Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • azbest

    félisten

    válasz dabadab #21 üzenetére

    Nem panaszkodom miatta, egyszerűen csak megállapítottam, hogy ha nincs alapjövedelem, akkor 90% munkanélküliséggel társadalmon kívülre kerülnek. Ha az állam nem ad, akkor elvárása sem lehet, de az meg anarchia. A mai helyzet kapcsán gyakran előkerül, hogy végső esetben majd tanyán önellátásból tartjuk fenn magunkat. Ahogy a naív ember képzeli. A jelenlegi szabályok alapján ez lehetetlen. Legfeljebb hajléktalanként lehet társadalmon kívül kerülni, ha bármi értékkel rendelkezünk, akkor esetleg azt is elveszi a rendszer a szabályok értelmében. Jelenleg is sok ember él úgy, hogy hivatalos bevétel nélkül van, de attól még esélyes, hogy van adófizetési kötelezettsége (telek, ház, föld, tb) és ha ki tudja fizetni, akkor egyértelmű, valamilyen illegális tevékenységgel szerezte.

    Ha pedig betartatják a szabályokat, akkor akár le is lőhetnék őket, mert úgyis éhenhalnának.
    Afrika cibilizálatlan részén vagy valami senki földje szigeten esetleg lehet próbálkozni.
    (#23) fordfairlane: ha tényleg önellátó, akkor lehet elviszi a nátha. Nem ez a lényeg most.

    Az alapjövedelem, mint a munkanélküliek társadalomba illesztése godolatmenet kapcsán írtam. Ráadásul pont azt hoztam fel, hogy 0 bevételből még az ilyen naív önellátás sem lehetséges a rendszer miatt. Hosszú távon biztosan lesz egy széles réteg, akiknek csak annyi társadalmi hasznosságuk lesz, hogy fogyasztanak. Már ma is van ilyen, csak nem mondjuk ki.

    szerk: ahogy már írtam, a különbség az, hogy jelenleg ugyanannyi joggal rendelezik elvileg az is aki csak a rendszerből él, mint az, aki dolgozik és adót fizet. A sci-fi irodalomban egészen kidolgozott jövőképek vannak arról, hogy az alapjövedelmesek jogai miben kevesebbek, ami a rendszerrel való visszaélést is megszűnteti. Pélául, hogy csak több (tucatnyi) ember együtt vállalhat összesen egy gyereket. Vagy, hogy nem drága az életük, probléma esetén nem sok segítségre számíthatnak.

    Most van egy naív utópia, hogy minden ember egyenlő és mindenkinek jár minden. De látjuk, hogy a gyakorlatban ez most sem teljesül. Ellenben, van aki vissza tud élni a szociális rendszer adta humanizmussal. Ne értsetek félre, semmi szélsőséges érzésem nincsen, csupán realista vagyok. Nem is saját gondolatmenet, hanem a sci-fi irodalomban olvastam például.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák