Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • zhit86

    csendes tag

    válasz azbest #8 üzenetére

    Az állam nem fog tudni pénzt csinálni ilyen módon.

    Azt egyszintű bankrendszernek hívják (van ilyen pár helyen, nálunk is az volt a rendszerváltás előtt), nem túl szalonképes manapság, a diktatúrákkal azonosítják, erről biztosan nincs szó.

    (Cégeknek és magánszemélyeknek csak kereskedelmi bank adhat hitelt a kétszintű bankrendszerben, ezen keresztül elsősorban ők (a bankok) teremtik a pénzt. A jegybank csak a kereskedelmi bankoknak adhat hitelt, a "népnek" direktben nem.)

    A digitális euró inkább a készpénz digitalizálása. Ahelyett, hogy most kiveszek a zsebemből egy 100 euróst és odaadom neked, fogok tudni ilyen "digitális" módon "adni"/"kapni" pénzt.

    Persze azt jól érzed, hogy elmosódnak a határok. Az állam (a jegybank) fog biztosítani minden állampolgárnak egy online pénztárcát?

    Miben különbözne ez a egy bankszámlától? A pénz mozgása miben különbözne a átutalásoktól? Azon kívül, hogy esetleg más lesz a neve, nem sokban...

    Még akkor is, ha a hitelezés a bankoknál maradna ez az állami számla szerűség betenne nekik rendesen. Amennyiben a boltban vagy netán online is lehetne így fizetni (ingyen), akkor a Visa / Mastercard jellegű cégek sem örülnének (ahogy pl. a Wise sem).

    Itt szerintem a töprengés évek óta azon zajlik, hogy miként tudnának úgy csinálni valamit, hogy azért a bankok se járjanak rosszul. A baj az, ha nagyon felvizezed, akkor nincs értelme, ha meg bennmaradnak a feature-ök a digitális rendszerben, akkor az 99%-ban ugyanaz, mint egy bankszámla/átutalás.

    Szóval én arra tippelek, hogy vagy semmi sem lesz belőle, vagy valami annyira faramuci megbonyolított dolog lesz, ami az átlagembert továbbra is arra ösztönzi, hogy maradjon egy kereskedelmi bank bankszámlájánál és azzal (és a hozzá tartozó kártyával) intézze az utalásait, vásárlásait.

Új hozzászólás Aktív témák