Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • lugosi

    MODERÁTOR

    válasz G@ben #94 üzenetére

    Nem rosszindulatból vagy bántásból írom amit írok, hanem jótanácsként, amit remélem megfogadsz, a hátam mögött pár százezer Ft távcsőre elköltött pénzzel, hogy ne menj keresztük azokon a buktatókon, amiken én keresztülmentem, és ne vegyél meg olyasmit, ami rossz vétel.

    Ez alapján az én tanácsom a következő.
    Ezt a 3-4000 Ft-os kategóriát úgy felejtsd el ahogy van.
    A kínai gearbest és egyéb oldalakat felejtsd el, ugyanúgy az ismeretlen márkákat is. Ha rám hallgatsz, akkor a zoomot szintén felejtsd el. Próbálgattam monokulárokat ebben a párezer ft-os árkategóriában, van is egy 10k alatti monokulárom, hát erős túlzás azt mondani, hogy használható, azt mondanám, hogy egy 10-es skálán 3-as. Most rákerestem (celestron), ez olyan 5-6k jelenleg, ma már nem venném meg.

    Azt határozd meg, hogy kb mekkora nagyításra van szükséged, és körülbelül milyen fényviszonyok mellett akarod használni. Fontos paraméter még hogy hány éves vagy (ebből állapítható meg, hogy kb. mekkora a pupillád maximális tágulata). A távcső nagyításának és frontlencséjének mérete ismeretében lehet megállapítani a kilépő pupilla méretét, tehát a két pupillaértékből lehet látni, hogy mennyi fény hasznosul.

    Amit nézz meg szerintem, az a Minox 8x25 [link] ez 50k, az a jó benne hogy nagyon jó a közelpontja, így virágokat, lepkéket, stb is meg lehet vele figyelni közelről, de csak nappali fényben lesz értékelhető, mert kb 3mm a kilépő pupilla.

    Minox 7x42, ez 7-es nagyítás, iránytű van benne (a látómezőben), kiránduláshoz ez is jól jöhet, 6mm-es kilépő pupilla, ez 40k-ért szerintem nagyon jó vétel és vízálló. [link]

    Van egy 10-20k-s árkategória, azt nem igazán ismerem, számomra ott ismeretlen márkák vannak, van egy Yukon, annak a rendes távcsöveit a saját árkategóriájukban szokták dicsérni, de a monokulárjukról nem sokat olvastam.

    Sajnos ez egy olyan terület, ahol nincs szerintem igazán "kihagyhatatlan tuti" vétel, azaz egy ideig lineárisan azt kapod érte, amit fizetsz, és egy adott szint felett pedig exponenciálisan többet fizetsz kis minőségjavulásért.

    Mekkora az anyagi keret erre? Nem lehet, hogy egy kicsi és könnyebb hagyományos binokulár jobb választás lenne egyébként? Azért kérdezem, mert abban szerintem sokkal nagyobb a választék.

    Még egyszer, nem elkedvetleníteni akarlak, csak megkímélni egy felesleges pénzköltéstől. A jót egyszer kell megvenni, sokkal nagyobb veszteség a gagyiból bukóval (vagy sehogy) kiszállni és a jobbat megvenni.

Új hozzászólás Aktív témák