Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #54625216

    törölt tag

    válasz @tco@ #25 üzenetére

    "Te vettél már lakást részvényből, vagy aranyból?"

    Ha már hatalmas logikai hibák:
    Egy lakásért fizethetsz részvénnyel vagy arannyal is, ez a szerződő feleken múlik. Tehát nem, nem kell eladni egy eszközt fiatért lakásvásárlási céllal, ha az eladóval meg tudsz egyezni.
    Ugyanígy természetesen bitcoinnal is fizethetsz, ha az eladó belemegy.
    Csakhogy ettől még az eszközök értékmérője továbbra is a fiat lesz, azaz hogy mennyi bitcoint (aranyat, részvényt) kell fizetned egy lakásért az erősen azon múlik, hogy mennyi a btc (arany, részvény) aktuális árfolyama és hogy ezt az eladó milyen szinten hajlandó figyelembe venni.

    "Az pedig hogy egy adott blokklánc és a kapcsolódó (ráépülő) szolgáltatások valós piaci értéke mennyi, az még nagyon kétséges ugye."

    Pontosabban az a kérdéses, hogy egyáltalán van-e neki valós piaci értéke vagy csak spekuláció hajtja.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz @tco@ #27 üzenetére

    Egy csereüzlethez nem kell fiat-ban meghatározni semminek sem az értékét. Hogy Gipsz Jakab eladja-e a lakását 3 kiló aranyért vagy n+1 darab Microsoft részvényért, vagy 0.85 BTC-ért, az egyedül rajta múlik. Még akár a szerződésbe is belekerülhet ebben a formában mindenféle forintosítás nélkül, a csereüzlet onnantól érvényes, ha mind a két fél teljesíti a szerződésben ráeső részt.

    Az már egy más kérdés, hogy ér-e 3 kiló aranyat Gipsz Jakab lakása, azt általában fiat-ban számolják ki, de ez teljes egészében Gipsz Jakabon és a vevőjén múlik.
    Ha Gipsz Jakab és a vásárlója csak és kizárólag aranyban gondolkodik (mert szerintük közeleg a globális civilizáció összeomlása, stb.), akkor teljes egészében kihagyhatják a fiat-ra konvertálást a tranzakciójukból.

    Ez természetesen a kriptóra is igaz, azaz ha Gipsz Jakab és a vevője csak és kizárólag BTC-ben gondolkodnik, akkor senki sem kötelezi őket, hogy fiatban is utánaszámoljanak, hogy jól járnak-e az üzlettel.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz @tco@ #30 üzenetére

    "de akkor is át fogják számolni jó eséllyel a btc-t, az aranyat, a részvényt fiatba, hiszen valamihez viszonyítani kell"

    Ez az, hogy mondjuk az aranyat vagy a részvényt nem feltétlenül kell fiathoz viszonyítani, mert mindenki tisztában van vele, hogy önmagukban is van értékük, még ha csak nagyságrendileg tudják megsaccolni, hogy mekkora.
    (Sőt a 70-es évek közepéig az aranyhoz viszonyították a fiatot és nem fordítva ugye.)

    Ha valaki meg akarja venni mondjuk a 25 éves leharcolt biciklidet 5 kiló aranyért, akkor nem nagyon kell lecsekkolnod az aktuális arany árfolyamot, hogy tudd, hogy jól jársz vele.
    Ugyanígy nem feltétlenül kell ismerned a pontos árfolyamot, hogy tudd, hogy 97 millió Apple részvényből 1 millió megér egy biciklit, ha egyébként tudod, mi az az Apple.

    Ugyanakkor ha valaki 10 billió bütyökcoinnal akar fizetni, akkor a bütyökcoin fiat árfolyamának ismerete nélkül fogalmad se lenne, hogy mennyit ajánlott fel.
    Persze erre mondhatnád, hogy ha a részvény mögött álló céget is ismerned kell, az semmiben sem különbözik a coin megismerésétől.

    Csakhogy ha teljesen kivonod a képletből a fiatot, egy cég értékét akkor is meg tudod saccolni (viszonylag tág határokon belül), mert fel tudod fogni a cég által termelt javak, vagy a cég vagyonának az értékét.
    Viszont ha egy kriptóról nem lehet megállapítani, hogy mennyit ér fiatban, akkor gyakorlatilag annyit ér mint egy random bejegyzés egy bármilyen random adatbázisban: nullát.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz @tco@ #32 üzenetére

    Én nem az ár körülbelüli becsléséről beszéltem, hanem az értékről. Értéke annak van, ami érdekében valaki hajlandó valami másról lemondani (tulajdonáról, idejéről, stb.).
    Ezt az érték összehasonlítást, azaz hogy mondjuk hajlandó vagyok-e lemondani a régi biciklimről, ha cserébe megjavítod a tetőmet, fiatban meghatározott pontos beárazás nélkül is meg tudjuk tenni, mert én a biciklimről mondok le, Te a szabadidődről és mindketten el tudjuk dönteni, hogy megéri-e nekünk belemenni a cserébe anélkül is, hogy pontosan kiszámolnánk, hogy hány forintot ér egy munkaórád a munkaerő piacon vagy mennyi az aktuális használt piaci értéke a biciklimnek.
    Ha viszont előállok azzal, hogy hát van ez a bütyökcoin amit a gépemen bányászgatok és mit szólnál hozzá, ha azzal fizetnék a tető javításért, akkor előbb nyilván utána kellene nézned, hogy pontosan mennyi is a bütyökcoin aktuális árfolyama fiatban kifejezve, hogy el tudd dönteni, hogy megéri-e érte felmászni a tetőre.
    Tehát míg a munkának vagy a biciklinek van fiattól független értéke - mivel az emberek forintosítás nélkül is el tudják dönteni, hogy kell-e nekik - addig a kriptót meg kell feleltetni valamelyik pénznemnek, hogy egyáltalán létjogosultsága legyen.

Új hozzászólás Aktív témák