Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • azbest

    félisten

    válasz DaveJr #3 üzenetére

    Amúgy a szabványosítás úgy folyik, hogy a nagy böngészőgyártók próbálnak valamennyire összebeszélni, aztán spéci megoldásokat tesznek a sajátjukba, jobb esetben valahogy jelezve van, hogy melyik böngészőnek szól a szabványon kívüli megoldás. Ideális esetben a végére lesz egy közösen elfogadott megoldás. Ez úgy 5-10 évbe telik nekik. A CSS kapcsán is így megy.

    Szóval, mivel a webes dolgok nem úgy fejlődnek, hogy összeül egy bizottság és megtárgyalják, majd elfogadnak valamit, így nem sok értelme van annak, hogy az ms "csak a HTML5 szabványban leírt tag-ek támogatását rakja bele a böngészőkbe". Mivel kvázi szabvány és gyakorlati tapasztalaton, elterjedtségen is alapul, hogy mi lesz a végleges. Ilyen kontextusban ez azt jelenti, hogy az ms nem konstruktív, csak követi a többieket. Pedig azért szoktak lenni ms specifikus jelzések is a webes forrásokban.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz DaveJr #6 üzenetére

    biztos félreérthetően fogalmazok :)
    Az, hogy lett html5 standard, az a végeredmény, nem pedig a kezdet. Ezt szerettem volna kifejezni. Ami a standardon kívüli dolgokat beletesznek az újabb böngészőkbe, azokból fog majd egyszer letisztulni egy későbbi, újabb standard.

    Tehát nem úgy megy, hogy előre lefektetik, hogy milyen legyen majd a jövőbeli verzió, hasra ütve, megvalósítás előtt. Nem specifikálják le, hogy majd később mit kell implementálni minden böngészőmotornak. Előbb csak legfeljebb irányokban állapodnak meg, de inkább mindenki a maga kedve szerint elkez új képességeken dolgozni. Ha többen többféleképp is csinálnak megvalósítást ugyanarra, akkor előbb ki kell egyezniük, hogy melyik legyen a szabványban, mielőtt bekerül.

    Ha jól emlékszem a standard véglegesítésénél a jelentősebb böngészőmotoroknak van egy-egy szavazata és van rá valami szabály, hogy hánynak kell azt a megvalósítást támogatnia, hogy bekerüljön. Az utóbbi időben volt némi kavarás a motorok körül, nem tudom, most hány szavazat van. Régebben kb az opera féle, a mozilla féle a webkit féle és a ms trident motorok számítottak. Az opera kiesett. Azt nem tudom, hogy a webkit és a google fork mennyire számít külön megoldásnak standardizálás szempontjából.

    Talán erre mondják, hogy alulról szerveződő a dolog, mert attól függ, hogy mi fog a későbbi standarba bekerülni, hogy milyen implementációkban egyeznek ki a motorok gyártói*. Nem pedig felülről, egy előre kitalálált képességkészlet az ami előre meghatározná, hogy mit implementáljanak, mert csak.

    Szóval, ha az ms nem dolgozik előre, új képességek implementálásával, akkor a többi motorban már elkészült implementációt kell neki is megvalósítania, ha később újabb standard verzió leírása kapcsán megint összedobják, hogy mi az amit többen is támogatnak már.

    *: ezért is foglalkoztat példul az adobe is böngészőmotor fejelsztőket a különböző nyílt motoroknál. Ha a számára szükséges képesség bekerült a webkitbe és a geckoba, akkor kb az ie-nek is muszáj lesz majd támogatnia.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák