Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • azbest

    félisten

    Szomorú olvasni egy ilyen hírt.

    Magam részéről azért kaptam fel a fejemet az írás kapcsán, mivel éppen múlt héten olvastam egy ingyenesen használható program (SmartDVB) holland írójának kifakadását attól, hogy a hatóságok rászálltak és zaklatják. Nem érti miért, amikor rengeteg hasonló program létezik (sok hasonló alapokon nyugvó kereskedelmi is). Kénytelen volt lakóhelyet váltani, mert a környezetében élők szemében kriminalizálták és szinte szó szerint rátámadtak már az emberek. A hatóság valószínűleg a média lobbi miatt próbálja megfélemlíteni és ellehetetleníteni az életét. A "play mental games" kifejezés, amelyet használ nagyon találó és példázza azt a zaklatási folyamatot, amely szélsőséges esetben öngyilkossághoz is vezethet, ha van egy lobbi akinek nem tetszel.

    Az egész mögött talán az sejthető, hogy (más programokhoz hasonlóan) támogat egy olyan plugin api-t a programja, amelyhez léteznek olyan pluginok, ami a jogszerű előfizetői kártya használat mellett technikailag kalózkodásra is alkalmas lehet. Közismert és nyílt forráskódban is elérhető megoldásokról van szó, nem kell semmi csúnyára gondolni.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    Komolyan, valami jogvédő iroda aktivistái árasztották el a fórumot, vagy az olvasás és a gondolkodás már nem divat.

    A JSTOR eredetileg egy alapítványi hátterű rendszer volt, amit azért hoztak létre, hogy megkönnyítse a kutatók életét és könnyen kereshetővé és hozzáférhetővé tegye az anyagokat bárki számára. Olyan nagy titkokról van szó, amelyet az újságárusoknál / könyvtáraknál is elérhet az ember részletekben. Utána, amikor már elég sok anyag összegyűlt benne, összeolvadt más hasonló szervezettel is.

    Azt kell észrevenni, hogy egyre inkább cél tévesztenek az ilyen adatbázisok. Régen a tudás megosztásáért jött létre, azután pedig a hivatkozások és a tudományos fokozatokhoz szükséges publikálási kényszer miatt egyre inkább kifordultak a szerepükből. Most már inkább egy sarcoló szervezetté váltak, akik abból élnek, hogy mások munkáját pénzért befogadják majd pénzért engedik elérni. A "nagy emberek benne vannak" idióta szokás alapján lett ekkora hatalmuk. A hivatkozások alapján történő rangsorolás miatt akar mindenki "nagy" újságok és adatbázisok tartalmába bekerülni.

    Volt erről már az itcafe-n is írás:[link]

    " Ahogy a láthatóan szintén a kutatói szférában dolgozó Maxwell leírja, az akadémiai világban úgy tesznek fizetőssé tudományos publikációkat, hogy abból magának a szerzőnek semmiféle bevétele nem keletkezik, sőt néha maguk a tudósok fizetnek a közzétételért. Véleménye szerint a hagyományos publikációs kényszer és a hozzáférésekért pénzt követelő halott üzleti modell csakis azoknak jó, akik a mások munkájából jövedelmet akarnak szerezni, ez a rendszer szerinte tehetetlen és halott. A tudósok és kutatók függenek a helyzetüket maximálisan kihasználó szaklapoktól és intézményektől, ugyanakkor semmiféle anyagi előnnyel nem jár számukra ez a viszony, az pedig végképp elfogadhatatlan helyzet, hogy a kutatási anyagok nem, vagy csak nehézkesen jutnak el azokhoz, akiket a leginkább érdekelne: a diákokhoz és kollégákhoz."

  • azbest

    félisten

    válasz sh4d0w #219 üzenetére

    Erről eszembe jut az, amikor a sulinet.hu oldalon 14 évvel ezelőtt fenn volt az Élet és Tudomány több évfolyamának archívuma. Annó ezt le akartam menteni offline olvasásra 64 kbit-es internetkapcsolattal, háromszor is leállt a szerverük közben. Valószínűleg valami szakadt gép lehetett olyan kevés hellyel, hogy nem fér el a webszerver logja rajta... mondjuk most is éppen "under construction", begy szó nem én voltam :)

Új hozzászólás Aktív témák