Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Rickazoid

    addikt

    válasz .tnm #26 üzenetére

    Én igazából arra próbáltam rávilágítani, hogy a gazdaságtan és a gazdaság működése eléggé eltér egymástól, mégis előbbi szabályrendszerét próbálják alkalmazni utóbbira.
    A tökéletes versenyhez ugye alapfeltétel, hogy mindig legyen több nagytőkés résztvevő, akik ugyanolyan jellegű szolgáltatást nyújtanak, mindegyik folyamatosan a minőség fejlesztésére koncentrál, miközben a mennyiséget is biztosítja és az árait is a vásárlók számára elfogadható szinten tartja, utóbbit tehetik azért, mert elég jó és sok szolgáltatást nyújtanak elégséges számú ember számára a nyereségességhez, emellett folyamatosan figyelik a piacot és minden apró változásra azonnal a megfelelő lépésekkel reagálnak. Namost ez egy iszonyú leegyszerűsítése az egésznek, de lényegében ezek feltételek. Viszont ilyen sosem teljesülhet. Egyrészt ott az emberi tényező. A versenytársakat nem társaknak, hanem ellenségnek tartják sokan és aszerint cselekednek, ha tehetik. Aztán ott van maga a piac. Képtelenség, még a Google számára is, hogy figyelje a piac minden változását és alkalmazkodjon. Hatalmas és áttekinthetetlen piaca van. Manapság inkább irányítani próbálják a piacot egyébként is, mert sokkal könnyebb a piaci igényeket megváltoztatni a kívánt irányba, mint folyamatosan alkalmazkodni. Aztán ott vannak a cégek összeköttetései, egymástól licencelnek vagonnyi technológiát és ezeket is fegyverként használják.
    Amire ki akartam lyukadni, hogy jogi környezetben van az ideális állapot, a tökéletes piac/verseny, ahol a láthatatlan kéz jó irányba terel mindent és amely feltételeihez tartani kéne maguknak a cégeknek és amely feltételei szerint léteznie kéne mindig legalább egy rivális, de azonos képességekkel és forrásokkal rendelkező cégnek, miközben a piac jelenleg egy kutya-kutyát eszik jellegű háborús övezet számukra.
    És ezt is kihasználják a jogi lépések során. Nem is szükséges, hogy egy cég ne működjön tisztán, ne nyomja el nyers erővel a versenytársait, mert ha elég nagyra nőtt, nem tud nem úgy viselkedni, hogy az ne menjen szembe a tökéletes verseny elképzelésével. Persze nyilván meg sem próbálnak tiszták maradni, mert akkor a többi, helyzetével a versenytársaira direkt káros lépéseket tevő cég szimplán kiszorítaná a piacról.
    És ehhez hozzájön még, amit már írtam, hogy olyan sok a törvény már, hogy az sem tudja igazán mit csinál, aki summa cum laude diplomázott jogból, ugyanígy azt is mondhatjuk, hogy az se látja át igazán a piac működését, aki egész életében mély vízben dolgozik. A tőzsde remek példa erre.
    Szerintem tehát a jogi lépések egyes cégek ellen a versenyügyben nem mások, mint szintén a mai kapitalista gazdaság részei, szintén vagyonfelhalmozás és domináns (rosszabb esetben monopol) szerep elérésének céljával.
    Na, már én se tudom mi is volt a kiinduló gondolatmenetem, de ez az egyveleg született belőle. Tanultam gazdaságtant, persze olyan messze vagyok a gazdasági szakembertől, mint egy biológustól, de az elmúlt években hallott és olvasott információk alapján nagyjából ez az elképzelésem a jelenlegi kapitalista rendszer működéséről.
    Ui.: feljebb mindent globálisnak vettem, csak az egyszerűség kedvéért nem írtam mindenhova ki.

    Erkölcstelen csíkot húzni a másik krumplifőzelékébe csak azért, hogy legyen egy szünet.

Új hozzászólás Aktív témák