Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Male #2 üzenetére

    Nem nagyon szoktak 10 milliárd dollárnál többet adni olyan cégekért, amelyeknek 2 milliárd dollárnál nincs nagyobb bevételük évente. Túl lassú lenne a megtérülés. Az NVIDIA még a Mellanoxért sem adott ennél többet, pedig ők egy ideje több üzemi nyereséget termelnek az ARM-nál.

    Az ARM valósnak vélt értéke reálisan visszatermelhetetlen egy felváráslás után. Előbb újra el kellene érni, hogy a divízió üzemi nyereséggel működjön, ami biztos beletelne némi időbe.

    (#1) Petykemano: Ezekhez nem kell megvenni az ARM-ot. Olyan dologhoz kellene megvenni, mint például az NVLink implementálása az ARM buszrendszerébe. De kérdés, hogy ez megér-e akkora kiadást, amit most valószínűsítenek, mert 50 milliárd dollár az nagyon sok pénz, és az ARM tényleg mínuszban dolgozik jelenleg üzemi nyereség szintjén, miközben a bevétel rendkívül alacsony, tehát rövidtávú áttörési lehetőség sincs.
    Ha lenne valami kiugrási lehetőség, akkor a SoftBank nem keresne vevőt, de egyelőre az ár nagyon elrettentő. Az ARM-ot alapvetően a potenciális jövő és az IP-k árazzák fel, de azokkal kevesen tudnának mit kezdeni, és amíg lehetne belőlük alkotni, addig egy komoly kiadás után vinni kell a nem túl gazdaságos üzleti modellt.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz b. #6 üzenetére

    Nem a cégek céljával van a baj. A kérdés az, hogy mindez megér-e 50 milliárd dollárt úgy, hogy az ARM jelenleg üzemi szinten be tud termelni ~félmilliárd mínuszt egy évben. Ez egy óriási hitel lenne egy aktuális formában pénzégető cégre. 10 milliárd dollárt simán ér csak a jövőkép miatt, de 50-et azért még az NVIDIA is meggondol, mert nagyon belerokkanhatnak. Mi van akkor, ha a terveik nem vállnak be az ARM-mal? A hitel, amit felvettek attól még ott van, és pénzt évente égeti el a friss divízió. A célok tehát egyértelműek, de nagy kérdés, hogy érdemes-e mindezért kockára tenni azt, amit eddig elértek.

    (#7) Samott: Túl drága lenne ultramobil szinten. Maga a licenc egyébként elmegy. Az üzemi nyereség alapvetően azért nem jön manapság, mert sokkal több a költekezés a szerverpiac miatt, miközben a szerverpiacról még nem jönnek az eredmények. Ez tipikusan a jövőnek építkezés. Az ARM régóta működik így, hogy tíz évnyi szopást is bevállalnak azért, hogy majd tíz év után nagyon sokáig jó lesz. A nagyon eladósodott SoftBank számára viszont nehezen fér bele.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz #06658560 #10 üzenetére

    A versenyhivatalok nem csak engedélyezhetnek, hanem szabályozhatnak is. Tehát feltételekkel engedhetik is az NV-nek a felvásárlást. De az NV-nek az megint egy döntési helyzet, hogy a jelenlegi üzleti modell megtartása mellett megér-e annyi pénzt.

    Igen. A kínai háttér teljesen opció. Ha valakinek, akkor nekik nem gond kiadni 50 milliárd dollárt, és az évi félmilliárd mínuszt is bőven elfogadnák eleinte. Kérdés, hogy a hatóságok sivalkodnának-e. Szerintem igen.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Samott #12 üzenetére

    A semmi az alternatíva. Ha az ARM emeli a licencdíjakat, akkor nem évente lesznek új rendszerchipek, hanem kétévente. Ez negatívan hatna a telefoneladásokra, ami végül negatívan hatna arra, hogy az ARM mennyi pénzt kap licencelésből. Jelenleg azért annyi a licenc amennyi, mert így maximalizálható a kinyerhető pénz.

    (#13) Samott: Az aranyos sztori. :DDD

    (#14) Male: Nem. A szám abból származik, hogy az elmúlt években milyen felvásárlások történtek IT szinten, és az érintett cégek mennyi bevételt és nyereséget termeltek, amikor x pénzért megvették őket. Egyetlen cégért sem adtak 10 milliárd dollárnál többet, aminek az éves bevétele két milliárd alatt volt, és közben üzemi veszteséget termelt. Az ARM-ért a SoftBank úgy fizetett, hogy akkor még nyereséget termelt. De láthatóan így sem jött be, mert sok volt a kiadás, és alig látnak belőle pénzt, mennek is a potenciális vevők után.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz bunfi #17 üzenetére

    Nagy az adóssága a SoftBanknak. 100 milliárd dollár fölötti. Azért akarnak annyira gyorsan szabadulni az ARM-tól, mert közben üzemi veszteséget termel a divízió, és nem látják, hogy ezen rövidebb távon lehetne javítani. De az IP értékes, tehát lehet benne pénzt találni.

    Valószínűleg azért vetnek be mindenféle alternatívát, hogy valaki bólintson már rá, mert a jelenlegi formájában csak árt nekik az ARM. Igazából a legfőbb probléma, hogy túl drágán vették meg. De nem csak ezt, hanem más cégeket is.

    (#18) Samott: Attól függ, hogy milyen licencet rendelsz, mennyit fogsz majd gyártani, stb. Szóval nincs egzakt érték. Egyedül talán az Artisan IP, ami fix, de azt ritkán rendelik azok, akik nagy mennyiségben dolgoznak, mert összességében olcsóbb, ha maguknak tervezik le, mintha ezért az ARM-nak fizetnek.

    Elmélkedni lehet az emelésről. Valószínűleg ők is érzik, hogy nem jó a százmilliós mínuszokat termelni negyedévente. De ez nem olyan egyszerű ám, hogy megcsinálják és minden klafa lesz, mert ha sokat emelnek, akkor végeredményben rosszul járnak, mivel a cégek lassítanak a fejlesztési ciklusokon, amivel visszaesik a teljes piac eladása. Tehát van egy optimális tartomány, ami se nem olcsó, se nem drága. Pont az a szint, amivel maximalizálják maguknak a bevételt.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz b. #22 üzenetére

    Persze, hogy elemzések előzik meg. Azért nincs igazán fejlemény az ügyben, mert riasztó az ARM ára. Ennyi pénz kiadásával a vevő magát teszi kockára. Tehát úgy kell megvenni az ARM-ot, hogy abból úgy 5 éven belül jó lenne pénzt is termelni, mert a piacokon egy csomó váratlan dolog is történhet, amit nem lehet előre látni. Én pedig nem akarom felnyitni senkinek a szemét, de tény, hogy az ARM jelenleg egy veszteséget termelő divízió, amit a tulajdonosa nagyjából 50 milliárd dollárra áraz, pusztán azért, mert biztató a jövőképe. Persze mondhatja mindenki, hogy kockázat nélkül nincs győzelem, de az iparág egyik legnagyobb potenciális beruházása ilyen formában tényleg egy orosz rulett. Csak egy kérdést kell feltenni. Mi van, ha nem jönnek be a tervek? Akkor lesz egy 50 milliárd dollárért vásárolt pénzkemencéjük? Ettől fél a legtöbb érdeklődő.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz b. #26 üzenetére

    Ősszintén szólva, ha az NVIDIA ilyet akar, akkor licencel magának egy ARMv8.3-5-öt, vagy egy IBM Power9/10-et. Arra terveznek egy processzort, amibe terveznek NVLinket, és voilá... cirka kétszázmillió dolláros kiadás lenne a tervezés (nem nagy pénz, ennyi egy modern proci, ez van), és ugyanazt adnák, amit az Intel és az AMD.

    Ha nem akarnak ennyi pénzt költeni, akkor odamehetnek nyalni, mondjuk az Ampere-nek. Magkérik őket, hogy rakjon már a lapkába NVLink vezérlőt. Ez hozzávetőleg 3-5 mm2-rel megnövelheti a végső lapkaterületet, és cserébe beszállnak pár tízmillióval a fejlesztésbe. Lehetőség mint a tenget.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Oliverda #32 üzenetére

    Most viszont nem termeli. Ez a probléma. És még sokba is kerül. Erről szól a cikk.

    Általánosságban van szó az egészről. Az NVIDIA pont olyan érdeklődőként van benne, mint a TSMC és a Foxconn.
    Most is mehetne a szervezeti racionalizáció, az erőforrások egyesítése, illetve a szinergiák kihasználás, stb. Egyik cég sem a saját pénze ellensége. Nekem egyébként mindegy, hogy megveszi-e valaki az ARM-ot. Lőjenek ötöt, és kívánom nekik, hogy elkerüljék a golyót, mert szükségük lesz rá akkora adósság mellett, amit majd az ARM felvásárlásával magukra szívnak.

    Magyarul te se találtál olyan példát, ahol valaki 10 milliárdnál drágábban vett veszteséget termelő céget. Köszi a megerősítést. :R

    (#31) pelgrim_v1: Volt róla szó: [link] - Ennél több nincs benne, illetve ennél többet nem lehet tudni.

    (#30) b. : Most is használhatják az ARM architektúráját teljes hozzáféréssel. Azért licenceli ezeket az ARM, hogy tervezzenek rá a partnerek lapkákat. Akár az ISA-t is ki lehet egészíteni, a lehetőségek gyakorlatilag olyanok, mintha te terveznéd az egészet. Szóval ahhoz, hogy az NV teljes platformot kínáljon, nem kell megvenni az ARM-ot. Elég licencelni. Ami tipikus problémája az NV-nek, hogy az ARM a szerverfronton nem indult be annyira, amennyire szerették volna. Linus Torvalds le is írta régen, hogy mi a baj. [link] - na most ezen egy felvásárlással sem biztos, hogy lehet változtatni. De ha valamit el is tudnak indítani, akkor is évtizedes szinten mérhető időbe kerül, mire az x86/AMD64 annyira visszaszorul, hogy ebből valós előny legyen.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Oliverda #35 üzenetére

    Ami éves szintű üzemi veszteséget eredményezett. Majd megnézzük, hogy milyen lesz a 2020-as év jövőre.

    Egy dolgot gondolj át, hogy mi olyat tud az ARM az NVIDIA-nak adni, amit nem tudnának megcsinálni licencszel?

    Egyelőre egyik állítást sem cáfoltad meg. Személyeskedni pedig az oviban szoktak. Én se hülyéztem le azokat a véleményeidet nálunk, amik nyilvánvalóan nem jöttek be. Pedig 2014 óta várom, hogy az Intel grafikában lenyomja az AMD-t. Ha majd újra igényt fog tartani a szolgálataidra egy média, akkor szívesen olvasom a véleményed a témában. De ha nem is értek vele egyet, kocsmai szintű stílusban biztosan nem fogok személyeskedni. :R

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Male #39 üzenetére

    Ilyet biztos nem olvashattál. Kizárt, hogy bárki nálunk azt írta, hogy az AMD megelőzte az Intelt, mert a részvényei többet érnek.

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Male #55 üzenetére

    Oké-oké. Bocs. :R Én néztem félre. Ettől függetlenül a cikk érdekelne. ;]

    (#43) Duck663: Akkor majd egy csomó pénzt vesztenek, hiszen a nincsenek újabb IP-k, akkor minek is folytatnák a karriert a partnerek ARM-on. Minden, amit eddig épített az ARM, hirtelen összeomlik.
    A gyártókat az ARM azért érdekli, mert kifejezetten szabadon lehet rá tervezni, vagyis egy Samsung saját telefonba tervezhet saját lapkát, és ezzel meg tudja különböztetni magát a versenytársától, és itt mondhattam volna bármelyik gyártót is. Ha ezt például az NVIDIA nem kínálja fel, akkor a gyártókat többet nem fogja érdekelni az ARM. Ennyire egyszerű. Ez nem PC, hogy nehéz megszabadulni az x86/AMD64-től. Itt a gyártók komplett eszközöket kínálnak, nincs lehetőséged úgy vásárolni telefont, hogy majd később belerakod a rendszerchipet, amelyik pont tetszik. Azt veszed benne, amit felkínáltak. Innentől kezdve a gyártóké az uralom, mert beleraknak mást, és annyi volt az ARM-nak. Az OS-ek váltanak, az ökoszisztéma vált, és kész is. Az biztos, hogy a gyártók ezt pénzért csinálják, és olyan ISA-t választanak, ahol pénzt tudnak termelni. Szarnak bele, hogy ha nem az ARM az.

    (#75) kalimist: Igen, de csak az ISA verzióra kötött licenc örökös. Ha valaki licencel mondjuk egy ARMv8.1-es dizájnt, akkor azzal permanensen jár az örök licenc az ARMv8.1-re. Ezzel ugye lehetőség van a licencelt dizájnt egyénileg továbbfejleszteni. De az ARMv8.1-nél újabbra már másik licenc kell.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz b. #77 üzenetére

    Nem fogja érdekelni őket, mert sok pénzt vesz el tőlük. Az ARM azért jó nekik, mert a licencelés relatíve olcsó. Ez az ARM előnye és egyben átka is, hiszen pont a relatíve alacsony licencdíjak miatt olyan kevés a bevétel évente. De ez pont jó annak az 1800 partnernek, amely licencel, mert így a pénz nagyobbik része náluk marad. Ha viszont az NV a pénz nagyobbik részét magának akarja, akkor szívbaj nélkül dobbantanak a gyártók. Egy ideig megélnek a korábbi szerződésekből, mivel ezeket nyilván nem lesz jogalap felbontani, majd váltanak RISC-V-re. Mit fog csinálni a user? Nem veszi meg a Samsung telefont, mert nem ARM van benne? Egyrészt a többiben sem az lesz akkor, másrészt a vásárlók 99%-a azt se tudja, hogy mi az az ARM. Ők közvetlenül a telefonmárkákkal találkoznak, ez a licencelés egyik tipikus problémája. Ha úgy döntenek a partnereid, hogy eldobnak, akkor olyan hatalmuk van, hogy simán megtehetik, mert a licenctulajdonosnak nulla kapcsolata épült ki közvetlenül a userekkel.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz b. #81 üzenetére

    De a licencelés nem azt jelenti, hogy őrültséget csinálsz. Ha meg lehetne tenni azt, amit az NV szempontjából gondolsz, akkor az ARM már rég azt csinálná, de pontosan tudják, hogy amint maguknak akarják a telefoneladásokon a haszon nagyobbik részét, úgy eldobják őket a partnerek, mint a rongyot. Tehát nem azért működik úgy az ARM mert roppant béna cég, hanem azért, mert ez a működés az egyetlen reális modell a piac megtartásához. Futsz a partnerek után, olcsók a licencdíjak, mert az a jó, ha minél több a partner, vagyis mindenkinek lehetővé teszed, hogy az adott célpiacon nálad sokkal többet tudjon kaszálni, ez persze tükrözi azt is, hogy a partnered viszi a kockázatokat. És ez az egész folyamatosan növekvő partnerbázist jelent neked, vagyis ez a modell nagyon is működőképes 20-30-40 éves távlatokban. De ha 10 éven belül kell kitermelni nagy mennyiségű pénzt, ami nem árt majd egy durva adósság mellett, akkor arra nem jó, sőt, ilyen szempontból kontraproduktív a modell. Ezért akar ettől szabadulni a SoftBank. Nem tudnak negyed vagy fél évszázadot várni, hogy ebből igazán nagy pénzt lássanak.

    (#83) b. : Gaming szempontból pont azért hagyták abba az egész Tegra vonalat, mert a Google nem volt hajlandó annyit fejleszteni az Androidon, hogy játékra alkalmas legyen. Hiába van Vulkan, ha az egész Android, mint ökoszisztéma egy nagy rakás szar játékra. Egyszerűen a Google-t nem érdekli, hogy ennél jobb legyen, majd beviszik az AAA-t a felhővel. A Tegrát is ezért nem sikerült igazából eladni. Mit kezdjenek egy játékra tervezett rendszerchippel a gyártók egy játékra nem igazán alkalmas OS-en?

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz b. #86 üzenetére

    Csak nem bármi áron.

    Én nem tartom őrültségnek a felvásárlást magát. De, ha 35 millió dollár fölött fizetnek érte, akkor az aránytalanul nagy kiadás. Arra kell figyelni, hogy sok hitelt kell felvenni, és ha nem jönnek be a tervek, akkor el kell kezdeni eladni a cég még értékes részeit.

    A Google-nek a Stadia egy olcsó megoldás. Amiért sokan bezárták már a saját cloud gaming rendszerüket az a szerverek fenntartási költsége. Pár évig elvitték, de nem csinálták tovább, mert túl sok pénzt vitt el. A Google-nek ez nem gond. Eleve fenntartja a kereső a szervereket, tehát amit a Stadia termel, az pusztán extra. Attól nem lesz kiépítve kevesebb szerver, mert leállítják a szolgáltatást. Ugyanez a helyzet a Microsoftnál az xClouddal. Nekik is rengeteg szabad kapacitásuk van más szolgáltatásból, tehát az xCloud ugyanúgy olcsó lesz számukra, mint a Google-nek. Azoknak drágák ezek a rendszerek, akiknek nincs egy keresője a háttérben, ami kitermeli a peremhálózati szerverek fenntartását.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Duck663 #94 üzenetére

    A Qualcommnak csúcstechnológiás mobilhálózati technológiája van. Messze a legjobb a piacon. Az NVIDIA-nak az lesz? Az ARM-nak modeme sincs. Ez az ami eladja a Qualcommot, nem a rendszerchip képessége. Ha nem lennének a Qualcommnak csúcstechnológiás modemei, akkor nem lenne nagy érdeklődés irántuk.

    Ahogy Linus Torvalds mondta, az ARM akkor vethetné meg a lábát a szerverpiacon, ha úgy dolgozna, ahogy az AMD és az Intel. Meg tudnak nyerni bizonyos projekteket, bizonyos részterületeken, de a valós terjedéshez az kell, hogy kicsiben el lehessen kezdeni szoftvereket fejleszteni az ARM-ra, majd azokat át lehetne vinni a szerverbe. Amíg nincs egy normális asztali platform erre, addig sokan maradnak x86/AMD64-en, mert a szoftvereiket ezekre fejlesztették.
    Ezt egyébként elkezdheti építeni az NVIDIA, ha szerencséjük van, akkor 15-20 év alatt változtatni tudnak a szemléleten.

    Hogyan vennének rá arra egy Samsungot, hogy adja át nekik a termelt haszon nagy részét? A Samsung előbb fog bemutatni nekik, és átmenni RISC-V-re. Az előny a gyártóknál van, mert az emberek tudják, hogy ki a Samsung, az LG, a Xiaomi, stb. Ők kézzel fogható közelségben vannak, de azt nem tudják, hogy mi az ARM, és azt sem, hogy az NVIDIA-t eszik vagy isszák.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Duck663 #96 üzenetére

    Ami nem kicsit helyigényes, nem véletlen, hogy a legtöbb telefon rendszerchipje integrált modemet kínál.

    Az Apple megvette az Intel 5G-s üzletágát. Ők sem fognak sokáig külső modemmel menni, mert számottevő hátrány éri őket ezáltal. Nagyobb NYÁK-ra van szükségük az extra lapka miatt, ami csökkenti a beépíthető akkumulátor méretét, és az extra lapka többet fogyaszt, mintha egy normális modem integrálva lenne.

    Sok mindenki megnyert xy projektet. De ezek a teljes piac 0,0001%-ának számítanak. Az ARM például a szuperszámítógépek tekintetében még sikeresnek is mondható a Fujitsu lapkája által. De ez törpepiac. Az igazán nagy pénz a vállalati felhasználásban van, és ők még esküsznek az x86/AMD64-re. Ez borzasztóan sokára fog kikopni. Láthatod, hogy az AMD EPYC-re is milyen lassan állnak át, pedig ott még a szoftvereket sem kell átírni.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

Új hozzászólás Aktív témák