssel már rögtön nem tűnik annyira irreálisnak, de még a full extrás szolár rendszeres 18-19 milliós költségvetés sem, mondjuk további 10 évre vetítve. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy rengeteg minden a rendelkezésemre áll már eszközök tekintetében (hőcserélős bojler például), de azért számolok velük a költségvetésben, így biztosan elég lesz a kikalkulált keret.

    Eredetileg építkezni szerettünk volna de a nagyságrendileg 24-26 milliós költségvetésnél be tudtuk látni (sokaknak ez nem megy és ezért inkább eladósítják magukat egy életre), hogy ez túl nagy falat nekünk, a 18 milliós költségvetésünk pedig álom (köszönjük önerős építkezés megszüntetése és köszönjük e-napló). 5 évvel korábban a nővéreméknek egy mediterrán házat húztunk fel ennyiből, mert nekik még volt önerős építkezés (elég volt a szakember megléte, ha rokon volt elvégezhette a munkát "ingyen")...

    és soha a büdös életbe nem térül meg
    Én ezzel a "mikor térül meg?" témakörrel nem tudok soha mit kezdeni...

    Először is például az én esetemben szinte ingyen van/lesz a fa (és nem, nem csak a kert miatt, az csak egy példa volt, írtam a papír brikettet is), de a lényeg, hogy lesz "elég" fám/papírom a gázfűtés jelentős (valószínűleg nem teljes, vagy nem állandó) kiváltására. Én ennél olcsóbbat nem igazán tudok. Mivel ez a fához jutás azonban néha ad hoc jelleggel működik, ezért gondolok elsődlegesként a gázfűtésre (az stabilnak tekinthető egész évben), de szerintem így már megéri kiépíteni a vegyes részt is (maximum spórolósan, ahogy te is írod).

    Másrészt én úgy nézem ezeket a beruházásokat, hogy most van rá "felesleges" pénzem, ami most nem kell másra. Lehet, hogy 5 év múlva már nem lesz ilyen lehetőségem. Szóval lehet, hogy csak 20 év múlva jön vissza például az 5 (10) kW-os napelem és a napkollektor rendszer ára, csakhogy én ezalatt a 20 év alatt, lényegében nem fizetek villanyszámlát, szinte ingyen van a víz melegítése, sőt ha sikerül komolyabb szolár rendszerre fejlesztenem az évek alatt, akkor akár még a fűtés is (családban már van egy ilyen működő 10 kW-os napelemes rendszer (fűtés + áram + melegvíz) és jól működik).

    Harmadrészt pedig nem vagyok önző ember. Van két gyerekem (tervben a harmadik), akik ha megöröklik ezt a házat, akkor nekik a kötelező karbantartásokon kívül nem lesz kiadásuk ezekre a rendszerekre (épp ezért választok direkt alacsony karbantartásigényűeket) és onnantól nekik is van egy javarészt önellátó házuk, amit aztán vagy él majd valamelyikük, vagy eladják, vagy mit tudom én, de az ő szemszögükből egy ilyen ház értéke mindenképpen plusszos lesz, hiszen az én befektetésemet "élvezik". Szerintem ez sem rossz dolog...

    Ne hidd hogy a pufferes vegyestüzelésű rendszer fütése olcsobb mint a gáz.
    Nem hiszem, sőt ha a kényelmi oldalát is nézem, akkor pláne nem. És ha mindent szigorúan pénzért kellene vennem, akkor én sem foglalkoznék vele és megmaradna csak a cserépkályha vészfűtésnek. De mivel nem így van, ezért rentábilisnek érzem a kiadást.

    A szolár rendszer nem rossz ötlet de szerintem drága.
    Igaz, viszont ha tudsz eleget termelni, vagy megfordítva nem vagy masszív fogyasztó, úgy még termelni is képes a szolgáltatón keresztül. Nekem ez a tervem (főleg mivel nem szeretnék sok karbantartást igénylő akkus rendszerrel foglalkozni). Az 5 kW-os rendszert idővel 10 kW-ig szeretném felfejleszteni, így van nagybátyámnál is. Ugyan 10 évébe telt mire elérte ezt a szintet, de most már az éves elszámolásnál elég csinos összegeket írnak neki jóvá (relatíve kis háza van és nem túl sok fogyasztója, nem egy power user, (ahogy mi sem). Napkollektoros rendszerből pedig egy alap szettet már 5-600.000 Ft környékén is meg lehet venni, szerintem az sem a világ vége.

    ha tényleg félsz hogy elzárják az oroszok a gázt dobj be mellé egy vegyestüzelésű kazánt,amivel átmeneti időszakban el tudod égetni a telkeden keletkező fahulladékot,így tudsz spórolni a gázzal.
    De hát lényegében ezt írtam le én is. Annyi különbséggel, hogy én hosszútávon minimum egy darab 1000 literes pufferrel is számolok a jövőben (ha sikerül persze, ez azért nekem sem létszükséglet). :K

    Szó van róla hogy szabályozni fogják a vegyestüzelést a szállópor miatt 2018-tól amit nem tudom pontossan mit takar de én biztos nem költenék vagyonokat a vegyestüzelésre.
    Ezt nem tudom mit takar én sem, de egy fapados vegyes rendszert szűken, pufferezés nélkül szerintem 3-500.000-ből is ki lehet hozni (kazán, tágulási, keringető, "vész alkatrészek", 5-10 méternyi cső + szerelvények, ha szükséges akkor új kémény), ha már "minden más" adott a gázos fűtés miatt. Az azért szerintem nem egy vagyon, főleg ha sarkítva ingyen tudok benne tüzelni. Puffer meg vagy lesz a jövőben, vagy nem, ez majd eldől... ;)

    [ Szerkesztve ]

  • BenHans

    addikt

    Sziasztok! :)

    Kéne egy kis segítség. C40 kazánban égéstér csere történt. Azóta a nyomás folyamatosan leesik 0.4-0.5 bar közé, azt viszont tartja. Elég gyorsan történik mindez. Víz nincs sehol, sem falon sem radiátor alatt, pedig két héten át tartó napi szintű 1.5 bar-ig való töltés után már nagy mennyiségnek kellene látszódnia valahol.
    A csövekben morajlás, csorgás hangja hallatszik, és a kazán erős zörejjel kapcsol le felfűtés után.
    A cirkó két szintet lát el, automata légtelenítő van.

    A szerelőnek nem nagyon van ötlete mitől lehet.
    Én józan paraszti ésszel próbáltam gondolkodni és utána is jártam kicsit, így jutottam el a tágulási tartályig, hátha az a ludas. A levegő összenyomható, a víz nem...

    Szerintetek mi lehet a gond?

    Előre is köszi szépen ha valaki tud segíteni. :R

    🧡 "...gialla come er sole, rossa come er core mio..." "La forza del branco è il lupo la forza del lupo è il branco" "L’emozione di poter sedere sulla nostra panchina è indescrivibile, tutti sanno cosa sia la Roma per me" (Daniele De Rossi) Isten hozott otthon, kapitány!

  • Misi1980

    senior tag

    válasz BenHans #226 üzenetére

    Ha csorog a víz a csövekben az levegőre utal. Az autómata légtelenítő müködik rendesen? Akkor is ingadozhat a nyomás ha valahol a rendszerben beszorúlt a levegő.

    [ Szerkesztve ]

  • Peet76

    újonc

    Sziasztok!

    Egy háznak a fűtésrendszerét kell megterveznem és eddig a primerkörrel vagyok kész. Ez olyan vizsgamunka előzetes féleség lenne. A kérdésem az lenne hogy jó-e az elképzelésem, a leírásom, és ki hagytam-e valamit esetleg? A feladat, hogy egy teljesen jól működő rendszert kell tervezni. Ha van valakinek kedve és átnézné azt nagyon megköszönném. A rajzom nem sikerült a legszebben, de szerintem a lényeg látszik.

    Primerkör tervezés.

    A kazán előremenő ágába közvetlen a csatlakozási pontra (2") egy biztonsági hőcserélőt szerelek. Ez gyakorlatilag egy üreges fém henger egy be és egy kimeneti csatlakozási ponttal, amiben van egy csőspirál. Ennek a csőspirálnak két 1/2"-os kivezetése van. Az egyikbe az állandó nyomás alatt lévő hálózati hidegvizet kötöm. A másik kimenetét egy csővel a lefolyóba kötöm.
    A működése: van benne egy termoszelep ami az előremenő víz hőmérsékletét érzékeli. Ha a víz eléri a 95C°-t, akkor a szelep kinyit és a rákötött hidegvízet elkezdi keringetni a csőspirálon keresztül. Ez felmelegszik az előremenő víz hőjétől és a másik végén a lefolyóba távozik a felmelegedett víz. Így hűti a kazántól az előremenő forró vizet. Ha a víz lehűlt a szelep elzár.
    A 2. biztonsági szelep, egy termikus elfolyószelep, amit a hőcserélő után kötök kb, 10cm-re. Ez szintén az előremenő víz hőmérsékletét figyeli, és ha elérte a 95C°-t akkor a szelep kinyit a megnövekedett nyomástól és leereszti a forróvizet. Ekkor a rendszerben lecsökken a nyomás. Ezt a nyomáscsökkenést az automata töltőszelep érzékeli és utántölt a rendszerbe hidegvizet annyit, amíg el nem éri a beállított nyomást. Ha a víz lehűlt a szelep elzár.
    Ezután szintén pár cm-re rakok egy mikrobuborék leválasztót. Ezt az előremenő ág lehető legmelegebb pontjára kell tenni. Ezután egy hőmérőt, egy T-t, egy golyóscsapot aztán megy a pufferba.

    A visszatérő ág a kazántól indulva. Egy T-vel lecsatlakoztatok egy ágat. Innen még egy T aminek az egyik végére az automata töltőt, a másikra egy kazántöltő (leeresztő) golyóscsapot rakok. Az automata töltő és a kazántöltő másik végeire rákötöm a hálózati bejövő vizet (állandó nyomás alatt).
    A következő a keringetőszivattyú. Ezt azért rakom a visszatérő ágba, hogy alacsonyabb hőmérsékletű víz folyjon rajta keresztűl. Ezután szintén egy T-vel elágaztatom a rajzon szereplő módon. Onnan az első egy 2.5Bar-os membrános biztonsági szelep. Ez egy egyszerű nyomásérzékelő amiben van egy rúgó. Ha a nyomás eléri a 2.5Bar-t akkor a szelep kinyit és lefúvatja a vizet. Hőmérséklettől függetlenűl!
    A következő elágazás tetejére egy automata légtelenítőt rakok. Jobbra egy nyomásmérőt, balra a tágulásitartályt.

    A tágulási tartályt a következőképpen méreteztem:
    Először is ki kell számolni a rendszer térfogatát.
    Egy átlagos 600-as 22k lapradiátorban kb, 6 liter víz van. Nekem a házban lesz 8db ilyen radiátor ami 8 * 6 = 48 liter.
    A csőrendszer térfogatát a hossz és a belső átmérőből számoltam a következőképp.
    A hossz (l) kb, 150m. A cső (belső) átmérője 14mm tehát a sugara (r) 7mm. A henger térfogatának a kiszámítása r2 * pi * l. Vagyis cm-be átváltva 0,7 * 0,7 * 3,14 * 15000 = 23090 / 1000 = 23.1 liter egy kis kerekítéssel.
    Van egy helyiség ahol padlófűtés van, itt kb, 120m hosszú 20-as cső van. A fenti módon kiszámolom hogy ide mennyi víz megy. A cső (belső) átmérője 16mm tehát a sugara (r) 8mm. Az eredmény: 24.1 liter.
    A kazán víztartály kapacitása 39 liter.
    Tehát a teljes fűtésrendszer térfogata összesen 134,2 liter plusz a primerkör csöveiben lévő víz térfogata kb 140 liter-el számolok. Ehhez még jön az 1000 literes puffertartály térfogata így a teljes rendszerben lévő víz 1140 liter.

    Következő az előfeszítési nyomás. Ez a statikus nyomás + 0.3Bar.
    A statikus nyomás magasság méterenként 0.1Bar. A pincébe lesz a kazán. A földszinten lesznek a radiátorok vagyis a rendszer nagyrésze ami kb, 3m magasan van. Azaz 0.3 + 0.3 = 0.6 Bar előnyomás üres állapotban (P0 = 0.6). Plusz 0.3Bar nyomást kell biztosítani hogy ne legyen gázkiválás. Tehát a kezdeti nyomás rendszerfeltöltéskor 0.9 Bar.
    Kell még a térfogat tágulásának a mértéke is.
    100C°-nál 4.3%
    90C°-nál 3.6%
    80C°-nál 2.9%
    70C°-nál 2.2%
    60C°-nál 1.7%
    50C°-nál 1.2%
    40C°-nál 0.8%
    Az előremenő és a visszatérő átlagát kell venni. pl: 80C° előremenő és 60C° visszatérő esetén az átlag 70C° vagyis a tágulási érték 2.2%.

    A megengedett max. nyomás 2Bar, mert 2.5Bar a biztonsági szelep és 0.5Bar-al kevesebbet kell számolni. Pe = 2.

    A tágulási tartály gáztérfogata Df = (Pe + 1) / (Pe - P0)
    Azaz Df = (2 + 1) / (2 - 0.6) = 3 / 1.4 = 2.1 (A 2.1 csak egy szorzószám a tartály térfogatához kell)

    A szükséges tartálytérfogat:
    Vn = (Ve + Vv) * Df
    Vv a tartaléktérfogat 0.5% legyen de min. 3 liter. Esetünkben 1140 * 0.5 / 100 = 5.7 liter kerekítve 6 liter.
    Ve a maximális tágulási érték 100C°-on, azaz 1140 * 4.3 / 100 = 49 liter.

    Tehát a szükséges tartálytérfogat (49 + 6) * 2,1 = 115.5 liter. A legközelebbi tartály érték 150 liter.

    A puffertartály méretezése. A kazán teljesítményét meg kell szorozni 25 - 35 liter / kW -al. A kazánom 30kW, ezt megszoroztam 35-el ami 1050. Így egy 1000 literes puffert választottam.

    A puffertartály és a szivattyú közé egy 3 járatú keverőszelepet rakok aminek a középső ága a kazán előremenő ágára csatlakozik.
    A működése a következő:
    Ha a kazánból előremenő melegvíz hőmérséklete nem éri el a keverőszelep beállított hőmérsékletét pl, 75C°-ot, akkor a szelep középső ága kinyit, a tartályfelöli ága pedig lezár. Így visszatereli a vizet a kazán felé ahol újra felmelegszik. Ez a cirkuláció addig folytatódik amíg el nem éri a 3 járatú szelepen beállított hőmérsékletet (75C°). Ha elérte, vagyis kellően felmelegedett a víz, akkor a keverőszelep középső ága lezár, a puffer felöli része pedig kinyit. Így az előremenő ágban a víz már nem tud a szelep felé menni, hanem csak a puffer felé. A visszatérő ágban pedig szintén a puffer felől szíja a vizet a szivattyú.
    Ha az előremenő víz megint hidegebb mint 75C°, akkor megismétlődik a folyamat.

    Ha valami nem jó akkor javítsatok ki. Előre is köszönöm!!!

  • Shingen

    addikt

    Hali!

    Apám radiátor cserét akar végrehajtani.
    jelen pillanatban Radal aluminium radiátorok vannak fent.
    Fűtési rendszer gravitációs vegyes tüzelésű öntöttvas kazánnal ellátva, nyitott tágulási tartállyal.
    Van gázkazán is, de fával fűtöttünk.
    Festést tervezünk tavasszal és így felmerült a radiátorok cseréje festés előtt.
    Most használatos lemezradiátorra szeretnénk cserélni, de apámnak vmi bizonyíték kellene hogy érdemes-e cserélni.

    Tudnátok nekem segíteni ennek bebizonyítására?

    Apám érvei a következőek:

    - Lemezradiátorokra kb. 10 év garanciát vállalnak és esélyes a kilyukadásuk mert vékony lemezből vannak.
    -Radal mellett az szól apám szerint aluminium és az nem korrodál mint a lemez, egyik fűtésszerelő ism,erős azt mondta neki ez majdnem egy örök darabok.
    - Másik aggálya apámnak, hogy lemezradiátoroknak jobb a hőleadása és akkor a kazán által előállított víz gyorsabban hűl le (szobába melegebb lesz), de a visszatérő víz jóval hidegebb lesz, és akkor jobban kell fűteni majd.
    Tehát lehet a lemezradiátornak jobb a hőleadása, de ez miatt jobban is kell fűteni, és a radiátorok meg szerelési költségek mikor térülnének meg így.

    Köszi

    風林火山

  • Termi16

    őstag

    Sziasztok!

    Kicsit kihalt a topik, meg nem is pont ide való a kérdés, de azért felteszem, hátha olvassa még valaki :)

    Szóval új házat épitünk és elektromos fűtést szeretnénk. Vagy hőszivattyús vagy infra paneles lenne. Én utóbbi felé hajlok, de persze meggyőzhető vagyok. Nem igazán tudom, hogy egymáshoz viszonyitva melyiknek mi az előnye\hátrány, illetve mennyibe kerülne a kivitelezése egy kb nettó 120nm-es nappali +3 hálós házikóba.

    Szóval ha valakinek van erről több infója, esetleg látott\csinált\használ ilyet, nagyon megköszönném ha megosztaná a tapasztalait! :R

    Telefonszámomat megtalálod az adataimnál!

  • berek21

    senior tag

    Sziasztok. Lenne egy problémám, egy Baxi Nuvola 240I kazánnal. A probléma pedig az, hogy nyári beállításokkal is megy a radiátor, holott nem kellene. Téli beállításon is fennáll a hiba, csak akkor a termosztáton beállított hőfokot hagyja figyelmen kívül. Milyen irányba induljak ha a hiba okát keresem?

    LG Velvet eladó!

  • n_stolz

    tag

    A panelprogramos fűtéskorszerűsítésről kérdeznék.
    Az eredeti fürdőszobai radiátorra is fel szokták szerelni a mérőegységet?

    n_stolz

  • Dzsozi56

    tag

    Sziasztok!

    Mosdó csere előtt állok és a régi műanyag szifont egy krómozott fém szifonra cserélem. Azt szeretném megtudni, hogy a szifon elvezető csövének a fali szennyvízelvezetőbe történő csatlakoztatásához milyen vízszigetelő tömítő anyagot vegyek, ha a régi megbontásánál kiderül, hogy a falban lévő műanyag karmantyús könyök nem rendelkezik gumigyűrűs tömítéssel?

    Üdv: Dzsozi56

    [ Szerkesztve ]

  • dkaro

    őstag

    Sziasztok!
    Megbízható kéményes/kazános szakember keresek Pest megyében.
    A helyzet a következő. Most veszek lakást egy ~10 éves 4 lakásos társasház emeletén.Egy 10 éves gázcirkó van a lakásban, nem tudom pontosan milyen.A ház utca sarkon van és mivel tarló van mellette baromira szeles.A mostani lakók mondták, hogy egyszer egy nagyon szeles napon beriasztott már a szénmonoxid jelző.
    Olyan szakit keresek aki megnézi a kazánt és a kéményt és megmondja min lehet javítani, hogy a szénmonoxid lehetőség 0-ra csökkentsem.
    Van valakinek tapasztalata ilyen szakival?
    Előre is köszönöm a segítséget!

  • dkaro

    őstag

    válasz VIPowER #236 üzenetére

    Inkább így járjak minthogy én vagy a párom ne keljunk fel egy reggel. De természetesen azért kértem ajánlást h a szélhámosokat is elkeruljem.

  • gerisz23

    őstag

    Sziasztok!Nem tudom jó helyen teszem-e fel a kérdést.
    Szennyvízcsatornára kötnék rá,az utcáról megkerestem a bejövő csonkot,16-as cső ledugózva.A problémám a dugóval van,hogy lehet kivenni?

    Asus B560M-K,Intel Core i3 10100F,Pure Power 10 400W,Corsair 2*4GB,Rx 570 4 GB

  • jézusom

    addikt

    Sziasztok!

    Adott:
    -kb 70nm lakóterület, szigetelt kertes ház
    -Solid sf04 öntöttvas vegyes kazán

    Gáz nincs!

    Szeretnék valami féle puffertartályt beilleszteni a rendszerbe, mivel tényleg csak akkor elfogadható a hőmérséklet, ha éppen fűtök. Ezen kívül keverőszelep sincs, ezt is meg kell oldani...

    Mi a különbség egy puffertartály és az indirekt tároló között?

    Olyat szeretnék, hogy jövőre napkollektort lehessen rákötni, ehhez gondolom hőcserélős kell. Van elektromos 120 literes bojler ezt be lehet kötni elektromos melegítőnek a rendszerbe, vagy ez hülyeség? Legyen külön hmv gyártó, vagy a hőcserélős puffertartállyal csináljam azt is?

    Köszönöm!

  • jézusom

    addikt

    válasz jézusom #239 üzenetére

    Közben rájöttem, az indirekt tároló tulajdonképpen hőcserélős boiler, mivel elég kis méretű...

    Azért arra lehet válaszolni milyen puffertárolót vegyek! :)

    750l-s szigetelt egy hőcserélőset nézegetek :)

    Köszi!

  • korcsi

    veterán

    Sziasztok!

    Tavaly volt nagy rekonstrukció itthon, több új radiátor, új csövek stb, feltöltéskor egyedül voltam, így sikerült "túlnyomni" a rendszert 3 bar maximum helyett 3,5 bar volt a kazán műszerén, azóta ha megy a fűtés (55 fokos víz van beállítva) nagyon sokat emelkedik a nyomás 1-ről akár 2 bar-ra is. Most volt időm, megnéztem, feltöltöttem 2 bar-ig, majd kiengedtem annyi vizet, hogy egy bar legyen a nyomás ez összejött másfél deci víz kiengedésével. A kazánban lévő tágulási tartály feltöltött rendszernél sem enged ki levegőt ha benyomom a szelepet, olyan mintha nem lenne benne levegő csak víz, de elvileg a membrán gondolom épp, mert akkor víz jött volna belőle, nem?

    Utána olvasgatva leengedett állapotban kell felpumpálni, de mekkora nyomásra? Tömlőt keríteni hozzá külön öröm lesz amilyen szerencsétlenül van kialakítva.

    Válaszokat előre is köszönöm!

    referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

  • M43g

    aktív tag

    Sziasztok,

    Van olyan szaki itt, akinek van fogója 5 rétegű fűtéscső szereléshez :F ? Természetesen nem ingyen. Ha valaki ajánlani tud ilyen szakit, azt is megköszönöm (BP XII).

    A fürdőben van 2 db ledugaszolt 16 mm 5 rétegű fűtéscső, azt kellene rákötni a törölközőszárítóra (1/2"). A szaki, aki az eddigi dolgokat korrektül megcsinálta (és akire 3 hete várunk, hogy ezt csinálja meg) most hívott, hogy hétfőn költözködik Németországba... :( És természetesen ez már nem fér bele neki :(((

    U.I.: 35e-s ajánlatot már kaptam rá, de valahogy nem érzem az összeget...

    [ Szerkesztve ]

  • M43g

    aktív tag

    válasz jézusom #243 üzenetére

    Sajnos nem használtam még sose ilyet, de amikor emberünk dolgozott rajta, akkor ráadásul nem tudtam ott lenni, szóval ellesni se tudtam. Meg azt mondta, hogy 2-300e a fogó, ezért ilyet bérelni sem lehet.

    Amit láttam kézi press fogót, az 35 körül volt, de nem tudom, jó-e, meg nem tudom használni sem... :(

  • Krisz1000

    tag

    Sziasztok, üdvözlök mindenkit! Tudnátok segíteni abban, hogyan tudom ezt a légtelenítő szelepet kipucolni, h normálisan működjön? Le lehet ezt venni a fedéllel együtt, vagy kicsavarni? Egy Wilo szivattyún van rajta és rengeteg levegő van a rendszerben, amikor a melegvizet (rövid kört) fűti. úgy kéne csinálni, hogy nem teszem tönkre a szivattyút vagy a lapátjait, mert még elég új! köszi előre is a tanácsot.



  • Ferike81

    senior tag

    válasz Krisz1000 #245 üzenetére

    Ha jól látom ez egy sima kézi légtelenítő. A lyukba belenyúlsz egy gyufaszállal és megnyomod a légtelenítő szelepet. Levegő kijön, öröm és bódottá. Elindítod, ha még mindig van levegő akkor megállít, szelepet megnyom addig míg nem légtelenedik ki.

    Nem mindegy, hogy egy okos hülyéskedik, vagy egy H.Ü.L.Y.E. okoskodik.

  • Krisz1000

    tag

    válasz Ferike81 #246 üzenetére

    Szia, Köszi a választ, de nem értelek.
    ennek nem pont automata légtelenítőnek kellene lennie? benne van a készülékben, rajta a szivattyú házán...
    azt tudom hogy eredetileg egy csavaros kupaknak kellene lennie rajta, ezek szerint abban volt egy tüske, és gyárilag úgy működne?
    próbáltam egyébként nyomni amikor tisztogattam, de lehet nem elég erősen...

  • Krisz1000

    tag

    válasz Ferike81 #246 üzenetére

    Szia, kipróbáltam, vékony inbusz kulccsal próbáltam benyomni, de meg sem mozdul. szerintem az egész mozgó része tele van vízkővel. nem merem kalapalni v ilyesmi. úgy érzem h valahogy azt az egész felső részt le kéne vennem és rendesen kipucolni, de nem tudom hogy azt úgy rendeltetésszerű e megbontani, össze tudom e rakni utána mint gyárilag...

  • Ferike81

    senior tag

    válasz Krisz1000 #248 üzenetére

    Nem tudom akkor milyen légtelenítő. Így képről kézinek tűnik, de lehet hogy nem az. Próbálj meg egy szakit megkeresni.

    Nem mindegy, hogy egy okos hülyéskedik, vagy egy H.Ü.L.Y.E. okoskodik.

  • dkaro

    őstag

    Sziasztok!
    Kazáncsere előtt állok. Kihívtam két szakit is és elég tetemes a különbség a két árajánlat között.
    Az egyik Ferroli Bluehelix 25-re, a másik Immergas Victrix Tera 28-ra adott ajánlatot.
    Az első ajánlat kéménnyel papírokkal, br 960e a másik br 720e.
    Ennyivel jobb a Ferroli? Megéri a drágábbat venni?
    Kis lakás, fűtés és melegvíz ellátásáról van szó, 5 radiátor. Régi 15 éves Ferrolit cserélnék le ami még nyílt égésterű. A fő indok az pont ez, 0-ra akarom csökkenteni a CO lehetőségét.
    Ráadásul a Ferroli-ra csak 3 év garit adnak míg a másikra 5-t. Tudom évente szakszerviz kell felülvizsgálja de ez nem számít most is így csinálom.
    Kíváncsi lennék hozzáértők véleményére.
    Köszi!
    Üdv:
    dkaro

Új hozzászólás Aktív témák