Új hozzászólás Aktív témák

  • AssAssynn

    őstag

    válasz Dare2Live #40 üzenetére

    Kezdjük ott, hogy én az általad tett lekicsinylő kijelentésre reagáltam. Te pedig most az almatermelést hozod erre válaszul.
    Azt látom, hogy a te szemedben jobb a lengyel minta, de ez nem tesz semmit a magyar zöldség/gyümölcstermékek minőségéhez. A német/holland ismerőseim mindig mondják, hogy a magyar terméket keresik a piacon, pont az íze, minősége miatt.
    Ez már duplán off, de valójában jobb a magyar minta a családi gazdaságokkal, mert ezzel sok embernek biztosítanak megélhetést, szemben ott, ahol 1-2 nagy cég kezében van az egész birtok, és jóval kevesebb ember él meg belőle, miközben a cég felduzzad. Ugyanez igaz a gépesítés-emberi munkaerő kérdésre.
    Ha már alma, itt is, mint más termékek esetében ott a hiba, hogy a felvásárlók mondják meg az árat, és ha a nagy nyerészkedésük közepette ez olyan ár, ami a termelőnek már meg sem éri, hát akkor szétteszik a kezüket. Pont olyan, mintha én mondanám meg az infós boltban, hogy mennyit adok az intel procikért. Erre persze azt szokták mondani, hogy ne adják oda, meg ne termeljék, ha nem éri meg, na de éppen ez a kartel célja. Lenyomják az árakat, ellehetetlenítik a meglévő termelőket, aztán átveszik a piacot és ők majd 3-5x annyiért adják. Érdekes, akkor majd nem lesz baj a magasabb árral. A külföldnek ez a gyarmattartó kizsákmányolása már többször megmutatkozott. Az igazi baj pedig, hogy a hazai termelőket nem védi semmi, ezért ki vannak szolgáltatva. Az, hogy hogyan lehetne megvédeni őket már egy másik téma. Ez így is duplán off a témához és a fórumhoz képest. Csak azért írom, hogy ne hozzunk példát a magyar mezőgazdaságból, ha nem látjuk a hétköznapi valóságot.

    "Igen nagy hiábavalóság – mondja a Prédikátor –, minden hiábavalóság!" (Préd 12,8)

Új hozzászólás Aktív témák