Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Gargouille

    őstag

    válasz Somatom #10 üzenetére

    Hasonlóképp látom én is, felmérhetetlen kockázat van ebben. Valahol egy ilyen idealizált - tervezőasztalon nagyon jól mutató - elképzelés ez, de ha a valóság térfeléről nézem és belekalkulálom az emberi aljasságot, az érdekeket, a negatív értelemben kiaknázható (vagyis amivel vissza lehetne élni ) potenciált, akkor azt mondom, hogy minden előnyével együtt is köszi, inkább nem.

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    válasz Derrewyn #26 üzenetére

    Akar a franc idegenekkel egy kocsiba utazni. Lehet én vagyok antiszoc, de nekem már herótom van az emberektől. Közel 33 év bkv után úgy döntöttem inkább napi szinten autóval járok, ez volt 7 éve. Pénzben ugyanott vagyok mert a bérlet árát eltankolom, és a napi 2,5 óra utazási idő lecsökkent 40 percre. A család miatt eddig is volt kocsi, így legalább kihasználom. És ez most csak a munkábajárás, egyéb közlekedésnél (pl nyaralás, vidéki utak, nagybevásárlás, kirándulás stb.) amúgy is elengedhetetlen a saját kocsi szerintem.

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    Kicsit távolabbról szemlélve én gáznak érzem, hogy a mostani trend az, hogy ne legyen saját autód mert minek, ne legyen lakásod inkább bérelj, ne legyen készpénzed inkább legyen mindened egy bankban, ne legyen adathordozód, tárolj mindent a felhőben... de mi a vége ennek? Ne legyen semmid a világon és az élet legalapvetőbb területein is legyél totálisan kiszolgáltatott, függő helyzetben különböző szolgáltatóktól/cégektől?

    A történelem folyamán hosszú évszázadok és nem kevés vér árán jutottunk el oda, hogy "kvázi szabadságba" élünk, hogy jogokat harcoltunk ki, aminek része az önrendelkezés és a saját tulajdonhoz való jog is. Enélkül a szabadság mint olyan sem értelmezhető. Megértem, hogy a profitvezérelt tech világ alapvetően érdekelt abban, hogy függő helyzetbe hozza az embert hiszen ez nekik óriási pénz. De tényleg a mi érdekünkben történik ez?

    Másik oldalról engem zavarna ha elveszíteném a vezetés képességét (hisz amit nem használ az ember az elsatnyul).

    Harmadrészt elnézve a szoftverpiacot (minőség, hibamentesség), a jó isten mentsen meg attól, hogy egy szoftverre bízzam ennyire közvetlenül az életem. (Nem update-elt időben? Sajnáljuk meghalt...) Az önvezetés roppant összetett feladat, ennél jóval primitívebb feladatokra sem képesek bugmentes szoftvereket fejleszteni (mert ugye határidő van, ki kell adni, legyen bughalmaz, majd patch-eljük...)

    Itt az önvezető autók kapcsán (is) merültek fel bennem ezek a kérdések. Valóban jobb lenne ez nekem/nekünk? Ha szélesebb összefüggéseit is nézem, akkor bennem vannak rossz érzések.

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    válasz Vesa #62 üzenetére

    Ebben igazad, az ember is hibázik, sőt... de ha hibázik felelősségre is vonható.

    Nem az a baj ha lesznek önvezető autók (mert előbb-utóbb lesznek), csak ne kényszerítsék rám. Amíg választhatok magam vezetek, amikor megvonják ezt a jogot tőlem, nos akkor nem tudom mit csinálok. Nyilván valahogy majd igazodom a megváltozott körülményekhez, de remélem ez már nem az én életemben lesz.

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    válasz janos666 #95 üzenetére

    Anonim módon, távolról, tömegesen bénítható meg az önvezető autó (de nem is kell szándékosság, elég sima üzemzavar vagy programozási hiba is), míg a buta autóhoz ode kell menned egyenként tönkretenni. Ég és föld.

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    válasz Wasquez #119 üzenetére

    Nem kívánom, hogy megtörténjen, de az első szoftverhiba és/vagy üzemzavar miatti tömegszerencsétlenség után majd visszaolvassuk együtt ezt a hozzászólásodat.

    Mindazonáltal teljesen igazad van abban, hogy a sofőrök legalább 30%-a alkalmatlan a vezetésre az agresszivitása / nemzörődömsége / stb okán, de ezt másképp kellene inkább kezelni szerintem, nem önvezető járművekkel. És azt se felejtsd el, hogy a szoftvert is csak emberek készítik, meg azt is tedd hozzá, hogy az ember olyan váratlan helyzetben is tud cselekedni, mérlegelni, reagálni amiben egy szoftver nem, és tud figyelni olyan gesztusokra a többi sofőrtől, amiket egy szoftver sosem lesz képes értelmezni.

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    válasz Wasquez #125 üzenetére

    Ipari robot. Igen. Állandó környezetben aminek minden paraméterét magunk alakítjuk vs. közút, ahol minden dinamikusan és kiszámíthatatlanul változik (gyalogos, állatok, időjárás stb.) Lehet 100 év múlva lesz olyan önvezető autó ami lekezeli. Talán.

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    válasz ricsi99 #136 üzenetére

    Ha már erre hivatkozol, legalább egy nyavalyás szoftvert mutass ami valóban komplexebb és sikerült hibamentesre megírni. Még egy operációs rendszert sem tudnak úgy elkészíteni, hogy ne kelljen állandóan toldozgatni-foltozgatni. Igen, elméletben lehetséges készíteni hibátlan szoftvert, a gyakorlatban eddig ezt a bravúrt még senki nem nagyon ugrotta meg, leszámítva az aknakereső összetettségű dolgokat.

    És a szoftver még csak egy dolog, de most gondolj bele ha mondjuk sérül/meghibásodik/lefagy/felforr pár szenzor menet közben amire a szoftver támaszkodik. Akkor elégtelen vagy fals információk alapján fogja "meghozni a döntéseit", ami a közúton gyakorlatilag azonnal végzetes lehet.

    Egy ember - legyen bármilyen gyarló, tökéletlen és figyelmetlen - azonnal "érzi" ha valami nem olyan mint szokott lenni (valami mintha kattogna hátul... most mintha másképp gyorsulna... picit mintha maszatolna.... stb.) és sokszor meg se tudnád indokolni, hogy pontosan mi a gond, de érzed, hogy nem oké, félreállsz és rájössz, hogy helyes volt a megérzésed. Egy önvezető autóból ez hiányozni fog, akárhány szenzort és szenzor figyelő szenzort is raksz bele. És ahogy egyre összetettebb a rendszer annál több lesz a hibalehetőség.

    Szóval én azt gondolom, hogy a kocsi vezetés nem emberfeletti dolog egy embernek. Egy gépnek viszont a jelenlegi technológiai fejlettségi szinten még az. Ha nem így lenne, akkor már rég önvezető autókkal közlekednénk.

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

Új hozzászólás Aktív témák