Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • azbest

    félisten

    válasz dajkopali #45 üzenetére

    :R
    Bizony, magam is tanusíthatom :)
    A digiás srácok is szoktak foglalkozni a raspi-vel, bár most nem tudom, hogy a legfrissebb Qt változat mennyire könnyen fordítható le rá. Az armv6 gyengébb teljesítménye miatt nem annyira jó reklám ezen a boardon demózni szoftvert, de rendszeresen szoktak munkát fektetni a raspin való működőképességbe.

    A pi kapcsán azt szeretném megérni, hogy végre minden usb alrendszerbeli hibát kijavítanak és akkor nem akad ki a rendszer, ha egy aktuális kernel verzióval éppen instabilan működő eszközt kötök rá.

    Kár, hogy arról sem nagyon hallani, hogy bármi haszna lett volna a gpu részleges driver forrás közzétételének. Pedig már gpgpu és hasonló megoldások használatát is csiripelték akkoriban. A 20 ezer dolláros jutalom sem tudom mennyit lendített ezen, amiért a Quake3 újabb futási módjának fejlesztését jutalmazták.

    Picit pesszimista vagyok. Tényleg sokmindenre használható. De egy-két bosszantó hiba miatt mégis csak linuxszal és elektronikával való ismerkedéshez használható játéknak mondanám. Persze ez is volt a fő céljuk vele. Csak végre valaki rájönne, hogyan stabilizálja az usb-t :D

    Egy nagy érdeme mindenképpen van a Raspinak. Bebizonyította, hogy van kereslet ilyen boardokra. A belga olimex és a távolkeleti cubieboard és a többi relative olcsó board enélkül nem jött volna létre. Korábban is volt számos fajta fejlesztői board, de mivel azokat fejlesztők és geek-ek számára poziciónálták, így sokkal borsosabb árakon voltak és vannak.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    "OpenELEC (az XBMC disztribúció PI-re írt klónja)"

    Ez kissé pontatlan :)
    Open Embedded Linux Entertainment Center

    Már a Pi előt is létezett [link], nagyon sokféle eszközzel futtatható és jól kihasználja a különféle hardveres gyorsításokat:

    OpenELEC 4.x
    Generic (64 & 32bit): Intel HD/GMA graphics, NVIDIA Geforce / ION / ION2, AMD Radeon / Fusion
    Raspberry Pi: A and B(+)
    Apple: Apple TV 1 (using Broadcom Crystal HD)

    Legacy builds are still available for OpenELEC 3.x ("Frodo"):
    NVIDIA ION / ION2
    Intel GMA HD chipsets
    AMD Fusion
    Apple TV 1 (using Broadcom Crystal HD)
    Raspberry Pi

  • azbest

    félisten

    válasz rt06 #55 üzenetére

    Nem biztos, hogy készebb a cubie vagy más készülékek rendszere, hanem valószínűleg ott nyíltabb az egész és talán jobban kedvében akarnak járni a felhasználóknak. Mondjuk abban igazad van, hogy egy helyről be lehet szerezni egy komplett és kompakt készülék darabjait is, míg a raspinál a boardon és kamerán kívül minden mást egyéb forrásból kell biztosítanod.

    A raspberry kapcsán gyakori, hogy valamilyen elképzelést végigvisz az alapítvány, de üzleti titokként kezeli és csak utólag értesülsz róla. Ha pedig valamilyen panasz vagy hiba nem szempont az ő elképzeléseik szerint, akkor azzal nem foglalkoznak.

    Ezen kívül a raspi alapítvénynál nem szeretik, ha más hasonló készülékekhez hasonlítják az övéket, a fórumukon sem nagyon tűrik az ilyen beszélgetést. A nyitottabb gyártók simán lehozzák hírként a saját blogjukon a többi gyártó termékeinek megjelenését is.

    A raspi-t rengeteg üzelti titok lengi körül, zárt binárisokkal együtt. A fórumon a odroid-w kapcsán is húzták a szájukat páran, amiért az valószínűleg a raspi számára összerakott oprendszerekkel is kompatibilis. Páran azért megjegyezték, hogy azokat is külsős önkéntesek hozták össze és nyílt forrású is, szóval nem szép dolog ezért bírálni más gyártót.

    Máshol meg a hardver is nyílt és bárki másolhatja is, ha akarja. Szóval elég nagy mentalitásbeli különbségek vannak a britt és a többi hasonló kezdeményezések között.

  • azbest

    félisten

    válasz rt06 #57 üzenetére

    Hát ja, sajnos egyik sem tökéletes. A raspi gyengéje az usb, amin osztozik minden (lan, külső adattároló is). Az allwinner cuccoknál van natív 100-as vagy akár 1000-es hálózat, meg natív sata kapcsolat. Viszont a video támogatás valamivel kiforratlanabb. Az a biztató, hogy úgy olvastam nyílt drivereket fejlesztik a mali zárt megoldásai kiváltására. Korábban valami androidos drivert wrappelő megoldás is volt.

    A cubie vagy olinuxino esetén is lehet csak boardot venni és gpio meg más kapcsolattal rákötögetni a saját megoldásokat. Egy csomó dolgot viszont eleve támogat, ami a raspinél még külön összerakandó, ha szükség van rá.

    Desktop gép helyettesítésére egyik sem alkalmas, mert az X grafikus felülethet nincs egyikhez sem olyan driver, ami kihasználná a képességeiket. Ha majd a wayland vagy hasonló nevű rokona kijön rájuk, akkor már lehet egyszerűbb desktop felület is jól megy majd velük.

    szerk: nekem két málnám van, de többszöri nekifutásra is beleütköztem a bugjaiba. Hamarosan megpróbálkozom egy olinuxino a20-as lime boarddal, bár ott várható nemsoká egy újabb változat állítólag, azt lehet kivárom. A raspiból meg esetleg webkamerát csinálok :D Konyhai médiajátszónál a raspi-t átváltottam androidos stickre, mert azon alapból többféle multimédiás forrást elérhetek (tv szolgáltatók appjai például: mindig, eurosport, tv go, zeneszolgáltatások, de xbmc is van rá).

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz ZooLee #68 üzenetére

    Az odroid u3 inkább a barkács célra való, az csak nettó 65 dollár, amiért 4 mag, 2GB ram, natív lan jár.

    Persze a 30 euros szinten a két magos alwinner-ek a nyerők natív lannal és satával.

    Egyébként a közösség mérete önmagában még nem jelent túl nagy előnyt. A raspi esetén is csak egy maréknyi ember dolgozik a fejlesztéseken és javításokon. A többiek csak használják. Az alternatíváknál lehet főállásban dolgozik rajta az a pár ember.

    (#69) gbors:
    Nem triviális a probléma. Az smsc lan951x chip kapcsán már sokszor jelentették javítottnak a problémákat, de a végén mindig hamar kiderül, hogy továbbra is hibázik, csak esetleg más tünetekkel.
    Az idevágó fórumokban volt, hogy a fejlesztők írák, nem is nagyon mernek belenyúlni a driverébe, mert annyira gányul van megírva, hogy nem merik piszkálni, csoda hogy működik.

    A többi boardnál nem ilyen usb-re kötött hub+lan chipet használnak, hanem rendes normális natív megoldás van rá. Ha jól emlékszem máshol is láttam már hasonló smsc chipet, de most nem ugrik be melyik, nem olyan elterjedt.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz azbest #70 üzenetére

    Na meglett, pont a csúcs odroid-xu3 boardon van még lan9514 chip. Nem tudom, hogy nekik sikerült-e normálisan megcsinálni hardveresen és szoftveresen.

    Mondjuk a raspi esetén elsőre részben rosszul kötötték be a chipet - az 1.8V -ot bemenetnek hitték, közben meg kimenet és a korai szériákban ez is problémákat okozott. Meg a tápellátás problémái is kihathattak rá, az áttervezett b+ változatnál nem tudom mennyire jönnek ki a bajok.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz sztanozs #72 üzenetére

    Nem az A/B hanem a revizió számított annál, ugyanarra a nyákra épül az egyforma reviziós A és B modell is. A B+ egy komolyabban áttervezett új változat, Azzal a nyákkal is lesz később A+.

    Kisebb áttervezések, módosítások voltak a legelső revizió után. Például az usb felőli polyfuse-ok helyére előbb átkötéseket tettek, majd a rev2-ben már ki is vették őket teljesen. A rev2-ben javították elvileg az 1.8V problémáját azzal, hogy nem kötötték be [link]. Két éve épp veled beszélgettem erről a topicban :D

    (#73) jézusom:
    a raspi-d sorozatszáma alapján generálnak neked egy egyedi kódot, amit a config.txt-be kell beírni. Az xbmc felületén is szokott lenni a beíráshoz űrlap. Az árak ott vannak a webshopban: [link]

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz sad_Vamp #75 üzenetére

    Nem ismerem. Firefox os-sel ismerkedőknek jó lehet valamire. Ja látom androidos is van. Nem lett körülötte akkora felhajtás, mint ahogy a bejelentésekor várható lett volna. Mondjuk a paramétereit elnézve lehet jobb és olcsób egy alwinnes a20-as board. Attól függ mire kell.

  • azbest

    félisten

    válasz gbors #80 üzenetére

    Igazából nem tudom van-e más olcsó alternatíva a lan951x chipsek helyett.A probléma onnan adódik, hogy a SoC csak egy usb-t ad. Ebből kell a lan kapcsolatot és az usb kivezetéseket megoldani. A Lan951x chip egy egy 5 portos usb hub gyakorlatilag, amelynek egy portjára usb-lan adaptert integráltak. Gondolom az odroid xu3 is emiatt kapott ilyet. Persze biztos lenne külön usb hub és lan chip is, de ugye költségcsökkentenek.

  • azbest

    félisten

    válasz sad_Vamp #83 üzenetére

    A 3d nyomtatóknál tipikusan arduinot használnak, arra van kötve a pécé, de sokszor sd kártyáról önállóan is tudnak nyomtatni. Azt mondják a cnc és a 3d nyomtatás nagyon hasonló.

Új hozzászólás Aktív témák