Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz bencze #3847 üzenetére

    Itt ilyen a fórum motorja, csak 5p-ig enged szerkeszteni, helyesírási hiba, vagy akármi más hozzáfűzésre ez elég. Azért jó, hogy ha válaszoltak, ilyenek, ne lehessen a HSz-t megmásítani.

    Én is hasonló eseten estem át, a tápom egy FSP BS-I 400W, történet:

    Hazajövök, benyomom a gépet, felpörögnek a merevlemezek, bootolna, ekkor klatty, leáll. Megint benyomom, éppen felpörögnek, most sokkal rövidebb ideig, jön a klatty. Harmadszorra egyből klatty. Én nem ijedtem meg, ramtalanítottam (akarom mondani áramtalanítottam :D ) a gépet. Visszakapcs, utána klatty. :(
    Ekkor winyók, ODD-k kihúzása: klatty.
    Itt tényleg RAM-talanítottam: klatty.
    Alaplapról lehúzva, összezárva zöldet-feketét: kicsit forgott a tápventi, majd leállt (azaz klatty :DDD ).
    Tápot kiszerel, szétszed, bekapcsol, megmér feszültségeket (szerény személyem) ---> rendben.
    P2 lapra dugva: működik.
    Vissza az egészet a nagygépbe, sorjában: működik. Örül. :C

    Nem tudom, mi lehetett vele, szerintem valami védelem kapcsolhatott be távollétemben, aminek ilyen hosszú feszültségmentesítés kellett, mint amíg a szétszerelést elvégeztem (hiszen utána működött). Túlfesz esetleg a hálózat felől? Vagy egy zavarimpulzus valamit átbillentett?

    Mindenesetre működik szépen...

    HGyu

    [ Szerkesztve ]

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz zsolt1129 #4191 üzenetére

    Én javasoltam neki. Itt találhatók az előzmények.

    És azt feltételezem, hogy maga a táp bírná a kérdéses teljesítményt, csak az ágakra bontott 12V tipikus Quad tuningos esetével állunk szemben.

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz didyman #4194 üzenetére

    Ez érdekes. Nem meghazudtolni szeretnélek, de Stol fórumtárs legendákat zeng a THN-P bél elpusztíthatatlanságáról. Nekem is BlueStormom van, FSP400-60THN-P. A ráírt adattábla alapján +12V1: 14A, +12V2: 15A. Az pedig, még ha közös is, összesen 29A. Ráadásul ez csak a 400W-os. Kiemeli az adattábla, hogy 450W peak.

    Eddig úgy tudtam, hogy az FSP-re amit ráírnak, azt tudja is. Neki pedig 500W-os van. Minimum, hogy többet tudjon leadni, mint az én 400W-osom...

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz #56474624 #4207 üzenetére

    A központi túláramvédelemre értette didyman. Védelem minden egyes szétosztási pontban van: az alállomásokon, mindegyiken, a középfeszültségű hálózaton, a trafó előtt magán az oszlopon, és a trafó után is, ahol már kisfeszültség van. Háztömbök becsatlakozásánál is külön biztosítanak, mint ahogy a te egyedi csatlakozásodat is. Sőt, ha továbbágaztatod, akkor is illik mindent külön biztosítani, ráadásul az előtte levőnél legalább egy szabványértékkel kisebb biztosítékkal.

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz didyman #4202 üzenetére

    Nem volt olyan tököööös? Szerintem most te is tévedtél...

    De ha nekem nem hiszel, hát majd neki fogsz:
    stol1 - itt csak egy 350W-osat "fingatott" 2x15A-rel. (Összeadhatóságot illetően a mester válaszának előzményeit javaslom.)
    stol2 - Ha valóban a PNF lelkivilága köszön vissza, akkor kééérek még egyet! :DDD
    stol3 - bír az a PNF többet is. De ha a lelkivilága a BS1-ben köszön vissza, akkor az is bírja.
    stol4 - Igeeen, aznap szépet álmodtam, mert nagy becsben tartott stol mester hozzám intézte szavait. Egyben nyilatkozik is a BS1 beléről.

    Remélem, kedves didyman, azért meg nem sértődtél ezúttal. :U

    HGyu

    [ Szerkesztve ]

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz didyman #4210 üzenetére

    Örülök.

    Lehetséges, hogy terhelt 5V-ot kíván meg, sőt, biztos vagyok benne, hiszen még valóban a régebbi rendszer szerinti béllel rendelkezik, megcsapolásos főtrafó, stb. Tudjuk, hogy vannak jóval újabbak, teljesen máshogy kialakított kapcsolástechnikával (pl. ZEN).
    Teljes mértékben tudom, tudtam, és tudni is fogom, hogy pontosan ezen a területen tevékenykedsz, és azt is, hogy ismeritek egymást, azért is pont az ő reakcióit linkeltem.

    Kellőképpen megbolygattál ahhoz, hogy első körben szétszedjem a tápom, és megnézzem a diódáit. Utána egy műterheléses mérésre. Nem akarom túlterhelni, csak annyit kapna terhelést, ami az adatlapján szerepel. Persze a dolognak többféle kimenetele is lehet. Vagy tudja az n éves táp a ráírt paramétereket tartani, vagy nem. Majd kiderítjük.

    Harmadszor: igen, pontosan onnan indultunk ki, hogy adott szituációban (a Quad tuning, két VGA mellett, 3D terheléskor) valóban kevés a táp, a tények is ezt mutatják. Csak tettünk egy szép kört, ami remélhetőleg néhányakat mélyebb elmélkedésre késztetett. Már ezért megérte. :K

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz Vladi #5288 üzenetére

    Az ehhez képest lentebbi hozzászólásokat is elolvastam. Jó az a 480-as Codegen...

    A hibás gépből vedd ki a tápot, és a takarólemezt (általában négy csavar fogja), vedd le. Nézd meg a kondikat, milyen állapotúak. Sűrített levegővel portalaníts, ha kell.

    Ha nincs tápos, elektronikai, érintésvédelmi szakértelmed, és a táp kondijai púposak, vagy van benne égett, elfeketedett rész, akkor bízd a továbbiakat szakemberre, vagy nagyon noname táp esetén kuka.

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz Matamata #5245 üzenetére

    Szerintem mindenképp küldd vissza, ha nem szűnt a hiba. Szerintem nekik is külső táp szerviz dolgozik, nem hiszem, hogy ők maguk javították volna.
    Tapasztalatból mondom viszont, hogy sok csapágyas ventilátort, ha kitisztítasz, megzsírozol, utána már nem zörög. Mérget vennék rá, hogy ez történt, és a javítás után nem kapcsolták be.

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz Metalfan #5303 üzenetére

    Nem. Minimum 80CFM-es kell, vagy megsülnek a passzívan hűtött alkatrészek.

    HGyu

    [ Szerkesztve ]

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz Metalfan #5305 üzenetére

    A tápban, azok, amik nem bordán vannak. A túlmelegedés elleni védelem az alubordák hőmérsékletét nézi, így arra kapcsol. A főtrafó, kondik viszont feljebb mennek hőmérsékletileg a légáram hiánya miatt. A melegebb kondinak alapból megnő az ESR-je, és több lesz a veszteség, ami jobban fűti. És így tovább.

    Tápventit nem véletlenül olyat tesznek bele a mérnökök, amilyet. Nem csak fognak egyet, és azt beleteszik. Hosszas méretezési, műterheléses, melegedésméréses szimulációk, mérések, tesztek mennek le egy végleges revízió kiadása előtt. Itt természetesen nem a Codegen / Mercury / Deer színvonalról van szó.

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz Metalfan #5307 üzenetére

    Én is értelek. Akkor viszont a tápnak meg kellene szerezni a terhelés - ventilátorfordulat görbéjét, és annál a terhelésnél nagyobbat sosem kaphat. Ez elég nehezen kivitelezhető, ergo ellenjavallott a csere. Mivel azonban 60CFM az új venti, akár működhet is. Viszont így meg nem látom a cserének értelmét, mert így nem lesz halkabb az eredetinél.

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz Dr. Romano #5368 üzenetére

    A feszültségek szabványban megengedett eltérése +/- 10%. Az 5,5V még éppen belefér, de az ingadozása nem jó jel. A PG az a PowerGood, ezzel jelzi a táp az alaplapnak, hogy rendben elindult. A szabvány szerint ezen 300ms késleltetéssel kell a jelnek megjelennie. A 350ms teljesen jó.

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz D1Rect #5385 üzenetére

    Nagyon alulméretezett tápok azok. Cseréljen, vagy legközelebb odaveszik a gépe. Máris linkelek fotókat.

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz redstar16 #5397 üzenetére

    Ha áthallatszik a hangrendszerbe, az valószínűleg két módon lehet. Nagyfrekvenciás zavarok a 230V-os hálózaton át. Ez ellen zavarszűrős hálózati elosztóval tudsz védekezni. Ilyet (jó minőségűt) célszerű beszerezni, gyakran túlfeszültségvédő is van bennük.

    Másik eset: rádiófrekvenciás zavar, amit a hangfal "vesz" és felerősít.

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    Adott két táp. Nem minőségi. Mindkettő üzemképes, a feszültségek rendben vannak. HEC elektrolitkondikkal vannak felszerelve, amik megmérve névleges értéken vannak, és az ESR-jük is kellemes. A tápokban PFC nincs, EMI filterüket azonban nem spórolták ki.

    A jelenség, ami fennáll mindkét tápnál, az a következő: a szekunder oldalon a közös szűrőinduktivitás után található egy CLC tag 5V-nál. LCLC tag 3,3V-nál (egy toroid és egy szolenoid tekerccsel), és csupán LC tag a 12V-os ágon. Az egyik tápnál a 12V-os szolenoid tekercs van szénné égve, míg a másiknál a 3,3V-os toroid.

    Az égésjelek is igen érdekesek, hiszen egyiknek sem a forrasztásánál volt kontakthibája, ugyanis a tekercsek tövében a lakk ép, tehát a közepén volt a legmelegebb, mintha csak a meddő áram fűtötte volna fel, majdnem vörösizzásig. Ezt a rajta levő réz(II)-oxid mennyiségéből tudni.

    Mi okozhatta ezt?

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz waterman_ #5428 üzenetére

    Meg kellene azt a tápot mérni. Mikor a készenléti kör gyengélkedik, akkor szokott bizonytalanul éledni, pont az a jelenség, mint nálad. Gépre nem veszélyes, aggódni emiatt nem kell.

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz waterman_ #5430 üzenetére

    Javítható a hiba a legtöbbször.

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    Adott egy korrekt belvilággal, APFC-vel rendelkező táp. +5V SB kondik ki voltak pukkadva, kicseréltem, azonban a készenléti kör 2,2kHz-en rezeg, a kimenő feszültség pedig 7,9V. oszcilloszkópos mérésre nem volt lehetőségem, a tápot azonban szeretném megjavítani. A primer körben keressem ugye a hibát? Merre érdemes elindulni?

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz 04ahgy #5746 üzenetére

    Sziasztok ismét.

    Volt időm a táppal foglalkozni, ami az ezen hozzászólás előttiben található (arra válaszolok most). A hiba a készenléti kör / APFC környékén lesz. Kondicsere megvolt.

    A készenléti kör primerjének egy ellenállása volt ez:

    A táp kapcsolási rajzát nem tudtam fellelni sehol a neten, a hibás ellenállás pedig fehér hamuvá porladt, így fingom nincs, mekkora is lehetett. Valószínűleg alacsony értékű, a nagy disszipációból ítélve, így csak tippelni lehet. Próbálgatással egy nagyobb érték felől gondoltam. A kérdéses ellenállás helyére 100 ohmosat téve hallható frekin rezeg a készenléti kör, az ellenállás melegszik, a készenléti feszültség a szekunder oldalon pedig 7,5V - 8,3V közt ugrál. 47 ohmra cserélve a frekvencia nő, a feszültség csökken. 10 ohm esetén igen magas a frekvencia, 6V az 5VSB kivezetésen mérhető feszültség. 2,2 ohm esetén a hallható tartományon kívül esik a frekvencia, és 5,02V az 5VSB, körülbelül 1,5-2 másodpercig, ekkor elkezd esni. 10s alatt leesik kb. 4,3-4,2V-ra. A 2,2ohmos ellenállás nagyon melegszik.

    Járulékos információk: a primer készenléti tápnál vagyunk. A készenléti trafó nagyfeszültségű oldalán ugyan, de kisfeszültség. Az egyik tekercsről egy FR103-as diódán egyutas egyenirányítás történik, a fentebbi ellenállás egy soros ellenállás. Következik egy zener dióda - pufferkondi - szűrő kerámiakondiból álló fokozat, és a feszültség egy, az egész primer NYÁK-on átszánkázó vezetősávon eljut az Infineon gyártmányú ICE1PCS01 PFC vezérlő IC-hez. A zener, ha jól láttam, 17,6V-os, ez összhangban van az IC maximális 22V-os feszültségével. Az IC tápárama nem haladja meg a 30mA-t.

    Következtetéseim: az előbb említett ellenállás nagyfokú melegedéséből én a fenti kis segédtápról táplálkozó áramkörök valahol fellépett zárlatára gondolok (PWM IC?). Ha a zárlat megszüntetésre kerül, akkor az ellenállás sem fog melegedni. Valószínűleg a zárlat okozta a korábbi ellenállás szétégését is. Ha ez megtörtént, az üresjárati feszültség mérése után, ismerve az IC tápfeszültségét, az ellenállás értéke behatárolható.

    Kérdés: mik a tipikus zárlathelyek? Az IC lenne az? Csak mivel elég sűrű a PFC áramkör, jó lenne egyből ismeretekkel odanyúlni, hogy azért a nem hibás részeket ne bontsam le...

    Aggályaim: nagyobb ellenállást bekötve ugyebár az 5VSB szépen felkúszott, a kapcsolófrekvencia meg lecsökkent. Csökkentve az ellenállást a terhelés nőtt, hisz a készenléti kör zárlatra dolgozott. Hogy emelkedhetett mégis a kapcsolófrekvencia? Miért stabilizálódott a készenléti feszültség? A néhány másodperccel későbbi esése szerintem a túlterhelés miatt valamelyik melegedő félvezető okán történt.

    HGyu

    [ Szerkesztve ]

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz didyman #5912 üzenetére

    Nos. Megvolt a műtét, és eddig sikeresnek látom. Egy 4,7 ohmos, az eredetinél legalább négyszer nagyobb terhelhetőségű, állítva szerelt ellenállást építettem be, Zener nélkül, bontott PFC tápvezetéknél. A készenléti kör stabil volt. A 22uF 50V és a 47uF 50V kondi természetesen 0,00uF értéket mutatott, púposodás nélkül. Fantasztikus Fuhyyu vagy miféle márka. Rubycon híján Jamicon került beépítésre, 63V-os típus, jobb a békesség alapon. Érdekes, de átmérőre és magasságra is másfélszeres méretű. :)

    Üresjáratban így 18,53V volt mérhető a PFC primeroldali segédtápján. Ráadásul a frekvencia magasan maradt, a kimeneti 5VSB pedig stabil volt, 5,02V megtestesítésében. Az optocsatoló is valóban a primeroldalról volt felhúzva, övé volt a 22uFkondi.

    A szebb életért a 17,6V-os Zener is zárlatban volt, ráadásul nem teljes zárlatban. Nyitóirányban megvolt a 0,54V nyitófeszültség, záróirányban (a 2V-ig feszt adó műszerrel) szakadás. Feszültségre viszont 2,5V körül megállt, 3,2V-ról csökkenve. Szépen meg volt sütögetve szegénykém, kékes-lilás lábacskái, égett nyákja is erről tanúskodott. Faramuci egy hiba. Kiszáradt a kondi, megnőtt a reaktáns terhelés, a nagyfrekis impulzusokra szépen, kötelessége szerint nyitott a Zener, viszont nem erre lett méretezve, ezért elsült. Az elsült Zener pedig a rendületlenül dolgozó készenléti kör által megsütötte a korlátozó ellenállást, ami természetesen nem a készenléti táp teljes leadott teljesítményére lett méretezve.

    A teljes SB kör generál után mértem áramot a PFC felé, nyugalmi állapotban 11,3mA, kielégítőnek találtam. Az IC 5mA-es készenléti fogyasztása, valamint járulékos ellenállások. Az IC kimenetén, a segédtáp felé volt egy záróirányban előfeszített 1N4148. Ez is eléggé kékes lábbal viseltetett, azonban kivéve, kimérve teljesen hibátlannak bizonyult. Szemmel láthatóan azonban kapott az is disszipálni valót, így egy SF18 gyorskapcsolóval helyettesítettem.

    A tápot egy P2 lap - CPU - HDD - ODD - sok RAM kombinációval beüzemeltem, és korrekten üzemelt. Bekapcsolás után az 5V és 3,3V kimeneteken kis esés (3,52V ---> 3,46V, 5,06V ---> 4,95V) tapasztalható az első 10 másodpercben. A 4,7 ohm elég meleg, de üzemszerű. A feszültségek esésével párhuzamosan a készenléti kör frekvenciája az éppen hallhatóba csökken, és a változást a feszültségek megnyugvásakor hagyja abba. Arra következtetek, hogy a 4,7 ohm lesz kissé magas, csökkenteni kellene az értékén. A melegedés is erre vall.

    Még egy dolog: az eredeti viszonylag vastag lábú, de üvegtokos Zener helyett mást építettem be. Az eredetin alig olvasható 17,6V felirat volt, semmi egyéb. Én egy BZX55C18-at tettem be, de fontolgatom egy nagyobb teljesítményű beépítését helyette.

    A táp egy éjszakát üzemelt, így le tudtam legalább memtesztelni mind a négy modul 128-as SD RAM-omat...

    Vélemények?

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz didyman #5914 üzenetére

    Köszönöm a biztató szavakat. Akkor megnyugodtam.

    Ez egyébként nem lenne gagyi táp, Antec SP-450P. Korrekt vezérlés, ráadásul csak fele kondi szar Fujhyyu, a többi HEC. Weltrend SMPS IC a lelke.

    A Zener ellenállásán még csökkentek akkor.

    Két kérdés: ennél a típusnál ismertek-e olyat, hogy az egyik ventilátor nem forog alapesetben? Mert nálam most csak az egyik. Még akár ez is lehetett a hibát kiváltó ok...

    A primer borda adott hálózati csatlakoztatás esetén 230V~ alá kerül. Ez normális?

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz TA68 #5917 üzenetére

    Hmmm. Köszi, akkor marad a 4,7 ohmos. Jól saccoltam be, valamint didymant is igazoltad. :)

    Ilyen tápod van netalán? Akkor ha megnéznéd, hogy a 230V~ csatlakozó felőli ventilátor forog-e, mikor hidegen bekapcsolod, azt megköszönném.

    Most már legalább van egy konkrét hibával kapcsolatban írott anyagod. :)

    HGyu

    [ Szerkesztve ]

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz didyman #5919 üzenetére

    Hmm. Valóban az volt. :) Mókás. Úgy látom, vannak állomások a tápjavításban, amik mindenki esetében megtörténnek. Ilyenkor örülök, hogy fagerendás tetőszerkezetű házban, az emeleten szerelek, vastag padlószőnyegen, farmerban-zokniban törökülésben, s mindig mindent jobb kézzel tapogatok. Ugyebár néztem volna, milyen meleg a táp egy óra üzem után. Teljesen abban a tudatban voltam, hogy a bordák földeltek. Természetesen jobben belegondolva, meg a korábbi Mercury tápos képlinkem után, nem is baj, ha nincs a primer a szekunderrel galvanikus kapcsolatban.

    A ventilátornak utánaolvastam, majd a táp bekapcsolja a másodikat, ha melege lesz. Nekem meg elegem.

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz didyman #5926 üzenetére

    Nem mondom, hogy minőségi lenne, sőt, eléggé nem az. De azért a CapXon nem a vérgagyi kategória, én eddig úgy vettem észre, valamint a primer kör nagyfeszültségű kondenzátoraival szokott a legkevesebb gondlenni, nem? Saját rangsorom:

    A Fuhjyyu az a vérgagyi alatt. Ha egy eszközt szét kell szedni valami miatt, és Fuhjyyu a kondi benne, akkor azok közt 100% eséllyel van 0 kapacitású. Vele egyszintű a Rulycon.

    Van még a gagyi LTAC, JEE, Canicon, stb. Ezek azért nem Fuhjyyu szintűek, de rosszak nagyon.

    Teapo, CapXon, HEC, OST, G-Luxon, Stone és társaik az én szememben már részlegesen használhatók.

    Egész jók a SANYO, Jamicon, ICC, Nicon, stb.

    Egyértelmű best-of pedig a Rubycon és a Nippon-Chemicon, a fazék embléma van ugyebár rajtuk, nem betűvel kiírva.

    A különdíjasok pedig: MM, Tesla. A minap műszerrel válogattam a kondijaimat. TV-ben elnyűtt '78-as évjáratúak rendelkeztek álomba illő paraméterekkel (kapacitás és ESR), egyetlen egyet kellett kiselejteznem, de azt is azért, mert tőből letört a lába. Többsége 20-24 éves, és 100-120% kapacitással rendelkeztek. Nagy csalódás a német ROE, narancssárga fóliás széria. Szinte mind kiszáradt volt, még az egész fiatal darabok is. A ruszki elkókat egyszerűen nem tudom hova besorolni, az más dimenzió. Egy 500uF/25V akkora, mint a 680uF/200V Rubycon. :Y Csak valahogy 2,5mm vastag kivezetéssel bír. Katonai cucc.

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz didyman #5930 üzenetére

    Az általad leírt eset (OST, Teapo, Jamicon) is szerintem ugyanaz, mint a Kingmax RAM. Van eredeti és hamisítvány is, sokszor megkülönböztethetetlenül egyformák...

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz Zoli1222 #5931 üzenetére

    Se nem kevés, se nem hibás. Nekem is ugyanezt csinálja. Oldalgörgetéskor dolgozik a CPU és a VGA, a nagyobb áramfelvétel miatt van. Ha indítasz terhelő progit (Fur Mark, Prime 95), akkor is ugyanezt fogja csinálni. Annyira szerintem nem hangos, hogy idegesítő legyen.

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz _zotya_ #5938 üzenetére

    Ezért utálom az aktív PFC-t. :) Csak hibalehetőség mindenhol...

    Én anno egy Bluestorm II-t (ugyan ez a hibája volt) alakítottam át. Egy régebbi, halott elektronikás tápból egész egyszerűen betettem a Graetz-híd és a primer puffer közé a vasmagos tekercset. Passzív PFC nem tud elromlani, ezt hittel vallom... :DDD

    Így egyesítettem tulajdonképpen a régi Bluestorm PPFC-s mivoltát az új Bluestorm javított hatásfokú belsejével. Érdekes, hogy a kimeneti specifikációik kb. egyformák, mégis dupla annyi anyag van a BS1-ben...

    HGyu

    [ Szerkesztve ]

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    Viszont, ha a Bluestorm II-nél tartunk, van itt egy félbehagyott javítós projektem.

    Blestorm II 400W. Nincs a kimeneten 5VSB ---> a készenléti kör szekunderén a 40V U(br) feszültségű Schottky dióda zárlatos volt, cseréltem. Készenléti feszültség még mindig nincs, és a trafó szekunderén nem mérhető 60kHz. Ennyi kellene ugyanis, hogy megjelenjen, ezen adatlap szerint: [link], ilyen ugyanis a készenléti kört vezérlő IC. Az adatlap szerint az 5-ös lábon megjelenő feszültség indítja az IC-t, az rezeg egy kicsit, és a készenléti trafó primeroldali segédtekercséről egyenirányított feszültségről táplálkozik, eközben átkapcsol az 5-ös lábról. Az 5-ös lábon 22-27V-ot mérek, ez erősen ingadozik. Nekem gyanús. A 3-as, feedback lábon 0,3-0,5V-ot mérek. Feltételezve, hogy az IC funkcionál, ez arra enged következtetni, hogy az optocsatoló szépen mindig kisüti a kondiját. Mindeközben valami rezgés van, mert mérhető folyamatosan, valamint hallható, mikor lekapcsolom a 230V AC táplálást. Az 5VSB kimeneten a dióda cseréje után 0,2-0,3V jelen van.

    Nos, az optocsatoló áramát (az esetlegeset) megszakítottam. Ez után a primer oldaon nem süti ki semmi a C(fb)-t, így a lekapcsolási 4,5V-ig kellene a feszültségének emelkednie. Ez nem történik meg, tehát az IC áramgenerátora valami miatt nem tud áramot szolgáltatni a C(fb) töltéséhez. A Vcc ekkor is 7,5-8V körül ugrál, tehát az IC kapcsolna (szerintem), de gyorsan fel is éli a Vcc kapacitás tartalmát, és nem tud újratöltődni.

    A mintakapcsolásban az adatlapon a Vstr lábat közvetlenül kötik a primer pufferre, esetemben azonban a tápban egy 100k értékű ellenálláson át. Nem hiszem, hogy ott lenne a hiba, de az IC is rezeg valamelyest, ezért azt sem hiszem, hogy az a rossz. Mi lehet a gond? Lehet az IC részlegesen hibás?

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz didyman #5942 üzenetére

    Ez a hiba ha jól gondolom, akkor jelentkezik, ha veszettül dolgozik a PFC, és a meddőáram túlterheli a tekercset. Primer puffer kiszáradás okozza?

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz salieri. #5949 üzenetére

    Tipikus magyar ember. Reklamál. Nem hibát jelent be, vagy jótállást érvényesít, vagy garanciális ügyintézést kezdeményez, hanem egyből reklamál... Gratulálok, szép szó.

    Azért írta amúgy didyman, hogy van ilyen, mert az esetek 80%-ában nem a táp okozza a sípolást, legalábbis nem önmaga. Az alaplap, VGA táp fele szűretlen, vagy alulméretezett szűrésű, a tápegység 12V-os ágába belekortyoló extramarketingmaszlagsokfázisú PWM-ek olyan impulzusokban veszik fel a táp felől az áramukat, hogy a tápban levő valamely alkatrész rezonálni kezd.

    Legjellemzőbb a legtuningosabb alkatrészekre, valamint csak a tápot izzólámpával leterhelve nincs hang. Ekkor biztosan a környezet okozza.

    Persze a te konfigod sincs kitöltve, nomeg korábban sem írtad, milyen környezetben jelentkezik a sípolás. No de mindegy is...

    Ha a 20% jön be, s a táp 100%-ban rezisztív lésnél is sípol, akkor talán meg lehet próbálni gariban kezelni a dolgot. A baj az, hogy egyik gyártó sem 0dB hangerejűnek hirdeti a termékét, és lazán rámondhatják, hogy ez üzemszerű.

    HGyu

    [ Szerkesztve ]

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz salieri. #5951 üzenetére

    A te esetedben egyébként nem kell reklamálni. [link], az oldal alján a lényeg. A Sapphire minimum 450W tápot jelez a honlapon, mint rendszerkövetelmény, mely ráadásul tartalmaz 6 tűs PCIe tápcsatlakozót. Esetedben egyik sem teljesül.

    Javasolja továbbá a Sapphire a Certified PSU használatát. A listát itt tekintheted meg: [link].

    Szóval én csak akkor ugrálnék, ha minden klappol.

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz didyman #5943 üzenetére

    A táplábat megrántottam egy 10k/15W + ZX12 kombóval. :) Ilyenem volt otthon, de így legalább biztos voltam benne, hogy nem füstöl el.

    Jó hír, hogy a +5VSB tovább emelkedett, ezúttal egészen 0,8V-0,9V-ig, a korábbi 0,2V-ról. Az IC 3-as lábán (Vfb) 3,6V mérhető. Az IC-nek már kisebb feszültségen is rezegnie kell, ez a feszültség közel van a túlterhelés-védelem aktiválódásakor mérhetőhöz. Azonban nem rezeg, mert ha rezegne, lenne 5VSB, az optocsatoló + TL431 pegig begyújtana, ez átcsatolva a primerre pedig kisütné a Vfb láb kondiját, és 0,7V körüli érték állna be.

    A hálózati kapcsoló lekapcsolásakor egy nagyobb impulzus lép fel, ekkor 2V-2,7V-ra ugrik fel az 5VSB, de a primer puffer kisülése után ez rohamosan csökken. A hálózati kapcsolót gyors ütemben kapcsolgatva 4,9V-5,1V mérhető az 5VSB kimeneten. Feltehetően a kapcsolási tranziensek jutnak át a szekunderre, viszont így rejtély, hogy miért nem növekszik, hiszen a stabilizálás primerkörre visszacsatolt, a tranziensekre pedig nem hat. Tehát az IC működőképességét megkérdőjelezem, ugyanakkor mégis kétkedem.

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz 04ahgy #5954 üzenetére

    Sejtésem - kételyem beigazolódott. Az IC hibátlan, és valóban zárlat volt. Az adatlap segített, és a 3-as Vfb láb magas feszültsége. A folyton resetelő, és rezegni kezdő IC miatt tudott lenni némi VSB feszültségmaradék. Alant látható sematikusan a primerköri segédüzemi táprésze a készenléti tápnak. A nyilak az IC tápfeszültsége, azokon tápláltam meg a primerről vett zenerrel is. A párhuzamos zener gondolom a megszaladások miatt van. Az volt zárlatos. De valami kis SMD szutyok.

    Zener nélkül 16,4V a tápfesz az IC-nek. Ezt, és a 20V-os maximális tápfeszültséget figyelembe véve beépítettem egy BZX55C18-at, az is elég lesz, ha túlfeszültség lép fel.

    És ezen a ponton gondolkodtam el. Most fogtam fel, hogy induktív csatolásnál most még mindig szopnék. Most láttam meg, miért is szereti stol az FSP tápokat. A kerámiakondi, a védő-zener és a soros védődióda is feleslegesnek tűnhet, egy gagyi tápból kihagyták volna, ha egyáltalán ilyen IC vezérelné azt. És mégis milyen jó, hogy ott vannak. Az IC helyett egy 50Ft-os alkatrész ment csak tönkre, és megvédte ami mögötte van.

    A szekunder oldalon a 40V/5A Schottky dióda helyett egy FR303-at tettem be, az is elegendő lesz, valamint a nagyobb nyitófeszültség, és ezáltal disszipáció miatt jó hosszú lábbal hagytam. 67kHz csak nem kottyan meg neki. Viszont a 40V helyett 200V záró feszültséget kaptam. Szerintetek maradhat?

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz stol #5957 üzenetére

    Bocsánat, szakadt a net, dupla.

    HGyu

    [ Szerkesztve ]

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz stol #5957 üzenetére

    Ismerős a helyzet. Hozzák vissza a CFT750-t és a TX650-t, hogy sípol. Itt bekapcsoljuk, nem sípol. Nyöszörög az ügyfél, hogy nem elég a terhelés. Rákerül két GTX285, Q9550, Rampage II Formula lapban. Nem akar sípolni az istenadta. Kiböki, hogy neki Core i7 van, és azzal bizony sípol.

    Megkérdezzük tőle: ha itt a saját tápja, és nem sípol, otthon van a saját tápja, az meg sípol. Akkor vajon őszerinte a tápban van-e a hiba. Szemét lesüti, halk nem hallatszik szájából. Kisvártatva viszont felriad az iménti kábulatból, és ideges hangon közli, hogy de 3 napos, és akkor is cseréljük ki, mert otthon sípol... No Comment.

    Ha már szakmai kérdés: fentebb van a hozzászólásom, Bluestorm II 400W. 5VSB egyenirányító készenléti diódának a 40V 5A Schottky helyett jó lesz-e a 3A 200V-os gyorskapcsoló FR303?

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz Davidof92 #5962 üzenetére

    Valamiféle szerver, vagy speciális feladatra készült táp lehet. A tekercs két okból is olyan nagy. Egyrészt, akkor még nem úgy méreteztek, hogy 400W tápba 300W teljesítményhez elegendő tekercset raktak, hanem korrekten túl volt méretezve. Másrészt, a mostani tápok kapcsolófrekvenciája magasabb, mint akkoriban volt, akkor éppen a hallható tartomány fölé mentek csak. Nagyobb frekvencián kisebb induktivitások elegendők a szűréshez, és mivel valószínűleg a régi tápod alacsonyabb frekvenciájú, szükség volt a nagyobb tekercsekre.

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz Cobra. #5975 üzenetére

    Látszik, hogy nem vagy benne az elektronikában. A bemeneti szűrőkörben csak 50Hz-es tekercsek vannak, nem igazán ciceregnek, csak nagyon ritkán. Az abban levő váltóáramú kondik viszont szoktak.

    PFC áramkör sem igazán szokott zizegni. De a legpontosabb diagnózis csak szétszerelés és kimérés után adható.

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz monosz #6008 üzenetére

    Thermaltake és a minőségi táp kifejezés egy hozzászólásban? Ez elég erős volt. A TT csak címkéz, és nem is a minőségebbi belsőket...

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    Adott egy nagy, Gigabyte 800W-os táp. A készenléti köre hibátlan, 2A terheléssel is 5,03V mérhető. Kisebb terhelésű alaplappal (p2) kb. 8 másodpercre kapcsol be. Ez a Zen 300W esetén is megszokott dolog, vagy kezdhetem keresni a hibát? :)

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz Szocsi88 #6022 üzenetére

    Milyen tápok ezek, amikkel megesett e rémeset? Milyen idősek a tápok? A VGA hőfok hogy alakul, mondjuk 5-10p GPU Caps / Fur Mark után?

    Akkor sem kapcsol vissza a gép, ha kihúzod a konnektorból, és 30 percig áramtalanítva van, majd újra próbálkozol?

    monosz @ #6023: Semmi vész, nem haragszunk, csak megemlítettem.

    WOW&CS @ #6024: A GTX285-öt hogyan táplálod meg? Megpróbálhatod úgy, hogy csak a táp egyik PCIe 6 tűs kötegét kötöd be, a másikat pedig Molexről alakítod át. Ha a Molex átalakítós tápcsatid, amit a kártya mellé kaptál dupla molexes, akkor pedig azt is két külön Molex kötegre kösd. Fur Mark Xtreme burning mode a te programod. Nézd meg, hogy abban mit csinál, igen erősen megterheli a VGA-t (a legtöbb esetben jobban, mint azt méretezték) és tuti, hogy alaposan belekortyol olyankor a tápba. Az OCZ Platinum rendesen be van állítva 2,1-2,2V-ra, manuális időzítésekkel, a chipset strapping és északi híd feszültség milyen értékeken vannak? Memória gyanús még így első hallásra ez a gép. A Memtest 86+ sem fog neki ártani. A Windowsos memteszteket felejtsd el.

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz Szocsi88 #6033 üzenetére

    HD3870-hez ezek a tápok édeskevesek, és minőségük meg nulla. Javaslom egy FSP ATX-300PNF, vagy egy hasonló kaliberű, minőségi táp beszerzését. (Pl. Corsair CX400, Gigabyte Superb 460, FSP Saga 400W, bármelyik FSP, bármelyik Chieftec, CoolerMaster, Enermax.

    MOD.: most kerestem rá, az SL-450 az most noname, vagy Antec? Ha az utóbbi, akkor a kevés és a minőségtelen visszavonva. Azonban ha nem kapcsol be a lekapcsolása óta, akkor meghibásodott. A Codegennel ne is próbálkozz.

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz WOW&CS #6026 üzenetére

    A FurMark alatti hirtelen lekapcsolásból én is arra következtetek, hogy táp. Ha van módod egy kölcsön táppal megnézni, akkor az legyen az első dolgod. Egy 500W körüli Chieftec, vagy bármekkora Corsair elegendő. Egyéb minőségi táp is játszhat.

    Ha nincs ilyen lehetőséged, akkor a CPU órajelét vedd vissza, a feszültségét csökkentsd a névleges alá, Az E8500 6-os szorzón egy volttal is elketyeg. Vedd ki az egyik RAM-ot, és azt is 1,8V 800MHz-re lődd be, ami bennmarad. ODD, felesleges merevlemezek szintén lehúzandók. És így nézz egy FurMarkot. Ha táp, akkor ezek után tovább kell bírnia.

    RAM a fentiek alapján, és amiket írtál, szintén kizárható.

    A képet linkelni felesleges volt, programmal nem lehet mérni, csak multiméterrel.

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz 04ahgy #6034 üzenetére

    Hát, ha a tápod Antec, akkor is van okod az aggodalomra. Ha feljebb görgetsz, ott van, hogy javítottam meg egy SP-450P típusút...

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz FireFoxer #6042 üzenetére

    Csatlakozós a ventilátor, azonban nem az alaplapokon megszokott a csati, hanem egyedi. Tehát mindenképp mókolnod kell.

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz harry #6045 üzenetére

    Jó az a Chieftec, nem kell temetni. Leggyanúsabb a készenléti kör. Érdemes szakemerrel megnézetni, mielőtt komolyabb baja lenne. Egy kisebb generálozás után hosszú ideig szolgálhat az még. A sípolás legnagyobb valószínűséggel egy beteg, csökkent kapacitású kondi miatt van.

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz harry #6049 üzenetére

    Így ne használd a tápot. 1000Ft az újrakondizása. Az instabil tápfesz a HDD-nek árt a legtöbbet.
    Eladni így nem érdemes, még figyelemfelhívva sem, mert többet csökkent az értékéből, mintha jó állapotban adnád. Amúgy meg nem is illik valóban.

    #6050 playa: okozhatja,de nem valószínű, érdemes lenne másik, izmosabb gépben megnézni. Terhelés közben műszerrel mérni a feszültségeket.

    #6051 PAtr0n: A Fuhjyyu az vérgagyi. Az FCon és a -BH- sem valami über minőség, én mondjuk csak az utóbbival találkoztam még. A táp valóban alul van méretezve, ez biztosan gond, azonban hogy egyébként kapcsolástechnikailag mennyire gagyi, az csak alapos átnézés után mondható meg.

    #6052 csimav: Nagyon nem mindegy, milyen a kondi... Ha így gondolod, akkor inkább ne tegyél segítő szándékú hozzászólást ebben a topikban, mert csak hamis információkat adsz át a hozzá nem értőknek.

    #6053 Lui76: Ha őstag létedre viharban üzemelteted a géped, akkor csak gratulálni tudok. Nincs az az Enermax táp, ami ellenállna egy erősebb impulzusnak. Ívet húzva a magas indukát feszültség átjut a táp primerköréből a szekunderbe, és rossz esetben életveszélyes méretet is ölthet (pl. fülhallgató van rajtad, vagy az egér / billentyűzeten keresztül megcsap). Édesapám anno nyúlt volna a TV-t kikapcsolni, a közelben becsapott a villám, és a kezéhez egy jó kövér szikra húzott, kb egy centiméterről.

    #6054 asci: új tápoknál a kezdeti üzemben normális, használtaknál kevésbé. A delta tápot géppel is üzemeltetheted, ha baja is lenne, nem lesz gond, rendes védelmekkel rendelkezik. FurMark + Prime95 menjen neki egyel kevesebb szálon, mint ahány CPU mag van. (Hogy a FurMark kapjon elég CPU időt.) Eközben pedig a már más által is tanácsolt módon +5V és +12V mérése, műszerrel.

    #6057 Szocsi88: Két noname táp, ráadásul ki tudja, milyen életkorúak, egy nap alatt nem is rossz arány. Gratula. Mehetnek a kukába... :DDD

    #6060 slaci007: Ha Chiefteccel jó, Mercuryval nem, onnantól szerintem neked is egyértelmű a következtetés. Amondó vagyok, hogy ha Mercuryval is jó lenne, akkor sem bíznám arra a "tápra" a gépem.

    #6062 moha21: PAtr0n kollégának a kondicserét én is csak javasolni tudom. Minden kondit, ami Fujhyyu, cserélj ki ugyanolyan paraméterű Rubyconra, vagy Nippon Chemiconra. Ami a Lomexben kapható, az is jó, ha nincsenek ilyen márkájúak. A kimeneti pufferek azok Rubycon esetén legalább ZL jelzésűek legyenek, de még jobb az MBZ/MCZ. Habár Rubyconból az YK is jobb, mint a Fujhyyu-féle Low-ESR... ;]

    #6064 Szocsi88: Az Arena tápot inkább felejtsd el... Vegyél rendes Chieftecet, vagy FSP-t. Még a Gigabyte Odin 370W is jobb, pedig annak a bele is elég minimal-design... A Gigabyte Superb 460W viszont ideális választás a legtöbb gépbe.

    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Most jönne a saját kérdésem. Adott egy vezérlő, egy táp belsejében. Weltrend WT7520 a típusa. +5VSB rendben van, az IC kap tápfeszültséget is, a kimeneten mégsincs rezgés. Nulla a mérhető frekvencia, így a primer főkörhöz nem jut el a vezérlés. Az IC adatlapja nagyobb datasheet oldalakon fel sem lelhető (Google azért kiadja). Ez engem aggodalomra int. :( Hogy tudnám a hibakeresést folytatni? Mik ilyenkor a tipikus hibalehetőségek? Táp teszterrel egy-két tizedmásodpercre azért bekapcsol, tehát a PS-ON triggerelésre reagál az IC. Ilyenkor a két kimeneti lábon is egy pillanatra (igaz valami fals értéket, de legalább nullától különbözőt) jelez a digitális frekvenciamérő. Arra gyanakszom, hogy valamelyik védelem avatkozhat be, de nem tudom, milyen tipikus módon tudnám a hibaszűrést folytatni. Elakadtam.

    Másik táp: Gigabyte ODIN GT 800W. Teszterrel és P2 lap-CPU-RAM kombóval is csak kb. 5-8 másodpercre kapcsol be. Az 5VSB értéke álomba illően 5,01V, két amper terhelésre is csak néhány századot változik, lefele. Itt aztán végképp nem tudom merre induljak a hibakeresést tekintve...

    Köszönöm a segítséget.

    HGyu

    [ Szerkesztve ]

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz geza12 #6068 üzenetére

    Memteszt menjen. Rendesen be vannak azok az 1000MHz-es Platinum RAM-ok állítva? (Feszültség - időzítés, mind manuálisan természetesen.) A 7750-es a legtöbbet fogyasztó kétmagosok egyike, a négymagos első generációs Phenomokkal vetekszik. A 2600XT is azért kér szépen.

    FurMark Xtreme Burning Mode + Prime95 In-Place egy szálon fusson egyszerre. Elvileg hamarabb le kell kapcsolnia, mint 30p, és akkor tuti táp. Tápot keresztbe cserélni lenne a legjobb egy minőségi (FSP, stb.) típusra, ha van lehetőséged.

    Habár én azt a tápot azonnal cserélném, akkor is ha nem hibás.

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz geza12 #6070 üzenetére

    Feszültség ne legyen Auto-n. Szépen kiveszed a memóriát, megnézed, mi van ráírva, és azt állítsd be. Az időzítés lehet Auto. Memteszt csak ezek után... Jah, és ne windowsos memtesztet nézz, hanem bootos Memtest86+ a te versenyződ.

    OFF-ba teszem, mert ez inkább memória topikba illik, de itt válaszoltam, mert mégis csak a táp hibájára gyanakszom, azonban az újraindulás az kék halálra vall, az meg simán lehet rosszul beállított memória. Azt előbb ki kell küszöbölni a táp teszt elvégzéséhez.

    A 700GLN az jó választás... :)

    HGyu

    [ Szerkesztve ]

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz didyman #6075 üzenetére

    Ugye milyen érdekes hibákkal tudok előrukkolni? Illetve a nem érdekeseket nem szoktam megkérdezni. Semmi ötlet? :(

    Vagy mire volt a hümm? :DDD

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

  • 04ahgy

    nagyúr

    válasz Tomm0822 #6088 üzenetére

    Nem az ellenállás elégése a hiba kiváltó oka, az csak következmény. A készenléti kör szállt el, zárlatba menő tranzisztor vagy dióda okán. Adott esetben a primer oldalon is lehet gond, vagy távolabb a készenléti körtől, mondjuk a vezérlő IC háza táján. Nem elegendő egy ellenálláscsere a javításához.

    HGyu

    7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

Új hozzászólás Aktív témák