Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dezz

    nagyúr

    válasz dajkopali #16 üzenetére

    Nem tudom, hány éve foglalkozol számtech-kel, de a crackerek, cracker-csapatok évtizedekig kizárólag programok feltörésével foglalkoztak! Legtöbbször non-profit alapon, hobbiból, és ezzel nagymértékben hozzájárultak a számítástechnika elterjedéséhez és fejlődéséhez (mivel a kiadók akkor is luxuscikként kezelték ezeket, illetve sokáig nem létezett a próbaverzió fogalma sem), afféle modern Robin Hoodokként, még ha ezt az álszentek próbálják is eltagadni.

    (Oké, voltak cégek, amiknek ez többet ártott a kelleténél, más cégek meg ennek köszönhették a széleskörű ismertséget, amiből később szépen profitáltak.)

    A hackerek voltak azok, akiket sokkal jobban érdekeltek a netes technológiák, támadás-védelmek -- bizonyára kizárólag legális és közérdekű célból... :U Ez egy másik "szakterület"! Az önös érdekű, anyagi megfontolásból végrehajtott betörés pedig egyszerű betöréses rablás.

    Sosem hallottam róla, hogy a hajdani cracker-csapatok betörőnek álltak volna...

    Eleinte a rossz útra tért hackereket nem különböztették meg a többiektől, később megalkották a white hat (jófiúk) és black hat (rosszfiúk) fogalmakat. De ez nem volt elég elhatároló... Aztán egy ismert hacker fogta magát, és egy általa szerkesztett enciklopédiában minden rosszat a crackerekre kent, mintha a hackerek kizárólag jófiúk lettek volna. Tehát, itt egy szó eredeti jelentésének eltérítéséről van szó.

    Tudom, a média szempontjából ez a legegyszerűbb, de a fentiek miatt ez nem teljesen helyénvaló, szükségszerűen magában hordoz egy nagy adag álszentséget, sőt politikailag sem semleges.

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz dajkopali #29 üzenetére

    Csak a #27-es utolsó mondatát tudom ismételni. :)

    Megjegyezném, a cracking szót sosem használták a netes betörésre, akkor a cracker miért is lett hirtelen netes betörő? Persze, tudom, ez az egész nem számít, a lényeg, hogy a hétköznapi olvasó már csak a szó hétköznapi értelme miatt (tör, törés, törő, stb.) is könnyebben meg tudja jegyezni, hogy itt egy betörőről van szó. (Kár, hogy az angolul a robber. Csak hát annó az a bizonyos hacker nem új fogalmat akart alkotni, hanem mindent a crackerekre akart fogni -- mellesleg szerintem irígységből is, mert hibáa volt ő a nagy hacker, valójában a közelébe sem szagolt az igazi crackerek tudásának...)

    Az is követlezetlenség, hogy ugyebár a hackerek verik a mellüket, milyen jól meg tudják találni a netes betörésvédelmek gyenge pontjait (mellesleg nem véletlenül, hanem mert keresik). De ha valaki itt nem áll meg, az hopp, átlényegül crackerré.

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz dajkopali #31 üzenetére

    Ehhez a valódi crackereknek is lesz még 1-2 szava... ;)
    Bár lehet, azt fogják mondani, ha ti így, akkor mi is így... Legalábbis egyesek.
    Sokan persze csak rezignáltan megvonják a vállukat, és kortyolnak mégegyet a búfelejtőjükből, a hajdani nagy scene-life letűnése és az egész számtech elanyagiasodása miatti depressziójukban.

    Jut eszembe, anyagiak: hol is lennének ma a nagy gyártók eladási mutatói, ha nem lennének ma is crackerek? Ha a zsebpénzt mind a játékok megvásárlására kellene fordítani (arra a havi 1-2-néhányra)? Ha a szoftverfejlesztők és kiadóik nem lennének rákényszerítve, hogy újabb és újabb programokat, ill. kiadásokat dobjanak piacra, mert akár évekig nyomathatnák ugyanazt? Biztos, hogy őket kell megtenni minden rossz és gonosznak? (Még akkor is, ha pl. a Wikipédia magyarázó szövegében ott is van, hogy ugyanannak a szónak két eltérő, de mégis összemosódó, sőt a szerzői jogvédők által szándékosan összemosott jelentéseiről van szó.)

    Mondjuk lehet, felértékelődne az open-source, public-domain, shareware és társai. De valószínű ez sem igazán a gyártóknak kedvezne. Hiszen ezek szerzői sem nagyon szeretnék hetente cserélni a konfigjukat.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák