Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Morden24

    nagyúr

    „Úgy gondoljuk, hogy bár a számítógépgyártók sem ártatlanok, a visszatérítés elmaradásáért az elsősorban maga a Microsoft felelős, mely a piaci erőfölényét kihasználva törvénytelen módon terjeszti a termékeit, megkárosítva ezzel a felhasználókat és a riválisait”

    Elég retardált hozzáállás.
    Az OEM-ekkel a Microsoft külön szerződést köt, és az OEM-ek fizetnek a Windows licencekért, ami egyrészt nyilvánvalóan jóval kevesebb, mint az OS végfelhasználói ára (egy régebbi Neowin cikk emlékeim szerint 45-55 dollárra lőtte be egy Vista Ultimate árát, de nem emlékszem, hogy lett volna konkrét forrás, szóval ezt inkább csak érdekességként említem), másrészt erős a gyanúm, hogy az egyes OEM-ek nem feltétlenül egyező áron szerzik be a licenceket.

    Innentől fogva teljesen logikus lenne, hogy a fogyasztó az OEM-nél teszi meg az igénylést (akivel egyébként is support viszonyban van), és az OEM teszi meg az adott érték jóváírását, amit később a Microsofttal ők rendeznek.

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz floatr #2 üzenetére

    Nem az én dolgom, hogy olaszról jól fordítsak...

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz floatr #4 üzenetére

    Nem, én azt mondom, hogy hogyan logikus. Semmiféle "szerződés szerint" nem volt a kommentemben, azt mondtam, hogy az MS az operációs rendszer licencelésére köt szerződést az OEM-ekkel, és ilyen szempontból a brand gép végfelhasználója semmilyen jogviszonyban nem áll az MS-el - még a supportot is az OEM biztosítja számára.

    Jegyzem meg, biztos vagyok benne, hogy a felhasználónak is egyszerűbb lenne, ha a visszatérítés okán a brand gépének supportjához fordul, nem még egy, számára minden valószínűség szerint ismeretlen cég ügyfélszolgálatához.
    Arról nem is beszélve, hogy az OEM-rendszer egyik igen hasznos tulajdonsága, hogy a panaszosokat megosztja a cégek között, nem egy darabra potyog az egész, ami több szempontból (és nem csak a cégek szempontjából) igencsak pozitív hatású.

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz lorenzen #14 üzenetére

    Lehet, de az tény és való, hogy nem minden modellt.
    A visszatérítés maga egy érdekes koncepció és megérne önmagában vitát, de az tény, hogy a júzer új gép vásárlásánál megválaszthatná, hogy mit kér, vagy nem kér.

    Az egy másik téma, hogy közvetlenül az OEM-től rendelve a gépet ezt manapság is jobban megteheted (szintén nem korlátlanul), mint a kiskerben/nagykerben. Az viszont teljesen reális, hogy francnak tartson fel olyan árukészletet teszem azt egy bolt, amire kiskutyaguminak is alig van szüksége.

    A különböző restrikciókkal felszerelt trial bundle-öket én is kibasznám a francba, de ez megint megérne egy külön beszélgetést.

    (#18) davep: nem tudom, hogy a kommentemben hol van az MS védése, de if you say so...

    (#17) floatr: Hogy a Win licenc puszta ára mennyi, illetve az OEM mennyit rak rá erre (pl. a support okán), az megint más kérdés. Újfent egy indok, hogy miért az OEM-nek kéne intéznie a dolgot.

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz floatr #23 üzenetére

    Lehet ezen rugózni, és elvi síkon igazat is adok, ettől még a vásárlók nagy része ezután is le fogja szarni az alternatív OS-eket.
    Ha ezzel piacformáló hatást akar valaki kiváltani, az újabb ballott screen-bukta lesz.

    Mint fentebb említettem, egyáltalán nem vagyok a dolog ellenére, a menetéről aklotott elképzelést tartom illogikusnak.

    Mit nem értesz: a licenc ára és az OEM által felszámolt ár, amennyiben két különböző dolog, akkor az MS visszatérítés esetén szerinted mit fog (tud) neked adni?

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz moonman #28 üzenetére

    Nem kell messzire menni. Ha szar a bor az étteremben, a pincérrel vitetem vissza, és sem nem megyek át a borászatba, sem nem szeretném, ha oda küldenének.

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz floatr #33 üzenetére

    Szerintem most is vígan megtehetné egy OEM, hogy teszem azt kizárólagosan OS nélkül ad el gépeket. De úgy tűnik, senki nem sejt olyan óriási piaci rést ebben, hogy rágerjedjen... :U

    De még mindig mondom, kár belelovallni magad: NEM vagyok a dolog ellensége, tőlem nyugodtan vehet valaki bármilyen brand gépet bármilyen támogatott, vagy nem támogatott OS-el.
    Ennek persze az lesz a vége, hogy elég sok csalódott júzer fogja felhívni az adott OEM supportját azon nyifogva, hogy bizony ezt a gépet csak Windows-on tudja 100%-osan használni. Ja, mert hogy az OEM másrva viszont semmilyen supportot, így előtesztelést sem vállal, az más...

    Egy szó, mint száz: bárki vehet tőlem OS nélkül rendszert. Azt mondjuk elvárni, hogy bárki vehessen BÁRMIVEL brand gépet (tehát előtelepített rendszerként), az baromság.
    És mint írtam már, a visszatérítéssel is egyetértek, de nem tartom logikusnak az itt felvázolt formát.

    Büntetésre - nemtom, a magyar FSF is inkább az MS-ellenes propagandát, semmint a fogyasztók tájékoztatását, vagy védelmét helyezte előtérbe? Mondjuk nem lennék meglepve.

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz floatr #53 üzenetére

    Utána gondolom lesz majd egy olyan projekt is, ahol a gyártókat arra kötelezik, hogy a Win gomb a brand gépek billentyűzetén kiszedhető és azonnal lecserélhető legyen - persze szigorúan a világbéke érdekében. Csak, hogy ne sértsünk vallási hovatartozást :DDD

    Majd bekerül, mint 8. fő bűn a többi hülyeség mellé.

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz fordfairlane #60 üzenetére

    Na mondjuk ha annyi hatása lesz, mint a ballott screen-nek, akkor tényleg csak a jogászok dolgoznak egy kicsit, más értelme nincs.

    (#63) DJS: Azéért a legtöbb végfelhasználó egy brand gépet szétesésig és/vagy cseréig használ, ami egy alapvető Windows-életciklusban lazán benne van, de simán kettőben is, ergo a Windows továbbvitele többe kerülne neki (rövid- és hosszú távon is), ha egy összegben kifizetné a retail költséget, és később rápakolná az új gépre.

    Másrészt meg az OEM a magyar boltban kerül pár tíz rugóba, az az összeg, amiről itt visszaigénylés címszó alatt beszélünk/nek, az ennél jóval kisebb.

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz floatr #64 üzenetére

    Ja, főleg ha kinyitom a grafikont kicsit tágabbra, és kitűnik, hogy a trendek alapvetően semmit nem változtak, az IE már 2009 elején is csökkenő tendenciát mutatott, amit az új verziók, illetve a Windows 7 érkezése mozgatott meg, a Chrome kvázi egyenes vonal mentén nő, az O/A 2009 végi esésén kívül (és az előtt is) se le, se fel, FX meg nagyjából tartja magát, de az IE-vel együtt csökken a Chrome javára. Ja, meg van a Safari, amin még a vízmérték sem inog ki.
    Mikor ütött be a ballot screen, 2010. március-április? Hát nem kuszálta össze a trendeket, az biztos.
    Globálisan ez a marginális módosító hatás nyilván még gebébb. Ahhoz képest, hogy mekkora fuss volt belőle...

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz floatr #73 üzenetére

    Azt mondom, hogy inszignifikáns, nem azt, hogy nonegzisztens, de elég jól látszik a grafikonokon, hogy egy marketinggel erősen megtámogatott böngésző növekedése minden egyéb külső, illetve mesterséges segítség nélkül nemhogy nagyságrendekkel jobb eredményeket produkál, de egyenesen irrelevánssá teszi azt.

    Mivel az egyetlen böngésző, ami látványos és igazolt növekedést tud produkálni, az a Chrome, eléggé vicces a ballot screent előrángatni és az alternatívokra tett bármilyen segítő hatására reflektálni, mivel az egyetlen dolog, ami lényegileg változott, hogy az eddig legerősebb alternatív is teret veszít a Chrome javára. Utóbbi növekedését a ballotra fogni viszont elég gázos lenne, magyarán lényegi változást nem hozott, de azt legalább közel egy év alatt tette.
    Igazából mese nincsen, a ballot screen semmilyen szempontból nem teljeseítette a hozzá fűzött reményeket. Ami egyébként remekül példázza, hogy mi és hogyan működik ezen a piacon, és mi nem.

    Vagy hogy van ez, 2011 a ballot screen éve lesz? :B

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz fene_vad #91 üzenetére

    Mert a sorbanállós, pénztárnál EULA-olvasós vásárlás egy akár többszáz rongyos termék esetén, az aztán életszerű példa egy ilyen szitura... :U

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz fene_vad #105 üzenetére

    Most a konkrét gépvásárlásról van szó?
    Mint korábban mondtam, a szabad választás elvével teljes mértékben egyetértek, ellenben ha annyira sok ember verné az asztalt - akár a boltoknál, akár az OEM-eknél, hogy neki erre igénye van, akkor annak jóval több foganata lenne.

    Szóval a dolog jogosságát egy percig nem vitatom, a dolog relevanciáját viszont nem nagyon látom.

    Az egy hagymázas vágyálom, hogy ha az emberek tudnák, hogy nem kell a Windows-ért fizetni, akkor örömükben mennének alternatív OS-t használni. Az már valószínűleg nagyobb szám lenne, aki visszaigényli a lóvét, de ugyanúgy Windows-t használna, max. nem legálisan.

    A low-end szegmensben, ahol tényleg nagyon durván számít ez a tíz rongy körüli összeg, most is nagyon nagy a Freedos/Linux rendszerrel szerelt gép.

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz fene_vad #117 üzenetére

    Itt az a gond, hogy nem csak az MS, de az OEM jó híre is kockáztatva lenne.
    Azt azért nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy alternatív OS-ekkel elég kevés esetben tesztelnek a gyártók (az, hogy rácsesznek valamire egy Freedos-t, az max. arra garancia, hogy senki a cégnél nem nézett utána, hogy bármi más gond nélkül működik-e rajta), ami közvetlenül ÉS közvetetten is lecsapódna az MS-en és az OEM-eken is, ami végeredményben szerintem senkinek nem előny.

    Én amondó vagyok, hogy a piacnak nem tenne jót, ha össze lenne kuszálva azzal, hogy olcsóbban, "oldd meg otthon" módon OS nélkül lehetne megvenni a gépeket, mert a túlsúlyban lévő home userek magas százaléka erre alkalmatlan (ezt nem lenézéssel mondom), és rá fog baszni, mert nem néz utána semminek, csak annyit lát, hogy A.) ajánlat 10 ronggyal kedvezőbb, mint B.) - főleg egy olyan világban, ahol a webes és/vagy nagyboltos vásárlás eléggé feljövőben van, tehát már a "jóindulatú boltos a kis PC boltban majd elmagyarázza" faktor is kipotyog.

    Valljuk be, a low-end szegmensbe nem azért kerülnek Win nélküli gépek, mert ott olyan sokan használnak alternatív OS-t, hanem mert a gyártók tudják, hogy a termék árának 5-10%-os csökkentésével nagy mennyiségű vásárlót nyerhetnek.

    A véleményem az, hogy a mostani rendszer teljesen jó, ezt fejeljék meg annyival, hogy az előtelepített OS (nyilván Win esetében), illetve a hozzá tartozó szolgáltatások költségével növelt ára visszaigényelhető legyen a vásárlás megtétele után, ellenben ne a cikkben felvázolt [júzer <- MS <- ? -> OEM] módon, hanem [júzer <- OEM <- MS] módon.

    Ez szerintem megoldaná azt, hogy akinek nem kell a Windows, az megkapja a lóvéját, de elkerülhető egy komoly konfúzió a piacon.

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz Morden24 #120 üzenetére

    Kiegészítés: a "feljövöben van" dolgot úgy értem, hogy bőven meghaladja a webshopon/nagybolton (Tesco, Wal-mart, MediaMarkt, ami tetszik) keresztül értékesített gépek száma a kisboltos szisztémát (főleg, ha brand gépről, és nem egyedileg összeállított teljes konfigurációról van szó), szóval kicsit rosszul fogalmaztam, de értsd jól :K

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz fordfairlane #123 üzenetére

    Ha jól tudom, apportba nem lehet OS nélküli gépet bevinni, nem lehet elszámolni, nem amortálható - tévedhetek, mert millió éve nem hallottam semmit erről, saját magamnak meg sosem kellett ezzel foglalkoznom.

    Hogy konkrétan értékesíteni SEM lehet, abban nem vagyok biztos, de [citation needed].

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

Új hozzászólás Aktív témák