Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dabadab

    titán

    válasz edward2 #27 üzenetére

    "Az első opció azért nem működik mert egy munkaerő piac olyan mint a tőzsde ha sok ember van kevés munkára akkor a bérek csökkenni fognak."

    Ez akkor igaz, ha az adott munkára minden ember egyformán alkalmas - márpedig ez egyáltalán nem így van.
    Leginkább azok az állások fognak megmaradni, amik már most is jól fizetnek és amikre már most is alig lehet épkézláb embert találni.

    "vagy ugye a per pillanatnyi bérekhez képest az alapjövedelem iszonyatosan alacsony lesz ami semmire sem lesz elég."

    A robotizálás meg pont ezt oldja meg, hogy legyen annyi jószág, hogy jusson mindenkinek normális nagyságú alapjövedelem.

    DRM is theft

  • azbest

    félisten

    válasz edward2 #27 üzenetére

    "ha az alapbér semmire sem lesz elég akkor mi a francot fognak az emberek csinálni?"
    Egyszerű, elkezdik ölni egymást. Ha jól dolgoznak a nagyok, akkor csinálnak egy olyan világháborút, ami a túlnépesedést is megkurtítja 1-2 milliárddal. Majd venezuela lesz, csak világszinten.

    Az igazán gazdag, háttérben lévő dinasztiák nem nagyon változnak, ők mindent átvészelnek. Persze becsúszhat pár újgazdag is, de az igazi bábjátékosok állandók. Persze a francia példa is csak felületes, vannak nagyságrendekkel gazdagabb dinasztiák is.

    Azt hiszem abban nincs köztünk ellentmondás, hogy a jelenlegi gazdasági rendszer fenntarthatatlan. Az pedig, hogy mindenre (nyugdíjrendszer pl) a szaporodás a megoldás, teljes agyrém.

    Egyébként itthon, idén az állam fejenként, havonta 138 ezret tervez elkölteni. *

    Ebből hiányzik bevétel oldalon az állítólagos ezer milliárdos áfacsalás, ami egy nagyobb megyényi dolgozó éves bérköltsége minimálbéren (mintha mindenki dolgozna, a csecsemőtől a nagyanyóig. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyénél nagyobb kicsit).

    De az MNB körüli balhé is akkora összegről szól, ami zalaegerszeg minden emberének egy éves minimálbérje lehetne (és teljes bérköltséggel számoltam, aminek fele adóként visszakerül. Szóval ha az egészet ki akarjuk bérként fizetni és nem tesszük vissza az állam másik zsebébe, akkor dulpa annyi. Az előző példánál is).

    De ne ragadjunk le ezeknél a példáknál, csak nagyságrendileg akartam érzékeltetni, hogy milyen összegekkel dobálózik egy szegényebb ország, mert egyébként fel sem fogjuk.

    Ilyen méretek mellett azért kicsit más megvilágításba kerül az, hogy lenne-e fedezet bármilyen változtatáshoz. Érdemes lenne azt is összeszámolni, hogy most mennyi megy el mindenféle olyan kiadásra, amit helyettesítene egy alapjövedelem.

    Az én szememben az tűnik pozitívumnak, hogy adna némi stabilitást és kiszámíthatóságot. Állítólag még nagyon szerencsés vagyok, mert van lehetőségem előre tervezni. De ugyanakkor azt is tudom, ha valamilyen tartós betegség miatt munkaképtelenné válnél, akkor a jelenlegi rendszer szerint komoly esélyem lenne pár év múlva meghalni az utcai hidegben. Valamint, a munkavállalók nem lennének hasonló okokból arra kényszerülve, hogy a legrosszabb alkuba is belemenjenek. (ha már itt igazi szakszervezeti érdekképviselet sincsen)

    A gazdaság hajtóereje az, ha mozog a pénz. Ha csak száraz kenyérre futja, úgy nem fog megélni a szolgáltató iparág sem, ami rengeteg embert fel tudna szívni, ha lenne fizetőképes kereslet. És egyúttal sok embernek méltóbb élete lenne, nem csak a Maslow piramis létszükségletének szintjén tengődne.

    (#28) dabadab
    alapvetően igaz, hogy a robotizálás javíthat az általános életszínvonalon. De valahogy meg kell tudnia venni az átlagembernek azt, amit a gépesített gyár állít elő. Ez az embernek és a gyártulajdonosnak is érdeke. Az a kérdés, hogyan lehet ezt megvalósítani, hogy tud fenntarthatóvá válni. Aki ezt megválaszolja, esetleg véghez viszi, annak neve örökké fennmarad :)

    szerk: * a költésgvetés kapcsán vagy elnéztem valamit, vagy durván kisebb a bevétel és kiadás oldal is, mint a korábbi évé. Ha így van az ilyesztő. Előző évben még 143 ezer költés jutott fejenként.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák