Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Celtis

    veterán

    válasz Celtis #68199 üzenetére

    Összeszedtem pár dolgot, de tulajdonképpen nincs is olyan nagy nézeteltérés.

    A 24 frame miért lett 23.976frame? Ez az analóg világból maradt. Azaz a kép és a hang szinkronizációja miatt van.
    Annyi igaz, hogy az analóg világból származik, de teljesen más az oka. Amikor az NTSC bevezette a színes tv műsorszórást, a színsegédvivő frekvenciáját úgy kellett meghatározni, hogy ne okozzon interferenciát a meglévő FF tv készülékeken. Több lehetséges megoldás közül azt választották, hogy a sorfrekvenciát csökkentik 0,1%-kal. Ebből következően a képfrissítés is csökkent 30fps-ről 29,97-re. Hogy a tv-ben közvetített 24fps-es mozifilmek igazodjanak ehhez (3:2 pulldown használattal röccenés nélkül), a filmeket is le kellett lassítani 0,1%-kal, azaz 23,976 fps-re tv-s közvetítés esetén.
    A vicces az egészben, hogy nem is lett volna erre szükség, a másik megoldást választva (a hang segédvivő kis mértékű elhangolása) az az egész cirkusz elkerülhető lett volna. Ezt nem merték bevezetni, de a későbbi tesztek során kiderült, hogy semmi gondot nem okozott volna.
    Európában sokkal durvább megoldást kellett választani, a filmeket tv adás illetve PAL rendszerű DVD-ken 4%-kal felgyorsítják 24fps-ről 25-re.

    A 24fps-t nem lehet mással 60Hz-re konvertálni mint a Pulldown-al.
    Igen, de 120Hz-re is. A pulldown kifejezés tudtommal onnan ered, ahogy a vetítőgép mechanikája kockánként húzza a lencsék elé a filmet. Itt abban az értelmben használatos ahogyan egymáshoz igazítjuk a forrás és a megjelenítő eltérő képkocka sebességét. Tehát nem attól pulldown a puldown, hogy nem egész számú többszöröse a megjelenítő a filmnek, hanem a film képkockáinak "adagolását" jelenti.

    A Judder a 24fps vs 23.976fps különbségéből adódó időnkénti röccenés.
    Nem (magad is javítottad). A judder tipikusan a 3:2 pulldown eredménye, ha az egyes képkockák nem egyforma ideig jelennek meg a képernyőn: AAABBCCCDD... Látszik, hogy minden második képkocka (B és D) 2/3 annyi ideig jelenik meg egy 60Hz-es megjelenítőn.

    A 120Hz-es tévék azért a legjobbak, mert ott nem kell trükközni mint a 3:2-es Pulldown-al
    Sajnos nem teljesen igaz. Az androidos tv-ken a platform csak 60Hz-es interfészt nyújt az alkalmazásoknak, tehát egy videó lejátszó alkalmazás - a gyári is - kénytelen 3:2 pulldownt használni a készüléken belül.
    Ezt a tv fel tudja ismerni és a juddert eltüntetni, de csak megfelelő beállításokkal:
    RTINGS: "For 60p/i signals, like a cable box or from streaming apps, set Smoothness and Clearness to their minimum and enable CineMotion."
    Másfelől, ahogy írtad is, a 60Hz-es tv-k is képesek juddermentes megjelenítésre, tehát a 60-120Hz önmagában nem jelent judder szempontból sokat.

    illetve nem feltétlenül gond, ha tévé fronton nincs judder mentes lejátszás, mert külső lejátszó attól még támogathatja.
    Igen. Feltéve, hogy az adott tv a HDMI bemeneten képes a juddermentes megjelenítésre. De ahogy írtad a legtöbb 60Hz-es tv-nél sem gond ez már.

    Az oldalpásztázós darabos mozgás talán a Stutter akarna lenni, de szerintem nevezik azt is Juddernek.
    Pontosan. Sokan nevezik juddernek, de nekem sokal jobban tetszik az rtings féle terminológia, ami világosan megkülönbözteti ezt a két jelenséget.

    a 24 és a 23.976 különbsége amit kadenciahelyes lejátszóval/lejátszással lehet orvosolni. Ha nem kadenciahelyes a lejátszás, akkor időközönként röccen egyet a kép.
    Igen. De ez tipikusan nem tv gond, hanem lejátszó probléma.

Új hozzászólás Aktív témák