Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24795 üzenetére

    De pont ez a lényeg: ha pl. a fradi-újpest szétveri a fél várost, akkor a) az egész focit leírod, b) a magyar focit leírod c) a két csapatot leírod d) a balhézó résztvevőket leírod...?

    Itt az történik (sarkosan, röviden), hogy "jáájj, a keresztény fundamentalizmus szétveri a fejlett demokráciát, hiszen nézzétek, egymást is támadják!!" miközben kb. 2 milliárd keresztényből ezek a felhozott példái mennyit fednek le, továbbá valóban valid állítás/érv ez (megáll)?
    Eleve usa-beli politikát hoz, hisz őt ez érinti. Ott meg igen erős a (kétpárti leosztás mellett) a hierarchikus pártfegyelem (nézd meg Sanderst: sokkal népszerűbb volt, de mégis kicsinálta őt a saját pártja, hogy az általa "jobbnak" ítélt legyen a befutó, a végső kihívó, ezzel eleve offolták a demokrácia lényegét - a népakaratot), (nézd meg a választási körülményeket: közröhej tárgyává váltak a világ szemében), stb.

    A politika közügy.
    A hit közösségi lényegű.
    Ezeket lehet és szokták is csűrni-csavarni, csak akkor már mindegy, hisz a tárgy lényegét herélik ki ezáltal.

    Tehát:
    1) Baj, hogy ilyen megnyilvánulások előfordulnak, mint amik a videóban szerepelnek? Persze, felesleges emberi túlzó-hülyeség.
    2) Meghatározó-e ez a jelenség (a túlzó voltában)? Nem. (A katolikusok kb. 1 milliárdan pl. általában kiröhögik e "szektás jelenséget" - érvelve megvitatni, hogy mi a jobb választás, természetes, de a szabad döntés alap kell, legyen, mert ajol nem az, ott baj van, ami baj sokrétű károkat okoz/jelez.)
    3) Ez a szélsőséges, fundamentalista, hithez kötődő jelenség rombolja a demokráciát? Nem, bár nem javítja, de marginális tényező. Sokkal alapvetőbb, rendszerszintű problémákkal kellene szembenéznie a "demokráciának". (Hogy mást ne mondjak, a bizalom eleve hiánycikk, akkor hogy várható el a működés? Csak kb. megszokásból, passzív energiával üzemel az egész - tombol a "csalódott közöny".
    Lényegében, amit írtál utalásként a polarizáltságról, az sokkal mélyebbről - és valláson kívülről beszivárogva az emberek, így a hívők: felekezetek körébe - ered.)

    Ezért aztán álproblémának (felfújt lufinak), terelésnek, burkolt szándéknak tűnik ez a megközelítés ("itt egy videó, ami lerántja a leplet, és igazolja a pusztító ártalmat, aminek gátat kell szabnunk").

    A politizáló papokról már írtam: nyilván, ha nem tetszik, hogy nem az "ellenzékre" szavaz a vallásos közösség (egyébként ez is felszínes: a helybeli hívők általában jobbra szoktak, a bevándorlók általában balra - hiszen az érdekeik mentén döntenek), akkor kicogásolod, hogy összefonódások feltételezhetők, de pont te írtad azt is, hogy "az nem baj, ha érdekük mentén, érvek alapján politizálnak" - nos, ezt teszik.

    [ Szerkesztve ]

    "Szerintem."

Új hozzászólás Aktív témák