Új hozzászólás Aktív témák

  • Pala

    veterán

    válasz Egon #378 üzenetére

    Na igen, az állás elég nehéz (legalábbis amatőr sakkozóknak eddig hiába adtam fel, 90%-ban nem tudták megoldani, aki meg mégis, az is csak véletlenül jött rá, indoklás nélkül), szóval mind mondottam, haladó szintű végjátékelmélet-ismeret kelletik hozzá. Hamarosan lesz időm, akkor írok egy kimerítő emailt, csak nem tudom mennyire legyen részletes a magyarázat (mennyire tudsz sakkozni?). Illetve nem megoldást akarok közölni (kérésedre), hanem egy ''útbaigazítást'', ami esetleg könnyíthet a dolgon.
    Nah, végülis egy rövidke segítséget itt is tudok adni:
    A helyzet az, hogyha a világos e-gyalog e3-mon állna, akkor az elmélet alapján (miszerint szomszédos soron lévő ellenséges, egymástól huszártávolságra lévő gyalogok esetén az erősebbik félnek (itt világos) a nyeréshez el kell foglalni az ellenséges gyalog mögötti két mező valamelyikét) világosnak oppozícióra kellene játszania és úgy közelítenie a d7 mező felé. Azonban mindez (mint említettem) csak abban az esetben lehetséges, ha a világos gyalog e3-mon áll, amíg hátrébb van, addig nem szabad az említett két mező (úgynevezett ''kulcsmezők'') felé lépni....
    Röviden: világosnak arra kell játszania, hogy sötét ''kényszerből'' felvegye az oppozíciót egy bizonyos helyzetben, utána e3-mal kibillenti belőle, majd a d7 mező elfoglalásával nyer. Ez az útja a nyerésnek.

    Később, ha érdekel, bebizonyítom, hogy sötét minden változatban kikap világos pontos játéka esetén (még akkor sem tud remizni, ha megpróbálja ''nyíltan'' lerohanni a c-gyalogot)

Új hozzászólás Aktív témák