Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Rickazoid

    addikt

    válasz Tirexi #21 üzenetére

    És ebből hogy jutottál erre a következtetésre? A Google a saját oldalán úgy és azt hirdet, ahogy és amit akar, azt nem fogja érinteni vizsgálat, ha lesz egyáltalán.

    A cikkhez:
    Őszintén, nem igazán értem, hogy hogyan lehet reklámozással visszaélni. Azt reklámozzák jobban, aki többet fizet érte vagy akivel megállapodtak erről, mindegy hogy, ebben nincs semmi különös. Esetleg zsarolásra, direkt károkozásra más cégeknél vagy hasonló illegális tevékenységekre gondolnának? Nem igazán tudok mást elképzelni, de az már nem is reklámtevékenység.
    Bár azt hiszem túl sok már a törvény és az se érti igazán mit csinál, aki jogból diplomázott summa cum laude.

    [ Szerkesztve ]

    Erkölcstelen csíkot húzni a másik krumplifőzelékébe csak azért, hogy legyen egy szünet.

  • Rickazoid

    addikt

    válasz .tnm #23 üzenetére

    De a Google messze van a monopóliumtól. Maximum a keresője lehet közel hozzá az USA-ban és Európában... de még ez sem vehető biztosra.
    Az meg, hogy mi korlátozza a versenyt... erősen szubjektív szerintem.

    A monopóliumok kialakulása jó példa, elég érdekes jelenség, ugyanis egy monopol-közeli helyzet kialakulása teljesen természetes folyamat, pont a verseny fenntartása a mesterséges beavatkozás, amennyiben nincsenek tényleg versenyképes riválisai egy cégnek. Most a Google-től és bármely más cégtől függetlenül: Ki hol húzza meg a határt? kényszeríthető egy cég arra, hogy ne kössön új szerződéseket, ha x számot elér? Kényszeríthető, hogy saját maga ellen dolgozzon és segítse a riválisait? Legyen kapitalizmus, de azért legyünk szocialisták íze van számomra ezeknek a versenyügyeknek mindig, mert két ellentétes hatású folyamatot akarnak folyamatosan fenntartani (most ne menjünk bele a kapitalizmus és a szocializmus közti különbségekbe és hasonlóságokba, csak hirtelen nem jut jobb példa eszembe).
    Szerintem ha nincs tökéletes verseny és egy cég domináns, az nem hibája annak a cégnek feltéve, hogy nem ő okozta a verseny elhalását illegális (bár pontosabban erkölcstelen, hisz hogy mi legális és mi nem, az pillanatok alatt megváltoztatható) eszközökkel.

    Szerintem ezek a jogi ügyek inkább olyanok, mint amikor szintén a Google-t akarták perelni (vagy perelték is?), mert az aznapi doodle egy Pacman játék volt és emiatt az oldalon a felhasználók által eltöltött átlag idő megnőtt. Na de a saját oldalával nem azt csinál, amit akar? Az nem volt része a kereséseknek, nem emelte vagy csökkentette a kereső használatát, mégis versenykorlátozó tényezőként hivatkoztak rá és visszaélést kiabáltak. Tehát ismét: Ki és hol húzza meg a határt?

    [ Szerkesztve ]

    Erkölcstelen csíkot húzni a másik krumplifőzelékébe csak azért, hogy legyen egy szünet.

  • Rickazoid

    addikt

    válasz .tnm #26 üzenetére

    Én igazából arra próbáltam rávilágítani, hogy a gazdaságtan és a gazdaság működése eléggé eltér egymástól, mégis előbbi szabályrendszerét próbálják alkalmazni utóbbira.
    A tökéletes versenyhez ugye alapfeltétel, hogy mindig legyen több nagytőkés résztvevő, akik ugyanolyan jellegű szolgáltatást nyújtanak, mindegyik folyamatosan a minőség fejlesztésére koncentrál, miközben a mennyiséget is biztosítja és az árait is a vásárlók számára elfogadható szinten tartja, utóbbit tehetik azért, mert elég jó és sok szolgáltatást nyújtanak elégséges számú ember számára a nyereségességhez, emellett folyamatosan figyelik a piacot és minden apró változásra azonnal a megfelelő lépésekkel reagálnak. Namost ez egy iszonyú leegyszerűsítése az egésznek, de lényegében ezek feltételek. Viszont ilyen sosem teljesülhet. Egyrészt ott az emberi tényező. A versenytársakat nem társaknak, hanem ellenségnek tartják sokan és aszerint cselekednek, ha tehetik. Aztán ott van maga a piac. Képtelenség, még a Google számára is, hogy figyelje a piac minden változását és alkalmazkodjon. Hatalmas és áttekinthetetlen piaca van. Manapság inkább irányítani próbálják a piacot egyébként is, mert sokkal könnyebb a piaci igényeket megváltoztatni a kívánt irányba, mint folyamatosan alkalmazkodni. Aztán ott vannak a cégek összeköttetései, egymástól licencelnek vagonnyi technológiát és ezeket is fegyverként használják.
    Amire ki akartam lyukadni, hogy jogi környezetben van az ideális állapot, a tökéletes piac/verseny, ahol a láthatatlan kéz jó irányba terel mindent és amely feltételeihez tartani kéne maguknak a cégeknek és amely feltételei szerint léteznie kéne mindig legalább egy rivális, de azonos képességekkel és forrásokkal rendelkező cégnek, miközben a piac jelenleg egy kutya-kutyát eszik jellegű háborús övezet számukra.
    És ezt is kihasználják a jogi lépések során. Nem is szükséges, hogy egy cég ne működjön tisztán, ne nyomja el nyers erővel a versenytársait, mert ha elég nagyra nőtt, nem tud nem úgy viselkedni, hogy az ne menjen szembe a tökéletes verseny elképzelésével. Persze nyilván meg sem próbálnak tiszták maradni, mert akkor a többi, helyzetével a versenytársaira direkt káros lépéseket tevő cég szimplán kiszorítaná a piacról.
    És ehhez hozzájön még, amit már írtam, hogy olyan sok a törvény már, hogy az sem tudja igazán mit csinál, aki summa cum laude diplomázott jogból, ugyanígy azt is mondhatjuk, hogy az se látja át igazán a piac működését, aki egész életében mély vízben dolgozik. A tőzsde remek példa erre.
    Szerintem tehát a jogi lépések egyes cégek ellen a versenyügyben nem mások, mint szintén a mai kapitalista gazdaság részei, szintén vagyonfelhalmozás és domináns (rosszabb esetben monopol) szerep elérésének céljával.
    Na, már én se tudom mi is volt a kiinduló gondolatmenetem, de ez az egyveleg született belőle. Tanultam gazdaságtant, persze olyan messze vagyok a gazdasági szakembertől, mint egy biológustól, de az elmúlt években hallott és olvasott információk alapján nagyjából ez az elképzelésem a jelenlegi kapitalista rendszer működéséről.
    Ui.: feljebb mindent globálisnak vettem, csak az egyszerűség kedvéért nem írtam mindenhova ki.

    Erkölcstelen csíkot húzni a másik krumplifőzelékébe csak azért, hogy legyen egy szünet.

Új hozzászólás Aktív témák