Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • pengwin

    addikt

    válasz Lacc #4 üzenetére

    Ha elég metaadatot gyűjtenek, az pont ugyanakkora probléma, mintha a tartalmat figyelnék. Kellő mennyiségű értelmes adattal már elég jó modelleket tudnak majd építeni.
    Ez a megfigyelési trend nem is önmagában probléma, hanem más tényezőkkel karöltve igazán ijesztő:

    1. A netsemlegességet garantáló intérményrendszer komoly támadás alatt van. Ha kellő mértékben meggyengítik, akkor szabadon lehet majd adni-venni az adataidat, amit már úgyis tárolnak és szabadon lehet majd az adataid (politikai nézetek, vásárlási szokások, vallás, szexuális preferenciák, vagy akár csak az igénybe vett netes szolgáltatások) alapján előnyben vagy hátrányban részesíteni téged a neten. Valamint politikai csoportosulások is simán felasználhatják mindenféle manipulációra a big data elemzéseket, olyan "social engineering" lehetőségeket kiaknázva, amikről nem is tudnának egy semleges neten.

    2. A cégek szeretik a zárt, belső fejlesztésű rendszereket, amikbe nem lát bele senki más. Ez a helyzet az Mi fejlesztés terén is, a többség zárt fejlesztésben gondolkozik, saját hardver-szoftver-infrastruktúra-MI kombinálásával (pl. IBM, Google). Az ilyen zárt rendszerek (amiket nyilván fel fognak használni az internetes szolgáltatások terén) viszont nagy kockázatot jelentenek, ugyanis nem tudod garantálni, hogy tényleg csak a metaadatokhoz fér-e hozzá a cég, vagy a szolgáltatás bizonyos modulja tényleg csak a neki szükséges adatokat kapja-e meg.

    Üdv, pengwin

  • pengwin

    addikt

    válasz #92253184 #22 üzenetére

    Nem ennyi a megfigyeléstől való félelem.
    Valamennyi adatod így is, úgy is elérhető fog maradni.
    Annyira meg ne legyünk naívak, hogy elhisszük: a hatóságok ezekhez az adatokhoz csak terrorfenyegetettség vagy bűncselekmény kapcsán akarnak majd hozzáférni.
    Ezzel nagyon komolyan vissza lehet és vissza is fognak élni, gazdasági, politikai célból.
    Gyakorlatilag tökéletesen el lehet így lehetetleníteni akárkit, aki nem kívánatos, vagy az átlagosnál non-komformistább.

    Üdv, pengwin

  • pengwin

    addikt

    válasz lezso6 #45 üzenetére

    A hatalmi ágak szétválasztása szép és jó, csak pl. Egyesült Királyságban nincsen teljesen kodifikálva, és sokszor szokásjog szintű szabályok alakítják.

    Még az USA-ban is csődöt mondott a hatalmi ágak szeparációja, pedig ott nulláról erre építettek fel egy államszervezetet, elsőként a világon.
    Ha ott nem működik a "kongresszus-ellenórzi-az-elnököt"-mechanika, akkor mégis mit vársz más helyeken, ahol:
    - vagy a demokráciának nincsenek olyan mély gyökerei mint az USA-ban(pl. bármelyik posztkommunista ország)
    - vagy nincsenek normálisan szétválasztva a hatlami ágak (pl. Magyarország, Egyesült Királyság)
    - vagy csak szimplán hiányzik a politikai kultúráltság az egész rendszerből (pl. Magyarország)

    [ Szerkesztve ]

    Üdv, pengwin

  • pengwin

    addikt

    válasz Kékes525 #77 üzenetére

    Nézz utána a PRISM kapcsán tartott kongresszusi meghallgatásoknak.
    Ott kerek-perec ki lett mondva, hogy a gyűjtött adatokról nem tudták bizonyítani az amerikai titkosszolgálatok és rendvédelmi szervek, hogy akár csak egy terrortámadás megakadályozását is segítették volna.

    És ott kicsit nagyobb mértékű az adatgyüjtés, szélesebbkörű az állami szervek hozzáférése a privát adatbázisokhoz (FB, MS, Google, Apple, ebay stb.), és valószinüleg elemzési kapacitásból is nagyságrendekkel töb áll rendelkezésre, mint Europában.

    Üdv, pengwin

  • pengwin

    addikt

    válasz #92253184 #95 üzenetére

    A "kommunista Kína" a jövőkép, ami felé a demokratikus Amerika és Európa halad jelenleg, és ahová el is fogunk jutni, ha megmarad ez az "inkább-figyeljenek-meg-mint-terrorizmus"-hozzáállás az emberek többségénél.

    El kéne fogadni, hogy a 21. században, egy modern, technológiai társadalomban az internet szabadsága és a digitális magánélet védelme alapvető követelmények. Akkor is, ha nincs FB-od.
    Az alpvető szabadságjogok köre folyamatosan bővült a történelem alatt, a XVIII. században a szabad vallásgyakorlás került közéjük, a 21. század elejére pedig az emberek "digitális élete" került bele, már simán lehet rá vonatkoztatni a híres Benjamin Franklin idézetet: ["Those who would give up essential Liberty, to purchase a little temporary Safety, deserve neither Liberty nor Safety."]

    A demokrácia nem egy varázsdoboz, ami rejtélyesen csak működik magától. A választópolgárok tevékeny részvételét igényli, hogy féken tartsák a minden államban jelntkező ellenőrzési-szabályozási terjeszkedést. Bizonyos ponton ugyanis minden állami szerv és tisztviselő elkezd a saját érdekei után futni, amik viszont törvényszerűen ellenkeznek a polgárok érdekeivel. A demokrácia ezért csak úgy működhet hosszú távon, ha a polgárai ellenálnak a vezetőség és a hivatalok önérdekeit szolgáló intézkedéseknek, akkor is, ha azokat "az ő védelmükben hozzák"

    [ Szerkesztve ]

    Üdv, pengwin

Új hozzászólás Aktív témák