Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • azbest

    félisten

    Alapvetően azzal nincsen gond, hogy robotok dolgozzanak. A kérdés csak az szokott lenni, hogy a robotok vajon majd vásárolnak-e a fizetésükből termékeket. Ja, hogy nem....
    Valami komoly változásra lesz szükség hamarosan a gazdasági rendszerben, mert a felső 10% fogyasztásához nincsen szükség nagy gyárakra.

  • azbest

    félisten

    válasz xmaas #10 üzenetére

    Mivel vásárló nélkül a gyár is csődbe megy, teljesen át kell alakítani a jelenlegi rendszert.

    A sci-fi-kben is és a közbeszédben is előkerülő alapjöveldelem felé fogunk menni szerintem. Viszont aki alapjövedelmes, az másodrendű, korlátozott jogú állampolgár lesz. Ha jobban megnézzük, akkor ma is sokan ének így, csak nem hívjuk nevén a dolgokat. Az nem tud működni, hogy állami pénzen szaporodjanak az alapjövedelmesek, biztos, hogy korlátozni fogják a jogaikat. Az átlag embernek a munka kiváltság lesz, amivel plusz jogokra tesz szert.

    Az, hogy sem munkahely, se pénz, se önfenntartás, az nem fog működni. Az állam nem enged önellátó gazdálkodást, mert ha van valamid, akkor adót kell fizetni és akkor már pénz kell, aminek a megszerzéséhez megintcsak fizetni kell adókat, díjakat, mert csak eladásból tudnál pénzt szerezni. Szóval az önellátást nem engedi az állam. Minden nélkül pedig vagy éhenhalnak vagy fellázadnak.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz edward2 #14 üzenetére

    Akkor nem működik, ha azonos jogokkal jár, mint ami a dolgozóknak van. A jelenlegi segélyezés és közmunka program is alapjövedelem. Sőt régebben, amikor a segély közelítette a minimálbért, akkor sokan nem is akartak dolgozni azért a minimális különbségért. Megérte otthon maradni és szülni halomra a gyerekeket. Most meg olyan alacsony, hogy mellette az önkormányzatok fizetnek rezsit, hogy ne kerüljenek utcára.

    Ha minden automatizált lesz, akkor az emberek 90% semmi másra nem lesz jó, csak arra, hogy elfogyassza azt, amit a 10% megtermel. Nem lesz mindenki mérnök. Ha esetleg az emberiség terjeszkedni kezd más bolygókra, akkor az felszívhat sokat közülük, de az alapprobléma egy szint után megint ugyanaz.

  • azbest

    félisten

    válasz dabadab #21 üzenetére

    Nem panaszkodom miatta, egyszerűen csak megállapítottam, hogy ha nincs alapjövedelem, akkor 90% munkanélküliséggel társadalmon kívülre kerülnek. Ha az állam nem ad, akkor elvárása sem lehet, de az meg anarchia. A mai helyzet kapcsán gyakran előkerül, hogy végső esetben majd tanyán önellátásból tartjuk fenn magunkat. Ahogy a naív ember képzeli. A jelenlegi szabályok alapján ez lehetetlen. Legfeljebb hajléktalanként lehet társadalmon kívül kerülni, ha bármi értékkel rendelkezünk, akkor esetleg azt is elveszi a rendszer a szabályok értelmében. Jelenleg is sok ember él úgy, hogy hivatalos bevétel nélkül van, de attól még esélyes, hogy van adófizetési kötelezettsége (telek, ház, föld, tb) és ha ki tudja fizetni, akkor egyértelmű, valamilyen illegális tevékenységgel szerezte.

    Ha pedig betartatják a szabályokat, akkor akár le is lőhetnék őket, mert úgyis éhenhalnának.
    Afrika cibilizálatlan részén vagy valami senki földje szigeten esetleg lehet próbálkozni.
    (#23) fordfairlane: ha tényleg önellátó, akkor lehet elviszi a nátha. Nem ez a lényeg most.

    Az alapjövedelem, mint a munkanélküliek társadalomba illesztése godolatmenet kapcsán írtam. Ráadásul pont azt hoztam fel, hogy 0 bevételből még az ilyen naív önellátás sem lehetséges a rendszer miatt. Hosszú távon biztosan lesz egy széles réteg, akiknek csak annyi társadalmi hasznosságuk lesz, hogy fogyasztanak. Már ma is van ilyen, csak nem mondjuk ki.

    szerk: ahogy már írtam, a különbség az, hogy jelenleg ugyanannyi joggal rendelezik elvileg az is aki csak a rendszerből él, mint az, aki dolgozik és adót fizet. A sci-fi irodalomban egészen kidolgozott jövőképek vannak arról, hogy az alapjövedelmesek jogai miben kevesebbek, ami a rendszerrel való visszaélést is megszűnteti. Pélául, hogy csak több (tucatnyi) ember együtt vállalhat összesen egy gyereket. Vagy, hogy nem drága az életük, probléma esetén nem sok segítségre számíthatnak.

    Most van egy naív utópia, hogy minden ember egyenlő és mindenkinek jár minden. De látjuk, hogy a gyakorlatban ez most sem teljesül. Ellenben, van aki vissza tud élni a szociális rendszer adta humanizmussal. Ne értsetek félre, semmi szélsőséges érzésem nincsen, csupán realista vagyok. Nem is saját gondolatmenet, hanem a sci-fi irodalomban olvastam például.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz edward2 #27 üzenetére

    "ha az alapbér semmire sem lesz elég akkor mi a francot fognak az emberek csinálni?"
    Egyszerű, elkezdik ölni egymást. Ha jól dolgoznak a nagyok, akkor csinálnak egy olyan világháborút, ami a túlnépesedést is megkurtítja 1-2 milliárddal. Majd venezuela lesz, csak világszinten.

    Az igazán gazdag, háttérben lévő dinasztiák nem nagyon változnak, ők mindent átvészelnek. Persze becsúszhat pár újgazdag is, de az igazi bábjátékosok állandók. Persze a francia példa is csak felületes, vannak nagyságrendekkel gazdagabb dinasztiák is.

    Azt hiszem abban nincs köztünk ellentmondás, hogy a jelenlegi gazdasági rendszer fenntarthatatlan. Az pedig, hogy mindenre (nyugdíjrendszer pl) a szaporodás a megoldás, teljes agyrém.

    Egyébként itthon, idén az állam fejenként, havonta 138 ezret tervez elkölteni. *

    Ebből hiányzik bevétel oldalon az állítólagos ezer milliárdos áfacsalás, ami egy nagyobb megyényi dolgozó éves bérköltsége minimálbéren (mintha mindenki dolgozna, a csecsemőtől a nagyanyóig. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyénél nagyobb kicsit).

    De az MNB körüli balhé is akkora összegről szól, ami zalaegerszeg minden emberének egy éves minimálbérje lehetne (és teljes bérköltséggel számoltam, aminek fele adóként visszakerül. Szóval ha az egészet ki akarjuk bérként fizetni és nem tesszük vissza az állam másik zsebébe, akkor dulpa annyi. Az előző példánál is).

    De ne ragadjunk le ezeknél a példáknál, csak nagyságrendileg akartam érzékeltetni, hogy milyen összegekkel dobálózik egy szegényebb ország, mert egyébként fel sem fogjuk.

    Ilyen méretek mellett azért kicsit más megvilágításba kerül az, hogy lenne-e fedezet bármilyen változtatáshoz. Érdemes lenne azt is összeszámolni, hogy most mennyi megy el mindenféle olyan kiadásra, amit helyettesítene egy alapjövedelem.

    Az én szememben az tűnik pozitívumnak, hogy adna némi stabilitást és kiszámíthatóságot. Állítólag még nagyon szerencsés vagyok, mert van lehetőségem előre tervezni. De ugyanakkor azt is tudom, ha valamilyen tartós betegség miatt munkaképtelenné válnél, akkor a jelenlegi rendszer szerint komoly esélyem lenne pár év múlva meghalni az utcai hidegben. Valamint, a munkavállalók nem lennének hasonló okokból arra kényszerülve, hogy a legrosszabb alkuba is belemenjenek. (ha már itt igazi szakszervezeti érdekképviselet sincsen)

    A gazdaság hajtóereje az, ha mozog a pénz. Ha csak száraz kenyérre futja, úgy nem fog megélni a szolgáltató iparág sem, ami rengeteg embert fel tudna szívni, ha lenne fizetőképes kereslet. És egyúttal sok embernek méltóbb élete lenne, nem csak a Maslow piramis létszükségletének szintjén tengődne.

    (#28) dabadab
    alapvetően igaz, hogy a robotizálás javíthat az általános életszínvonalon. De valahogy meg kell tudnia venni az átlagembernek azt, amit a gépesített gyár állít elő. Ez az embernek és a gyártulajdonosnak is érdeke. Az a kérdés, hogyan lehet ezt megvalósítani, hogy tud fenntarthatóvá válni. Aki ezt megválaszolja, esetleg véghez viszi, annak neve örökké fennmarad :)

    szerk: * a költésgvetés kapcsán vagy elnéztem valamit, vagy durván kisebb a bevétel és kiadás oldal is, mint a korábbi évé. Ha így van az ilyesztő. Előző évben még 143 ezer költés jutott fejenként.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz azbest #30 üzenetére

    egyébként, ha nem számoltam el, akkor az usa költségvetése lakosonként, havonta kb (S)81(/S) 41 ezer forint (szerk, ott két évre van, szóval fele jön ki).
    szerk, ezek a nyomorult hírportálok nem tudják rendesen leírni, szóval úgy tűnik a következő évbelit találtam, ami szerint 300 ezer forintot költenek fejenként havonta az usa-ban (ebbők 41 ezer körül van kb a katonai kiadás).

    Persze nagyban hatékonyabban be lehet osztani, ezt főzésnél is tudjuk :) A németeknél meg 94 ezer forint havonta, fejenként. A szlovák lenne érdekes, de nem találom, mert ők kb fele akkorák mint mi.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák