Új hozzászólás Aktív témák

  • mave13

    őstag

    Sziasztok!

    Crystalheart:
    Ezek eléggé spéci darabok. Tökéletesen ismert a génállományuk, és nem mutat túl nagy variabilitást.
    A sima házi egér mondjuk, szürke, ezek meg feketék. :) A lényegi különbség a sejtekben van, amíg a sima házi egér génkészletében vannak kisebb eltérések, addig ezek mesterségesen kitenyésztett dögök. Tehát, amíg a házi egérre az atombombám meg a kumarinba áztatott búzán kívül más annyira nem hat (esetleg egy jó macska), addig ezek a laboregerek rohadt kényesek. Ja, és viselkedésük is eltér a házi egértől, de még a különböző genetikai variánsok is eltérnek. Vannak egész szelídek, és van olyan is, hogy tőből akarja leharapni a karod, ha meg akarod fogni.
    Hogy ezek miért jók?
    - Kísérleti modell miatt. Elvileg, ha azonos törzset használnak a vizsgálatokhoz, mondjuk jelen esetben a C57BL/6J kódjelűt, akkor azok a kísérletek egymással összevethetők. Ha mondjuk én csinálok valami mérést C57BL/6J egéren, valaki más megcsinálja ugyan azt CD1-en, akkor a két kísérlet adatai nem lesznek egymással összevethetőek.
    - Nagyon pontosan ismert ezeknek az egereknek az összes tulajdonsága. Meddig élnek, milyen betegségekre hajlamosak, mik a jellemzőik stb. Egész konkrétan azt is tudják, hogy mondjuk a 14. hétre 4500-8000 um2 nagyságú atherosclerotikus plakkok jelennek meg az aorta falán, stb...
    - Ezekből hozzák létre a genetikai mutánsokat, és az azokkal végzett kísérletekhez ezek szolgálnak negatív kontrollként, ezek eredményeihez lehet hasonlítani. Így biztos, hogy a mért különbségeket nem befolyásolta esetleg más allél.

    e=mc²: jó irányba tapogatózol, a betegségek is nagyon lényegesek, az alap törzsek, meg a génmódosított állatok totál steril környezetben vannak tartva. Ha meg is harap egy egér, nem nagyon kell fertőzéstől tartani, ha jól működik a rendszer. Persze, azért nem szoktam ezzel próbálkozni. :)

    "tervezett szaporulat az, ami inkabb megdragithatja, abbol is a tervezett jelzo a mervado..."
    Minden drága, amiben szerepel a kísérlet szó, vagy bármi köze van ahhoz. Nekem éppenséggel sima házi egerek is megfelelnének, de abban az esetben azt se tudnám leközölni, ha világmegváltó eredményeket kapnék, mert nem fogadnák el. Ki van ez találva rendesen, persze trükközni azért lehet.

    Crystalheart:
    "És mennyibe kerülne természetesebb körülményeket kialakítani nekik?"
    Nem lehet természetesebb körülményeket kialakítani nekik, ez is standardizálva van. Standard ketrecméretek, standard kaja, alom stb... Szintén azért, hogy a kísérleteket ez se befolyásolja. Ja, meg persze bele lehet gondolni, hogy mekkora üzlet van ebben. :)

    "Szerintem ezeknek bármi "természetes", ahol nem látni őket folyton és nincs mindig jövés-menés."
    Egyébként, pontosan így vannak tartva, de ezek a fekete dögök annyira vadak, hogy csak magukban is képesek megenni az utódaikat. Jobb szeretek a CD1 törzzsel dolgozni, azok szelídebbek, és barátságosabbak. Vagy patkányokkal, azok még inkább szelídek, és sokkal okosabbak, mint az egerek. Japán előtt viselkedéskutatással foglalkoztam, kis patkányokat teszteltem születésüktől fogva naponta. Megismerték a hangomat, szelídek voltak, eszükbe se jutott volna megharapni, még a kísérlet után több hónappal se. Az egerek viszont hülyék.

    Jadro:
    Jó szórakozást! Már van egy pár oldalnyi gépelt szöveg, meg pár ezer kép hozzá. :D

    Icewolf || kósza ||

Új hozzászólás Aktív témák