Új hozzászólás Aktív témák

  • Coolmat

    őstag

    Jó cikk, én ugyanezt az XP - Win7 - Ubuntu hármast kicsit egyszerűbben értem el az EasyBCD nevű program segítségével, röviden a menete:

    1. XP telepít 1. particióra
    2. Win7 telepít 2. particióra - ekkor automatikusan lesz win7-es bootmenü amiből lehet bootolni xp-t is
    3. Ubuntu telepít 3. particióra - ebben az a trükk, hogy a Grub-ot nem az MBR-re kell ráengedni (vagyis kitörölné a jó kis win7-es bootmenüt, ami nekem windowsos lévén szimpatikisabb), hanem az ubi saját particiójára kell telepíteni azt is. Egész pontosan ezt a cikkben is említett Grub telepítési helye résznél kell megadni: dev/sda(hdx,y) , ahol az x a merevlemezt y a partíciót jelöli, mindkettő számozása 0-ról kezdődik, vagyis ha pl. az első merevlemez 3. partíciójára szeretnénk tenni akkor (0,2)-t kell beírni oda (remélem jól emlékszem még ennek a szintaktikájára, anno én is elszúrtam itt először és a Win7 particiójára került a Grub ami jól tönkre is vágta :) ). Eredmény: Ubuntu install után is win7 bootmenü lesz, de ebből még nem tudunk Ubit bootolni.
    Mellékesen megjegyzem, hogy emelett volt még 1 swap partícióm a Ubuntunak és 1 logikai (mert ekkor már 4 primary volt, több meg nem lehet ugye) külön az adatoknak, ahol a sok barmolás ellenére is biztonságban maradtak, de biztos ami ziher csináltam biztonsági mentést is :)
    4. Win7 alatt elő az EasyBCD-vel, add new entry menüpont -> Linux/BSD fül -> Type: Grub vagy Grub2 (új Ubuntukban már Grub2 van) Device-nál pedig utóbbi esetben magától fel fogja deríteni hol leledzik a Grub2, Grub1-nél pedig manuálisan kell megadnunk. "Grub isn't installed to MBR/bootsector"-nál pedig értelemszerűen pipa be, mert így telepítettük az Ubuntut. Ha ezen módszer nem vezetne eredményre akkor a Neogrub fülön kell valamit alkotni (bevallom őszintén már nem tudom melyik volt a működőképes, régen csináltam már ezt). Ezután reboot és öröm/boldogság, mert az általunk felvitt Ubuntu menüpontot választva a Win7 bootmenüben be fog tölteni a Grub, onnan pedig bootol is az Ubuntu.
    Ezen módszer használatával lesz sleep módunk és hibernálás is (Windows alatt biztos, Ubuntura már nem emlékszem, de gyanítom ott is). Másik előnye, hogy nem kell semmit sem a Grub-al szórakozni, Ubuntu frissítésnél sem barmolja szét a jól megcsinált bootmenüt. Ma már csak Win7-et használok, mert ha XP kell valami régi program miatt akkor ott a virtuális, ha Ubuntu kell akkor meg beteszem a livecd-t vagy a pendriveot (mostanság fél évente megnézem az új kiadást és slussz).

    A cikk Sata mode külön bekezdéséhez még annyit hozzáfűznék, hogy lehet AHCI módban a vezérlő, ha van megfelelő driverünk hozzá XP-re (Intel vezérlőkhöz egészen biztosan van, AMD-ről nem tudok nyilatkozni), és azt megetetjük az XP telepítővel (ha van még működő floppy meghajtónk) vagy beleintegráljuk az XP telepítőbe az nLite nevű program segítségével. Winchesternél mondjuk nem sok vizet zavar ha IDE módban megy, de ha valaki SSD-t szeretne ilyen módon használni, akkor azt illik AHCI-ra állítani. :)

Új hozzászólás Aktív témák